abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
včera 16:33 | Komunita

Google zveřejnil seznam 200 organizací přijatých do letošního Google Summer of Code (GSoC). Dle plánu se studenti přihlašují od 16. do 31. března. Vydělat si mohou od 3 000 do 6 600 dolarů. V Česku a na Slovensku 3 600 dolarů. Další informace v často kladených otázkách (FAQ). K dispozici jsou také statistiky z minulých let.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
včera 15:55 | IT novinky

Ve věku 74 let zemřel Lawrence Tesler. V 70. letech pracoval v Xerox PARC a posléze odešel do Apple. Zabýval se především zjednodušováním uživatelských rozhraní, byl odpůrcem modality a přispěl k prosazení moderního způsobu označování a kopírování textu – myší a klávesovými zkratkami (kombinace s XCV) – v raných Apple Human Interface Guidelines. Dále se podílel např. na vývoji Smalltalku a souvisejícího přenosného počítače Xerox NoteTaker nebo později PDA Apple Newton.

Fluttershy, yay! | Komentářů: 1
včera 13:11 | Zajímavý článek

Aktuální příspěvek What is Mobile PureOS? na stránkách společnosti Purism je věnován operačnímu systému Mobile PureOS, tj. PureOS pro mobilní zařízení a především pro telefon Librem 5. Víceméně se jedná o stabilní Debian s GNOME doplněný o balíčky phosh, phoc, libhandy, Calls, Chats a další.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
20.2. 19:33 | Zajímavý článek

Jozef Mlich se v příspěvku PinePhone je nové OpenMoko na svém blogu věnuje svému novému linuxovému chytrému telefonu PinePhone v edici BraveHeart: "Momentálně se pocity z tohohle zařízení dají přirovnat k BrokenMoku. Většina věcí prostě nefunguje. Minimálně ne sama od sebe. Začít se dá už u samotného hardware, kde existuje wiki stránka popisující nedostatky".

Ladislav Hagara | Komentářů: 14
20.2. 10:00 | Zajímavý projekt

Justine Haupt aktualizovala svůj open source mobilní telefon s rotační číselnicí a zveřejnila kompletní dokumentaci, vlastní kód, schémata i STL soubory pro 3D tisk. Desku plošných spojů případně i vytištěný obal lze koupit v jejím obchodu.

Ladislav Hagara | Komentářů: 33
20.2. 06:00 | IT novinky

Otevřená certifikační autorita Let's Encrypt v příspěvku na svém blogu informuje, že žádosti o vystavení certifikátů nově validuje z několika míst současně (Multi-Perspective Validation). Další informace v diskusním fóru.

Ladislav Hagara | Komentářů: 10
19.2. 13:55 | Nová verze

Byla vydána verze 15.0 na Debianu založené linuxové distribuce Untangle NG Firewall. Přehled novinek v poznámkách k vydání a ve videu na YouTube. Vyzkoušet lze (zatím neaktualizované) demo webového rozhraní.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
19.2. 12:11 | Pozvánky

Letošní ročník konference LinuxDays se uskuteční o víkendu 3. a 4. října, opět se potkáme v pražských Dejvicích na FIT ČVUT. Také během devátého ročníku nás budou čekat desítky přednášek, workshopy, stánky a spousta doprovodného programu. Aktuální dění můžete sledovat na Twitteru nebo Facebooku, přidat se můžete také do telegramové diskusní skupiny.

Petr Krčmář | Komentářů: 7
19.2. 10:22 | Zajímavý článek

Alexander Popov se v příspěvku na svém blogu podrobně věnuje možnostem zneužití bezpečnostní chyby CVE-2019-18683 v linuxovém podsystému V4L2. Videoukázka eskalace práv na YouTube. Chyba byla v upstreamu opravena v listopadu loňského roku. Alexander Popov se chybě věnoval ve své přednášce (pdf) na konferenci OffensiveCon 2020.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
19.2. 06:00 | Nová verze

Byla vydána nová verze 20.02.17 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení o vydání. Využíván je MLT Multimedia Framework 6.20.0 a WebVfx 1.2.0. Nejnovější Shotcut je k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak i Snap.

Ladislav Hagara | Komentářů: 2
Vydržela vám novoroční předsevzetí?
 (9%)
 (6%)
 (3%)
 (82%)
Celkem 173 hlasů
 Komentářů: 0
Rozcestník

www.AutoDoc.Cz

Distribuční novinky 17-18/2019

19. 5. 2019 | David Kolibáč | Novinky | 1430×

Od konce dubna do prvních květnových dní vyšlo nové OpenBSD, byly aktualizovány distribuce Voyager Live, Parrot, Debian, deepin, Slax, Clonezilla Live, KaOS, Fedora, ClearOS, SuperX, GuixSD a Fatdog64, naopak skončí projekt Scientific Linux.

Končí projekt Scientific Linux

Alternativní sestavení Red Hat Enterprise Linuxu primárně pro účely CERN a Fermilab Scientific Linux skončí. Příslušné instituce přejdou na CentOS 8, aby omezily rozdíly v prostředí při spolupráci s dalšími vědeckými laboratořemi. Mezitím doběhne podpora Scientific Linuxu 6 a 7.

OpenBSD 6.5

Nové OpenBSD 6.5 oficiálně oznámené na 1. máje přináší Clang na architektuře MIPS64, vylepšení síťového kódu, rdsetroot v instalátoru, LibreSSL 2.9.1, OpenSSH 8.0 a další.

Voyager Live 19.04

Po vydání Ubuntu 19.04 se přizpůsobují deriváty třetích stran: další v řadě je Voyager Live. Zatímco dřívější verze vycházely ze Xubuntu, potažmo Debianu s prostředím Xfce, tentokrát je výchozím prostředím GNOME právě z Ubuntu 19.04. Od oficiálních obrazů Ubuntu se liší výchozí konfigurací: přidává přes 20 rozšíření GNOME Shellu.

Parrot 4.6

Distribuce zaměřená na bezpečnost – od penetračního testování po ochranu soukromí uživatele – Parrot, v nové verzi 4.6 vedle obvyklých aktualizací softwaru jednak z repozitářů Debianu, jednak specializovaných nástrojů nabízí také obraz systému „Security KDE Edition“, takže prostředí KDE Plasma je nyní k dispozici jako výchozí i s předinstalovanou pestrou sbírkou softwaru týkajícího se bezpečnosti, doposud se to týkalo pouze „Home Edition“ pro méně specializované užití.

Na úrovni balíčkovacího systému se zlepšila integrace metabalíčků a APT implicitně využívá HTTPS. Parrot je rovněž nově poskytován z vlastní infrastruktury a nikoliv přes cloud třetích stran.

Debian 9.9

Obrazy stabilní větve Debianu „Stretch“ byly aktualizovány, číslo verze se navýšilo na 9.9. Zahrnuty jsou opravy bezpečnostních chyb, ale naopak byly z repozitářů kvůli nekompatibilitě s novým vydáním odebrány některé doplňky Firefoxu ESR a Thunderbirdu.

deepin 15.10

Čínská distribuce deepin se stejnojmenným desktopovým prostředím s vydáním 15.10 přechází z větve Debianu „testing“ na „stable“. Nabídne tak delší podporu.

Samotné desktopové prostředí nyní používá fork KWinu z KDE jako správce oken, na plochu přidává možnost automatického střídání tapet či sdružování souborů do adresářů podle typu, zvukové efekty je možné vypínat na jednom místě a samozřejmě byla začleněna také řada oprav chyb.

Slax 9.9.0

Slax, již delší dobu založený na Debianu, zareagoval na vydání Debianu 9.9 verzí rovněž 9.9.0, v níž se nově na pozici výchozího webového prohlížeče dostalo Chromium na úkor Firefoxu.

Clonezilla Live 2.6.1-25

Clonezilla Live, živý obraz Debianu pro účely manipulace s diskovými oddíly, ve verzi 2.6.1-25 vedle aktualizací softwaru nově funguje i v kombinaci sestavení pro x86_64 a UEFI s aktivním Secure Boot aj.

KaOS 2019.04

Na konci dubna přišlo pravidelné vydání čerstvých obrazů jinak průběžně aktualizované distribuce KaOS založené na Arch Linuxu. Pokračuje odklon od Pythonu 2, cílem je do konce roku přejít na Python 3. Jelikož jde o distribuci zaměřující se na software KDE, významnou novinkou je zahrnutí balíku KDE Applications 19.04.

Fedora 30

Fedora tentokrát vyšla hned v prvním termínu podle plánovaného harmonogramu. Jako obvykle přichází v podobě více různých obrazů pro rozličné typy nasazení. Ve vydání č. 30 se tyto varianty mírně přeskupily: desktopová „Workstation“ zůstává; pokračuje „Server“, ale nyní pokrývá i dřívější obraz „Cloud“; minimalistický „Atomic Host“ je nově „CoreOS“, a vedle něj pokračují transakce a kontejnery využívající „Silverblue“ či „Internet of Things“ pro – „internet věcí“. Nechybí ani „spiny“ s alternativními desktopovými prostředími namísto GNOME 3.32, potažmo „Labs“ s výběrem předinstalovaného softwaru pro specializovaná využití (výuka, bezpečnost, fyzika,…). Vedle x86/x86_64 je podporována architektura ARM64 (AArch64) a pro serverovou variantu Power (PPC64LE) a s390x.

ClearOS 7.6.0

ClearOS, derivát CentOS specializující se na snáze nastavitelná serverová nasazení, ve verzi 7.6.0 adoptuje změny právě z CentOS 7.6 vydaného v prosinci, a tedy i z Red Hat Enterprise Linuxu 7.6. Mezi novinky nad rámec těch převzatých patří rozšířený iLO a AMBIOS Management pro servery HPE, anotací Cyrus IMAP nebo alternativní front-end pro NextCloud.

SuperX 5.0 „Lamarr“

SuperX je pro změnu derivátem KDE neon, tedy Ubuntu LTS s oficiálními sestaveními prostředí a aplikací KDE. Nabízí upravenou konfiguraci prostředí – odlišný vzhled, spouštěč atd. – a počínaje vydáním 5.0 i vlastní front-end pro instalaci softwaru z balíčkovacího systému.

GuixSD 1.0.0

Balíčkovací systém projektu GNU Guix se dočkal verze 1.0.0. Pozoruhodný je sdružováním změn do transakcí, které je možné snadno vrátit, reprodukovatelností sestavení či možností izolace aplikací. Od předcházejícího vydání 0.16.0 z prosince došlo k začlenění mnoha změn a nových balíčků, ale uživatelé si nejspíše na první pohled všimnou zkrášleného uživatelského rozhraní při vyhledávání a instalaci. Podobně referenční distribuce GuixSD dostala pseudo-grafický instalátor podobný tomu známému z Debianu.

Fatdog64 Linux 801

Dva měsíce po významném vydání 800 je tu Fatdog64 Linux 801 s inkrementálními změnami: opravami chyb, aktualizacemi balíčků, ale také širší podporou přístupu sandboxovaných aplikací k síti či drobnými vylepšeními minimalistického desktopového prostředí, jako např. dynamickou nabídku ve správci oken JWM nebo vlastní implementaci „lupy“ (zvětšení části obrazu).

       

Hodnocení: 100 %

        špatnédobré        

Nástroje: Tisk bez diskuse

Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

Komentáře

Vložit další komentář

ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
© 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.