Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
Na problém ICQ a Skype se dá koukat i jinak. Holt začali dřív, udělali slušnou reklamu, natáhli lidi a tak jsou holt ve výhodě. Hesla, že mě tyhle firmy omezují, nebo že se stávám otrokem jejich uzavřených protokolů nechápu. Nikdo nikoho nenutí používat jejich systémy a pokud jsou Linuksáci tak spravedliví a poctiví jak hlásají, tak třeba na Linuxu ICQ nepoužívají. Na druhou stranu ICQ a Skype, respektive centralizace má, světe div se, svoje výhody. Mám možnost vyhledat uživatele podle jména, e-mailu, bydliště, ... .
Na kolej a domů jsem koupil webkameru a na oba šroty jsem nainstalil Skype. Mohl jsem dát třeba Ekigu, ale teď vidím že jsem vybral správně. Tatík si chvilku se Skypem hrál a našel spoustu svých starých kamarádů a vzdálených příbuzných, na které už neměl žádný kontakt, nebo se vůbec nikdy neviděli. Dokonce se mu ozval jeden chlápek z Holanska, který kdysi jako malý kluk v Dolním Bousově bydlel a tak slušně pokecali. Bylo mu něco přes šedesát.
Používám i Jabber, respektive výhody Gmailu, ale zatím jsem nenašel možnost vyhedat si kamaráda. Jsem rád že Google rozjel svůj Gmail s Jabberem a rozšířil ho možnost telefonování. Jeden účet na e-mail, IM, VoIP, časem možná i Videokomunikaci se mi zdá jako velmi dobré řešení. Proč něco podobného nepodporuje i Seznam, Centrum, Atlas a další? Zaslechl jsem jen kecy o tom, že seznam podpoří OpenProjekty. Ničeho jsem si nevšiml a nikdo z koleje ani z okolí mě ani slovem neupozornil na to, že by si něčeho všiml.
Holt nezbývá než brečet jak jsou ostatní zlí a jak je strašně špatně někomu doporučit Skype. Že má svoje výhody? To nikomu neříkejte, nebo to raději překruťte.
Tiskni
Sdílej:
Takže stačí, aby si lidi, kteří chtějí být k nalezení vystavili někde svá Jabber IDA otevřeli cestu spimu
Dle mého názoru je schopnost se vzepřít ovládajícím masám spíše ctností než slabostí.s tím plně souhlasím. Ale musím uznat že nevidím jedinej důvod proč nepoužívat ICQ či skype obodvoje používám k plné spokojenosti a myslím si že většinu lidí stejně nezajímá jestli je ten protokol otevřený nebo uzavřený.