Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Protože jsem špatný češtin, dlouhou dobu jsem na kontrolu překlepů používal ispell. Nevím jak je to dlouho, ale asi pro svou systémovost a univerzálnost jsem přešel k aspellu. Je fajn, že existuje program který dokáže kontrolovat překlepy a že tento program se snaží být internacionální a hlavně systémově a programátorsky integrovatelný. Sice pan Fialka jedou napsal, že nechápu obecné principy, ale teorie že jeden program bude dělat jednu věc (kontrolu překlepů) a ostatní budou jeho schopnosti využívat mi přijde správná.
Proč ale OpenOffice, Abiword, Mozilla a další používají vlastní databáze slov na kontrolu překlepů. Že by moloch? Proč ale i po patnáctiletém vývoji programu Vim, kdy konečně v nativní podobě obsahuje integrovanou kontrolu překlepů také používá vlastní databázi? Proč i tak slavný a panem Fialkou opěvovaný pan Bram Moolenaar se nedrží hesla Unixových propagátorů a to, že každý program má dělat to co umí a navzájem by měli mezi sebou komunikovat? Jak jsem se dočetl o programu aspell, je vyvíjen právě pro to, aby jeho integrace do aplikací byla snadnější. Gaim naštěstí aspell používat umí.
Tiskni
Sdílej:
ale to, ze tie viacere systemy nedokazu byt medzi sebou nahraditelne, to je nezmysel.
Sice pan Fialka jedou napsal
Proč i tak slavný a panem Fialkou opěvovaný panZa toto 3 body?
Ty sám si písal správičku o tom, že vyšiel nový Vim 7.0 v ktorom bol pridaný spellcheck a tak by si mohol vedieť, že používa slovníky z OOo.
Nechceš ten blog trocha poopraviť?
OO.org je prisernej bastl ke kterymu staci prilinkovat GRUB a mame novy kancelarsky OS. Vse si nese sebou.Už jsi někdy viděl Squeak?