Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Vedení záznamu o snědených jídlech vám dává přehled a umožňuje zaběhnutý styl korigovat – potřebujete-li si hlídat váhu, je těžší sníst zrádnou čokoládovou tyčinku, když ji musíte zapsat do programu a vidět, kolik procent denního příjmu tvoří. Já zase po týdnu pečlivého zapisování zjistil, že potřebuji dvakrát tolik sacharidů, abych nabral nějakou svalovou hmotu. Ať už je váš cíl jakýkoli, představíme si programy, které vám s ním pomohou.
Mým osobním favoritem je iDiet – program je napsán v Javě a můžete ho díky WebStartu spustit přímo z webu (používám distribuční Sun Java 6). Konfigurační soubory se ukládají do .iDiet
a .iDiet_profiles
. Chcete-li program spouštět ze svého počítače, stáhněte aktuální verzi 1.0.5 a archiv rozbalte. V grafických správcích by mělo stačit poklikat na iDiet.jar
či na příkazové řádce spustit pomocí java -jar iDiet.jar
.
Z názvu je patrné, že program porušuje intelektuální vlastnictví Applu :-) a na stránkách se prezentuje ve vzhledu MacOSX:
U mě v Gnome přebírá GTK+ vzhled, v KDE má výchozí Java look, bohužel i přes experimentování s parametry pro změnu vzhledu jako -Dswing.defaultlaf=com.sun.java.swing.plaf.gtk.GTKLookAndFeel
a editaci swing.properties
se mi nepodařilo ho donutit vypadat v KDE nějak lidštěji.
Při prvním spuštění si vytvoříme uživatele a nastavíme své míry (naštěstí lze zvolit kilogramy a centimetry namísto nějakých bizarních amerických jednotek), lze i určit míru naší aktivity, rychlost metabolismu. Heslo je zbytečné vyplňovat, v současné verzi nefunguje. Program na základě těchto údajů vypočítá doporučený příjem kalorií na jeden den.
V následujícím okně si můžete zvolit některou z přednastavených diet – nevyznám se v nich, jsou zde názvy jako Atkins, Body for Life, The Zone apod. Každá z těchto diet vám rozvrhne navržený počet kalorií mezi sacharidy (carbohydrates), bílkoviny (protein) a tuky (fat). Počet kalorií také ovlivní, jestli si zvolíte váhu udržet, nabrat, či shodit.
Já si nalezl v literatuře všechny tři druhy živin pro svůj cíl a chtěl jsem si je ručně zadat. Ač checkbox vedle procent zamkne každou živinu, tak se při ručním zadávání hodnot pořád (asi) berou v potaz původně vypočítané kalorie. Na fóru jsem zjistil, že se kalorie počítají podle rovnice (9*tuky + 4*bílkoviny + 4*sacharidy) – stačí tedy pak zadat součet vašich kalorií dle této rovnice a iDiet se nebude snažit poměr mezi živinami měnit.
Po vyplnění diety (kterou můžeme kdykoliv upravit) se otevře hlavní okno programu, které je poměrně účelně uspořádáno.
Napravo vidíme databázi jídel, je členěna do kategorií, lze v ní pohodlně vyhledávat. Zvolil jsem nějaký sýr – dole pod databází jídel vidím jeho nutriční hodnoty. Jde si zvolit z různých porcí – hrnek, lžička či univerzálně v gramech. Po kliknutí na tlačítko Add
se nás to zeptá ještě na název jídla (meal překládám jako jídlo, food jako potravinu) – tj. snídaně, večeře, svačina… po přidání se ihned na levé straně početně i graficky zobrazí, kolik z denního příjmu jsme naplnili.
Vedle záložky databáze potravin (Food Database) se nachází záložka, ve které si můžeme definovat vlastní potraviny (Custom food). Program používá americkou databázi od USDA, některé potraviny prodávané u nás tedy nenajdete – našel jsem například croissant s jablky a sýrem, ale ne s čokoládou. Určitě by bylo dobré naimportovat do programu české zdroje jako např. www.kaloricketabulky.cz/ nebo www.lucy.cz/energeticke-tabulky/, bohužel zatím se diskuze s autorem trochu pozastavila.
Ale zpět k definování vlastních potravin v programu. Vše je jednoduché, stačí kliknout na Create custom food
a vyplnit hodnoty. Chvíli mi trvalo, než jsem pronikl do systému porcí – ale je to logické. Stačí vyplnit údaje jen pro nějaké množství – na obalech výrobků najdete většinou hodnoty pro 100 g a u dalších porcí se vám automaticky nastaví násobky či zlomky hodnot.
Třetí záložka Custom Meal slouží ke kopírování jídel. Když si každé ráno dáváte na snídani chleba, máslo, vejce, slaninu a zapíjíte to mlékem, nemusíte to naklikávat stále znova, ale uložíte si to pod Custom meals. Přesto bych programu vytkl absenci drag&drop nebo něčeho podobného, protože databáze jídla je příliš obsáhlá, jsou tam desítky typů například rýže a je otravné pořád hledat vaši konkrétní. Nebo by možná pomohl nějaký systém oblíbených potravin z databáze. Na druhou stranu jsem to zatím nenahlásil a program je pod GPL, tak si nemám na co stěžovat…
Perfect Diet Tracker (PDT) je placený program (neomezená licence pro jednu osobu stojí cca 900 Kč), zdarma lze stáhnout trial verzi (neomezeně) funkční 7 dní.
PDT funguje na podobném principu jako iDiet, ale přináší i něco navíc. Graficky není tak strohý a asi uživatelsky o něco přívětivější. Kromě jídel je schopen zaznamenávat i vaše sportovní aktivity – program jich má v databázi opravdu hodně, takže až si dáte na oběd smažák, můžete to vyspravit třeba pár hodinami baletu (teoreticky byste tuto funkci v iDiet mohli suplovat zadáváním potravin se zápornými kaloriemi, ale moc pohodlné by to nebylo).
PDT vám pohodlněji spočítá, co dělat pro váš cíl – pomocí šipek si nastavíte, kolik chcete shodit/přibrat během kolika týdnů a je vám dáno datum, kdy byste toho měli dosáhnout. Nastavíte-li něco příliš přísného, budete upozorněni, že to není doporučeno.
Program umí zobrazovat údaje i do grafů, pro někoho může být motivující si to třeba vytisknout a přilepit na zeď. V programu funguje drag&drop, přetahování položek mezi dny je tedy pohodlnější než v iDiet. Na druhou stranu při vyhledávání potravin nebere ohled na kategorie jako iDiet a na dotaz např. „banana“ vám sloučí výsledky ze všech skupin (ovoce, sladkosti…) dohromady a není to moc přehledné. Využívá podle mne stejnou databázi jako iDiet, i když vás při zakládání uživatelského účtu nutí (prý pro přesnější informace) vybrat z miliónu zemí. Na mém stroji byl program poměrně líný.
Přijdou-li vám uvedené programy moc grafické, můžu doporučit Nut (v Ubuntu balík nut-nutrition), program běží v konzoli a ovládáte ho přes textová menu.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
kdyz boli svaly nebo slachy tak to muzes klidne ignorovat, ale s kloubama je to horsi...Tezko rici jestli je bolest v kycli opravdu bolest kloubu. Pokud by byla, musela by byt permanetni, coz neni. Takze mozna me boli "jenom" slachy kolem kycle. mam to jenom par dnu po zatezi, behem cviceni ci delsi dobu po nem je klid. Ale i tak si myslim, ze pokazit si slachy neni nic moc tezkeho a dobreho.
Na druhou stranu ten trening proste neni tak narocnej aby te z nej bolely klouby... Pokud te vazne boli kolena ze 100 drepu denne nebo ramena ze 100 kliku tak si co nejdriv zajdi k doktorovi (mysleno naprosto vazne), protoze neco je spatne...Jde o to, ze kdyz se delaji kliky moc na siroko, tak si ramena clovek vazne kazi. Jde o to, ze na rotaci pazi mas takove male 4 svaly, ktere jsou pod trapezou. kdyz nabusis trapezu (nebo co je to za tam za sval), tak je pak mackaa. Proto jsem je zacal delat s podporou v siri ramen s tim, ze lokty jdou podel tela, ne od nej, a problemy vymyzely. Bolesti kolen jsou prave proto, kdyz clovek dela drepy blbe. Pokud pri drepu kolena presahnou pres spicky, tak pak boli (alespon jsem to cetl na netu a u mne to plati). Pokud ale balancuju a hlidam aby se to nestalo (nebo ne tak moc) tak je to v klidu, akorat nemuzes jit uplne dolu.
Jinak ta vaha co pises dole neni nijak extremni a nemela by byt problem pri behani (teda zalezi samozrejme i jak jses vysokej a kolik z toho jsou svaly...) Ja mam 190cm, 95kg a bez problemu beham...Ja mam 178 a byt nejsem kdo vi jak nabuseny, uz jsou videt vysledky a tlusty taky nejsem, byt shazovat mam porad co. Videl bych to tak na 85 kilo. To bude asi moje optimum. Ale nez se k tomu dopracuju, mam do Vanoc co delat. Obecne mam snahu nedelat tezke cviky, abych neco nepodelal a spis to vidim fakt na ty triviality s milionem opakovani a postupne pak zacnu zvysovat obtiznost a ubirat opakovani. Kdyz se zadari, v lete bych mohl mrskat jednorucni kliky a mit optimalni vahu. Kdyz pridam nejake bojove umeni a ten serm s obourucakem, mel bych byt uplne v klidu. Mam jenom obavu abych neco nepohnojil ze zacatku. Kdyz mi zacalo v nekterych kloubech lupat, dost me to vydesilo.
To jo. Ale pomaleji nez svaly. Ale ze by to vydrzely si nejsem tak jisty. Ja zacal cvicit proto, aby me prestaly bolet zada a tak. To prestalo a pak zase zaclo. To neni moc motivujici.Tezko rici jestli je bolest v kycli opravdu bolest kloubu. Pokud by byla, musela by byt permanetni, coz neni. Takze mozna me boli "jenom" slachy kolem kycle. mam to jenom par dnu po zatezi, behem cviceni ci delsi dobu po nem je klid. Ale i tak si myslim, ze pokazit si slachy neni nic moc tezkeho a dobreho.o slachy se neboj ty to vydrzi a adaptujou se.
Jinak z toho popisu bych typoval ze te boli nejaky svaly o kterych si ani nevedel ze je mas :)No, nevim o tom, ze by kolem kycle bl omotany nejaky sval.
Asi to bude individualni protoze ja si tu bolest nevymyslel.Jde o to, ze kdyz se delaji kliky moc na siroko, tak si ramena clovek vazne kazi.to uz me rikalo par lidi, ze nemaji radi bench press na siroko. Ja to jezdim hodne na siroko i s velkejma vahama a problemy nemam, ale je mozny ze je to individualni...
Jinak pokud te z nejakyho cviku boli klouby a casem to neprestane, ale jeste se to zhorsuje tak je nejlepsi ho proste nahradit jinym cvikem. Me treba uplne nepochopitelne zacne bolet rameno vzdycky kdyz delam kliky na bradlech... Tak misto toho proste cvicim neco jinyho...Hm. Akorat ze drepy jsou celkem klicovy cvik. Ale ta bolest prejde. Takze spis chadam, ze me fakt boli slachy. Colafit a stridmy postup by tojhle mel dat do late. Vic me desi to lupani v nekterych kloubech.
To taky nebylo nic proti tobe, jen upozorneni na to, s cim se muzes setkat. Ja mel v te dobe kolem 90 kilo a zdaleka to nebyly jen svaly - ono jako programator clovek toho tuku snadno nastrada dost.Jasne. Jsem na tom podobne.
Ale kdyz se tomu cviceni venuje pravidelne, tak si telo zvykne a vykony zacne podavat.No, nez jsem se k tomu soucasnemu stavu dopracoval, byl to taky mazec.
Ja kvuli jinym zdravotnim problemum uz davno skoncil,Ty zdravotni problemy asi nebyly zpusobene zatezi, co?
ted bych to asi nedal ani omylem, ale pisu to abys predem tusil do ceho jdes. Ze to co ted povazujes za vykon jiny muze povazovat za rozcvicku. A abys nebyl prekvapen, ze nejakou dobu nebudes schopen se tem co trenuji uz dlouho ani priblizitTo je mi jasne. Marek Bernat mi poradil knizku Concict Conditioning. Borec tam mrska kliky na jedne ruce a i kliky na jedne ruce ve stojce. Takze mam dost dobrou predstavu, ze jsem uplne na zacatku.
na druhou stranu kdyz vytrvas, ze se to poda a hranice mozneho jsou mnohem dal nez se zdaji.Do roka bych ctel delat jednorucni kliky a do dalsiho i ty ve stojce na jedne ruce nebo pritahovani jednou rukou na hrazde pripadne alespon solidni pokrok timto smerem (ono se tezko odhaduje nakolik je to realny plan, ale nevypada to jako neco nedosazitelneho).
A rozhodne se lip cvici ve skupine, i kdyz clovek zoufale zaostava, nez sam, kdy kazda zaminka muze od cviceni odvest.)Tak to zas ne. Ja jsem sam sebe prekvapil jak mam silnou vuli. Cvicit se v klidu donutim. Spis by me mozna demotivovalo to, kdyz nazivo uvidim jaka jsem sracka. Nicmene i do toho se pustim, az poresim bydleni.
Ale s pripominkou, ze pokud kritizujes jeden zpusob hubnuti a pod tim uvedes, ze behem prazdnin zena zhubne 15KG, tak to taky neni ok. Jestli vazila 75 kilo, tak to je 20% za dva mesice, to urcite neni zdravy.Pardon, nezmínil jsem to explicitně, myslel jsem, že to vyplývá z toho, že už byla tak zoufalá, že se šla podívat na schůzku toho hubnoucího dámského klubu. Všechno to šlo samozřejmě z nadváhy. Mě na tom zaujalo, jak moc pomáhá skladba stravy. A to ne sčítat molekuly sacharidu, ale poradit se s někým, kdo rozumí skladbě jídla z mnoha hledisek a podle toho doporučí, čemu se vyhýbat, jak některé potraviny upravovat atp. Nezávisle na kalorických hodnotách. A to podotýkám, že takto poradit umí jak v některých "alternativních" ordinacích, tak klasičtí lékaři (příslušné specializace). Teď se chystám udělat se sebou něco já
Všimněte si, že o pohybu není v tom programu ani slovo.Pardon, je tam ta roletka s všeobecným pojmem "activity level". Pokud někomu pomůže... Vůbec "hmotnost" jako jednotka zdraví člověka je úžasná jednotka
Dle různých informací bych měl sníst tolik a tolik sacharidů ve formě rýže, vloček atd. - onen program mi pomáhá se počítáním - co je na tom špatně?Že ty informace jsou zcela zcestné, takže řízením se podle nich člověk svému zdraví neprospěje. A nejsou zcestné kvůli špatným číslům (tudíž nepomůže lepší výpočet či tabulka), ale protože zdravé tělo závisí na těchto hodnotách velmi okrajově, pokud vůbec. Je to úplně stejné, úplně a zcela, jako logická správnost následující úvahy:
>Že ty informace jsou zcela zcestné, takže řízením se podle nich >člověk svému zdraví neprospěje. Aha, zcela zcestné... dobře, tak nám pošlete foto svojí postavy a my posoudíme vaše dietologické postupy:)Opět chyba v logice. Fotografií mojí postavy by se maximálně ověřila či vyvrátila nějaká jiná teorie nebo metoda (ta "moje"). Pokud se dohadujeme o správnosti nebo zcestnosti metody podle kalorií, musíme získat foto (a nejen to, ale i popis změny života) člověka, který používá tuto metodu.
já se vždycky rád něčemu přiučím - a mám poměrně přímočarý cíl - být nabušenější abych mohl snadněji na koupáku balit děvčata:)Tak to se nedivím, že jiné metody v tomto směru mají pomalejší nebo dokonce v dohledné době žádné výsledky. K takovému cíli určitě vedou zcela jiné metody než jsem já uvažoval. Jeden kluk v bývalé práci docílil viditelné změny za tři týdny nějakými pilulkami. To se omlouvám za nedorozumění, já mluvil o něčem úplně jiném. Hodně štěstí.
Rozebíralo se tam například, jestli má vařená rýže méně nebo více kalorií než rýže suchá. Samozřejmě bez toho, aby cokoliv nastudovaly, čistě diskusí mezi sebou vydedukovaly "správné" řešení.A k jakému řešení dospěly? Osobně bych to tipoval na méně, protože když ji vaříš ve vodě a pak to zcedíš, tak se do té vody něco se vyplavilo. Ale zase protože je suchou rýži náročnější rozkousat a strávit, tak se třeba spotřebuje víc energie. Ale kdo by chroupal suchou rýži?
Našla pak úplně jiný způsob diety, který rozhodně nepočítá ani kalorie, ani sacharidy, ani metyl-butyl-pyro-benzen-cyklo-amin-calcium. Množství jídla taky neřeší, jí kolik chce.Ale neprozradí
S tenkou tvrdou podrazkou nebo naboso musis doslapovat na spicku. Pokud tak pobezis pres patu tak si dojebes kolena...Jj, to je pravda. Ale ona to je pravda všeobecně - došlapovat při běhu na patu je nezdravé v jakékoli obuvi.
ale zabúdajú na to, že oni naboso/ s tenkou podrážkou a teda neodpruženou obuvou žijú odmalička a ich nohy sú na to prispôsobené. Pre nás to neplatíAle houbeles. Pro nás to platí úplně stejně. Jde o anatomii nohy - noha homo sapiens má na sobě svaly, které se starají o odpružení.
To platí, i když utíkáš před hladovou šelmou?V takové situaci to je jedno. Dravý šelmě stejně neutečeš - ty bejvaj bezvadný sprinteři na krátkou vzdálenost.
Nechtěl bych běžet po makadamu boso nebo skoro boso.No tak to nedělej
Nadruhou stranu, když to vyzkoušíš, zjistíš, že na tom celkem nic není. Nebolí to nebo něco, ani to není nijak nepříjmený... I když samozřejmě není tam to pohodlí co v měkejch botách...Nechtěl bych běžet po makadamu boso nebo skoro boso.No tak to nedělej
Zaprvé, aby tohle bylo relevantní, musel by ten rozdíl mezi během s odpruženou botou a bez být vělký, circa >=10%. (Což moc nevěřím, že je.)
Na dlouhém úseku (jiné neběhám) se to projeví.
Zadruhé, pokud každej tejden chodíš riskovat život běháním před býky, potom ok, pak může (potenciálně) mít odpružená pata smysl.
Ne každý týden, ovšem vyskytuji se v rodině zemědělce, takže častěji než běžná populace. Krom toho těch několik procházek po Alpách/Valachách/..., kde se dobytek pase běžně, aniž by se příliš řešily ploty (natož elektrické), naznačuje, že ani ten rolnický původ není nezbytný. Prostě jdeš, jdeš, jdeš -- a najednou pár metrů od tebe stádo na cestě. Najdi si bezpečnou cestu.
(Já ale spíš bavil o přespolním běhu, sprint moc neřeším...)
Dlouhé vzdálenosti jsou má oblast.
Ostatne jak jinak se dostat na nizsi vahu, aby to nebylo 'nezdrave'?Pokud pohybem a máš problémy s koleny, tak nějakým, který nezatěžuje kolena?