Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
za tu sumu mozem kupit slusny 12" tenky ntbook s ULV Core 2 (co je uz uplne ina kategoria ako 1 jadrovy netbook s Atomom :( )Ano, je. Dvanáctku už tak snadno nehodím do tašky a 12" displej a Core 2 asi budou žrát víc elektřiny.
V posledních letech je trh zavalen téměř identickými netbooky – téměř všechny mají některý Intel Atom, gigabajt paměti, integrovaný grafický čip od Intelu, WiFi, klasický notebookový pevný disk (nebo pomalé SSD zoufale nízké kapacity), desítipalcový displej s rozlišením 1024×600, s každou generací zlepšující se výdrž na baterie (kolem pěti hodin), plastové šasi všelijaké kvality, ořezanou klávesnici, drobný touchpad… a předinstalované MS Windows. Výjimka se však tu a tam najde.Řekl bych, že recenzovaný netbook až na ta Windows a možná šasi všechny podmínky splňuje… Výdrž má dokonce ještě o něco horší.
Jo, mám EEE 1005HA a nemůžu si ho vynachválit.
Taky (jako starší "íčka") se pomalu nabíjí?
Řekl bych, že recenzovaný netbook až na ta Windows a možná šasi všechny podmínky splňuje…
Však ano. Liší se právě OS, šasi (a klávesnicí). Když si projdeš novinky na Liliputing.com nebo Engadgetu, budeš i z tohoto unešený.
Výdrž má dokonce ještě o něco horší.
Čtyřčlánková baterie. Tříčlánková v mém bývalém netbooku (Acer Aspire One A110-Bw aka ZG5) dávala taky jednom asi dvě hodiny.
Taky (jako starší "íčka") se pomalu nabíjí?Definuj pomalu… Do baterky teče při spuštěném počítači nabíjecí proud kolem 2,3 A, takže se na 90 % nabije za něco přes dvě hodiny. Pak už to jde pomaleji (nižším proudem), posledních 10 % trvá tak hodinu.
Čtyřčlánková baterie. Tříčlánková v mém bývalém netbooku (Acer Aspire One A110-Bw aka ZG5) dávala taky jednom asi dvě hodiny.A jaký má ten netbook příkon? To EEE žere nějakých 7,5 W.
Definuj pomalu…
Trvá to dlouho.
A jaký má ten netbook příkon? To EEE žere nějakých 7,5 W.
Zkontroloval jsem kapacitu baterie. Ten acer měl 90 %, tohle jen 85 % (nechali si to dlouho na skladě, asi). Tím se částečně vysvětluje ta hrozná výdrž (přeci jen 25 Wh a 30 Wh je rozdíl). Spotřeba klasicky kolem 10 W (WiFi, nějaký ten jas, v tomhle je rychlý disk).
to jsi tomu pomohl :oDDefinuj pomalu…Trvá to dlouho.
ACPI and powertop predict between 7 and 14hours, depending on my workload and probably the phase of the moon.
MS Windows jsou hnus sama o sobě. Spotřeba horší než v mém momentálním UbuntuMám právě opačnou zkušenost. Fedora má na mém notebooku (HP 4710s) o půlku menší výdrž na baterku než Windows 7, něco mezi 2-3 hodinami, zatímco ve Windows 7 výdrž přesahuje výrobcem udávané 4 hodiny. Zkoušel jsem i na Ubuntu založený Linux Mint (ještě verzi 7) a tam byla výdrž mezi 3 a 4 hodinami - takže lepší než Fedora, ale horší než Windows. Windows 7 se navíc dá přepnout do "úsporného režimu" a to spotřebu ještě o něco sníží (snížení výkonu při běžném používání ani nepoznám).
Rozlišení má 1280x800 a graf kartu v čipu.
Snad 1366*768, ne? Pinetrail by bral... (*závist* ~o^)
...v sled 11 se mi nepovedlo rozchodit kodeky.
Taky? Repozitáře pro openSuSE tam cpát nechci a jinak by se asi musela stahovat RPM odkudsi... No, nic půjde tam dočasně Ubuntu, pak už Debian nebo Arch.
nevím přesně, ale myslím, ty jejich podmínky jsou stejné jak pro SLES i pro SLED. SLES bere podporu jen na svůj SW a ne na SW druhých stran. Ano Novell může říct, je to Vaše chyba, že jste si tam nasračkoval cokoliv co jste našel. Ale obyčejně se support snaží nějak v rámci možností pomoci.
Však to jsem myslel -- že podporují ten svůj software a pokud si tam člověk nafláká balíčky odjinud a rozbije si tím závislosti, těžko můžou pro tohle poskytovat podporu.
Nechme podporu podporou .. zeptám se jinak ... co takto MeeGo? pro tento HP? nezkoušel jste ten poslední build co byl uvolněn?
Už ho mám stažené, mj. i proto jsem si netbook pořizoval. Podle wiki by tohle HP mělo být podporováno (akorát to chce zvláštní postup pro WiFi). Ale bližší zkušenosti budou později.
Na 1024x600 displeji jsem měl příležitost pracovat asi týden a myslel jsem, že vyskočím z kůže.Netbook není od toho, abys na něm týden pracoval bez připojení pořádné klávesnice a monitoru…
Nastavit funkcni klavesy na obvykle chovani (tedy bez potreby mackat Fn pro pouziti klaves F1-F12) lze v BIOSu, alespon u HP 5102 to tak je.
U 5101 taky, v článku to je. Volba se jmenuje "Change Fn cosi" nebo tak nějak.
Uvazuji o vymene disku za pomalejsi. Vibrace rychleho disku jsou ponekud neprijemne, a myslim ze by se pomalejsi disk mohl pozitivne projevit i na vydrzi baterie.
Není nad SSD.
...rozhodoval jsem se zda Intel Atom N450 1.66 GHz nebo Intel Atom N270 1.6 GHz s Nvidia ION, no nakonec díky ceně známý šel do N450.
N450 je hlavně konečně 64-bitový.
...jen ta výdrž...
Na kterou baterii?
Pravý Fn je nutností a bez něho bych si žádný [SN]*book nepořídil.
Na starém VIAO PCG-Z600LEK ja klávesnice super pro prohlížení webu, nebo ji taky oceníte při psaní zdrojáků v nějakém IDE (levou rukou se můžete krmit, pít kafe, nebo se poškrábat na ... když čtete). Ted se objevila i u ASUS EEE Tablet PC T101MT (viz příloha).
Mě tedy jako linuxový univerzál nepříjde, v ubuntu a jeho odnožích (xubuntu, mint) se neuspí při zaklapnutí víka. Jediné distro kde jsem vše rozchodil je openSUSE. Pro amatéry jako jsem já si dovolím zveřejnit tento návod na instalaci openSUSE a rozchození wifiny.
Tiskni
Sdílej: