Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Bortí se tak časové plány na uvedení dalších produktů generace Nehalem. Intel hodlal v červenci pustit na trh další procesory a s nimi související nové čipsety jako P55. Výrobci již nyní čelí snížení poptávky i v důsledku toho, že se lidé rozhodli s nákupem počkat až na tuto novou generaci, a tak podle všeho zatlačili na Intel, aby vše pozdržel.Osm tisíc za nejlevnější variantu CPU a dvacet sedm za nejdražší - to se není čemu divit, že se toho nemůžou zbavit.
Navíc při té spotřebě. Ta je zpátky na úrovních P4/Netburst. Až udělají die-shrink Nehalemu na 32 nm, tak to snad začne být zajímavé.
Tak při max. vytížení všech jader ta spotřeba není malá, ale zase za to dostanete velice slušný výkon (tedy výkon/watt není tak špatný). Poměrně zásadní rozdíl oproti Netburstu je ale při nízké zátěži nebo bez zátěže — tam je u Nehalemu spotřeba několikanásobně nižší.
Je fakt, že můj profesionální zájem je trochu někde jinde. Stavíme počítače, které musí především vydržet dlouho běžet 24x7 bez poruchy. Vyšší výkon není k zahození, ale naši zákazníci ho často stejně nevyužijí. Ty stroje mají trvale CPU load v nízkých desítkách procent, s periodou někde v jednotkách milisekund - takže si procesor moc neodpočine. Zas na druhou stranu to typicky nejsou MMX instrukce, takže ten procesor nejede vysloveně na max... každopádně mám rád procesory spíš z dolního konce výkonového spektra, protože v rámci škály, kterou obslouží VRM daného motherboardu, zatěžují VRM relativně málo, a totéž platí o nárocích na ventilaci... v konečném důsledku to má blahodárný vliv na životnost ložisek ventilátorů a elektrolytických kondíků.
8.000,- za CPU se Ti zda moc? To je takova normalni cena - tedy podle me.
... ale takto širokoúhle se stejně nefotí.aberace je u canonů afaik známá. jako seťák je to dobrý, ale říci, že 18mm při 1,6x cropu se nepoužívá - nesouhlasím, to je ~28mm a s tím já normálně fotím. To takovej 20mm Mir na fullframe (tedy 20mm)...
Kámoš má pevný Canon L 50mm 1.2f a v kombinaci s postarší EOS 350D umí takovéto věci, škoda jen toho šumu.zdá se mi to nebo trochu aberuje? ale ta foto je F2, nějakou 1.2 nemáš?
Dále je tu Tamron 17-50mm, světelnost tuším 4.6 po celém rozsahu. A Canonácký Lkový teleobjektiv 200mm až něco, ale s ten se ke mě ještě nedostal.tak dej vědět, jen ze zvědavosti.
8mm při 1,6x cropu se nepoužívá - nesouhlasím, to je ~28mm a s tím já normálně fotím
Jasné, měl jsem napsat "já nefotím" - na cropu 1.6 mám drtivou většinu fotek od 35 vejš (a nejvíc právě na 50 - což je maximum Tamronu, který mi kámoš společně se svou 40D půjčoval, tímto chci Ranovi veřejně poděkovat). I dnes (jak tak třídím první fotky z 50D) koukám, že fotím průměrně tak na 60mm. Pochopitelně záleží na scéně. Já rád detaily na objektech, případně samostatné objekty (např. sochy), na krajinky moc nejsem.
zdá se mi to nebo trochu aberuje? ale ta foto je F2, nějakou 1.2 nemáš?
Čéče, mrkni se na lsf.cz, to jsou jeho stránky, fotí toho moc (a velmi pěkně). K té aberaci, tak fotka prošla přes AdobePhotoshop a nějaké pluginy přímo pro ten objektiv. Takže těžko říct, jestli za to může objektiv, či plugin. Ale na 1:1 se na tu fotku moc koukat nedá (šum) a zmenšenina je ok.
No ja dal za 4jadrovy phenom 125W 4500,- takze pro me je to moc, taka cena za grafiku mi uz prijde normal
Tiskni
Sdílej: