Ubuntu bude pro testování nových verzí vydávat měsíční snapshoty. Dnes vyšel 1. snapshot Ubuntu 25.10 (Questing Quokka).
Společnost Netgate oznámila vydání nové verze 2.8.0 open source firewallové, routovací a VPN platformy pfSense (Wikipedie) postavené na FreeBSD. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Byla vydána nová verze 6.16 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.3. Linux na verzi 6.1.140. Další změny v příslušném seznamu.
Člověk odsouzený za obchod s drogami daroval letos ministerstvu spravedlnosti 468 kusů kryptoměny bitcoin, které pak resort v aukcích prodal za skoro miliardu korun. Darováním se zabývá policejní Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ). Deníku N to potvrdil přímo ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS). Podle resortu bylo nicméně vše v souladu s právem.
Svobodný a otevřený multiplatformní editor EPUB souborů Sigil (Wikipedie, GitHub) byl vydán ve verzi 2.5.0. Stejně tak doprovodný vizuální EPUB XHTML editor PageEdit (GitHub).
Na základě národního atribučního procesu vláda České republiky označila Čínskou lidovou republiku za zodpovědnou za škodlivou kybernetickou kampaň proti jedné z neutajovaných komunikačních sítí Ministerstva zahraničních věcí ČR. Tato škodlivá aktivita, která trvala od roku 2022 a zasáhla instituci zařazenou na seznam české kritické infrastruktury, byla provedena kyberšpionážní skupinou APT31, veřejně spojovanou se zpravodajskou službou Ministerstvo státní bezpečnosti (MSS).
Google Chrome 137 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 137.0.7151.55 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 11 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Byl vydán AlmaLinux OS 10 s kódovým názvem Purple Lion. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Na rozdíl od Red Hat Enterprise Linuxu 10 nadále podporuje x86-64-v2.
Byl vydán Mozilla Firefox 139.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 139 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byly publikovány výsledky průzkumu mezi uživateli Blenderu uskutečněného v říjnu 2024. Zúčastnilo se více než 7000 uživatelů. Téměř 93 % z nich například používá uživatelské rozhraní v angličtině.
O kopírkách platebních karet jsem doposud jen slyšel. Dneska jsem jednu bohužel i viděl (a použil).
Ráno jsem platební příkazy na složenkách odnesl místo do spořitelny na poštu. Hned na to jsem zapomněl vystoupit z metra na Vysočanský a vybrat peníze na zdroj (neberou kartu), tak jsem jel na Národní třídu, kde je další bankomat E-banky. Pár stanic si zajedu, ale lepší než platit za výběr 30Kč. Tím ale moje smůla nekončila..
Provedl jsem výběr a když vyjela karta ven, něco mi tam nesedělo. Běžně byla zdířka na kartu v takové prohlubni, ale tady bylo vše srovnané v jedné rovině s bankomatem, v barvě bankomatu, ale nebylo to v celku (z jednoho dílu). Jen tak namátkou jsem do škvíry okolo dloubnul a kus kolem karty se pohnul. Tak jsem dloubnul víc a kus plastu skončil na zemi.. Falešnou zdířku jsem sebral, koukl dovnitř a bylo jasno. oboustranná lepenka, nějakej brouk, prostě bastl. Zamířil jsem tedy rovnou do banky (hned za rohem).
Slečně za přepážkou jsem vylíčil co se mi stalo, ta falešnou zdířku předala kolegyni a zneplatnila mi kartu. Pak jsem čekal na přivolanou policii.. zaměstnanci banky šli ještě obhlídnout bankomat, ale nic zvláštního nenašli..
Asi po půl hodině dorazil chlapík z kriminálky, řekl nám, že bankomat obsahuje ještě skrytou kamerku, kterou ani zaměstnanci neodhalili. Bankomat prostě obsahoval nahoře lištu navíc, která vypadala jako když k bankomatu na 100% patří. Stejná barva, materiál, pár nálepek (maestro, visa apod.). I zaměstnanci banky přiznali, že není poznat že tam lišta nemá co dělat.
Chtěl jsem si rozšíření bankomatu vyfotit, ale policisté chtěli číhat jestli si někdo lištu nevyzvedne, takže fotky nejsou. Ještě budu muset k výslechu, ale to prej bude záležitost několika desítek minut. Přístě budu asi paranoidní. Vkládání pinu zakreju druhou rukou, místo obhlídnu dřív než vložím kartu.. Vlastně jsem měl velký štěstí, že jsem kopírku odhalil, pondělní smůla mi sice neskončila, ale mohlo bejt hůř :)
Tiskni
Sdílej:
No inak, pri zadávaní PIN kódu pozor aj na službu Google Earth :))
A platebním terminálům věříte?to už je moc "hi-fi" ... já především nevěřím bance, že moje karta bude bezpečnější, když budu zadávat PIN všude (nejlépe pod bezpečnostní kamerou na benzínce atp.) místo abych se podepisoval - zvlášť když banka zároveň snižuje ručení (svoje) za zneužití ... získat kartu fyzicky taky není tak velký problém (pravda, narozdíl od kopírování to nelze automatizovat)
Tak autentizace PINem je důležitá už kvůli tomu čipu, co je na kartě..nerozumím ... proč?
a ten je tam proto, aby se karta nedala tak snadno zkopírovat, narozdíl od magnetického proužku.ok, ale mě nejde o zkopírování karty nýbrž o její ukradnutí
To, že se pak banka zříká veškeré zodpovědnosti a tvrdí, že si za případné vlastníkem neautorizované platby může sám, už je věc jiná a s technickou stránkou věci už to má pramálo společného..to sice ano, nicméně banka lže a právě tou technickou stránkou se ohání
"NTLOADER not found"
. Hm, koukam, jak vychcánci maj čim dál aktuálnější nápady. Mail s výstrahou mi přišel, s tim videem. Je to blíž, než jsem byl ochoten připustit. Nic moc.