Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Můj oblíbený grafickém editor (??? prohlížečkou obrázků ???) je XnView. Jedná se o Free aplikaci určenou na prohlížení fotek a dokumentů snad všech možných formátů a navíc je obohacen konvertorem oblečeným do naprosto dokonalého klikacího kabátu a asi proto je to můj oblíbený editor. Aby uživatel hromadně zkonvertoval obrázky do požadované formy, nemusí číst žádný manuál nebo cokoliv podrobně studovat. Jednoduše nakliká co potřebuje a program to za něj provede. Program najdete na stránce www.xnview.com. Jak se zdá, autor občas myslí i na Linux.
Tiskni
Sdílej:
netpbm
. Způsob je to jiný, ale neméně účinný.
Ale jo. Občas ho taky použiju. Není velký, ale jediná opravdu použitelná aplikace je podle mě Slideshow. Na ostatní sáhnu spíš po XV, který se totiž dá dobře použít i v příkazové řádce. Jenže desktopovým "tuningům" by určitě vadil Motiff.
Na prohlížení obrázků. mne zaujal qiv (quick Image Viewer). Celý se ovládá z příkazové řádky. Žádné nechutné procházení tisícem nabídek, nemyslí si že je chytřejší než uživatel a dělá jen a jen to co po něm chci. Škoda, že pro Slackware 9.0 neexistuje jako balíček, protože pak by vystřídal právě XnView na mém notesu, kde nemám místo pro devel knihovny a nemůžu si ho přeložit. Přeci jen velikost 300kB jasně hovoří v jeho prospěch
Ve widlích je vážně asi nejlepší Irfan View. Hromadné zpracování je tam IMHO dovedeno do (klikací) dokonalosti. Minimálně mezi free programy.
Ale ať si každý používá co mu vyhovuje!