Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
FileZilla – multiplatformní svobodný FTP klientS vykurvenym SSL :-/
Myslím si přesný opak.To jsem docela zvědavý, co podle tebe tím opakem je.
Stejné rozhraní k lokálním i vzdáleným souborů je sice hezké, nicméně pro uživatele je obvykle přístup k vzdáleným souborům pomalejší o několik řádů. A to vědomí, co je lokální a co je vzdálené, by měl při své práci držet.Složka otevřená volbou „Připojit k serveru...“ je podle mých zkušeností i relativně neznalým uživatelem vnímána jako vzdálená.
Typicky pokud pracuji doma a přistupuji k některým souborům v práci, mohu sice mít transparentní přístup k souboru, třeba přes filesystém přes sftpTo jsem nikde nenavrhoval.
FTP klient mu tohle rozdělení vtlouká do hlavy a v jistím směru mu tím šetří čas. Stáhne -> upraví/zpracuje -> odešle.Kdybys věděl, kolikrát už jsem musel nasazovat Sambu jen kvůli tomu, že uživatelé tenhle workflow ve windows odmítali :). Ale co už, šedivá je teorie, zelený strom života. Ale i FTP klient může mít funkcionalitu kopírování do dočasných souborů, jen to na win bylo se sambou jednodušší, protože to chodilo všem a všude. Tedy pro shrnutí, jestli jsem to správně pochopil, ty tvrdíš: 1) Že je žádoucí, aby uživatel vždy používal workflow typu download-modify-upload. 2) Že použití FTP klienta uživateli nutně pomůže dodržovat (1) Já si myslím, že (2) je nesmysl, protože FTP klient často implementuje naoko přímí přístup pomocí tmp souborů. A že (1) neplatí, přesněji řečeno že podle mého názoru je někdy výhodnější workflow s ručním kopírováním, jindy bez něj.
Já netvrdím nic o tom, co je žádoucí. Moje reakce byla čistě na tvůj, z mého pohledu restriktivní, názor, že FTP klient je přežitek.Ono je dobré respektovat to, že jsem FTP klient napsal v uvozovkách a dále jsem vysvětlil, že tím mám na mysli samostatné GUI napsané pouze za účelem přístupu k FTP souborům.
Různým lidem vyhovují různé přístupy. I na windows znám mnoho lidí, kterým velmi vyhovuje zobrazení adresářů v okně s ikonami a přesouvání/kopírování přes copy/cat->paste, ale také znám mnoho lidi, kteří bez dvoupanelového správce souborů, jako je Total commander nedají ani ránu, a ikonkový přístup je jim velmi nepohodlný.A oba tyto přístupy fungují bez duplikace souborového GUI v samostatném FTP klientovi.
Podobně je to pro přístup k vzdáleným datům. To že něco lze udělat jinak, je odpověď, proč když to takhle má své výhody. A pokud někdo vidí výhody jinde, ať používá co mu vyhovuje.Já ani po přečtení tvých příspěvků nevidím výhody v duplikaci GUI souborového manažera.
Tiskni
Sdílej: