abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 17:11 | Nová verze

    Byl vydán Nextcloud Hub 8. Představení novinek tohoto open source cloudového řešení také na YouTube. Vypíchnout lze Nextcloud AI Assistant 2.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 13:33 | Nová verze

    Vyšlo Pharo 12.0, programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností. Krom tradiční nadílky oprav přináší nový systém správy ladících bodů, nový způsob definice tříd, prostor pro objekty, které nemusí procházet GC a mnoho dalšího.

    Pavel Křivánek | Komentářů: 6
    včera 04:55 | Zajímavý software

    Microsoft zveřejnil na GitHubu zdrojové kódy MS-DOSu 4.0 pod licencí MIT. Ve stejném repozitáři se nacházejí i před lety zveřejněné zdrojové k kódy MS-DOSu 1.25 a 2.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 34
    25.4. 17:33 | Nová verze

    Canonical vydal (email, blog, YouTube) Ubuntu 24.04 LTS Noble Numbat. Přehled novinek v poznámkách k vydání a také příspěvcích na blogu: novinky v desktopu a novinky v bezpečnosti. Vydány byly také oficiální deriváty Edubuntu, Kubuntu, Lubuntu, Ubuntu Budgie, Ubuntu Cinnamon, Ubuntu Kylin, Ubuntu MATE, Ubuntu Studio, Ubuntu Unity a Xubuntu. Jedná se o 10. LTS verzi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 13
    25.4. 14:22 | Komunita

    Na YouTube je k dispozici videozáznam z včerejšího Czech Open Source Policy Forum 2024.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    25.4. 13:22 | Nová verze

    Fossil (Wikipedie) byl vydán ve verzi 2.24. Jedná se o distribuovaný systém správy verzí propojený se správou chyb, wiki stránek a blogů s integrovaným webovým rozhraním. Vše běží z jednoho jediného spustitelného souboru a uloženo je v SQLite databázi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.4. 12:44 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 6.7 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 124. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu. Vypíchnout lze Spořič paměti (Memory Saver) automaticky hibernující karty, které nebyly nějakou dobu používány nebo vylepšené Odběry (Feed Reader).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.4. 04:55 | Nová verze

    OpenJS Foundation, oficiální projekt konsorcia Linux Foundation, oznámila vydání verze 22 otevřeného multiplatformního prostředí pro vývoj a běh síťových aplikací napsaných v JavaScriptu Node.js (Wikipedie). V říjnu se verze 22 stane novou aktivní LTS verzí. Podpora je plánována do dubna 2027.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.4. 04:22 | Nová verze

    Byla vydána verze 8.2 open source virtualizační platformy Proxmox VE (Proxmox Virtual Environment, Wikipedie) založené na Debianu. Přehled novinek v poznámkách k vydání a v informačním videu. Zdůrazněn je průvodce migrací hostů z VMware ESXi do Proxmoxu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.4. 04:11 | Nová verze

    R (Wikipedie), programovací jazyk a prostředí určené pro statistickou analýzu dat a jejich grafické zobrazení, bylo vydáno ve verzi 4.4.0. Její kódové jméno je Puppy Cup.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    KDE Plasma 6
     (74%)
     (8%)
     (2%)
     (16%)
    Celkem 816 hlasů
     Komentářů: 4, poslední 6.4. 15:51
    Rozcestník

    FileZilla – multiplatformní svobodný FTP klient

    28. 2. 2012 | Václav Švirga | Recenze | 5462×

    Pokud potřebujeme pracovat se soubory na vzdáleném serveru pomocí protokolu FTP či SFTP, hodí se nějaký FTP klient. Pro Linux jich existuje hodně, pokud nemáte ještě vybráno, zkuste FileZillu.

    FileZilla určitě není neznámým kouskem software. Svědčí o tom statistiky SourceForge.net, podle kterých byla v roce 2011 sedmou nejstahovanější aplikací. Není se co divit, FTP klient je to dobrý a navíc multiplatformní, takže pokud pracujete na více operačních systémech, všude můžete být jako doma. Přesto je asi známější ve světě Windows, což se tento článek snaží napravit. Navíc potěší, že je klient kompletně počeštěný a pod svobodnou licencí GPL.

    Kromě základních věcí se v článku pokusím popsat i některé zajímavé vlastnosti, takže i když FileZillu znáte a používáte, možná se dozvíte něco nového.

    Obsah

    Instalace

    link

    Pro instalaci programu v Linuxu doporučuji nahlédnout do repozitáře vaší distribuce. Takže na debian-like distribucích například:

    apt-get install fileZilla

    Připojení na server

    link

    Nemá smysl popisovat rozhraní FTP klienta, dokud se nepřipojíme na nějaký server. Po kliknutí na první ikonu zleva nebo výběrem z nabídky Soubor -> Správce míst se nám otevře správce míst, ve kterém přehledně můžeme přidávat, odebírat a upravovat spojení. Existující spojení jsou v levém sloupci a dokonce je lze třídit do složek.

    FileZilla – připojení

    U každého spojení můžeme nastavit hostitele, port, protokol (FTP (i s TLS), SFTP – SSH file transfer protocol), nastavení přenosu (aktivní, pasivní), kódování (nebo jeho autodetekci) a způsob přihlašování, který má několik možností: anonymní, normální – pamatuje si jak jméno, tak heslo, což je jisté bezpečnostní riziko, protože hesla FileZilla ukládá v plaintextu, lepší je volba zeptat se na heslo a interaktivní – zeptá se na jméno i na heslo, poslední možností je účet pro FTP spojení. Ještě se může hodit nastavit výchozí adresáře (na serveru i u nás).

    Pokud máme vytvořené místo, stačí kliknout na tlačítko připojit. V případě, že už jsme připojeni, FileZilla se zeptá, zda chceme ukončit současné spojení a nebo spojení otevřít jako novou záložku.

    K už vytvořeným spojením se dá dostat i rychleji, než přes správce míst. Stačí kliknout pravým tlačítkem na ikonu správce míst a vybrat uložené spojení.

    Rychlé připojení

    link

    Další možností, jak se připojit, je využít vlastnosti rychlé připojení. To je výhodné, pokud se na FTP nebo SFTP server chceme připojit pouze jednou. Do panelu pod ikonami zadáme hostitele, uživatelské jméno, heslo a port (obvykle 21 pro FTP a 22 pro SFTP), klikneme na tlačítko a jsme připojeni. Pokud v průběhu spojení zjistíme, že by bylo přece jenom dobré si ho uložit, můžeme to udělat přes Soubor -> Přidat aktuální přípojení do Správce míst.

    Panel rychlé připojení si pamatuje historii předchozích spojení a dá se k nim dostat pomocí ikony s šipkou, nabídka obsahuje i možnost vymazat historii, což doporučuji udělat po každém rychlém připojení, protože si je FileZilla pamatuje i s hesly.

    Ze serveru se odpojíme ikonou, nabídkou Server -> Odpojit nebo při více spojeních zavřeme záložku.

    Práce se soubory

    link

    Pokud se pokusíme připojit, nebo se nám to povedlo, v horní části FileZilly vidíme okno zobrazující komunikaci se serverem. Z ní vyčteme, jaké příkazy se FileZilla na serveru pokouší provádět a jaký je výsledek, nebo kde je chyba. Pro pokročilé uživatele je tu dokonce možnost zadat vlastní příkaz vyvolatelná přes pravé tlačítko myši.

    Procházení

    link

    Pod oknem s komunikací vidíme dva panely se soubory. Panel vlevo ukazuje soubory na našem počítači a panel vpravo na vzdáleném serveru. Pro větší přehlednost je panel rozdělen na tři části. Nahoře se ukazuje aktuální cesta, která jde editovat a dokonce rozbalit a poté vidíme předchozí navštívené adresáře, pod ní stromová struktura adresářů, kterou můžeme procházet a dole seznam souborů v aktuálním adresáři.

    FileZilla

    Kopírování

    link

    Pokud chceme zkopírovat soubor na server nebo opačně, jednoduše vybereme v obou panelech správné adresáře, ve zdrojovém panelu označíme soubory (pro vícenásobný výběr použijeme shift nebo ctrl) a přetažením myší nebo klávesou enter zkopírujeme. Pro označení souboru můžeme i začít psát jeho název, FileZilla ho vybere.

    O dokončeném kopírování nás FileZilla informuje notifikací, takže nemusíme hlídat obrazovku s programem.

    Fronta, přehled přenosů

    link

    Nejspodnější okno v rozhraní FileZilly ukazuje soubory ve frontě. Během kopírování zde vidíme průběh a případně můžeme i měnit prioritu a docílit toho, aby se některé soubory překopírovaly dříve. Okno také nabízí záložky, pod kterými nalezneme úspěšné a neúspěšné přenosy – neúspěšné přenosy můžeme zkusit zařadit znova do fronty.

    Smazání, přejmenování, vytvoření nového adresáře, změna práv...

    link

    Všechny další operace se soubory a adresáři najdeme v nabídce pravého tlačítka myši nad panelem / souborem. Za zmínku stojí, že při změně práv adresáře dokáže FileZilla práva měnit rekurzivně.

    Zajímavé vlastnosti

    link

    FileZilla možná vypadá jako obyčejný FTP klient, nicméně má pár domyšlených „vychytávek“, které práci s FTP zpříjemní. Dále popíšu ty nejzajímavější:

    Chytrý přepis existujících souborů

    link

    Často se stává, že při kopírování soubor už existuje. Potom vyskočí dialog s informacemi o obou souborech a možnostmi co dělat. Kromě klasického přepsání a přeskočení FileZilla nabízí i volby jako přepsat, pokud je zdroj novější či přepsat, pokud se liší velikost nebo kombinaci obojího. Tyto volby se nejvíce hodí, pokud jsme upravili pár souborů v nějaké adresářové struktuře a nechce se nám je nahrávat jednotlivě a taky nechceme plýtvat datovým přenosem při přepisování všech souborů. Volby mají smysl v kombinaci s volbami vždy provést tuto akci a platí jen pro aktuální frontu, aby si to FileZilla pamatovala jen pro aktuální kopírování. Pokud nastavíte akci permanentně, můžete to později změnit v Úpravy -> Nastavení -> Předvolby -> Soubor již existuje. Potěší, že během toho, co přemýšlíme, jak vyřešit konflikt, kopírování ostatních souborů na pozadí pokračuje dále.

    Zmíním ještě možnost navázat, která se pokusí dokončit upload částečně nahraného souboru (například po výpadku elektřiny).

    FileZilla

    Oblíbené položky

    link

    Pokud často vybíráme na disku či na serveru nějaký adresář, je dobré si ho přidat do oblíbených položek. To uděláme tak, že vybereme požadovaný adresář a zvolíme Oblíbené položky -> Přidat k oblíbeným položkám. Lze zvolit, jestli se přenastaví aktuální adresář na našem počítači, serveru nebo na obojím.

    Synchronizované procházení

    link

    Často máme na FTP serveru i u sebe stejnou adresářovou strukturu a chceme v ní rychle procházet. Vybírat správný adresář v obou panelech je otravné. Ve FileZille to ale dělat nemusíme. Nejprve si nastavíme správné aktuální adresáře v obou panelech a zapneme buď přes ikonu nebo nabídku Zobrazit -> Synchronizované procházení synchronizované procházení. Pokud vstoupíme v některém z panelů do adresáře, FileZilla zrcadlově změní adresář i v druhém panelu (pokud adresář neexistuje, navrhne nám synchronizované procházení vypnout).

    Rekurzivní vyhledávání

    link

    Pokud chceme najít nějaký soubor na FTP serveru, FileZilla s tím opět nemá problém. Můžeme hledat podle cesty, názvu, velikosti a data změny. Podmínky hledání lze libovolně kombinovat a zúžit tak výběr.

    Porovnání složek

    link

    Máme u sebe stažené soubory ze serveru, nějak je změníme a zapomeneme, které soubory jsme změnili. I v tom nám FileZilla pomůže. Vstoupíme v obou panelech do adresáře, který chceme porovnat a přes ikonu (pravé kliknutí na ikonu vyvolá nabídku nastavení) nebo přes Zobrazení -> Porovnání složek zapneme zvýraznění. Záleží, jestli máme nastaveno porovnání podle velikosti, potom jsou rozdílné soubory zobrazeny červeně, nebo podle data změny, potom jsou zobrazeny zeleně. Soubory co existují jen na jedné straně jsou zobrazeny žlutě. Je dostupná i volba, co nelišící se soubory skryje.

    FileZilla

    Filtry

    link

    Opět přes ikonu nebo Zobrazit -> Filtry názvů souborů lze zapnout či přehledně definovat filtry jako Zobrazit pouze obrázky. Filtry mohou filtrovat podle názvu, cesty, data změny, velikosti a práv.

    Vynucení zobrazení skrytých souborů

    link

    Některé FTP servery neposílají všechny soubory, ale skryté (na unixu začínající tečkou) se snaží schovat. FileZilla se může pokusit tyto soubory zobrazit. Tuto volbu je dobré zapínat jen tehdy, pokud opravdu skryté soubory nevidíme, protože může někdy vést i k problémům. Najdeme ji v Server -> vynutit zobrazování skrytých souborů.

    Závěr

    link

    FileZilla je rozhodně použitelný FTP klient se spoustou zajímavých možností navíc. Pokud vás zaujal, určitě ho vyzkoušejte. Díky použití wxWidgets i celkem dobře zapadne do desktopových prostředí. Kromě nešifrovaného ukládání hesel mu nemám co vytknout.

           

    Hodnocení: 100 %

            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    28.2.2012 09:05 Lol Phirae | skóre: 23
    Rozbalit Rozbalit vše Re: FileZilla – multiplatformní svobodný FTP klient
    Zajímavé vlastnosti - absolutně neumí korektně uzavírat konexe. Veliká slast např. na hostingu, kde jsou běžně omezeny konexe na 1-2 z jedné IP adresy. Takže pro mne zcela nepoužitelné a může to být multiplatformní, jak chce.
    28.2.2012 09:24 lertimir | skóre: 64 | blog: Par_slov
    Rozbalit Rozbalit vše Re: FileZilla – multiplatformní svobodný FTP klient
    S filezillou jsem neměl nejmenší problém na jakémkoliv hostingu na který jsem se připojoval. Samozřejmě bylo nutné jí nastavit počet současných konekcí na 1, aby vše přenášela seriově, ale vždy zavřela datové spojení korektně.
    28.2.2012 09:37 Lol Phirae | skóre: 23
    Rozbalit Rozbalit vše Re: FileZilla – multiplatformní svobodný FTP klient
    Datové ano, ale o tom jsem nikde nepsal, v tom problém není, problém je v kontrolní konexi. :-)
    28.2.2012 09:51 Pavel Ruzicka
    Rozbalit Rozbalit vše Re: FileZilla – multiplatformní svobodný FTP klient
    S Filezillou jsem vcelku spokojeny, hlavne diky moznosti SSL, slusnemu vykonu a paralelnimu zpracovani, ale mam s ni nasledujici problemy, ktere se mi nepodarilo vyresit:
    • 1. Pokud na server nahral nekdo soubor z Windows a je tam zmrsena cestina, tak klient soubor vubec nevidi. Radkove ncftp s tim problem nema.
    • 2. Filezilla nezachovava datum souboru, takze napr. u fotek po nakopirovani na server je tam jiny datum, nez u mne. GFTP to nedelalo. To by mi zas tolik nevadilo, ale problem je, ze pokud pouziju funkci compare, tak mi o identickych souborech tvrdi, ze jsou rozdilne.
    Takze vpodstate jde o 3 bugy/featury, ktere mne stvou, ale lepsi graficky FTP klient jsem zatim nenasel. Vite o nejakem typu pro Linux?
    28.2.2012 09:59 Vtipnéř | skóre: 38 | blog: Vtipnéřův blog | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: FileZilla – multiplatformní svobodný FTP klient
    FTP umí např. Krusader, ale používám to jen zřídka, takže si netroufnu psát nějaké hodnocení.

    Jirka
    Opening Windows is better than washing them. Clearing Windows (e.g. erasing or deleting) is even much better.
    28.2.2012 10:32 marek_hb
    Rozbalit Rozbalit vše Re: FileZilla – multiplatformní svobodný FTP klient
    krusader neumí kopírovat prázdné soubory :(
    Ruža Becelin avatar 28.2.2012 10:10 Ruža Becelin | skóre: 40 | blog: RuzaBecelinBlog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: FileZilla – multiplatformní svobodný FTP klient
    Ad 2) Menu -> Transfer-> Preserve timestamps of transferred files (Ctrl-U)
    28.2.2012 10:33 marek_hb
    Rozbalit Rozbalit vše Re: FileZilla – multiplatformní svobodný FTP klient
    nautilus/dolphin
    GeoRW avatar 1.3.2012 07:29 GeoRW | skóre: 13 | blog: GeoRW | Bratislava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: FileZilla – multiplatformní svobodný FTP klient
    mne na vsetko staci GFTP, nic lepsie som zatial nenasiel a Filezilla je zabugovany nepodarok
    "This is to be taken with a grain of salt." ACBF - Advanced Comic Book Format
    28.2.2012 15:06 Niro
    Rozbalit Rozbalit vše Re: FileZilla – multiplatformní svobodný FTP klient
    Cool story big boy
    belisarivs avatar 28.2.2012 17:10 belisarivs | skóre: 22 | blog: Psychobláboly
    Rozbalit Rozbalit vše Re: FileZilla – multiplatformní svobodný FTP klient
    FileZilla – multiplatformní svobodný FTP klient
    S vykurvenym SSL :-/
    IRC is just multiplayer notepad.
    pavlix avatar 28.2.2012 18:55 pavlix | skóre: 54 | blog: pavlix
    Rozbalit Rozbalit vše Re: FileZilla – multiplatformní svobodný FTP klient
    Díky za článek, třeba to někomu pomůže...

    Ale z mého pohledu je „FTP klient“ přežitek, zvlášť v linuxovém prostředí. Tedy mimo konzolového multiprotokolového klienta, který se občas může hodit.

    FTP, SFTP a podobná funkcionalita mi dneska přijde jako standardní součást souborového manažera, nehledě na to, že dneska už není problém používat rozhraní typu GIO či KIO, kdy se stejným způsobem přistupuje k lokálním i vzdáleným souborům.

    IMO je pro uživatele, jak začátečníka, tak profíka, ideální, když může ke všem souborovým operacím používat stejné GUI. Příkazový mód může být výjimkou, i když CURL a LFTP ukazují, že by to mohlo alespoň teoreticky mohlo jít i tam.
    Já už tu vlastně ani nejsem. Abclinuxu umřelo.
    29.2.2012 11:41 lertimir | skóre: 64 | blog: Par_slov
    Rozbalit Rozbalit vše Re: FileZilla – multiplatformní svobodný FTP klient
    Myslím si přesný opak. Stejné rozhraní k lokálním i vzdáleným souborů je sice hezké, nicméně pro uživatele je obvykle přístup k vzdáleným souborům pomalejší o několik řádů. A to vědomí, co je lokální a co je vzdálené, by měl při své práci držet.

    Typicky pokud pracuji doma a přistupuji k některým souborům v práci, mohu sice mít transparentní přístup k souboru, třeba přes filesystém přes sftp, ale zjistím rozdíl okamžitě, pokud chci soubor uložit a ten se lokálně zapisuje cca 100MB/s a vzdáleně cca 100kB/s (počítám že většina domácností není na optice, ale na ADSL a kabelových linkách a upload mají kolem 1Mbit/s). Stačí když se zapomenu a otevřu např. obrázek editorem přímo na vzdáleném systému.

    FTP klient mu tohle rozdělení vtlouká do hlavy a v jistím směru mu tím šetří čas. Stáhne -> upraví/zpracuje -> odešle.
    pavlix avatar 29.2.2012 12:34 pavlix | skóre: 54 | blog: pavlix
    Rozbalit Rozbalit vše Re: FileZilla – multiplatformní svobodný FTP klient
    Myslím si přesný opak.
    To jsem docela zvědavý, co podle tebe tím opakem je.
    Stejné rozhraní k lokálním i vzdáleným souborů je sice hezké, nicméně pro uživatele je obvykle přístup k vzdáleným souborům pomalejší o několik řádů. A to vědomí, co je lokální a co je vzdálené, by měl při své práci držet.
    Složka otevřená volbou „Připojit k serveru...“ je podle mých zkušeností i relativně neznalým uživatelem vnímána jako vzdálená.
    Typicky pokud pracuji doma a přistupuji k některým souborům v práci, mohu sice mít transparentní přístup k souboru, třeba přes filesystém přes sftp
    To jsem nikde nenavrhoval.
    FTP klient mu tohle rozdělení vtlouká do hlavy a v jistím směru mu tím šetří čas. Stáhne -> upraví/zpracuje -> odešle.
    Kdybys věděl, kolikrát už jsem musel nasazovat Sambu jen kvůli tomu, že uživatelé tenhle workflow ve windows odmítali :). Ale co už, šedivá je teorie, zelený strom života. Ale i FTP klient může mít funkcionalitu kopírování do dočasných souborů, jen to na win bylo se sambou jednodušší, protože to chodilo všem a všude.

    Tedy pro shrnutí, jestli jsem to správně pochopil, ty tvrdíš:

    1) Že je žádoucí, aby uživatel vždy používal workflow typu download-modify-upload.

    2) Že použití FTP klienta uživateli nutně pomůže dodržovat (1)

    Já si myslím, že (2) je nesmysl, protože FTP klient často implementuje naoko přímí přístup pomocí tmp souborů. A že (1) neplatí, přesněji řečeno že podle mého názoru je někdy výhodnější workflow s ručním kopírováním, jindy bez něj.
    Já už tu vlastně ani nejsem. Abclinuxu umřelo.
    1.3.2012 14:02 lertimir | skóre: 64 | blog: Par_slov
    Rozbalit Rozbalit vše Re: FileZilla – multiplatformní svobodný FTP klient
    Já netvrdím nic o tom, co je žádoucí. Moje reakce byla čistě na tvůj, z mého pohledu restriktivní, názor, že FTP klient je přežitek.

    Různým lidem vyhovují různé přístupy. I na windows znám mnoho lidí, kterým velmi vyhovuje zobrazení adresářů v okně s ikonami a přesouvání/kopírování přes copy/cat->paste, ale také znám mnoho lidi, kteří bez dvoupanelového správce souborů, jako je Total commander nedají ani ránu, a ikonkový přístup je jim velmi nepohodlný.

    Podobně je to pro přístup k vzdáleným datům. To že něco lze udělat jinak, je odpověď, proč když to takhle má své výhody. A pokud někdo vidí výhody jinde, ať používá co mu vyhovuje.
    pavlix avatar 3.3.2012 14:21 pavlix | skóre: 54 | blog: pavlix
    Rozbalit Rozbalit vše Re: FileZilla – multiplatformní svobodný FTP klient
    Já netvrdím nic o tom, co je žádoucí. Moje reakce byla čistě na tvůj, z mého pohledu restriktivní, názor, že FTP klient je přežitek.
    Ono je dobré respektovat to, že jsem FTP klient napsal v uvozovkách a dále jsem vysvětlil, že tím mám na mysli samostatné GUI napsané pouze za účelem přístupu k FTP souborům.
    Různým lidem vyhovují různé přístupy. I na windows znám mnoho lidí, kterým velmi vyhovuje zobrazení adresářů v okně s ikonami a přesouvání/kopírování přes copy/cat->paste, ale také znám mnoho lidi, kteří bez dvoupanelového správce souborů, jako je Total commander nedají ani ránu, a ikonkový přístup je jim velmi nepohodlný.
    A oba tyto přístupy fungují bez duplikace souborového GUI v samostatném FTP klientovi.
    Podobně je to pro přístup k vzdáleným datům. To že něco lze udělat jinak, je odpověď, proč když to takhle má své výhody. A pokud někdo vidí výhody jinde, ať používá co mu vyhovuje.
    Já ani po přečtení tvých příspěvků nevidím výhody v duplikaci GUI souborového manažera.
    Já už tu vlastně ani nejsem. Abclinuxu umřelo.
    28.2.2012 19:35 Miloslav Ponkrác
    Rozbalit Rozbalit vše Re: FileZilla – multiplatformní svobodný FTP klient
    Po mnoha bolestných zkušenostech s Filezillou silně nedoporučuji.

    Pro stahování souborů z FTP serveru jsem nikdy neměl sebemenší problém. Pro upload na FTP server se mi až příliš často stávalo, že na FTP dorazil soubor poškozený nebo změněný v několika bajtech.

    Podezíral jsem kde co, udělal mnoho pokusů a pak jsem jednoduše vyměnil Filezillu za jiného FTP klienta a problémy přestaly.

    Filezille jsem dával šanci asi tři roky v kuse, nyní už jí přes rok nepoužívám, nevím o ní a ani o ní nechci už nikdy slyšet.

    Považuji za poměrně zásadní a klíčovou vlastnost FTP klienta, že bude umět bezproblémově a nezměněně posílat soubory v obou směrech mezi FTP serverem a lokálním souborovým systémem. To Filezilla neumí/minimálně 3 roky v minulosti neuměla.

    Tím pádem Filezilla ani omylem.
    28.2.2012 23:45 Šangala | skóre: 56 | blog: Dutá Vrba - Wally
    Rozbalit Rozbalit vše Re: FileZilla – multiplatformní svobodný FTP klient
    Měl jsem stejné problémy několik málo let zpět (na Win) - je to o nervy, když člověk hledá pak chyby někde jinde.
    Vyzkoušel a zahodil…
    To, že trpíš stihomamem, ještě neznamená, že po tobě nejdou. ⰞⰏⰉⰓⰀⰜⰉ ⰗⰞⰅⰜⰘ ⰈⰅⰏⰉ ⰒⰑⰎⰉⰁⰕⰅ ⰏⰉ ⰒⰓⰄⰅⰎ ·:⁖⁘⁙†
    28.2.2012 23:55 Lol Phirae | skóre: 23
    Rozbalit Rozbalit vše Re: FileZilla – multiplatformní svobodný FTP klient
    To byl zajisté genitální ASCII režim. No a to se vyplatí! :-D
    29.2.2012 00:31 Šangala | skóre: 56 | blog: Dutá Vrba - Wally
    Rozbalit Rozbalit vše Re: FileZilla – multiplatformní svobodný FTP klient
    U mě ne, poškozovalo to i obrázky (které se defaultně přenášeli bi - jestli sit o dobře pamatuju) a chybělo tam někdy výrazně větší kus.
    Naházel jsem to do fronty pustil a bez jakékoliv chyby tam toho někdy bylo i 30 míň, ale už je to dřív a vyřešil jsem to pak Totalcmd a byl pokoj.
    To, že trpíš stihomamem, ještě neznamená, že po tobě nejdou. ⰞⰏⰉⰓⰀⰜⰉ ⰗⰞⰅⰜⰘ ⰈⰅⰏⰉ ⰒⰑⰎⰉⰁⰕⰅ ⰏⰉ ⰒⰓⰄⰅⰎ ·:⁖⁘⁙†
    29.2.2012 00:33 Šangala | skóre: 56 | blog: Dutá Vrba - Wally
    Rozbalit Rozbalit vše Re: FileZilla – multiplatformní svobodný FTP klient
    ehm: „i o 30 % méně“
    To, že trpíš stihomamem, ještě neznamená, že po tobě nejdou. ⰞⰏⰉⰓⰀⰜⰉ ⰗⰞⰅⰜⰘ ⰈⰅⰏⰉ ⰒⰑⰎⰉⰁⰕⰅ ⰏⰉ ⰒⰓⰄⰅⰎ ·:⁖⁘⁙†
    29.2.2012 01:09 Lol Phirae | skóre: 23
    Rozbalit Rozbalit vše Re: FileZilla – multiplatformní svobodný FTP klient
    Co se jak defaultně s Filezillou přenáší si vůbec netroufnu tvrdit. Pokud si správně pamatuju, tak jedinou cestou, jak ten idiotskej ASCII režim zcela vyrušit bylo smazání všech přípon souborů kdesi v rozšířených nastaveních. :-(
    29.2.2012 08:41 Šangala | skóre: 56 | blog: Dutá Vrba - Wally
    Rozbalit Rozbalit vše Re: FileZilla – multiplatformní svobodný FTP klient
    Já si to přesně už nepamatuji je to možné, každopádně opakovaným přenosem bez chyby by měli být stejné výsledky a to nebyli. Bylo to na ne-dobrém připojení CDMA, což by mohlo vyvolat chyby přenosu, ale je vhodné o nich informovat a to právě Filezilla nedělala a tvářila se jako že OK, tenkrát jsem nad tím dost kroutil hlavou a přemýšlel jak to někdo může takto používat…
    To, že trpíš stihomamem, ještě neznamená, že po tobě nejdou. ⰞⰏⰉⰓⰀⰜⰉ ⰗⰞⰅⰜⰘ ⰈⰅⰏⰉ ⰒⰑⰎⰉⰁⰕⰅ ⰏⰉ ⰒⰓⰄⰅⰎ ·:⁖⁘⁙†
    28.2.2012 19:44 adssa
    Rozbalit Rozbalit vše Re: FileZilla – multiplatformní svobodný FTP klient
    FileZilla je prisernost. Mam jenom spatne zkusenosti. Nekompletni uploady a podobne.

    Naopak lftp me zatim nezklamalo.
    Salamek avatar 28.2.2012 19:49 Salamek | skóre: 22 | blog: salamovo
    Rozbalit Rozbalit vše Re: FileZilla – multiplatformní svobodný FTP klient
    sorry ale to si radsi pripojim FTP jako slozku v nautilu ;-)
    Skutečně nemám v plánu zničit Microsoft. Bude to jen zcela neúmyslný vedlejší efekt.
    28.2.2012 20:16 David K
    Rozbalit Rozbalit vše Re: FileZilla – multiplatformní svobodný FTP klient
    No z free variant na maca lepší než cyberduck. jen při posílání vícero souboru ve složce a podsložkách padají přenosy větších souborů (jak 2MB). takže lepší posílat jendotlivě :-(
    28.2.2012 20:42 Rivon
    Rozbalit Rozbalit vše Re: FileZilla – multiplatformní svobodný FTP klient
    FileZillu používám jak na Linuxu tak na Windows a žádný problémy jsem nikdy nezaznamenal.
    29.2.2012 11:46 Václav HFechs Švirga | skóre: 26 | blog: HF | Kopřivnice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: FileZilla – multiplatformní svobodný FTP klient
    Také ne.
    Baník pyčo!
    pushkin avatar 28.2.2012 22:09 pushkin | skóre: 43 | blog: FluxBlog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: FileZilla – multiplatformní svobodný FTP klient
    Podle článku možnosti zajímavé, ale to GUI snad dělal psychopat:
    • logování aktivity umístit do středu horní třetiny obrazu je mrhání místem (proč asi mají všechny ostatní programy log window dole?)
    • pohled na stromovou strukturu adresářů je dnes už docela přežitek, 99% uživatelů FTP postačuje stavový řádek s aktuálním adresářem
    • rozdělení přenosů do záložek je sice hezké, ale ve chvíli, kdy máme už okénko s logem je to trochu nadbytečné
    Důsledkem je nepřehlednost GUI, už z tohoto důvodu má u mne třeba GFTP lepší hodnocení...
    4.3.2012 20:42 mol
    Rozbalit Rozbalit vše Re: FileZilla – multiplatformní svobodný FTP klient
    Adresarovej stromecek se da vypnout tlacitkem na toolbaru nebo v menu Zobrazit. Stejnym zpusobem se da vypnout protokol zprav. Protokol zprav take muzete mit vedle fronty prenosu nebo jako zalozku v panelu fronty prenosu, pozice se nastavuje v Nastaveni\Uzivatelske rozhrani.

    Založit nové vláknoNahoru

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.