Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Samotný jazyk je popsán SLR(1) gramatikou, která je dostatečně silná pro popis obecného programovacího jazyka.To znamená odstranit konflikty z gramatiky? To není příliš pohodlné, ne?
Ano to je pravda je nutné vyřešit SLR(1)
konflikty vznikající v rozkladové tabulce. SLR(1)
gramatika byla zvolena jako dostačující pro řešení původní úlohy v rámci které program yapgen vznikl.
Od té doby jsem jej párkrát využil při implementaci úkolů se kterými jsem se setkal v praxi.
BTW: když píšeš „C/C++“, co to znamená? Umí to generovat zdroják v obou jazycích nebo to generuje C, které se dá přeložit i kompilátorem pro C++?
Třetí možnost je správně: generuje to zdrojový soubor pro kompilátor C++, kde z C++ jsou používány následující funkce, které nebyly součástí jazyka C: metody ve strukturách (třídách), reference, datový typ bool, výčtový typ, a možná některé další.
Ale to není tak důležité, protože v případě potřeby je možné vygenerovat výsledný zdrojový soubor v libovolném jazyce (dostatečně silném). Tvrdá práce: generování DFA (Deterministický Konečný Automat) a LALR tabulky je již hotová a generování C/C++ souboru je v podstatě jen export algoritmů na těmito dvěma strukturami.
Příklady vygenerovaných .cc
souborů odpovídajících překladačům popsaným v kapitolce "Příklad tvorby překladače" je uveden na: 1, 2, 3.
Uvedené soubory obsahují dvě základní funkce recognize_terminal
a parser_parse_source_string
, které dělají všechnu práci.
To je mi dost divné. Sice nebyl nijak moc kvalitní, v podstatě o ničem, ale zápisky Miriam tu taky zůstávají (byť třeba ne na titulní stránce). A protože pod ním byly komentáře, nemohl ho běžný uživatel (jako autor) smazat. Leoš asi není běžný uživatel…
Ad patička:
Výhodná nabídka; Romantická kvelbená kóje v Kyjově (se záchodem!)
To je včetně toho pozemku nad tím nebo to je cena jen za díru v zemi a ty cihly? Kupuješ? Podle kabelů to vypadá, že elektřina tam je. Šlo by tam udělat datacentrum a menší kancelář. Na zahradě by se postavil stožár a bylo by
Kupuješ?Spíš jsem chtěl morálně podpořit majitele v jeho originálně snaze prodat kvelbenou kóji.
Nepochybně máš pravdu, bohužel jsem si zvykl používat základní datové typy tak, že počítám s platností následujících tvrzení:
sizeof(void *) == sizeof(long unsigned)
sizeof(int) == 4
sizeof(unsigned) == 4
sizeof(char) == 1
sizeof(long long int) == 8
sizeof(float) == 4
sizeof(double) == 8
A až narazím na platformu, na které to nebude platit, tak si budu trhat vlasy a vzpomenu si na tebe.
sizeof(void *) == sizeof(long unsigned)Tohle třeba neplatí na Windows, teda né že mi Windows není ukradenej, ale stejně. Pro nějaké takové prasárničky typu pointer na číslo existuje (u)intptr_t.
sizeof(unsigned) == 4S tímhle nepochodíš na různých mikroprocesorech. Na těch "hloupých" typu atmega, to je např. 2.
sizeof(char) == 1Tohle platí vždycky. Ať už má char 8 nebo 256 bitů, pořád to 1 byte, protože byte je totéž co char.
Je neco spatnyho na tom, ze vubec nepouzivam size_t a vsechny velikosti mam pevne omezene napr. uint8_t nebo int64_t a naprosto ignoruju architekturu? Mam porad trochu problem s endianness, ale jinak se muzu spolehnout, ze bude kod fungovat vsude stejne (hlavne na 8bit AVR).
Uplne jsem ale prestal pouzivat packed struktury, to je zlo.
A co kdyz nemam vubec problem s minimalni velikosti, ale potrebuju presne urcite nasobky 8bitu? Napr. kdyz zpracovavam HW udaje a potrebuju 1:1 bitovou reprezentaci. Nebo treba kdyz rozebiram a skladam sitove pakety.
Taky moc se mi nelibi, ze bych vsude psal uint_least32_t misto uint32_t, je to delsi zapis a neprinasi funkcionalitu ani prehlednost.
A co kdyz nemam vubec problem s minimalni velikosti, ale potrebuju presne urcite nasobky 8bitu? Napr. kdyz zpracovavam HW udaje a potrebuju 1:1 bitovou reprezentaci. Nebo treba kdyz rozebiram a skladam sitove pakety.Na platformě, kde neexistuje 8bit typ toho nedocílíte a musíte použít typ větší (a třeba z něho použít jen 8 bitů, to je na vás) a na platformě, kde existuje, tak ho použijete. A když ho vyžadujete, tak není problém otestovat, jestli je nadefinováno nějaké
UINTN_MAX
makro a kydnout tam #error
s vysvětlením proč a co, než nechat kompilaci selhat na nějaké chybě, která třeba nic neřekne potenciálnímu "kompilovači" vašeho kódu. A jestli se vám zdají jména dlouhé, tak použijte kratší, jazyk k tomu poskytuje prostředky (typedef, using).
Na platformě, kde neexistuje 8bit typ toho nedocílíte a musíte použít typ větší (a třeba z něho použít jen 8 bitů, to je na vás) a na platformě, kde existuje, tak ho použijete.Toto je naprosto absurdni situace, ktera by mohla nastat v drevnich dobach pocitacu typu PDP-XY, kdy jeste nebyl byte obecne prijatou jednotkou pro ulozeni informace a velikost slova byla definovana moznostmi hardwaru. Napr. architektura SPARC nebo treba JVM pracuji interne s 32bitovyma hodnotama a jen pri praci s pameti vyuzivaji typy s mensim rozsahem... a nikomu to vetsi problemy necini, protoze prekladac se o to postara sam.
kdybych měl čas
Čemu se teď vlastně věnuješ? Nechceš se někdy rozepsat v blogu?
Tiskni
Sdílej: