Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Docela pěkný editor textů a dalo by se říci hezké a jednoduché vývojové prostředí českého původu je editor CodePad. Já osobně ho nepoužívám, zvykl jsem si na PSPad. Ale kamarád, který cracknul kernel32.dll z WindowsXP SP1 i SP2, aby na něm mohl vytvořit nové jádro s dokonalým procesním firewallem, ho použil a velice si ho vychvaloval. CodePad je rychlý, spolehlivý, nenáročný a požadavky splňující editor který se chová tak, jak je velká část uživatelů zvyklá (jednotné klávesové zkratky, grafické zvýraznění a dopisování kódu, jednoduché, dobře vyřešené konfigurační klikátko, ...).
Tiskni
Sdílej:
:he
asi ničemu nepomůže, ale mohl jsem si uvědomit, že Linuxák používa styl odpovědí: si to naprogramuj, máš manuál, podívej se do helpu. Osobně mi to je jedno, ale takhle Linux podle mě opravdu nikoho nenadchne.
PS: Nadávat na to, že tu píšu o programu pro Windows a přitom řešit jak rozchodit Bulánky, Windowsí verzi Unreala, a další Win programy mi přijde dost linuxodemagogické.
:he
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
krumplik petr # emerge --search codepad Searching... [ Results for search key : codepad ] [ Applications found : 0 ]Tak nevím, ale asi si ho nevyzkouším... Jinak psát zrovna sem takový bláboly o "aplikacích nenáročných na desktop" (což mimochodem nechápu, co je) z windows, už skutečně hraničí s duševní chorobou. Kdysi na průmce nám něco říkali o asertivní metodě, která se jmenuje "metoda pokažené gramofonové desky". Možná se tak snaží pan Plešinger tady prosadit, když už nic jiného neumí. Anebo je to prostě blb.
když ke svému uspokojení potřebujete nazývat druhého idiotemMy už jsme takoví, že idiota nazveme idiotem...
PSPad, CodePad, Dev-Cpp? jEdit + pluginy.
Kvalita a použitelnost mě nezajímá, není to pro Linux a tak je to špatnej program a basta. Navíc protože to není pro Linux, tak jeho vlastnosti jsou špatné.Blablablabla. Proč nám ten software tady předvádíte? Nikdo o to nestojí.
Na nelinuxových portálech se běžně vyskytují recenze původně Linuxových aplikací i celých distribucí.Fajn, dostal jste mě... takže co takhle recenze na BeOS* programy na Win. serveru? *) můžete nahradit libovolným systémem, ze kterého se nedá vykroutit tak, jako to P. udělal v případě Linuxu
u CodePadu a PSPadu jiný uživatel podotknul, že pod Windows má raději jiný editor ale myslí si že PSPad a CodePad jsou dobré produktyA přínos uživatelům Linuxu?
Já ti to zkusím vysvětlit. Pokud přirovnám Linuxáře ke sběratelům vláčků, tak když budeš sběrateli vláčků vysvětlovat výhody hraní si s panenkou Barbie (ekvivalent tvého psaní o Windows programech), tak tě taky přetáhne nějakou tou lokomotivou. Proč? Protože má vláčky rád a ty mu nutíš něco jiného.
Máš pravdu že komunita neodsuzuje aplikace, ale autora.Nuž, ako sa človek uvedie, tak ho vnímajú...