abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 01:00 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 24.04.28 s kódovým názvem Time After Time svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) a nová verze 7.24.0 souvisejícího frameworku MLT Multimedia Framework. Nejnovější Shotcut je vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 16:33 | Nová verze Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 03:22 | Zajímavý článek

    V aktuálním příspěvku na blogu počítačové hry Factorio (Wikipedie) se vývojář s přezývkou raiguard rozepsal o podpoře Linuxu. Rozebírá problémy a výzvy jako přechod linuxových distribucí z X11 na Wayland, dekorace oken na straně klienta a GNOME, změna velikosti okna ve správci oken Sway, …

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 00:11 | Nová verze

    Rakudo (Wikipedie), tj. překladač programovacího jazyka Raku (Wikipedie), byl vydán ve verzi #171 (2024.04). Programovací jazyk Raku byl dříve znám pod názvem Perl 6.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    27.4. 17:44 | Nová verze

    Společnost Epic Games vydala verzi 5.4 svého proprietárního multiplatformního herního enginu Unreal Engine (Wikipedie). Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    26.4. 17:11 | Nová verze

    Byl vydán Nextcloud Hub 8. Představení novinek tohoto open source cloudového řešení také na YouTube. Vypíchnout lze Nextcloud AI Assistant 2.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 12
    26.4. 13:33 | Nová verze

    Vyšlo Pharo 12.0, programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností. Krom tradiční nadílky oprav přináší nový systém správy ladících bodů, nový způsob definice tříd, prostor pro objekty, které nemusí procházet GC a mnoho dalšího.

    Pavel Křivánek | Komentářů: 9
    26.4. 04:55 | Zajímavý software

    Microsoft zveřejnil na GitHubu zdrojové kódy MS-DOSu 4.0 pod licencí MIT. Ve stejném repozitáři se nacházejí i před lety zveřejněné zdrojové k kódy MS-DOSu 1.25 a 2.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 44
    25.4. 17:33 | Nová verze

    Canonical vydal (email, blog, YouTube) Ubuntu 24.04 LTS Noble Numbat. Přehled novinek v poznámkách k vydání a také příspěvcích na blogu: novinky v desktopu a novinky v bezpečnosti. Vydány byly také oficiální deriváty Edubuntu, Kubuntu, Lubuntu, Ubuntu Budgie, Ubuntu Cinnamon, Ubuntu Kylin, Ubuntu MATE, Ubuntu Studio, Ubuntu Unity a Xubuntu. Jedná se o 10. LTS verzi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 14
    25.4. 14:22 | Komunita

    Na YouTube je k dispozici videozáznam z včerejšího Czech Open Source Policy Forum 2024.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    KDE Plasma 6
     (75%)
     (8%)
     (2%)
     (15%)
    Celkem 875 hlasů
     Komentářů: 4, poslední 6.4. 15:51
    Rozcestník

    Asus Eee Note EA-800

    29. 2. 2012 | David Kolibáč | Recenze | 8444×

    V současné době jsme svědky boomu elektronických čteček knih, tabletů a různých mobilních multimediálních zařízení vlastně včetně telefonů. Jejich společným jmenovatelem je hlavně to, že se hodí především ke konzumaci, nikoliv však tvorbě obsahu. Výjimkou budiž například tablet Indamixx nebo v tomto článku recenzovaný "kreslící" tablet Asus Eee Note EA-800. Je smutnou skutečností, že těmto bílým vránám poněkud chybí zdravá konkurence. Bohužel právě Asus Eee Note je toho ukázkovým příkladem...

    V Mobilních novinkách jsem se loni o Asusu Eee Note EA-800 zmiňoval hned několikrát, mé zprávy byly vesměs optimistické. Realita už tolik však ne. Uvedení na jednotlivé trhy (typicky ten americký) bylo stále odsouváno a dostupnost v Evropě na tom byla velice bídně i v létě, vlastně půl roku po uvedení. Cena přes dvě sta dolarů je v dnešní době na hranici konkurenceschopnosti. V ČR si ještě připlatíme – tablet přijde na zhruba pět tisíc korun a navíc si nějaký ten týden počkáme, protože zpravidla není skladem. Já jsem takové čekání podstoupil... a pojďme se podívat, zda to stojí za to.

    Obsah

    Hardware

    link

    První pohled

    link

    V kompaktním balení dostaneme to základní, tedy nezbytnou brožurku, tablet samotný, dotykové pero, microUSB kabel a nabíječku, do níž se USB kabel zasouvá, a navíc ještě koženkové desky, které slouží jako pouzdro.

    Balení Balení, uvnitř

    Na tabletu na první pohled zaujme zpracování. Šasi je velmi bytelné a elegantní – hliníkové. Ale pravděpodobně ho většinu času neuvidíte, protože se schová do pouzdra. Pouzdro, ono to zase tak moc pouzdro není, jsou to, jak jsem již naznačil, jen desky, které chrání zadní stranu a displej před poškrábáním v zavazadle, ale boky jsou (např. před pádem) nechráněné. Ale aspoň se do těchto desek tablet nacvakává tak, že jen tak rozhodně nevypadne. A také ho v případě potřeby bez použití hrubé síly nevytáhnete. Na čtení v MHD bych si rozhodně netroufal: především kvůli hmotnosti něco přes půl kilogramu – to už na držení v jedné ruce moc není, ačkoliv je to stále snesitelná hodnota pro přenášení.

    Eee Note v obalu zvenčí Eee Note v obalu zevnitř

    Přední straně samozřejmě dominuje displej. Je krytý sklem a plastovou vrstvou, která rozptyluje světlo. Neměl by se tedy jen tak snadno poškrábat a otisky na něm zůstávají jen minimálně. To ale především proto, že nemá smysl na něj sahat prsty, když reaguje pouze na dotyk pera. Vedle displeje jsou při dolním okraji dotyková tlačítka, na nich už otisky vzhledem k častému používání ulpí.

    Eee Note zepředu Eee Note zezadu Tlačítka

    Na horní hraně se ve žlábku ukrývá zacvaknuté pero. Na přesně opačné straně tabletu najdeme skupinu portů a tlačítek. Zleva to jsou: ve štěrbině skryté tlačítko pro tvrdý restart, 3,5mm jack pro sluchátka, microUSB port, slot na microSDHC kartu, maličky reproduktor a nakonec obligátní vypínací tlačítko.

    Eee Note shora Eee Note zespoda

    Druhý pohled

    link

    Nebudu zde opisovat přesné specifikace hardwaru, spíše okomentuji zkušenosti s používáním.

    Uvnitř tiká Marvell xScale PXA303 podpořený 256 MB paměti. Stačí to? Reakce uživatelského rozhraní by občas mohly být svižnější, ale při očekávaném použití jsem nezaznamenal zásadnější problém.

    Jako úložiště dat slouží jednak interní (uživateli bez synchronizačního softwaru nebo šroubováku de facto nepřístupná) microSDHC karta o kapacitě 4 GB, jednak skrze vnější slot přístupná microSDHC karta – zkoušel jsem 16GB exemplář bez komplikací.

    MicroUSB slouží pouze k nabíjení a synchronizaci, kdo doufal v "hostitelský režim", musí si nechat zajít chuť. Bluetooth pro komunikaci s okolím chybí a WiFi má prachbídný příjem signálu, naprosto minimální využití v aplikacích a v neposlední řadě se mi ani nepodařilo připojit se k Eduroamu, jak zmiňuji níže.

    Osmipalcový displej s rozlišením 768×1024 je docela jemný a dají se na něm rozumně číst texty v PDF o rozměru A4. Jelikož se jedná o (monochromatický) LCD, není problém s překreslováním oproti elektronickému inkoustu. Ale samozřejmě na druhou stranu je kontrast podstatně horší. Vzhledem k absenci podsvícení je paradoxně nejlepší při dostatku světla, tedy především venku za jasného dne. Díky matné úpravě povrchu se displej neleskne a je docela příjemný na dotek.

    Zleva: B&N Nook, Asus Eee Note EA-800 a Nokia N800 Zleva: B&N Nook, Asus Eee Note EA-800 a Nokia N800 Eee Note zvenčí

    Aktivní digitizér od Wacomu je vcelku jistota. S dodaným perem (může fungovat i s jinými kompatibilními pery pro Tablet PC) je poměrně přesný, ale hodně záleží na kalibraci. Když nezanedbatelně změním úhel naklonění pera, dočkám se nepřesností. Nebo když tablet půjčím nějakému pravákovi. Také se mi dosud nepodařilo ovládnout snímání více úrovní přítlaku, asi na hrot moc tlačím. Zajímavostí je, že pero původně mělo mít postranní tlačítko, ale nenašlo se pro něj využití v softwaru, takže není vyvedeno na povrch.

    Dotyková tlačítka vedle displeje jsou kapacitní, což je například pro mě překážka, občas na mě nereagují. Využití najdou při obracení stránek v knihách nebo pohybu v některých nabídkách, když se člověku nechce vytahovat pero. Ale pro čtení by jistě byla příjemnější tlačítka pro přepínání stránek po bocích tabletu.

    Dvoumegapixelový fotoaparát nestojí příliš za řeč. Asi by posloužil k dokumentaci autonehody, ale ruku na srdce: jak rozšířené jsou dnes telefony, které neumí totéž a snad i lépe? Mikrofon je použitelný tak maximálně na zaznamenávání osobních poznámek, pokoušet se s ním nahrávat např. přednášku je zbytečné. Podobně nestojí za řeč reproduktor a bohužel ani výstup na sluchátka.

    Výdrž na baterie vcelku odpovídá tomu, co uvádí výrobce, tzn. 13,5 hodiny používání bez WiFi, 10 dnů v uspaném stavu. Když to zkombinujeme, dostaneme se k reálným číslům. Při asi hodině psaní poznámek a hodině čtení článků v PDF denně nabíjím co tři dny a ještě mám rezervu.

    Software

    link

    Po spuštění (trvajícím slušné zhruba čtvrt minuty) se zobrazí spouštěč aplikací: 14 položek ve dvou sloupcích. Při spodním okraji je lišta s několika volbami jako spuštění aplikace, sejmutí snímku obrazovky atd. Liší se aplikaci od aplikace. Tyto volby lze aktivovat pomocí dotykových tlačítek pod displejem – bez použití pera. Nahoře je lišta druhá, globální. Na ní jsou především hodiny a oznamovací oblast, resp. několik ikonek pro rychlou změnu hlasitosti, zobrazení stavu baterie, připojení k WiFi, odpojení nebo skenování obsahu paměťové karty atp.

    Spouštěč Nastavení

    Přepínání aplikací se neřeší. Připomíná to PalmOS: ze spodní lišty nebo pomocí dotykového tlačítka můžeme kdykoliv přejít na obrazovku spouštěče a při spuštění se nám aplikace zobrazí ve stavu, v jakém jsme ji posledně zanechali.

    Aplikace

    link

    To nejpodstatnější první: poznámkový blok. K dispozici je 42 šablon (pozadí: prázdné, různě linkované), několik kreslících nástrojů (tužka, pero, zvýrazňovač, guma) o několika tloušťkách stopy a stupních šedé (displej je přeci jen monochromatický). Nechybí výběr, kopírování/vkládání a funkce zpět/vpřed. To je nezbytný základ. Ale více tu toho o moc není. Ještě vložení obrázku nebo "tabulky". Ani text vkládaný pomocí softwarové klávesnice není možné přidat. Nakonec, jako "elektronický papír" to postačuje. Poznámky je možné jednoduše organizovat (podle názvu a štítků). Ukládají se ve vlastním formátu a pro jejich export do použitelného stavu je nutný software od Asusu pro MS Windows. Nebo vlastně ne tak docela, je tu možnost exportovat stránku na kartu ve formátu GIF a rozlišení 768×888. To může být postačující.

    Kreslící aplikace Exportovaná poznámka

    Dokumentační schopnosti by měl doplňovat fotoaparát, mikrofon a pak ještě poznámkový bloček, do nějž se píšou poznámky výhradně na virtuální klávesnici. Aplikace jsou to vskutku na funkce skromné a k hardwarovým specifikům jsem se již vyjadřoval. Psát poznámky na virtuální klávesnici je utrpení a bohužel to nevylepšuje ani rozpoznávání písma á la Graffiti známé z PalmOS. Jak už jsem zmínil, tyto poznámky stejně nejde kombinovat s črty z "kreslící" aplikace.

    Čtečka dokáže zobrazovat PDF a ePub. Díky specifikům displeje, možnosti plynulého posouvání, přibližování/oddalování a otočení textu na šířku je to docela použitelné i v případě PDF určených pro papír formátu A4. Příjemné je, že do textů si jde vést poznámky (črtat perem i ťukat na virtuální klávesnici). Výsledek si lze exportovat do obrázku v PNG. Samozřejmě nechybí ukládání záložek a jednoduchá organizace knih pomocí štítků. Další užitečnou funkcí je slovník. Význam perem označeného slova se zobrazí ve vyskočivší bublině. Krom toho je tu slovník i jako samostatná aplikace. Ve výchozím stavu obsahuje Longman Dictionary of Contemporary English, ale jdou do něj s trochou úsilí dostat i vlastní slovníky pro StarDict.

    Čtečka: knihovna Čtečka: kniha Slovník

    Tak trošku do počtu tu jsou prohlížeč fotografií a hudební přehrávač. První k tomu prohlížeči obrázků: skoro nic neumí, jen zobrazí (zmenšený) obrázek (ve formátu PNG, JPG, GIF nebo BMP), umožňuje ho přejmenovat, smazat nebo mu přidat štítek... a to je vše. Ani jsem nepřišel na to, jak obrázky přibližovat/oddalovat, jde-li to vůbec. Přehrávač zvuků na tom není o mnoho lépe. Prostě jen postupně přehrává všechny skladby na kartě -- tedy v příhodném formátu, totiž MP3 (ani s Ogg Vorbisem jsem nepochodil). Žádné třídění podle metadat nebo aspoň adresářové struktury. Navíc v kombinaci s kvalitou zvukového výstupu je to velké zklamání.

    Další aplikací je webový prohlížeč. Má samozřejmě sloužit k prohlížení webu při připojení k Internetu přes WiFi. Na tuto funkcionalitu jsem ale rychle zanevřel. Doma se sice k síti zabezpečené pomocí WPA2 připojím, ale u Eduroamu ve škole jsem nepochodil (nepodporovaná metoda autentizace) a i příjem signálu je mizerný. Samotný prohlížeč pak dílo dokonává. Nikoliv neprávem má přizvisko "Experimental". Je nestabilní a neohrabaný. Je orientovaný na šířku displeje, zvládá záložky, karty a nějaké další funkce, ale jeho ovládání je tak nešikovné (např. na pozici pera se zobrazuje kurzor a posouvání po stránce se realizuje posuvníkem při okraji, není uzpůsobené dotykovému displeji), že jsem ho použil toliko jednou: poprvé a naposledy.

    Naneštěstí chybí správce souborů. Jediný jeho náznak je "koš", v němž se shromažďují "smazané" soubory. Jinak si jednotlivé aplikace samy vyhledávají soubory na příslušných místech a uživatele k adresářové struktuře nepustí.

    Dále tu máme už jen kalkulačku a dvě hry. Klasické sudoku a Bubble Breaker aka SameGame. Nic víc. Ocenil bych aspoň např. jednoduchý kalendář.

    Kalkulačka Sudoku

    Připojení k PC

    link

    Po připojení microUSB kabelem k PC se Eee Note začne nabíjet a na jeho displeji se zobrazí nabídka čítající pět možností:

    1. Nainstalovat synchronizační software a ovladače do MS Windows. Tuto variantu jsem dále nezkoumal, nedisponuji MS Windows.
    2. Synchronizační režim. Technicky jde o síť přes USB, se zařízením lze komunikovat po telnetu.
    3. Přístup k datům na paměťové kartě. Chová se jako standardní mass storage. Knihy je třeba nahrávat do adresáře /book, obrázky do /photo a hudbu do /music.
    4. Režim digitizéru. Eee Note by se pak měl chovat jako grafický tablet (polohovací zařízení). Dokonce si jde vybrat levorukou/pravorukou orientaci. Háček je v tom, že mimo MS Windows (na GNU/Linuxu a Mac OS X) funguje pouze dotek pera jako kliknutí, to je v tuto chvíli vše.
    5. Nabíjení. V tomto režimu půjde tablet normálně používat, jakoby byl na nabíječce – bez ohledu na PC.

    Podle jednotlivých režimů se zobrazují ve výpisu lsusb různé kódy: 0b05:17a1 (1 a 3), 0b05:179e (2) nebo 0b05:179f (4).

    Několikrát jsem se setkal s tím, že se Eee Note při odpojování oddílu paměťové karty zasekl a musel jsem ho restartovat.

    Komunita, podpora

    link

    V dnešní době se výrobci hardware předhánějí v tvorbě "ekosystémů" pro svá zařízení. Poskytnout k multimediálním zařízením služby, obchod s aplikacemi, hudbou, knihami – přihodit k tomu nějaké ty sociální sítě, datové úložiště apod. V tomto ohledu excelují Amazon, Apple, Google. Nikoliv však Asus, alespoň co se Eee Note týče. Synchronizace s Evernote a podpora knih s Adobe DRM, to je vše. "Hype" se sice při uvedení Eee Note EA-800 tak nějak dosáhlo, jenže pak Asus nebyl schopen dodat výrobek na trh. Už na přelomu let 2010 a 2011 se po webu objevovaly poměrně pozitivní recenze v angličtině, jenže Eee Note se objevil na trhu asijském a pak dlouho nic... Do USA se dostal až v létě 2011 a v Evropě to nebylo jiné. Dlouhodobá situace je taková, že EA-800 sice má nejeden obchod v nabídce, nicméně při objednávce si na doručení nějaký ten týden počkáte, protože zpravidla není skladem. Navíc cena v našich končinách kolem pěti tisíc korun je na pováženou. Navíc se už poměrně dlouho hovoří o vyšším modelu, který by měl mít mj. barevný displej. Kde nic, tu nic.

    Neschopnost Asusu dodat Eee Note na trh se také odrazila na tom, jak vypadá, či spíše nevypadá komunita. Takové Maemo si tak nějak v podstatě navzdory Nokii vybudovalo mohutnou komunitu – a jsou to právě komunitní příspěvky, které činí např. Nokii N900 tak atraktivní. Asus Eee Note EA-800 v sobě má nemalý potenciál, jenže ten byl takřka uhašen nedostupností.

    V čem ten potenciál spočívá? Jednak jde o pozoruhodný hardware, jednak uvnitř najdeme Linux a můžeme rozchodit Qt. Možnost připojení se přes telnet už jsem zmiňoval. Žádné "rootování" nebo "jailbreak". Na tabletu si jde rozběhnout FTP server pro snazší výměnu souborů, nainstalovat běžnější aplikaci v Qt atd. Bohužel dokumentace za mnoho nestojí. Stránky FreeeNote.org jsou na první pohled ne právě udržované (doplnění: Peter Barrette (?) provozuje obraz webu) a fórum také aktivitou nepřekypuje, ačkoliv základní věci jako terminál nebo jednoduchého správce souborů nachystané jsou. Oproti třeba takovému nooku jde rozhodně o zklamání.

    Aspoň se musí nechat, že Asus za poslední rok opravil několik nedostatků ve firmwaru (např. dřívější nemožnost otočit knížku na šířku displeje) a netutlá zdrojové kódy k použitému svobodnému softwaru, naopak je najdeme na webu bez jakéhokoliv utajování.

    Závěr

    link

    Ačkoliv jsem v článku dosud hodně rýpal do chybějící funkcionality a nedodělků, Asus Eee Note EA-800 svůj účel plní: jako "elektronický papír" a prohlížeč PDF slouží dobře, výdrž na baterie není špatná, zpracování také ne. Jen je třeba k němu přistupovat jako vlastně k jedno- nebo dvouúčelovému zařízení. V některých ohledech mi připomíná staré palmy. Navíc je tu potenciál pro rozšiřování. Nabízí se ale otázka na to, zda je cena adekvátní. To už je na každém z nás.

           

    Hodnocení: 100 %

            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    29.2.2012 08:13 kotrcka | skóre: 23 | blog: Onééé 2 | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Asus Eee Note EA-800
    ďakujem za článok
    Keďže tu účet nejde zrušiť, zmenil som si heslo na random a "zabudol ho".
    the.max avatar 29.2.2012 08:16 the.max | skóre: 46 | blog: Smetiště
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Asus Eee Note EA-800
    mno, po precteni clanku si ale stale myslim ze za nasich cca 5000 je to moc drahe.
    KERNEL ULTRAS Fan Team || Sabaton - nejlepší učitel dějepisu || Gentoo - dokud nás systemd nerozdělí.
    Fluttershy, yay! avatar 29.2.2012 20:46 Fluttershy, yay! | skóre: 92 | blog:
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Asus Eee Note EA-800
    To je samozřejmě pravda... do chvíle, než člověk zjistí, že to je k nezaplacení. Myslím, že typická cílovka je student. A teď se nabízí otázka, zda je výhodnější tahat 2kg laptop, velký objem (doma tisknutých) papírů/skript nebo tohle. Pro mě většinou vychází nejlépe tohle.
    🇵🇸Touch grass🇺🇦 ✊ no gods, no masters
    5.3.2012 10:18 Stanley
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Asus Eee Note EA-800
    No nevim .. stal porad se drzi papir jako medium z ktereho se lepe cte a zaroven uci. Hlavne papir vydrzi i politi vodou pokud je tisten na laserove tiskarne.
    Fluttershy, yay! avatar 5.3.2012 12:19 Fluttershy, yay! | skóre: 92 | blog:
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Asus Eee Note EA-800
    Jde na papíru fulltextově vyhledávat? Předávat text dalším aplikacím (třeba slovníku)? Funguje tam hypertext? Co copy'n'paste nebo nedestruktivní mazání a historie?

    Pro zajímavost: EA-800 váží bajoko 600 g -- skripta, sbírka a sešit z lingebry přes 1200 g. O prostorových nárocích nemluvě.
    🇵🇸Touch grass🇺🇦 ✊ no gods, no masters
    5.3.2012 12:40 Lol Phirae | skóre: 23
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Asus Eee Note EA-800
    Jde na papíru fulltextově vyhledávat? Předávat text dalším aplikacím (třeba slovníku)? Funguje tam hypertext? Co copy'n'paste nebo nedestruktivní mazání a historie?
    Hmm, a teď to zkusme jinak - přečteš si papír i poté, co zkrachuje vydavatel? :-D
    Fluttershy, yay! avatar 5.3.2012 12:55 Fluttershy, yay! | skóre: 92 | blog:
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Asus Eee Note EA-800
    Proč sem taháš DRM? o_O
    🇵🇸Touch grass🇺🇦 ✊ no gods, no masters
    5.3.2012 13:23 Lol Phirae | skóre: 23
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Asus Eee Note EA-800
    Huh? No, hádej proč. Ten tvůj čupr ebook ti bude fakt hodně platnej, včetně toho fulltextu a kopírování, když ho nepřečteš. To bude výhoda jaxviňa! :-D
    Fluttershy, yay! avatar 5.3.2012 13:31 Fluttershy, yay! | skóre: 92 | blog:
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Asus Eee Note EA-800
    Kdyby to tvoje trollování mělo aspoň hlavu a patu...

    V celém vlákně se bavím o studijních materiálech -- jestliže by škola studentům poskytovala studijní materiály s DRM, bylo by něco zatraceně špatně už z principu.

    Základní vlastnost DRM je, že jde zpravidla nějak prolomit/obejít.
    🇵🇸Touch grass🇺🇦 ✊ no gods, no masters
    5.3.2012 13:34 Lol Phirae | skóre: 23
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Asus Eee Note EA-800
    Základní vlastnost DRM je, že jde zpravidla nějak prolomit/obejít.
    Nojo, to se vopravdu vyplatí, koupit něco proto, abych si to musel před přečtením (nelegálně) prolamovat. To mě děěěěsně baví. :-D
    Fluttershy, yay! avatar 5.3.2012 13:44 Fluttershy, yay! | skóre: 92 | blog:
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Asus Eee Note EA-800
    Od skenování knížek z knihovny se to moc neliší.
    🇵🇸Touch grass🇺🇦 ✊ no gods, no masters
    5.3.2012 13:52 Lol Phirae | skóre: 23
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Asus Eee Note EA-800
    No já nevím, já si to vždycky zkopíroval na kopírce, asi nemám tu správnou posedlost fulltextových vyhledáváním.
    cezz avatar 6.3.2012 17:17 cezz | skóre: 24 | blog: dm6
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Asus Eee Note EA-800
    Jde na papíru fulltextově vyhledávat? Předávat text dalším aplikacím (třeba slovníku)? Funguje tam hypertext? Co copy'n'paste nebo nedestruktivní mazání a historie?
    Hmm, a teď to zkusme jinak - přečteš si papír i poté, co zkrachuje vydavatel? :-D
    Samozrejme, uz zakupene knihy sa daju na citacke citat bez ohladu na to, ci vydavatel skrachoval, alebo nie.
    Computers are not intelligent. They only think they are.
    David Ježek avatar 29.2.2012 10:45 David Ježek | skóre: 83 | blog: Mostly_IMDB
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Asus Eee Note EA-800
    achjo dejve, máš K200D a fotky vypadaj jak focený pod lampičkou mobilem :-S.
    Fluttershy, yay! avatar 29.2.2012 10:48 Fluttershy, yay! | skóre: 92 | blog:
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Asus Eee Note EA-800
    Princip minimální námahy. ~,^

    Mám tam tmu, stativ se mi vytahovat nechce a můj externí blesk stojí za prd.
    🇵🇸Touch grass🇺🇦 ✊ no gods, no masters
    David Ježek avatar 29.2.2012 11:31 David Ježek | skóre: 83 | blog: Mostly_IMDB
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Asus Eee Note EA-800
    Cool. no každopádně když už teda reju, ještě na jedno se zeptám: kde leží ten stát "America" z tvé patičky? :-D
    Fluttershy, yay! avatar 29.2.2012 11:56 Fluttershy, yay! | skóre: 92 | blog:
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Asus Eee Note EA-800
    Na severoamerickém kontinentě. Za autora se považuje Georges Clemenceau.
    🇵🇸Touch grass🇺🇦 ✊ no gods, no masters
    David Ježek avatar 29.2.2012 12:00 David Ježek | skóre: 83 | blog: Mostly_IMDB
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Asus Eee Note EA-800
    Prpmiň,ale na severoamerické části amerického kontinentu žádný stát "Amerika" nevidím :-D (a dobře, už končím)
    Fluttershy, yay! avatar 29.2.2012 12:24 Fluttershy, yay! | skóre: 92 | blog:
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Asus Eee Note EA-800
    Máš historickou mapu? ~,^
    🇵🇸Touch grass🇺🇦 ✊ no gods, no masters
    David Ježek avatar 29.2.2012 14:39 David Ježek | skóre: 83 | blog: Mostly_IMDB
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Asus Eee Note EA-800
    tohle si reakci žádá: máš v patičce "America is", nikoli "America was" ;-).
    Fluttershy, yay! avatar 29.2.2012 14:44 Fluttershy, yay! | skóre: 92 | blog:
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Asus Eee Note EA-800
    Je to citát.
    🇵🇸Touch grass🇺🇦 ✊ no gods, no masters
    29.2.2012 14:01 DanBlack | skóre: 7
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Asus Eee Note EA-800

    Tak nějak? 8-)

    North America historical map 1845

    "Real life: Great graphics & physics, but the story and gameplay sucks."
    29.2.2012 18:24 pavel
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Asus Eee Note EA-800
    Skutečně na trhu neexistuje elektronický "blok" na kreslení a psaní poznámek s aspoň třemi barvami, který bych mohl použít místo obyčejného papírového A5 (A4) zápisníku?
    Fluttershy, yay! avatar 29.2.2012 20:29 Fluttershy, yay! | skóre: 92 | blog:
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Asus Eee Note EA-800
    De facto nikoliv. Různá zařízení se tomu více či méně blíží.

    Ale EA-800 podporuje více stupňů šedé, takže technicky s aspoň třemi barvami nemá problém, dokonce jsem viděl úpravy kreslící aplikace tak, že se ve skutečnosti barva (např. modrá) používala, pouze ji nebylo příliš poznat na tom monochromatickém LCD, ale až po exportu.
    🇵🇸Touch grass🇺🇦 ✊ no gods, no masters
    1.3.2012 09:10 Petr
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Asus Eee Note EA-800
    Přesně na něco takového už taky delší dobu čekám. Odolná elektronická náhrada klasického papírového sešitu s možností prohlížení pdf. Kdyby to navíc umělo i prohlížet internet na úrovni mobilu a jednoduchý kancelářský software abych byl schopen reagovat na poštu tak by to byla bomba.
    1.3.2012 10:26 ZiGi
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Asus Eee Note EA-800
    no ja mam lenovacky Thinkpad Tablet, androidovy, tiez ma perecko, poznamkovu aplikaciu puzdro s externou kavesnicou (optional) vydrz myslim podobnu. ale moc s tym nekreslim. aha, perecko je na baterku :-) http://www.engadget.com/2011/09/29/thinkpad-tablet-review/
    stativ avatar 1.3.2012 14:10 stativ | skóre: 54 | blog: SlaNé roury
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Asus Eee Note EA-800
    Tak tak, i když já bych si vystačil se dvěma barvami. Ideálně něco jako noteslate (tj. e-ink).
    Ať sežeru elfa i s chlupama!!! ljirkovsky.wordpress.com stativ.tk
    1.3.2012 14:17 Ramwi | skóre: 2
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Asus Eee Note EA-800
    Ahoj, měl bych malý dotaz pro případné majitele - jak se vám při čtení epubů zobrazují české fonty?
    Jsem BFU a nestydím se za to.
    Fluttershy, yay! avatar 8.3.2012 23:36 Fluttershy, yay! | skóre: 92 | blog:
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Asus Eee Note EA-800
    Nevím, nemám žádný ePub s českým obsahem. Když nějaký dostanu, můžu to vyzkoušet.
    🇵🇸Touch grass🇺🇦 ✊ no gods, no masters
    9.3.2012 22:32 roman
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Asus Eee Note EA-800
    epub nezobrszuje korektne, poznamky uklada do formatu .nte a nikde to nejde pouzit pre OCR rukou pisaneho textu, vynikajuci program MyScript nepodporuje tento format a utecha v tom ze synchronizacny softver prekonvertuje .nte do formatu png je predcasny, OCR readIris mi odkazal ze to ma len 72 dpi co nie je dostacujuce. Toto zariadenie je vyslovene jednoucelove, dobre sa s nim pise, pero beha bez odporu po displeji, ale ked niekto chce mat uhladne poznsmky tak si to musi pracne prepisat na pc aby mal poznamky v textovej podobe. BIEDA :-(

    mam lacny digitslny zapisnik A4 - Tevion MD 85276 a ten uklada poznamky vo formate .top a s tym mozno pracovat v progrsme MyScript a velmi uspesne. Asus note, mozno posluzi studentovi na poznamky sle bude ich musiet potom tlacit slebo prepisovat. Mozno to vyuzije lepsie niekto, kto je literarne cinny, spisovatel, ja som to kupil cez alzu a som sklamany
    Fluttershy, yay! avatar 9.3.2012 22:46 Fluttershy, yay! | skóre: 92 | blog:
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Asus Eee Note EA-800
    Existuje OCR, který si poradí s netriviálními matematickými vzorci? Pokud ne, neřeším. Nevidím důvod, proč psát prostý text bez obskurnějších symbolů rukou/perem, když můžu použít klávesnici.
    🇵🇸Touch grass🇺🇦 ✊ no gods, no masters
    9.3.2012 23:40 roman
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Asus Eee Note EA-800
    Příloha:
    trosku mi unika podstata Vasej odpovede. asus note vyuzije hlavne ten, kto svoje zapisky bude upravovat dodatocne, skladat, korigovat, jednoznacne je to vhodne na tvorive pisanie, nie kazdemu vyhovuje pisanie na klavesnici a v kazdej situacii. To, ze asus ma format vystupu taky aky ma je tragedia a degraduje ho na nepredajny kus, pokial kupec ovsem vie co kupuje, co ho caka. je to nedorobene zariadenie, mozno dalsi typ bude uz lepsie spracovany. pokusim sa prilozit foto ako prilohu, snimka znazornenia knihy vo formate epub
    Fluttershy, yay! avatar 10.3.2012 00:27 Fluttershy, yay! | skóre: 92 | blog:
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Asus Eee Note EA-800
    • Zkoušel sis nakopírovat do čtečky česká písma? Nebo si písmo přiložit do ePubu?
    • Zkoušel sis přeložit třeba FBReader-Qt pro Eee Note? Nebo jinou aplikaci?

    Netvrdím, že Asus zvládl propagaci produktu apod., ale čím víc si s tím hraju, tím větší mám pocit, že to je fantastický kus hardware s obrovským potenciálem. Ten systém je velmi pěkně otevřený.

    To využití radši nekomentuju, to snad ani nemá cenu.

    🇵🇸Touch grass🇺🇦 ✊ no gods, no masters
    11.3.2012 21:30 roman
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Asus Eee Note EA-800
    dna 8.3 o 23,36 Ste napisali toto: "Nevím, nemám žádný ePub s českým obsahem. Když nějaký dostanu, můžu to vyzkoušet."

    nechcem byt konfrontacny, ale neverim ze clovek ktory si da namaju napisat kratku recenziu a publikovat ju na webe aj s obrazkami si nevie stiahnut z www.ulozto.cz zopar suborov vo formate ePub na otestovanie :-) Mne to pripada, ze o nedostatkoch sa tu nechcelo pisat. Asus eee note ma problemy aj s Pdf subormi, ktore su vacsieho rozsahu, napriklad ked v pdf su cele obrazky.

    V poslednom Vasom prispevku uz argumentujete aplikaciami ako FBreader atd. O.K.ked uz mate skusenost tak sa s nou podelte s inymi, mozete sa realizovat, aby ini zaujemci nemuseli laborovat so zatiadenim a trapit sa, respektivne nech zmenia nazor na vec.

    Viete v com je problem firmy asus a jej marketingoveho oddelenia? Akosi rataju s tym, ze clovek bude robit pracu za nich, hladat na internete v diskusnychforach co sa vlastne s ich vyrobkom da robit, pricom je to predsa ich zalezitost, ved oni predavaju, chcu predavat a zarobit. Nie kazdy je linuxovy guru, experimentator, ktory nema co robit a zaobera sa len studovanim toho, co ma poskytnut vyrobca v navode na pouzivani, respektivne na svojich webovych strankach. Firmy sa spravaju ako idioti, hraj sa a studuj :-) je to nepochopitelne. Apple je sice tiez extrem, ale toto sa u nich nemoze stat, to pochopili este v 70rokoch minuleho storocia. Nemam zaujem fakt vytvarat nezmyselne konfrontacie. Dufam, ze Ste pochopili co som chcel povedat :-)
    Fluttershy, yay! avatar 11.3.2012 22:02 Fluttershy, yay! | skóre: 92 | blog:
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Asus Eee Note EA-800
    Tady bude jistý rozdíl v postoji: ne, já v žádném případě nestojím o to, aby výrobce firmware neustále rozbíjel (protože "firmware is written by monkeys on crack"). Pozici komunity u Maema považuji za takřka ideální. Asus selhal především v doručení Asusu Eee Note na trh, neustále vypouštěl protichůdné zprávy a dostupnost je vskutku mizerná.

    Já jsem psal článek jako vlastně zkušenosti s používáním. To je takové, že na eee čtu vědecké články (PDF), skripta (PDF) a knížky v angličtině (ePub/PDF); čmárám poznámky z matematických přednášek a kreslím diagramy. Bohužel Calibre je nechutný bastl a s hledáním českého "warezu" (jsem si vědom nevhodnosti tohoto označení) mám nula zkušeností a obdobné množství motivace.
    🇵🇸Touch grass🇺🇦 ✊ no gods, no masters
    11.3.2012 22:38 roman
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Asus Eee Note EA-800
    Vas problem je ten, ze odpovedate len na to, na co sa Vam chce :-)

    vsetci vyrobcovia by mali pochopit, ze zakaznici nie su na to aby riesili ich zakladne nefostatky vyrobku, vyrobok ma byt dodavany tak, aby sa s nim dalo pracovat a bez nervov. Neoponujem Vam, ze asus eee note je schopny hardverovy kusok, ale softverovo je to prepadak, momentalne zakaznikovi neponuka nic len poznamkovy blok a to je vsetko. za tie peniaze je to tragedia. Mne nevadi, ze je to jednoucelove zariadenie, kupoval som to s tym vedomim, ze to bude len na poznamky. Problem je je hlavne v tom, ze s uvedenymi poznamkami mozem robit len to, ze si ich prekonvertujem do formatu png, ktore ma len 72dpi a mozem si ich tak jedine vytlavit na tlaciarni, S formatom ktory ponuka ako vystup asus sa momentalne neda robit nic. a nechspem preco Ste vyssie operovali s matematickymi poznamkami, ved studovat sa daju aj jazyky:-) literarna tvorba a v tomto pripade by sa OCR priam hodilo.
    Fluttershy, yay! avatar 11.3.2012 23:15 Fluttershy, yay! | skóre: 92 | blog:
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Asus Eee Note EA-800
    A já si právě myslím, že výrobce hardware by měl dodat hardware, ale na vývoji software se maximálně podílet.

    U jazyků jaksi nevidím důvod nepoužít klávesnici (a pokud ta možnost není, protože vyučujícím vadí technika, vadí jim cokoliv jiného než mrtvé stromy). Sám chodím na nějaké předměty z "humanities" a nevidím důvod tam eee používat (ono stačí si porovnat rychlost psaní).
    🇵🇸Touch grass🇺🇦 ✊ no gods, no masters
    8.3.2012 23:19 král
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Asus Eee Note EA-800
    Zaujímavý článok, názor ti neberiem len s jednou poznámkou nesúhlasím a to je nahrávanie prednášok. Bez problémov sedím aj 15 - 20 metrov od prednášajúcich a zvuk je dobrý, samozrejme je potrebné si to potom prehrávať so slúchatkami.. Každopádne ja som s Eee Note spokojný a ako učebná pomôcka v škole je super.
    Fluttershy, yay! avatar 8.3.2012 23:35 Fluttershy, yay! | skóre: 92 | blog:
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Asus Eee Note EA-800
    Já sedím podstatně blíž (možná pět metrů) a je to bída. Samozřejmě, pokud si hodím sluchátka do zesilovače, vytočím hlasitost a v Audacity odfiltruju šum, dá se to přežít, ale s Nokií 5800 nebo "dedikovaným" diktafonem to absolutně nesnese srovnání.
    🇵🇸Touch grass🇺🇦 ✊ no gods, no masters
    ⧠ A = 0 avatar 2.12.2012 14:01 ⧠ A = 0 | skóre: 10 | blog: Technokratovo_zrcadlo | Helsinki
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Asus Eee Note EA-800
    Tak jsem si, soudruzi, koupil Onyx Boox M92. Má to větší (9,7") displej, je to lehčí než tohle, stojí to kolem 8000 Kč. Podle specifikací se na tom prý taky dá psát. Jakožto matfyzákovi prostě něco, co by se mi hrozně hodilo (v zápisku zkoumaný Eee Note už se zjevně neprodává). Nicméně se na tom zkrátka psát nedá. Je to asi jako psát myší v microsoftím Malování. S kombinací (integrovaný) wacom tablet + xournal se to prostě srovnat nedá.

    Vím, že je to trochu mimo, ale na tenhle zápisek jsem narazil při svém výběru, tak tím třeba pomohu i nějakému jinému nešťastníkovi v podobné situaci.
    Nevolte zmrdy.

    Založit nové vláknoNahoru

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.