Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Zrovna procházím a zařazuju různé zápisky a narazil jsem na poznámky k PAMu, třeba se to někomu bude hodit...
Pokud používáte LDAP server pro uchovávání informací o uživatelských účtech, mlžče se hodit pam_ccred. Kdybyste tu našli chybu, tak mi prosím napište kde ať jí opravím.
V případě výpadku LDAP serveru případně poruchy nějakého síťového prvku vzniká docela nepříjemný problém s ověřením uživatele přes síť proti adresířovému serveru. Částečně se dá řešit pomocí PAM modulu pam_ccred, který umožňuje kešovat přihlašovací informace.
/etc/pam.d/common-auth:
auth sufficient pam_unix.so auth [authinfo_unavail=ignore success=1 default=die] pam_ldap.so use_first_pass auth [default=done] pam_ccreds.so action=validate use_first_pass auth [default=done] pam_ccreds.so action=store use_first_pass auth [default=done] pam_ccreds.so action=update use_first_pass
/etc/pam.d/common-account:
account sufficient pam_unix.so nullok_secure account sufficient pam_ldap.so account required pam_permit.so
Přihlásíme se do systému, když normálně funguje LDAP server a zkontrolujeme jeslti se nám uložily informace do cache.
vodik:/var/cache# cc_dump Credential Type User Service Cached Credentials ---------------------------------------------------------------------------------- Salted SHA1 tsunami any 80141f0721cf1eeaca6d182db474ed7eeec0925e
Máme také možnost vyzkoušet, jestli cache obsahuje správné údaje zkušebním přihlášením:
vodik:/var/cache# cc_test -validate any tsunami heslo /var/cache/.security.db pam_cc_validate_credentials: Success
Zastavte LDAP server (/etc/init.d/slapd stop) a zkuste se přihlásit
[uzivatel@vodik]$ su - tsunami Password: You have been logged on using cached credentials. tsunami@vodik:~$
chrootne uzivatele do daneho adresare
Zapnutí tohoto modulu jejednoduché, stačí v /etc/pam.d k požadované službě přidat:
session required pam_chroot.so debug
Do konfiguráku /etc/security/chroot.conf
stačí zapsat username a kam se chrootuje:
user /chroot/user
Pokud potřebujete uživateli automaticky založit domácí adresář při jeho prvním přihlášení do systému, můžete využít modul pam_mkhomedir.
session required pam_mkhomedir.so skel=/etc/skel/ umask=077
Tiskni
Sdílej: