Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Asi jen proto, že masy u foťáků znají (a ctí) pouze tento jediný parametr.
Někteří znají ještě druhý: rozsah zoomu. Ten ale bohužel kvalitu výstupu degraduje ještě víc - nesmyslně velké rozlišení se dá přinejhorším dodatečně zmenšit, ale optické vady dvaceti- a vícenásobných zoomů žádný editor nenapraví.
Využití? Asi tisk fotografií ve větších velikostech.
Něco mi říká, že to nebude úplně typické využití fotomobilů… :-)
tvy znalosti o mikropixelech :) pochazej z jedny diskuze na abickuA to jsi zjistil kde? → (zejména ta tabulka na konci)
initramdisk
*) z nějakého prťavého disku, se kterým BIOS nemá problém (napr. systémového SSD) a u zbytku se používá buď už zmíněná GPT, nebo se na partiton zcela kašle, obzvlášť při použití LVM. Navíc se tím vyhnete problémem se zarovnním sektorů 512B versus 4KB, protože DOSovká partition má jako na potvoru maximální počet sektorů na stopu 63, takže první oddíl defaultně začíná nezarovnaný vůči 4KB. Některé disky to řeší posunutím adresace, ale osobně to považuju za poněkud neštasné řešení.
*Tedy pokud vaše distribuce ještě nepoužívá initramfs
nebo si jádro nepřekládáte sami na míru.
Nespolíhal bych na to, že uvnitř toho externího HDD je SATA konektor. Například WD My Passport Essential od B8B revize má USB napájený přímo na disku (viz foto v příloze, co jsem vygooglil)
Tiskni
Sdílej: