abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
dnes 16:22 | IT novinky

Spolkový úřad pro informační bezpečnost (Bundesamt für Sicherheit in der Informationstechnik) schválil používání softwarů Gpg4win a Gpg4KDE, tj. nadstaveb nad GnuPG, pro šifrování a přenos utajovaných informací stupně utajení Vyhrazené (VS-NUR FÜR DEN DIENSTGEBRAUCH (VS-NfD)), EU RESTRICTED a NATO RESTRICTED [reddit].

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
dnes 12:44 | Humor

Viceprezident společnosti Oracle Matthew O'Keefe napsal na Twitteru: "Kdyby databáze Oracle neexistovala, světová ekonomika by se zastavila. Kdyby většina open source distribuovaných databází neexistovala, byl by svět pro data mnohem bezpečnějším místem". Příspěvek rozpoutal diskusi nejenom na redditu a následně byl z Twitteru smazán (Wayback Machine).

Ladislav Hagara | Komentářů: 11
dnes 09:33 | Nová verze

Byla vydána nová verze 1.38 správce síťových připojení ConnMan (Wikipedie). Z novinek lze zdůraznit podporu WireGuardu.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
dnes 06:00 | Zajímavý projekt

Byl spuštěn Humble Book Bundle: Cybersecurity 2020 by Wiley. Za 1 euro a více lze koupit 7 elektronických knih, za 7,50 eur a více lze koupit 13 elektronických knih a za 13,50 eur a více lze koupit 20 elektronických knih věnovaných kybernetické bezpečnosti od nakladatelství Wiley. Peníze lze libovolně rozdělit mezi nakladatelství Wiley, Humble Bundle, Electronic Frontier Foundation a Let's Encrypt.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
včera 21:55 | Zajímavý článek

Clear Linux je distribuce vyvíjená firmou Intel; vybočuje optimalizací na výkon, pročež se používá např. k běhu benchmarků, ale také pro vývojáře či do cloudu. Recenze na Ars Technica se zaobírá použitím Clear Linuxu jako uživatel: instalace, pozorování rychlosti spouštění Gimpu, správa balíčků a instalace Google Chrome nebo konfigurace OpenZFS. Praktické nasazení mimo specializace, kde je výkon kritický, nakonec nedoporučuje.

Fluttershy, yay! | Komentářů: 3
včera 21:44 | Nasazení Linuxu

Jižní Korea se z historických důvodů potýká se silnou závislostí na Microsoftu (konkrétně ActiveX), kterou se snaží postupně odbourat. Na jaře 2019 tamní ministerstvo vnitra oznámilo testování Linuxu na pracovních stanicích. Nyní, po skončení podpory Windows 7, byl přechod potvrzen s cílem omezit závislost na třetí straně a snížit náklady. Do roku 2026 je v plánu, že uživatelé budou používat notebooky s Windows, ale připojovat se na vzdálený linuxový desktop v cloudu. Některá ministerstva již Linux používají.

Fluttershy, yay! | Komentářů: 0
včera 16:44 | IT novinky

Vývojář webového prohlížeče Waterfox, forku Mozilla Firefox, veřejně oznámil dokončení přechodu projektu pod správu firmou System1, která na podzim 2019 zřejmě převzala také metavyhledávač Startpage. System1 se zabývá agregací a analýzou uživatelských dat za účelem využití v reklamě, proto např. web PrivacyTools již Startpage nedoporučuje.

Fluttershy, yay! | Komentářů: 11
včera 00:11 | Pozvánky

Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 173. brněnský sraz, který proběhne v pátek 21. února od 18:00 v restauraci Suzie's Steakhouse Brno na adrese Kounicova 10.

Ladislav Hagara | Komentářů: 8
16.2. 16:33 | Nová verze

Byla vydána verze 2.0.0 aplikace pro digitální malování MyPaint (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
16.2. 16:11 | Zajímavý článek

Článek na blogu LibreTechTips představuje a srovnává webové vyhledávače: nejen známé Google, Bing, DuckDuckGo či Yandex, proxy Startpage a Ecosia, ale také nezávislý Mojeek, metavyhledávače Metager a Searx, švýcarský Swisscows a francouzský Qwant. Srovnání spočívá v pohledu na výsledky čtyř hledání a čtyř specifických dotazů jako překlad slova nebo převod jednotek. Nejlépe hodnocený je Searx následovaný Google a s velkým odstupem Bingem, DuckDuckGo, Startpage atd.

Fluttershy, yay! | Komentářů: 18
Vydržela vám novoroční předsevzetí?
 (9%)
 (6%)
 (3%)
 (82%)
Celkem 156 hlasů
 Komentářů: 0
Rozcestník

www.AutoDoc.Cz

Distribuční novinky 15-16/2019

30. 4. 2019 | David Kolibáč | Novinky | 1607×

Do Velikonoc byly povýšeny distribuce MX Linux, ArchBang, Proxmox Virtual Environment, NixOS, GhostBSD, Plop, feren OS, Ubuntu s oficiálními deriváty, Pop!_OS, Netrunner Rolling a NomadBSD. Zajímavý nový projekt je desktopové prostředí Regolith.

MX Linux 18.2

Vyšla druhá aktualizace obrazů distribuce MX Linux 18 založené na Debianu – nyní 9.8. Vedle nových balíčků z repozitářů právě Debianu, samotného MX Linuxu a partnerské distribuce antiX obsahuje novější Firefox (66.0.2), VLC (3.0.6) či detailnější konfiguraci šifrování při instalaci.

ArchBang se vrací

Během března ožil vývoj „živé“ distribuce ArchBang inspirované starším CrunchBang (#!) Linuxem, ale založené na Archu. Posléze skutečně došlo ke zveřejnění obrazů systému. Na základě zpětné vazby uživatelů autor vypnul automatickou konfiguraci správce balíčků pacman a DHCP při běhu z přenosného média.

Proxmox Virtual Environment 5.4

Společnost Proxmox Server Solutions po aktualizaci distribuce Mail Gateway oznámila novou verzi také Virtual Environment. VE 5.4 je založená na Debianu 9.8 a vlastním sestavení Linuxu 4.15.18, QEMU/KVM a LXC. Novinkou je grafický instalátor Cephu, podporu uspávání VM, více možností politiky High Availability systémů, U2F autentizaci a několik dalších nových konfiguračních GUI.

NixOS 19.03 „Koi“

Obvyklé jarní vydání NixOS, distribuce postavené kolem balíčkovacího systému Nix, mezi aktualizacemi a změnami balíčků a modulů mj. přechází z Pythonu 3.6 na 3.7, nově zahrnuje desktopové prostředí Pantheon, vyvíjené týmem za elementary OS, nebo co se týče nasazení na serveru, přináší výrazné přepracování modulu Kubernetes.

GhostBSD 19.04

Projekt GhostBSD po menším vydání 18.12 přišel s výraznějšími změnami ve verzi 19.04. Začleňuje novinky z FreeBSD 13.0, odstraňuje gksu, opravuje několik chyb, ale také nahrazuje správce přihlášení SLiM za LightDM nebo při instalaci na disk s MBR umožňuje použít souborový systém ZFS. Instalační obrazy (pouze pro x86_64) jsou k dispozici s prostředím MATE nebo alternativně Xfce4.

Regolith Linux R1

Nová distribuce Regolith Linux je další derivát Ubuntu (18.04 LTS), ale s odlišnou konfigurací desktopového prostředí: nad komponenty GNOME staví přednastaveného dlaždicového správce oken i3 s příslušenstvím. Zájemci o vyzkoušení, kteří již mají Ubuntu nainstalováno, si mohou přidat PPA kgilmer/regolith-stable.

Plop 19.1

Jiný, tentokrát již zavedený, „projekt jednoho muže“ je Plop Linux – jedná se o „živou“ distribuci pro záchranu systému, ale příp. i desktop či server. Nyní přechází na nový systém číslování: aktuální vydání je označeno 19.1 namísto 4.x.y. Další změny se týkají drobností v konfiguraci a na desktopu jednak odstranění přehrávač GMPlayer, jednak částečného povýšení prostředí na verzi 4.13.

feren OS 2019.04

Ačkoliv nejnovější verze derivátu Ubuntu nazvaného feren OS nese označení 2019.04, není založená na souběžně vydaném Ubuntu 19.04, nýbrž stále rok starém 18.04 s dlouhodobou podporou, resp. odpovídajícím Linux Mintu.

Novinky v tomto vydání jsou četné: nový instalátor Calamares, nový konfigurační průvodce First Login OOBE pro nastavení prostředí Cinnamon, změny v motivu vzhledu a uvítací obrazovce a samozřejmě nové verze balíčků včetně Ubuntu Hardware-Enablement Stack (Linux 4.18 a novější X.Org). Uživatelé mají k dispozici repozitář KDE Neon, oficiální PPA LibreOffice a další.

Ubuntu 19.04

Ubuntu se nachází uprostřed cyklu mezi vydáními s dlouhodobou podporou. Zatímco devítiměsíční podpora 18.10 alias Cosmic Cuttlefish se pozvolna chýlí ke konci, vyšla verze 19.04 alias Disco Dingo. Tentokrát se data vydání různého softwaru sešla tak, že aktuální Ubuntu obsahuje aktuální Linux 5.0, Mesa 19.0, glibc 2.29, GCC 8.3 (experimentálně GCC 9), Python 3.7 a v případě oficiální desktopové verze GNOME 3.32. Podpora Waylandu je stále experimentální a experimentální je i zlomkové škálování na jemných displejích – i na X.Org.

Zároveň byla vydána nejen oficiální desktopová a serverová varianta, ale také komunitní Kubuntu s KDE Plasmou 5.15 a Aplikacemi 18.12, Xubuntu s Xfce4, Lubuntu s LXQt 0.14.1, Ubuntu MATE stále s MATE 1.20 a pouze vybranými backporty z 1.22, Ubuntu Budgie, čínské Ubuntu Kylin a na multimédia zaměřené Ubuntu Studio.

Pop!_OS 19.04

Firma System76 aktualizovala vlastní derivát Ubuntu pojmenovaný Pop!_OS: založený na Ubuntu 18.04, 18.10 a nově i 19.04. V nové verzi zahrnuje Linux 5.0, GNOME 3.32 s několika kosmetickými změnami – nové ikonky, tmavý motiv a motiv s kompaktnějšími dekoracemi – a čerstvý software především pro laptopy s GPU Nvidia: proprietární ovladače, CUDA a Tensorflow.

Netrunner Rolling 2019.04

Přestože distribuce Netrunner od Blue Systems byla kdysi rovněž založená na Ubuntu, její aktuální varianty vycházejí buď z Debianu, nebo z Manjara. Tentokrát se novinky promítly do obrazů průběžně aktualizované varianty založené na Manjaro Linuxu. Čítají novější verze Linuxu (4.19.32), KDE (Plasma 5.15.3, Frameworks 5.56, Applications 18.12.3) a Qt (5.12.2), Firefoxu (66.0.3) a Thunderbirdu (60.6) aj., ale také tradičně lepší integraci v rámci prostředí KDE Plasma, ať už je to nativní souborový dialog ve Firefoxu (namísto GTK), doplněk Firefoxu upozorňující prostředí na akce jako stahování souborů, nebo sjednocení nastavení vzhledu prostředí v jednom KCM.

NomadBSD 1.2

Nakonec také derivát, ale FreeBSD, a sice NomadBSD. Jeho vydání 1.2 vychází z FreeBSD 12.0-p3, pročišťuje konfiguraci, povoluje TRIM a řeší některé problémy s podporou GPU Nvidia či Intel. Nově jsou obrazy systému k dispozici nejen pro x86_64 a PPC, ale i 32bitovou architekturu x86.

       

Hodnocení: 100 %

        špatnédobré        

Nástroje: Tisk bez diskuse

Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

Diskuse k tomuto článku

Vložit první komentář
ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
© 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.