Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Nemohu si pomoct, ale nevím co si z hodnocení blogů a článků mám vzít a co udělat pro to, aby hodnocení bylo k něčemu. Jelikož jde o tajné hlasování, každý si hlasuje jak chce bez ohledu na obsah textu. Hodnocení mých posledních blogů mě zarazily. Jednoduchá informace o nové verzi programu a pro představu několik screenů. Nakonec to ale chápu. Jednak je tam moje fotka, pod fotkou text, který je straaašně ošklivej a téměř protiústavní a na obsah blogu čas prostě nezbyde. Co mě ale zaráží je třeba hodnocení i jiných blogů. Kupříkladu Pan J. Jílka si napíše blog už má nulu, ale ani jeden zápis. Někomu se to nelíbí, ale co se mu nelíbí nikdo neví. Je mi jasné, že stačí napsat pod hezkým jménem a hezkou fotkou hesla o tom jak jsem naučil tátu nebo souseda pracovat s Linuxem a klidně to celé může být úplnej blaf, ale nakonec to stejnak bude príma hodnocenej blog.
Napadlo mě řešení. Abych si já i ostatní z hodnocení něco užitečného vzali, aby hodnocení bylo k užitku a né jen k vyjádření sympatie, myslím že by bylo dobré, pokud to jde, mít možnost si zobrazit pod celkovým hodnocením kdo jak hlasoval. Nakonec hlasují jen registrovaní a já bych si pak z této informace vzal ponaučení. Tenhle dává jen nuly, tak to neřeším, toho si vážím a dostal jsem od něj dvojku.
Možná by nebylo špatné, také mít možnost podívat se k registrovanému a dozvědět se, jak hlasuje. Třeba bych se dozvěděl, že dává vždycky nulu, tudíž je pro mě zbytečné jeho hodnocení brát v úvahu.
Tiskni
Sdílej:
Hodnocení mých posledních blogů mě zarazily. Jednoduchá informace o nové verzi programu a pro představu několik screenů.
Někomu (třeba mně) se například takové příspěvky nelíbí. Ne proto, že by byly špatně napsané (nevím, nemohu posoudit, na recenze software jsem si nikdy nepotrpěl), ale proto, že si myslí, že tu nemají být, a to ani v případě, že byste je sem nedával jako provokaci. Vy máte samozřejmě právo je chrlit, ale stejně tak my máme právo dát vám za ně nulu. Понятно?
Ale rici nakolik by takova featura byla vyuzita. Moc zrejme ne, protoze nez bych si precetl nejaky seznam, to radeji jenom ockem preletim obsah.
U blogu stejne vybiram prez RSS - podle nadpisu, perexu.
Shrnuti: Mozna by to bylo nekdy fajn, ale pocet lidi co by to pravidelne (a pouze v zajmu veci) vyuzivali nebude moc, navic jsou s tim dozajista velke problemy spojene s implementaci. Osobne jsem tedy spise ano, muj nejaky takovy objektivni nazor je NE! (vzhledem k prvnimu komentari a predchozimu textu zrejme ponekud prekvapive coz?) :))
A proč? Abys je pak mohl třeba buzerovat? To už pak nebude hodnotit nikdo. A pak bys třeba chtěl vědět kdo si na článek klikl, ale už ho neohodnotil. Dle mě zbytečnost. Stačí vědět kolik lidí hlasovalo a jak. Možná tak ještě to rozepsat podle jednotlivých známek. Pokud se ke svému hlasování chtěli nějak vyjádřit, tak tak učinili do komentářů.
Myslím, že pod některými tvými blogy už byly tyto důvody rozebírány.
Mě osobně ty představované aplikace moc neoslovily, blogy jsem nehodnotil ani tak ani onak. Aplikace které v linuxu používám mi plně nahrazují aplikace pod win. SS -> Krusader, Pspad -> Kate, Quanta, Irfan -> gqwiev. ostatní používám stejné pod linuxy i win. Gaim, FF, TB, Gimp, Inkscape, Dia.
Denně střídám win (práce) a linuxy (doma) a nečiní mi to problémy. Snad jen občas nadávám, když potřebuji pod win něco udělat a ono to nejde tak jednoduše jako pod linuxem.
Jediná aplikace, kterou bych uvítal, je nativní linux (nebo alespoň java) klient pro nahrávání fotek do fotolaboratoře. Nahrávat přes webovy formulář větší množství fotek (50 a více) je hodně neefektivní. Zatím jsem to vyřešil pomocí Zoner photo client a wine. Pracovat se s tím dá, ale ideální to není.
A proč? Abys je pak mohl třeba buzerovat?Nikoho osobně neznám a písemný atak a urážky jsou zde nepřípustné.Proto tam bylo slovo třeba.
Pořád nechápu k čemu ti bude vědět, že zrovna David ti dal 0. To jako uděláš speciální blog pro Davida?
Pokud chceš vědět co je špatně, můžeš uspořádat anketu.
Tenhle dává jen nuly, tak to neřeším, toho si vážím a dostal jsem od něj dvojku.
Tak tohle mě dostalo... :) Společenské hodnocení podle toho jak mi lidi lezou do zadku :)
Některé lidi prostě už nebaví se opakovat pořád dokola. Svoje už si řekli v předchozích x blozích.