Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
Jaký formát dokumentů má státní správa používat? U dokumentů čistě informačního charakteru je asi nejlepší volbou formát *.pdf. Pro dokumenty s možností editace se dá reálně uvažovat mezi formáty *.doc a *.odt.
Formát *.doc je hojně používaný, ale uzavřený, naproti tomu *.odt je otevřený, ale není příliš používaný. Pokud by se měl do budoucna používat *.doc, zastánci otevřeného formátu argumentují tím, že pod Linuxem MS Office není a ani na něj nemají peníze. Na druhou stranu by státní správa mohla argumentovat tím, že MS Office již mají koupený a investice do OpenOffice (instalaci někdo udělat musí) a nutnost upgrade (OpenOffice je žravější) taky něco stojí i když hardware bude využitelný i jinde, pořád jde o investici.
Co by bylo levnější? S čím by bylo méně starostí? Což takhle produkovat dokumenty především ve formátu *.pdf a pokud bude nutné produkovat editovatelné dokumenty, použít formát *.doc se kterými nebudou problém ani při použití OpenOffice. Technická realizace kontroly by jistě byla možná a podle mě nejméně náročná. Jeden malej, nenáročnej a blbuvzdornej prográmek pro kontrolu použitelnosti dokumentu.
Tiskni
Sdílej:
Formát *.rtf je jednoduchý a univerzální, ale jak je používaný a použitelný?
Podle mě dát sekretářkám jeden malej program, pomocí kterého by projely svůj dokument a on by jim řekl že je to OK a nakukat jim, že jde třeba o bezpečnostní opatření, by mělo bejt jednoduchý. Tedy zdali bu to bylo možné. Ještě odzkoušené vzorové dokumenty a bylo by.
Pokud by dokument nebyl OK, program by ho zkonvertoval stylem doc2doc a výsledný výtvor by si sekretářka mohla vizuálně překontrolovat.
Mě osobně je jedno zdali je dokument ve formátu *.doc nebo *.odt. Pokud by se OpenOffice stal základním Office, nevadilo by mi to. Bohužel ale OpenOffice ještě má několik málo nedostatků, o některých jsem kdysi psal, a je hnusně žravej. Třeba širším používáním se pomůže jeho vývoji.
Pokud se bude řešit změna, jistě se bude brát v úvahu fakt, kolika lidem vadí formát *.doc. Jinak státní správě s OpenOffice přeji spokojenou spolupráci, tedy pokud bude.
Nejlepší by stejně bylo, 50% úředníků vyhodit hned a dalších 25% do několika měsíců - někdo tu agendu s rušením zbytečných úřadů udělat musí.JJ, krasny sci-fi. Bohuzel ze ti, kteri by to meli realizovat a meli byt silni zastanci techto reseni, jsou nejvetsi zastancu silne byrokraci a prezamenanosti statni spravy.