Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Bortí se tak časové plány na uvedení dalších produktů generace Nehalem. Intel hodlal v červenci pustit na trh další procesory a s nimi související nové čipsety jako P55. Výrobci již nyní čelí snížení poptávky i v důsledku toho, že se lidé rozhodli s nákupem počkat až na tuto novou generaci, a tak podle všeho zatlačili na Intel, aby vše pozdržel.Osm tisíc za nejlevnější variantu CPU a dvacet sedm za nejdražší - to se není čemu divit, že se toho nemůžou zbavit.
Navíc při té spotřebě. Ta je zpátky na úrovních P4/Netburst. Až udělají die-shrink Nehalemu na 32 nm, tak to snad začne být zajímavé.
Tak při max. vytížení všech jader ta spotřeba není malá, ale zase za to dostanete velice slušný výkon (tedy výkon/watt není tak špatný). Poměrně zásadní rozdíl oproti Netburstu je ale při nízké zátěži nebo bez zátěže — tam je u Nehalemu spotřeba několikanásobně nižší.
Je fakt, že můj profesionální zájem je trochu někde jinde. Stavíme počítače, které musí především vydržet dlouho běžet 24x7 bez poruchy. Vyšší výkon není k zahození, ale naši zákazníci ho často stejně nevyužijí. Ty stroje mají trvale CPU load v nízkých desítkách procent, s periodou někde v jednotkách milisekund - takže si procesor moc neodpočine. Zas na druhou stranu to typicky nejsou MMX instrukce, takže ten procesor nejede vysloveně na max... každopádně mám rád procesory spíš z dolního konce výkonového spektra, protože v rámci škály, kterou obslouží VRM daného motherboardu, zatěžují VRM relativně málo, a totéž platí o nárocích na ventilaci... v konečném důsledku to má blahodárný vliv na životnost ložisek ventilátorů a elektrolytických kondíků.
8.000,- za CPU se Ti zda moc? To je takova normalni cena - tedy podle me.
... ale takto širokoúhle se stejně nefotí.aberace je u canonů afaik známá. jako seťák je to dobrý, ale říci, že 18mm při 1,6x cropu se nepoužívá - nesouhlasím, to je ~28mm a s tím já normálně fotím. To takovej 20mm Mir na fullframe (tedy 20mm)...
Kámoš má pevný Canon L 50mm 1.2f a v kombinaci s postarší EOS 350D umí takovéto věci, škoda jen toho šumu.zdá se mi to nebo trochu aberuje? ale ta foto je F2, nějakou 1.2 nemáš?
Dále je tu Tamron 17-50mm, světelnost tuším 4.6 po celém rozsahu. A Canonácký Lkový teleobjektiv 200mm až něco, ale s ten se ke mě ještě nedostal.tak dej vědět, jen ze zvědavosti.
8mm při 1,6x cropu se nepoužívá - nesouhlasím, to je ~28mm a s tím já normálně fotím
Jasné, měl jsem napsat "já nefotím" - na cropu 1.6 mám drtivou většinu fotek od 35 vejš (a nejvíc právě na 50 - což je maximum Tamronu, který mi kámoš společně se svou 40D půjčoval, tímto chci Ranovi veřejně poděkovat). I dnes (jak tak třídím první fotky z 50D) koukám, že fotím průměrně tak na 60mm. Pochopitelně záleží na scéně. Já rád detaily na objektech, případně samostatné objekty (např. sochy), na krajinky moc nejsem.
zdá se mi to nebo trochu aberuje? ale ta foto je F2, nějakou 1.2 nemáš?
Čéče, mrkni se na lsf.cz, to jsou jeho stránky, fotí toho moc (a velmi pěkně). K té aberaci, tak fotka prošla přes AdobePhotoshop a nějaké pluginy přímo pro ten objektiv. Takže těžko říct, jestli za to může objektiv, či plugin. Ale na 1:1 se na tu fotku moc koukat nedá (šum) a zmenšenina je ok.
No ja dal za 4jadrovy phenom 125W 4500,- takze pro me je to moc, taka cena za grafiku mi uz prijde normal
Tiskni
Sdílej: