Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
O kopírkách platebních karet jsem doposud jen slyšel. Dneska jsem jednu bohužel i viděl (a použil).
Ráno jsem platební příkazy na složenkách odnesl místo do spořitelny na poštu. Hned na to jsem zapomněl vystoupit z metra na Vysočanský a vybrat peníze na zdroj (neberou kartu), tak jsem jel na Národní třídu, kde je další bankomat E-banky. Pár stanic si zajedu, ale lepší než platit za výběr 30Kč. Tím ale moje smůla nekončila..
Provedl jsem výběr a když vyjela karta ven, něco mi tam nesedělo. Běžně byla zdířka na kartu v takové prohlubni, ale tady bylo vše srovnané v jedné rovině s bankomatem, v barvě bankomatu, ale nebylo to v celku (z jednoho dílu). Jen tak namátkou jsem do škvíry okolo dloubnul a kus kolem karty se pohnul. Tak jsem dloubnul víc a kus plastu skončil na zemi.. Falešnou zdířku jsem sebral, koukl dovnitř a bylo jasno. oboustranná lepenka, nějakej brouk, prostě bastl. Zamířil jsem tedy rovnou do banky (hned za rohem).
Slečně za přepážkou jsem vylíčil co se mi stalo, ta falešnou zdířku předala kolegyni a zneplatnila mi kartu. Pak jsem čekal na přivolanou policii.. zaměstnanci banky šli ještě obhlídnout bankomat, ale nic zvláštního nenašli..
Asi po půl hodině dorazil chlapík z kriminálky, řekl nám, že bankomat obsahuje ještě skrytou kamerku, kterou ani zaměstnanci neodhalili. Bankomat prostě obsahoval nahoře lištu navíc, která vypadala jako když k bankomatu na 100% patří. Stejná barva, materiál, pár nálepek (maestro, visa apod.). I zaměstnanci banky přiznali, že není poznat že tam lišta nemá co dělat.
Chtěl jsem si rozšíření bankomatu vyfotit, ale policisté chtěli číhat jestli si někdo lištu nevyzvedne, takže fotky nejsou. Ještě budu muset k výslechu, ale to prej bude záležitost několika desítek minut. Přístě budu asi paranoidní. Vkládání pinu zakreju druhou rukou, místo obhlídnu dřív než vložím kartu.. Vlastně jsem měl velký štěstí, že jsem kopírku odhalil, pondělní smůla mi sice neskončila, ale mohlo bejt hůř :)
Tiskni
Sdílej:
No inak, pri zadávaní PIN kódu pozor aj na službu Google Earth :))
A platebním terminálům věříte?to už je moc "hi-fi" ... já především nevěřím bance, že moje karta bude bezpečnější, když budu zadávat PIN všude (nejlépe pod bezpečnostní kamerou na benzínce atp.) místo abych se podepisoval - zvlášť když banka zároveň snižuje ručení (svoje) za zneužití ... získat kartu fyzicky taky není tak velký problém (pravda, narozdíl od kopírování to nelze automatizovat)
Tak autentizace PINem je důležitá už kvůli tomu čipu, co je na kartě..nerozumím ... proč?
a ten je tam proto, aby se karta nedala tak snadno zkopírovat, narozdíl od magnetického proužku.ok, ale mě nejde o zkopírování karty nýbrž o její ukradnutí
To, že se pak banka zříká veškeré zodpovědnosti a tvrdí, že si za případné vlastníkem neautorizované platby může sám, už je věc jiná a s technickou stránkou věci už to má pramálo společného..to sice ano, nicméně banka lže a právě tou technickou stránkou se ohání
"NTLOADER not found"
. Hm, koukam, jak vychcánci maj čim dál aktuálnější nápady. Mail s výstrahou mi přišel, s tim videem. Je to blíž, než jsem byl ochoten připustit. Nic moc.