Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Uvolnění Flashe jako samostatného balíčku by byl krok zpět?Coooo? Tady se bavíme o používání NPAPI vs PPAPI.
glibc
využívá trochu víc aplikací, než jenom ta moje. Jinak třeba zrovna Firefox má přibalený XUL/XPCOM, aktualizační komponentu… Jediný další kandidát na využití toho pluginu – Mozilla – řekla, že to rozhraní používat nechce. Pokud se nějaký další zájemce objeví, třeba Mozilla přehodnotí svůj postoj, nevidím důvod, proč by Adobe nepřehodnotilo svůj postoj.
Proč nemá být nabídnut samostatný plugin, a ať si jej používá kdokoli, kdo to má zájem implementovat?Třeba protože samostatný plugin je k ničemu, protože ho nikdo nepoužívá? Jaký je podíl prohlížečů, které opravdu používají samostatné pluginy a spoléhají na balíčkovací systém, a kolik je prohlížečů, které si pluginy řeší po svém, a tedy je jim samostatný plugin k ničemu?
Teď už ale tyto prohlížeče o té implementaci skutečně nebudou uvažovat právě proto, že jsou teď oficiálně definitivně odstřiženy.Nejsou oficiálně odstřiženy. To je jen výmluva, kterou se to někdo snaží hodit na zlou firmu. Jenže ne všichni se dívají na svět přes brýle, které ukazují každý OSS jako automaticky dobrý a každou firmu jako automaticky zlou.
Pořád ale platí, že když se někdo rozhodne PPAPI implementovat, nic mu nebrání v tom přijít za Adobe s tím, že ten plugin také budou chtít využívat a jestli se tedy můžou nějak domluvit.Opět, proč by to někdo dělal, když Adobe oficiálně a jasně oznámila, že už je konec (ano, oficiálně a jasně, pokud někdo říká, že ne, tak buď tu zprávu nečetl, nebo neumí číst)? A jak asi budou za Adobe chodit maličcí vývojáři minoritních prohlížečů? Navíc když to je jeden z kroků, kterými Adobe dává najevo, že s s Flashem obecně do budoucna nepočítá a postupně si připravuje půdu k jeho dožívání. Na Windows tohle zatím udělat nemůže, tak to začíná na menších platformách.
Teprve pokud by tohle Adobe odmítlo, je to špatně. Ale obviňovat Adobe z toho, že se jich sice ještě nikdo nezeptal, ale kdyby to udělal, oni určitě odpoví záporně, to je poněkud ubohé.Tady nikdo neobviňuje Adobe, že by odpovědělo záporně, ale prostě se konstatuje fakt, že Adobe jasně a jednoznačně řeklo, že už samostatně Flash pro Linux distribuovat nebude. Že je konec. To není žádné dohadování, to je fakt. (To, že to oznámili. To, jestli to budou revidovat nebo ne, je jen ničím nepodložená spekulace, tudíž nemá smysl se o tom vůbec bavit. Vycházet lze jedině z jasného faktu.)
Třeba protože samostatný plugin je k ničemu, protože ho nikdo nepoužívá? Jaký je podíl prohlížečů, které opravdu používají samostatné pluginy a spoléhají na balíčkovací systém, a kolik je prohlížečů, které si pluginy řeší po svém, a tedy je jim samostatný plugin k ničemu?Na Linuxu všechny prohlížeče kromě Chrome spoléhají na samostatný plugin. Tímto jsou oficiálně všechny kromě Chrome odstřiženy. Je to jasně, jednoznačně, nedvojsmyslně řečeno. Všechno ostatní jsou jen kecy.
Nejsou oficiálně odstřiženy. To je jen výmluva, kterou se to někdo snaží hodit na zlou firmu. Jenže ne všichni se dívají na svět přes brýle, které ukazují každý OSS jako automaticky dobrý a každou firmu jako automaticky zlou.Tohle už snad radši ani nestojí za komentář.
... v ALSA tomu tak nemusí nutně být a pak to končí tím, že si jedna aplikace zabere zvukovku a ostatní k ní nepustí jako v dobách starého OSSv2.Presne toto som myslel, s ALSA som bojoval dlho a nikdy sa mi nepodarilo spraviť fungujúci mix z viacerých zdrojov.
Já bych naopak svinským krokem hnal každý zvukový systém, který by dopustil, aby se mi při poslechu hudby do výstupu připletla nějaká náhodná aplikace, která si zrovna usmyslila, že pípne.Tak v některých případech to je praktické, např. je to vysloveně vhodné u mobilních telefonů. Ale jinak asi takhle:
"Star Trek: The Next Generation: A Matter of Time (#5.9)" (1991)[Rasmussen enters Data's quarters, which are exploding with noise]
Rasmussen: [shouting] What in God's name is that?
Lt. Commander Data: Music, Professor.
Rasmussen: Music?
Lt. Commander Data: Yes, sir. Mozart's "Jupiter Symphony in C major", Bach's "Brandenburg Concerto No. 3", Beethoven's "Ninth Symphony, 2nd Movement, molto vivace", and "La Donna e Mobile", from Verdi's "Rigoletto".
Rasmussen: Do you think you could thin it out a bit?
Lt. Commander Data: Computer, eliminate program one.
[music thins, but Rasmussen shakes his head]Lt. Commander Data: Computer, eliminate program two.
[music thins more, but is still too loud]Lt. Commander Data: Computer, eliminate program three.
[Rasmussen gestures for him to lower the volume]Lt. Commander Data: Computer, half volume.
Rasmussen: [still shouting] How the...!
[pauses, realizing the volume is low enough]Rasmussen: [much quieter] How the hell can you listen to four pieces of music at the same time?
Lt. Commander Data: Actually, I am capable of distinguishing over one hundred and fifty simultaneous compositions. But in order to analyze the aesthetics, I try to keep it to ten or less.
Rasmussen: Only four today?
Lt. Commander Data: I am assisting Commander La Forge with a very complex calculation. It demands a great deal of my concentration.
Mimochodem, existuje pro OSS něco jako jackd?Že by jackd?
Tiskni
Sdílej: