Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Lets move the flames here!Já bych řekl, že flejmovací server je spíš tady....
BTW jak (dobře/špatně) se píše na klávesnici?Mě se na tom text píše dobře (dvěma palci) - rozhodně o dost rychleji než na jakékoli dotykové klávesnici. Asi jediný problém je vzájemná poloha některých modifikátorů a kláves, což zdržuje od rychlého psaní.
(Jinak bych bral spíše GP2X Wiz.)Na hraní je to asi hezké, ale nevím, k čemu dalšímu by to bylo použitelné - nemá klávesnici a rozlišení displeje je taky spíš jen na hry (na práci/surfování/náčrtky a podobně je Nokia 770/N800/N810 a asi i N900 určitě vhodnější).
BTW tohle je dost podobné (teda až na licenci a WiFi docela horší), ale má to stát těch $50.Těch $50 ovšem stojí ta stará verze (u nové cenu nevidím) - nemá náhodou černobílý display a žádný slot na kartu?
Jelikož je to hardwarově dost podobné Dingoo, možná si to pořídím místo něj.To bych doporučoval počkat na další verzi NanoNote. Měla by mít to WiFi a už nejspíš budou vyladěné ovladače (teď ještě trochu zlobí suspend, jak se zdá, a tak). Přece jen je to žhavá novinka...
... jeste mozna na poznamky a kalendarHry (tuhle psali v developer konferenci NanoNote, že hry z Dinga by na to měly běhat, 1005 binární kompatibilita - jediný problém je, že některé hry očekávají polohu systémových adresářů jako na Dingu a ta je snad nějaká divná), programování (Lua, Perl, Python jsou v repozitáři), cokoli co vyžaduje používání "plnohodnotné" klávesnice, klidně si na tom člověk může derivovat a integrovat v Mathomaticu a podobně.
.... spise takova hracka ...Všechno jsou to jen hračky...
Kde jsi to kupoval?U EU distributora (TuxBrain)
Výrobce to nabízí za 100USD, ale EU distributor za 100EUR, a mezi tím je docela rozdíl.Bohužel. Ale to asi jako u všeho.
Tiskni
Sdílej: