Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Protože tabulky jsou jako obrázek, ostatní obrázky jsou bulvární (nečitelné, nepřehledné omalovánky, z kterých se nic podstatného nelze dozvědět), fotky otevřeného hard disku, působí jenom jako ikona (nemá to absolutně žádný význam, je to jen vycpávka).
Text je takový divný (aspoň pro mě). V podstatě říká dřív jsme vyráběli takový hardware, ten který plánujeme vyrábět, bude tolikrát rychlejší nebo menší. Nakonec z toho vydedukuje, že bude lepší, úžasnější a lesklejší.
Možná že se takto píše o hardwarových novinkách i jinde, ale tady to působí poněkud levně.
Protože tabulky jsou jako obrázek"Na hrdinství není čas", dalo by se říci. Převádět údaje do html by nebylo účelné, naopak pouze zbytečně zvyšovalo časovou náročnost na tvorbu článku.
ostatní obrázky jsou bulvární (nečitelné, nepřehledné omalovánky, z kterých se nic podstatného nelze dozvědět)ano, jeden je na hranici čitelnosti, další jsou dle mého v klidu. kde prosím shledáváš ve slajdech od amd onu "bulvaritu" a "nepodstatnou informační hodnotu"?
fotky otevřeného hard disku, působí jenom jako ikona (nemá to absolutně žádný význam, je to jen vycpávka).ano, je to vycpávka. ale to se dá brát i jako eufemismus pro "doprovodná fotografie oživující text". je to o úhlu pohledu.
V podstatě říká dřív jsme vyráběli takový hardware, ten který plánujeme vyrábět, bude tolikrát rychlejší nebo menší. Nakonec z toho vydedukuje, že bude lepší, úžasnější a lesklejší.ano, o tom hardware je. nebo jsou snad jaderné noviny o něčem jiném než "dřív jsme tu-věc-v-kernelu dělali takhle, odteď to bude jinak/opačně/lépe?
... ale tady to působí poněkud levně.to je věc názoru. nevšiml jsem si, že by platilo pravidlo, že na abclinuxu se píše pouze o linuxu. píše se tu o hromadě jiných věcí, které s linuxem souvisí zhruba stejně jako hardware, na kterém jej čtenáři provozují a o kterém jsou hardwarové novinky. nebo se pletu?
nebo jsou snad jaderné noviny o něčem jiném než "dřív jsme tu-věc-v-kernelu dělali takhle, odteď to bude jinak/opačně/lépe?Ano, jsou - JN kromě "odteď to bude takhle" také obsahují informace o tom, proč to tak bude, jak je toho dosaženo, čí je to práce, prostě podrobné informace. To v HW novinkách (většinou) není. (Uznávám, že ve většině případů žádné další podrobné informace nemají smysl, ale to na platnosti výše uvedeného nic nemění.)
kde prosím shledáváš ve slajdech od amd onu "bulvaritu" a "nepodstatnou informační hodnotu"?
Začít můžeme u nízkého rozlišení, kterým trpí čitelnost (naprosto nečitelné vysvětlivky orámování u prvního obrázku).
To je mimo jiné způsobeno grafickým rozředěním (např. kdyby dva řádky textu v každém procesoru-obdélníku vyplňovaly celý jeho prostor a nemusely se mačkat s logem a ozdobným puntíkem (Transition Diagram), bylo by hned lépe).
Na druhém (45nm Series) jsou barvy tak rozumně zvoleny, že názvy jádra aby jeden hádal s OCR. Na tomtéž obrázku jsem dlouho nechápal, proč jsou histogramy cache a frekvence potrhané. Až pak mi došlo, že to je záměr nebo chybně ditherované stupně. Punc bulvárního zpracování dodávají všeříkající výkřiky „Welcome to true multitasking“ apod. namísto objektivních veličin (např. zpoždění přepínání kontextu, rychlost vykonávání instrukcí určitého druhu).
Třetí je z nich nejrozumnější.
Čtvrtý je typickým příkladem, jak utopit informace. To podstatné je vměstnáno do úzké nudle napravo a drobné tabulky dole. (Já bych si představoval dvourozměrný prostor, kde na jedné ose by byla frekvence, na druhé tepelný výkon (s vyznačenou hranicí kdy už chlazení vzduchem nestačí) a vztah by byl zanesen do dvou spojitých grafů charakteristických pro dané modely.)
"doprovodná fotografie oživující text"
Asi jako u každém článku o policii má ČTK tu samou fotku pruhované Felicie projíždějící kaluží ;)
Tím chci říct, že úplně stejný obrázek můžete použít, až budete psát o pokrocích Western Digital.
(Dlouho jsem si myslel, že počítače jsou zhouba úředníků, kteří čím víc mají výpočetní techniky, tím více dokumentů tvoří, bez ohledu na jejich rostoucí entropii. V nedávné době jsem tuto teorii s úspěchem aplikoval na novináře a tentokrát přijde řada na populárně naučné články o technice.)
nevšiml jsem si, že by platilo pravidlo, že na abclinuxu se píše pouze o linuxu
To jsem neřekl. Levné není téma. Levné je zpracování (forma i obsah), což potvrzuje i váš první dostavec:
"Na hrdinství není čas"
hm, na tohle bych mohl opět obšírně odpovědět, ty bys pak opět zareagoval a tak stále dokola. jenže to nemá cenu, zažil jsem to už mnohokrát a výsledkem takových debat je vždy .... nic. takže tvoje připomínky registruju, ale nebudu se vyjadřovat kvůli výše uvedenému.
U obou výrobců jde o desky s čipsety AMD 7xx a posledními generacemi GeForce kalifornské NVIDIE.Nemá tam být nForce? PS: prima článek, díky!
imho nemá, oni to přejmenovali, stejně tak ovladače už také nejsou "forceware" ale "geforce". viz http://www.nvidia.com/page/mobo.html
PS: wysivyg editor? to zas bude flejm ;)
Tiskni
Sdílej: