Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
A ano, peklo zamrzlo: tyto MacBooky Pro nabízejí i USB 3.0.To Apple nema rad USB 3.0?
Mně osobně se Thunderbolt líbí mnohem víc, než USB 3.0 a doufám, že se prosadí. Rád bych v budoucnu připojil všechno přes jediný malý konektor.Urcite sa nepresadi. Cena kablu je problem, aj to, ze sa zariadenia retazia. TB obycajnemu cloveku nic neprinesie, co by uz v podobne USB nemali. Bezny clovek TB nevyuzije a nepotrebuje.
Vím i o právníkovi, jehož celý úřad funguje na Applu.No ty woe, to je velkofirma jako prase, z toho by si určitě Jobs natrhnul anál, kdyby byl eště naživu!
Proc?Kdo by chtěl mít konektor s plným přístupem do paměti? Doufám, že to alespoň půjde vypnout.
Nějaký jiný důvod který bude zajímat alespoň o trochu víc než 0.0000nic % lidí?Každý se pohybujeme v jiné komunitě, lidi kolem mě považují díru, které umožňuje kompromitaci systému, za bug.
Mimochodem i přes USB se dá poměrně snadno kompromitovatPhantom keyboard nefunguje při zamčené obrazovce, nebo myslíš něco jiného?
či zlikvidovat počítačTo kladivem taky.
i když se jedná o super technologie proti USBSouhlasím, kdyby se nějak ošetřilo to DMA, s USB by se to nedalo srovnávat.
No jo, ale DMA je právě featura Thunderboltu, oproti USB. Bohužel IOMMU je v současné době dost drahá věc pro běžné Acer netbooky, jejichž uživatele často taková "díra" vůbec nezajímá.
To máš jako s šifrováním paměti v softwaru - jde to udělat, ale mnohonásobně to zpomalí systém. Coldboot útok na RAM je přece taky díra, dle tvé definice.
To máš jako s šifrováním paměti v softwaru - jde to udělat, ale mnohonásobně to zpomalí systém.Myslíš tím něco jako TRESOR, ale pro RAM? Hmm, to by bylo drsný. Coldboot už je přece jenom trošku složitější, u Thunderboltu tě může hacknout třeba projektor, až budeš někde prezentovat :).
Narazil jsem tehdy jen na abstract paper, nevím, zda existují patche pro Linux.
Je pravda, že DMA je jisté riziko, jsem zvědav, jak bude Apple/Intel reagovat, až se objeví nějaké zneužívající zařízení. Možná se konečně rozšíří IOMMU i na levnější základky a notebooky, takže bude možné konečně dělat pci passtrough expresscardu .
Je pravda, že DMA je jisté riziko, jsem zvědav, jak bude Apple/Intel reagovat, až se objeví nějaké zneužívající zařízení.Tak minimálně pro FW jsem to zařízení viděl. On totiž stačí notebook s lepším řadičem. No jo, ano, přes PCI Express karty se tohle dá taky exploitnout a přes dokovací konektor možná taky. Ještě, že můj craptop nic takového nemá
samozřejmě je ale třeba počítat s vyšší cenou, ta za nejnižší konfiguraci činí v přepočtu 44 500 KčV prepoctu mozna, ale na ceskem trhu byla cena za nizsi konfiguraci s vychval;ovanym retina displejem stanovena na krasnych 58.490 Kc HW je to uzasny, ale ta cena ne. B
posouváme od 1920pixelové šířky- Applu uz davno doslo, ze na NB se primarne nekouka na filmy, ale taky se na nich pracuje a proto pouziva pomer stran 16:10, ktery je rozmunym kompromisem, takze pro praci obvykle staci 15 palcu. Apple pokud se nepletu nikdy 1920 sirku na svych NB nepouzival, bylo to 1440x900 a retina ma po vzoru iFounu dvojnasobek na kazde strane. Ono kdyz nekdo pri vyvoji produktu premysli k cemu a jak ho lidi pouzivaji, tak je to hned lepsi
Ačkoli by Canon EOS 650D mohl evokovat nástupce modelu 600D, není to pravda. 650D doplní na trhu stávající modely a sedne si přesně mezi EOS 600D a EOS 60D.
Už oproti 600D to vypadalo, že 60D až tak moc navíc nenabízí, teď se ta mezera ještě trochu zmenšila (jak funkčně, tak cenově). Jsem zvědav, jestli se to u 70D změní nebo jestli opět hlavním cílem bude "hlavně nekonkurovat 7D".
Tiskni
Sdílej: