abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
dnes 17:20 | Komunita

Od 3. do 5. května probíhá Ubuntu Online Summit (UOS May 2016). V úvodní přednášce bylo například sděleno, že Unity 8 nebude výchozím prostředím ani v Ubuntu 16.10. Dnes ve 20:00 bude v rámci summitu Mark Shuttleworth odpovídat na otázky kolem Ubuntu a open source.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
dnes 15:00 | Nová verze

Opera 37, verze 37.0.2178.32, byla prohlášena za stabilní. Nejnovější verze tohoto webového prohlížeče je postavena na Blinku 50 a přináší například integrovaný blokátor reklam nebo možnost přehrávání videí mimo okna prohlížeče.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
včera 21:42 | Bezpečnostní upozornění

V balíku programů sloužících ke konverzi a úpravám obrázků ImageMagick bylo nalezeno několik bezpečnostních chyb (CVE-2016–3714). K funkcím knihovny ImageMagick se často přistupuje například z PHP (imagick), Ruby (rmagick a paperclip) nebo Node.js (imagemagick). Případný útočník tak může chyb využít až ke vzdálenému spouštění kódů. Další informace postupně na ImageTragick [reddit].

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
včera 16:30 | Nová verze

Dle plánu (zprávička) byly vydány verze 1.0.2h a 1.0.1t kryptografické knihovny OpenSSL. Opraveno je několik bezpečnostních problémů.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
včera 16:03 | Komunita

Internetový vyhledávač DuckDuckGo věnoval 225 tisíc dolarů na podporu svobodného a otevřeného softwaru (FOSS). Po 25 tisících dolarů dostalo 9 organizací: Freedom of the Press Foundation, Freenet Project, OpenBSD Foundation, CrypTech Project, Tor Project, Fight for the Future, Open Source Technology Innovation Fund, Riseup Labs a GPGTools.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
včera 03:00 | Bezpečnostní upozornění

Dle plánu (zprávička) byly vydány verze 8.7.1, 8.6.8, 8.5.12, 8.4.10, 8.3.9 a 8.2.5 GitLabu, open source alternativy GitHubu, tj. softwarového nástroje s webovým rozhraním umožňujícího spolupráci na zdrojových kódech. Opraveny jsou vážné bezpečnostní chyby. Nejvážnější CVE-2016-4340 umožňuje přihlášenému uživateli stát se kýmkoli jiným, třeba administrátorem.

Ladislav Hagara | Komentářů: 10
včera 00:05 | IT novinky

Na dnešní den – 3. května – připadá letošní Mezinárodní den proti DRM. Přehled podpůrných akcí lze nalézt na stránkách LibrePlanet. Novinky na GNU social, pump.io nebo Twitteru. Považujete DRM za Digital Rights Management nebo za Digital Restrictions Management?

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
2.5. 23:11 | Zajímavý článek

Bylo uvolněno osmnácté číslo časopisu Linux Voice z loňského září. K dispozici je jak ve formátu pdf o 116 stranách (38 MB), tak ve formátu ePub ve vysokém (61 MB) i nízkém (20 MB) rozlišení.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
2.5. 17:19 | IT novinky

Richard M. Stallman, zakladatel projektu GNU a Free Software Foundation, byl oceněn (Software System Award) organizací ACM za práci na GCC, sadě překladačů z projektu GNU. V minulosti obdržel cenu Grace Murray Hopper za vývoj Emacsu.

.BLEK | Komentářů: 9
2.5. 17:19 | Zajímavý článek

Ronald S. Bultje představil na svém blogu nový VP9 enkodér nazvaný Eve (Efficient Video Encoder) a vyvíjený v Two Orioles. V porovnání s libvpx má Eve o 5 až 10 % lepší kompresní poměr a současně je o 10 až 20 % rychlejší. V porovnání s x264 má Eve o 15 až 20 % lepší kompresní poměr, je ale přibližně 5 krát pomalejší.

Ladislav Hagara | Komentářů: 1
Jaký poměr stran pracovní plochy (příp. složené z více monitorů) preferujete?
 (7%)
 (14%)
 (52%)
 (20%)
 (4%)
 (2%)
 (1%)
Celkem 242 hlasů
 Komentářů: 18, poslední 2.5. 20:12
Rozcestník
Reklama

Jaderné noviny – 1. 12. 2011: Novinky mířící do ext4

12. 12. 2011 | Luboš Doležel | Jaderné noviny | 4132×

Aktuální verze jádra: 3.2-rc3. Citáty týdne: Linus Torvalds, Jon Masters. DM-Steg. Vylepšení v ext4: bigalloc, inline data a kontrolní součty metadat.

Obsah

Aktuální verze jádra: 3.2-rc3

link

Aktuální vývojová verze jádra je 3.2-rc3 vydaná 23. listopadu. Každopádně, ať už se zítra krocanem cpát budete, nebo ne, vyšlo nové -rc. Rád bych řekl, že se věci uklidnily a počet commitů neustále klesá, ale to bych lhal. -rc3 je totiž větší než -rc2, hlavně kvůli aktualizaci síťování (v -rc2 nebylo nic) a Gregovi, který dělá své obvyklé věci kolem usb/kódu ovladačů/tty/staging. Vypadá to, že se Linus vrátil k vydávání ve středu, takže můžete očekávat -rc4 někdy krátce po zveřejnění této stránky [jejího originálu, pozn. red.].

Stabilní aktualizace: 28. listopadu vyšly verze 2.6.32.49, 3.0.11 a 3.1.3; obsahovaly dlouhý seznam oprav a (u 3.x) také trošku porouchání USB ovladače. Aktualizace 3.0.12 a 3.1.4 vyšly krátce na to s jedním patchem, který problém řeší.

Citáty týdne: Linus Torvalds, Jon Masters

link

Moduly jsou zlo. Představují bezpečnostní problém a podporují přístup „distribučního jádra“, kdy kompilace trvá celou věčnost. Řekněte jasné ne. Postavte si odlehčené jádro, které má, co potřebujete, a nic víc. A přestaňte trávit čas kompilací modulů, které nebudete potřebovat.

-- Linus Torvalds

Někdy poslouchám písničky jako „Believe“ od Cher. Ve své hlavě to vnímám jako píseň o osamělém životě NMI watchdog handleru (doopravdy). To jest, kdyby NMI watchdog handler mohl vyjádřit naprostou a vyloženou osamělost svého bytí.

-- Jon Masters

DM-Steg

link

DM-Steg je jaderný modul, který přidává podporu steganografického šifrování do mapovače zařízení [device mapper]. „Steganografického“ znamená, že šifrovaná data jsou ukryta do míry, kdy lze zapřít jejich samotnou existenci. Steg pracuje s podkladem [substrate] (zařízení obsahující šifrovaný text) pro export blokových zařízení s prostým textem, známých jako aspekty, uživateli. Pokud nemáte klíč(e), není možné určit, kolik aspektů podklad obsahuje nebo zda vůbec nějaké aspekty obsahuje. Počáteční verze tohoto modulu byla právě oznámena. Kód byl zatím testován jen na mém PC, ale mně funguje moc pěkně a přestal mi požírat data, takže bych řekl, že je připraven k veřejnému užívání! Přečtěte si tento dokument v PDF pro podrobnosti.

Vylepšení v ext4: bigalloc, inline data a kontrolní součty metadat

link

Člověka to může svádět k tomu vnímat ext4 jako překonaný souborový systém. Je solidní a spolehlivý, ale je založený na starém návrhu; všechno vzrůšo najdeme u souborových systémů příští generace jako Btrfs. Ale než si Btrfs získá potřebnou úroveň důvěry v širší komunitě uživatelů, to chvíli potrvá; mezitím rostoucí uživatelská základna ext4 neztratila chuť na vylepšení. Několik nedávno zaslaných patchů ukazuje, že přidávání novinek do ext4 neustalo, i když se tento souborový systém usazuje k dlouhému období stabilních nasazení.

Bigalloc

link

V dřevních dobách Linuxu se kapacita disků stále počítala na megabajty a souborové systémy pracovaly s bloky o velikosti mezi 1 KB a 4 KB. V době psaní tohoto článku nejsou terabajtové disky tak levné jak byly nedávno, ale fakt zůstává neotřesen: disky se zvětšily, stejně jako soubory na nich uložené. Jenže souborový systém ext4 neustále přiděluje bloky dat po 4 KB. Následkem toho je nutné evidovat spousty bloků, související bitmapy alokace nabyly na velikosti a režie spojená se správou těchto bloků je významná.

Zvětšení velikosti bloku souborového systému je děsivě náročný úkol zahrnující velké změny ve správě paměti, cachí stránek a dalších věcech. Není to něco, co by někdo očekával v blízké době. Ale nic nebrání implementacím souborových systémů v tom, aby na disku používaly větší bloky. V jádře 3.2 právě toto ext4 dokáže. Sada patchů „bigalloc“ přináší do souborového systému koncept „shluků bloků“ [block clusters]; namísto alokování samostatných bloků se budou alokovat ve větších skupinách. Mapování mezi většími bloky a 4KB bloky, které vidí vnitřek jádra, je kompletně řešeno na úrovni souborového systému.

Nastavení velikosti shluku dělá správce systému při vytváření souborového systému (použitím vývojové verze e2fsprogs), ale musí jít o mocninu dvou. Velikost shluku 64 KB může dávat smysl v mnoha situacích; velikost shluku 1 MB může být správnou volbou pro souborový systém, na kterém budou samé velké soubory. Není třeba říkat, že vybráním velké velikosti shluku u souborového systému, kde převládají malé soubory, může vést ke značnému plýtvání místem.

Shlukování zmenšuje místo, které zabírá bitmapa bloků a další struktury pro správu. Ale, jak Ted Ts'o popisoval v červenci, může také zvýšit výkon v řadě situací, kdy dochází k používání velkých souborů. Časy alokace bloků se značně snižují, ale výkon I/O se obecně zvyšuje následkem nižší fragmentace na disku. Očekávejte velký zájem o tuto funkci, jakmile se jádro 3.2 (a e2fsprogs 1.42) dostanou k uživatelům.

Inline data

link

inode je datová struktura popisující jeden soubor uvnitř souborového systému. U většiny souborových systémů jsou dva typy inodů: na souborovém systému nezávislá jaderná varianta (vyjádřená pomocí struct inode) a varianta specifická pro souborový systém uložená na disku. Obecně platí, že jádro nemůže pracovat se souborem, dokud nemá kopii inodu, takže kolem inodů se pochopitelně točí hodně blokového I/O.

U souborového systému ext4 může být velikost inodů na disku určena při vytváření souborového systému. Výchozí velikost je 256 bajtů, ale struktura na disku (struct ext4_inode) potřebuje jen přibližně polovinu tohoto prostoru. Zbylý prostor po struktuře ext4_inode je obvykle použit pro rozšířené atributy. Proto zde lze například najít popisky [labels] SELinuxu. U systémů, kde se aktivně nepoužívají rozšířené atributy, zůstává zbytek místa zpravidla nevyužit.

Prostor pro data se mezitím alokuje po blocích, odděleně od inodů. Pokud je soubor velmi malý (a dokonce i na současných systémech je spousta malých souborů), většina bloku pro soubor bude nevyužita. Pokud souborový systém používá shlukování, množství ztraceného místa bude ještě více narůstat, což může vyvolat stížnosti od uživatelů.

Patche pro inline data na ext4 od Tao Ma mohou tuto situaci změnit. Myšlenka je docela jednoduchá: velmi malé soubory je možné uložit v prostoru mezi inody bez potřeby alokovat jakýkoliv oddělený blok pro data. Na souborových systémech s 256bajtovými diskovými inody bude veškerý zbylý meziprostor použit k uložení malých souborů. Pokud je souborový systém vyroben s většími diskovými inody, bude takto použita jen polovina zbylého místa, což ponechá prostor pro pozdější rozšířené atributy, které by jinak byly vyhnány mimo inode.

Tao říká, že s tímto patchem se potřebná kapacita pro uložení jaderného stromu zmenšila o přibližně 1 % a /usr se zmenšilo o přibližně 3 %. Úspory na souborových systémech, kde je povoleno shlukování, by měly být o něco větší, ale toto ještě nebylo změřeno. Je nutné vyřešit řadu věcí – včetně podpory e2fsck a možných nákladů spojených s vyhnáním rozšířeních atributů z inodů – takže není pravděpodobné, že tato funkce bude připravena pro začlenění před 3.4.

Kontrolní součty metadat

link

Úložná zařízení nejsou vždy tak spolehlivá, jak bychom si přáli; příběhy o datech poškozených hardwarem nejsou neobvyklé. Z tohoto důvodu starostliví lidé používají technologie jako RAID nebo souborové systémy jako Btrfs, které mohou spravovat kontrolní součty dat a ujišťovat se, že se disk s daty nic neudělal. Jenže souborový systém ext4 tuto schopnost postrádá.

Sada patchů pro kontrolní součty od Darricka Wonga neřeší celý problém. Dokonce může způsobit oprášení starého žertu, že se vývojáři souborových systémů nezajímají o data, která ukládají, dokud jsou metadata v pořádku. Tento patch se snaží pohlídat právě metadata připojením kontrolních součtů k různým datovým strukturám na ext4 – k superbloku, bitmapě, inodům, indexům adresářů, stromům extentů apod. – a následně jejich ověřováním, jestli jsou načtená data v pořádku. Chybný kontrolní součet může znamenat to, že se souborový systém nepřipojí nebo, pokud se to stane na již připojeném souborovém systému, dojde k přepnutí do režimu jen ke čtení a žádostem o pomoc v systémovém logu.

Darrick se nezmiňuje o kontrolních součtech pro data. V několika ohledech by šlo o větší sadu změn; je docela snadné přidat kontrolní součty k existujícím strukturám metadat, ale pro kontrolní součty bloků dat by musela být přidána datová struktura úplně nová. Počítání kontrolních součtů všech dat by také mělo vyšší dopad na výkon. Takže i když se na to někdo může někdy vrhnout, nevypadá to, že by to teď měl někdo na seznamu úkolů.

Zásah do souborového systému je značný i u kontrolních součtů metadat, ale nejvíc práce mířilo hlavně do e2fsprogs. E2fsck pak zejména získalo schopnost všechny kontrolní součty ověřovat a občas, když nesedí, věci opravovat. Kontrolní součty lze povolit u mke2fs a přepínat pomocí tune2fs. Suma sumárum to je spousta práce, ale mělo by to zvýšit důvěru ve strukturu souborového systému. Podle Darricka není režie spojená s výpočtem a ověřováním kontrolních součtů ve většině situací měřitelná. Tato funkce zatím nevyvolala mnoho komentářů a může mít blízko k začlenění, ale nikdo ještě neřekl, kdy by k tomu mohlo dojít.

       

Hodnocení: 100 %

        špatnédobré        

Nástroje: Tisk bez diskuse

Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

Komentáře

Vložit další komentář

Bluebear avatar 12.12.2011 00:45 Bluebear | skóre: 30 | blog: Bluebearův samožerblog | Praha
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny – 1. 12. 2011: Novinky mířící do ext4
Pro pohodlí kolegů, zde je úryvek z písně "Believe" (ne, že bych úplně chápal, proč by to byl zrovna NMI watchdog, ale...)

No matter how hard I try
You keep pushing me aside
And I can't break through
There's no talking to you
It's so sad that you're leaving
It takes time to believe it
But after all is said and done
You're gonna be the lonely one

Celý text například zde: http://www.lyricsdepot.com/cher/believe.html.
Here I stand and here I stay / Let the night rage on! / Dark never bothered me anyway...
12.12.2011 10:54 David Jaša | skóre: 44 | blog: Dejvův blog
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny – 1. 12. 2011: Novinky mířící do ext4
Velikost shluku 64 KB může dávat smysl v mnoha situacích; velikost shluku 1 MB může být správnou volbou pro souborový systém, na kterém budou samé velké soubory. Není třeba říkat, že vybráním velké velikosti shluku u souborového systému, kde převládají malé soubory, může vést ke značnému plýtvání místem.

Dvě věci mě k tomuhle napadly - jednak jak se shluk bloků liší od extentů a druhak, co SSD, nepomůže jim takováto velikost shluku bloků blížící se velikosti erase blocku?
12.12.2011 20:34 petr_p | skóre: 58 | blog: pb
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny – 1. 12. 2011: Novinky mířící do ext4
Rozsahy pouze šetří strom nepřímých i-uzlů. Každý blok však musí být veden v bitmapě volných bloků. Jestli jsem článek pochopil dobře, tak shluky v podstatě nahradí bloky, takže i bitmapy se smrsknou. Zvolit si velikost bloku můžete již nyní, ale jen při vytváření systému. Shluky by snad mělo být možné měnit i po té. Osobně v tom ale převratný přínos také nevidím.
12.12.2011 11:04 jdsulin
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny – 1. 12. 2011: Novinky mířící do ext4
"Moduly jsou zlo. ..... A přestaňte trávit čas kompilací modulů, které nebudete potřebovat." --- proc mit moduly: 1) vymenim nejakou soucast a musim rekompilovat znova ? - to neni takova hruza jako: 2) modul je na h***o (vetsionou wifi ovladace) a podari se mu dostat se do stavu, kdy pomuze jenom "modprobe -r". Vi tady nekdo, jak by se tohle dalo udelat v pripade, ze to zakompiluju do jadra ?

velikost bloku: nejde proste pouzit promennou velikost bloku ?
12.12.2011 11:11 disorder | blog: weblog | Bratislava
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny – 1. 12. 2011: Novinky mířící do ext4
zabudol dodat, ze si od jeziska treba vypytat kristalovu gulu, ktora ti povie, co budes a co nebudes potrebovat
Bedňa avatar 12.12.2011 12:54 Bedňa | skóre: 30 | blog: Žumpa | Horňany
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny – 1. 12. 2011: Novinky mířící do ext4
Krišťáľová guľa sa volá lsmod.
Pokecajte si s KUbotom na http://www.kernelultras.org/ - Phone Ubuntu Phone - My LinuxCNC
Jendа avatar 12.12.2011 13:44 Jendа | skóre: 72 | blog: Výlevníček | JO70FB
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny – 1. 12. 2011: Novinky mířící do ext4
Kdo by čekal, že budu ke storage serveru s ReiserFS potřebovat připojit externí USB disk s ext4? No, stalo se.
Sandals * Socks * Solidarity
Bedňa avatar 12.12.2011 14:29 Bedňa | skóre: 30 | blog: Žumpa | Horňany
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny – 1. 12. 2011: Novinky mířící do ext4
Štandartné FS nechávam v jadre, ale keby aj nie skompilovať jeden modul a loadnuť ho na chvíľu keď ho potrebujem, hoci zdrží, ale nieje to také hrozné.
Pokecajte si s KUbotom na http://www.kernelultras.org/ - Phone Ubuntu Phone - My LinuxCNC
12.12.2011 19:08 tomo
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny – 1. 12. 2011: Novinky mířící do ext4
Kernel bez modulov nema obvikle podporu pre zavadzanie modulov, takze ee
Bedňa avatar 12.12.2011 19:17 Bedňa | skóre: 30 | blog: Žumpa | Horňany
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny – 1. 12. 2011: Novinky mířící do ext4
V configu si zvolíš či chceš, alebo nechceš možnosť loadnutia modulov. Inak Ext kompilujem vždy hoci ho nepoužívam, človek nikdy nevie, je to predsa na Linuxe najpoužívanejší FS.
Pokecajte si s KUbotom na http://www.kernelultras.org/ - Phone Ubuntu Phone - My LinuxCNC
D.A.Tiger avatar 12.12.2011 20:15 D.A.Tiger | skóre: 8 | Brno
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny – 1. 12. 2011: Novinky mířící do ext4
K čemu lsmod, když nebudou moduly?
Radost z toho, že někdo objeví něco nového, je omyl starý 6000 let... (Jean Paul) | anthill inside
12.12.2011 19:39 Michal Kubeček | skóre: 70 | Luštěnice
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny – 1. 12. 2011: Novinky mířící do ext4
Pokoušet se řešit problémy s hardwarem odloadováním modulu je dost nešťastné a nezřídka to nadělá víc škody než užitku.
Bilbo avatar 12.12.2011 20:48 Bilbo | skóre: 29
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny – 1. 12. 2011: Novinky mířící do ext4
Není to optimální řešení, ale jednak to není řešení špatného HW ale špatného modulu (kdyby ho tak někdo napsal pořádně ...), jednak pokud modul po zavedení zresetuje HW do nějakého "rozumného výchozího stavu", tak tohle pošťouchnutí může pomoci.
Big brother is not watching you anymore. Big Brother is telling you how to live...
12.12.2011 20:54 Michal Kubeček | skóre: 70 | Luštěnice
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny – 1. 12. 2011: Novinky mířící do ext4
Teroreticky ano. V praxi se ale na to, že pokud rmmod modul odloaduje bez zjevné chyby, je všechno v pořádu, nemůžete zdaleka vždy spolehnout. V situaci, kdy se v driveru stane něco, s čím se nepočítalo, to platí dvojnásob.
13.12.2011 03:55 Sten
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny – 1. 12. 2011: Novinky mířící do ext4
Já bych to řekl naopak. Teoreticky se na to nedá spolehnout, protože ten modul mohl udělat cokoliv. V praxi je to však docela běžný a spolehlivý způsob resetování modulu pro WiFi karty s čipem od Atherosu.
13.12.2011 06:40 Michal Kubeček | skóre: 70 | Luštěnice
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny – 1. 12. 2011: Novinky mířící do ext4

No, když myslíte… Já už viděl pár bugů, které spočívaly právě v tom, že když všechno nešlo hladce, modul po sobě nedokázal čistě uklidit, což vedlo v lepším případě k různým oopsům, v horším až ke kernel panic.

Že si uživatelé myslí, že odloadování modulu je "běžný a spolehlivý způsob" řešení problémů, to samozřejmě vím (a také jsem si to dřív myslel). Na druhou stranu už jsem se několikrát setkal i s radikálním tvrzením "module unloading is an unsupported operation", a to od lidí, kteří toho o jádře a driverech vědí o hodně víc než já (a ti první). Podle toho, co jsem ve zdrojácích viděl, je pravda někde mezi, ale rozhodně už si nemyslím, že unload modulu, který se dostal do problémů, je dobrý nápad.

13.12.2011 10:18 trekker.dk | skóre: 71
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny – 1. 12. 2011: Novinky mířící do ext4
Slyšel jsem o případu - tuším, že to byla nějaká síťovka od Marvellu - kdy pravidelné odstranění a opětovné nahrání modulu byl jediný způsob, jak tu síťovku "spolehlivě" provozovat. Když se to nedělalo, tak ta síťovka prostě přestala fungovat a musel se resetovat celý server, protože v takovém stavu už reload modulu nepomohl.
Quando omni flunkus moritati
13.12.2011 10:23 Michal Kubeček | skóre: 70 | Luštěnice
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny – 1. 12. 2011: Novinky mířící do ext4
To už mi přijde jednodušší tu kartu vyměnit za jinou (resp. deaktivovat, pokud byla integrovaná na základní desce). Provozovat tímhle způsobem server bych rozhodně nechtěl…
13.12.2011 11:30 Sten
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny – 1. 12. 2011: Novinky mířící do ext4
A co když takovou kartu máte v netbooku?
13.12.2011 12:01 Michal Kubeček | skóre: 70 | Luštěnice
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny – 1. 12. 2011: Novinky mířící do ext4
Tak ten netbook nebudu používat jako server. :-)
13.12.2011 22:16 Ondrej 'SanTiago' Zajicek
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny – 1. 12. 2011: Novinky mířící do ext4
Tipoval bych, ze stejne jako skoro vsude jinde jsou i v netboocich wifi karty typicky oddelene (miniPCI/miniPCIe) a neni problem je vymenit. Ja mam v netbooku Eee PC 901 take neoriginalni kartu (vymena puvodni tusim od Ralinku za inteli wifinu).
13.12.2011 22:17 Ondrej 'SanTiago' Zajicek
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny – 1. 12. 2011: Novinky mířící do ext4
Samozrejme, pokud slo o ethernet a ne wifi sitovku, tak tam by to byl vetsi problem :–)
14.12.2011 13:59 Hynek (Pichi) Vychodil | skóre: 43 | blog: Pichi | Brno
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny – 1. 12. 2011: Novinky mířící do ext4
Ono to není jen tak teoretický problém. Například pro
Network controller: Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTL8191SEvB Wireless LAN Controller (rev 10)
výrobce protlačil ovladač do jádra 3.0 a od té doby na něj ... V současné době, když se používá s WPA2 Entreprise a migruje z jedné AP na druhou, tak dokáže ztratit autentizaci takovým způsobem, že pomůže jen odstranění a načtení. Aby toho nebylo málo, tak je ovladač v takovém stavu, že dokáže zatuhnout jádro (ne panic) a protože mám šifrovaný komplet disk kromě bootu, tak ani kexec k odchycení chyby a reportu moc nepomůže. Většinou se to moc nestane, když bych byl zároveň přes kabel, takže ani po síti nic a vůbec kdo by se s tím s..l. Karta od jiného výrobce je už na cestě.
XML je zbytečný, pomalý, nešikovný balast, znovu vynalézané kolo a ještě ke všemu šišaté, těžké a kýčovitě pomalované.
14.12.2011 14:59 Michal Kubeček | skóre: 70 | Luštěnice
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny – 1. 12. 2011: Novinky mířící do ext4

Samozřejmě se může stát, že to v konkrétním případě opravdu fungovat bude a zařízení se správně reinicializuje a bude zase fungovat. Jenže jednak to tak není zdaleka vždy, jednak i když to na první pohled vypadá, že všechno hladce funguje, problémy mohou nastat později. Setkal jsem se třeba s tím, že zákazník se pokoušel řešit problémy s USB zařízením tím, že odloadoval všechny moduly, které měly něco společného s USB. Na první pohled to sice pomohlo, ale pak systém zhavaroval při spuštění supportconfigu. Důvodem bylo to, že modul uhci_hcd po sobě neuklidil slab cache (protože nebyla prázdná), pointer name v příslušné struktuře odkazoval na řetězec v tom modulu, tj. do stránky, která už nebyla namapovaná. A podobných příkladů jsem už viděl víc.

V ideálním světě by mělo platit, že pokud se modul úspěšně odloaduje bez použití Síly, tak po sobě korektně uklidí je všechno v naprostém pořádku. V takovém světě ale bohužel nežijeme - a to se v této diskusi snažím vysvětlit.

Bedňa avatar 13.12.2011 08:55 Bedňa | skóre: 30 | blog: Žumpa | Horňany
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny – 1. 12. 2011: Novinky mířící do ext4
To si ešte nemal poriadny kus HW v ruke. Ako by si riešil keď sa ti komp vysmeje že tvoj výrobca ušetril 5c za EEPROM a nedá sa určiť presný typ. Tak zisťuješ ako na to. Zistíš že sa dá loadnuť modul s nejakou hodnotou ktorá môže byť od 0 do 255. Tak som urobil skript ktorý loadol modul s hodnotou, odobral zvýšil hodnotu a loadol ... nenapadá ma žiadny iný spôsob.
Pokecajte si s KUbotom na http://www.kernelultras.org/ - Phone Ubuntu Phone - My LinuxCNC
13.12.2011 09:20 Michal Kubeček | skóre: 70 | Luštěnice
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny – 1. 12. 2011: Novinky mířící do ext4
Jenže to je úplně jiná situace, než o které jsme se bavili.
D.A.Tiger avatar 12.12.2011 20:30 D.A.Tiger | skóre: 8 | Brno
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny – 1. 12. 2011: Novinky mířící do ext4
Já na jednu stranu Linuse i chápu. Taky se mi líbí představa malého velice rychlého kompaktního jádra. Ale zas na stranu druhou se mi přítomnost modulů už párkrát osvědčila třeba v případě, kdy mi odešel nějaký kus železa. Mohl jsem jej vyměnit a hned fungovat dál bez toho aniž bych musel sahat na jádro (přenastavovat a rekompilovat jej). Osobně při kompilaci jádra spoustu modulů vyházím, ale snažím se to dělat s rozumem, třeba právě proto, že sám vím jak jednoduše se může občas odporoučet např. grafická karta. Tahle Linusova myšlenka se možná hodí na monolitické stroje, které se prostě jednou sestaví a dokud jej neslisují v odpadu tak se na hardware prostě šahat nebude...
Radost z toho, že někdo objeví něco nového, je omyl starý 6000 let... (Jean Paul) | anthill inside
Nikola Ciprich avatar 12.12.2011 22:00 Nikola Ciprich | skóre: 22 | blog: NiX_blog | Bohumín
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny – 1. 12. 2011: Novinky mířící do ext4
a nebo proste mit jedno failsafe jadro se vsim a pro bezny provoz pouzivat optimalizovane minimalisticke :)
Did you ever touch the starlight ? Dream for a thousand years? Have you ever seen the beauty Of a newborn century?
Jendа avatar 12.12.2011 22:56 Jendа | skóre: 72 | blog: Výlevníček | JO70FB
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny – 1. 12. 2011: Novinky mířící do ext4
A opravdu se vyházení nepotřebných věcí projeví nějak znatelně na výkonu? Maximálně tím uspoříš pár MB paměti, což je na dnešních počítačích méně než 1 %.
Sandals * Socks * Solidarity
pavlix avatar 13.12.2011 00:08 pavlix | skóre: 52 | blog: pavlix
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny – 1. 12. 2011: Novinky mířící do ext4
Při těch dnešních je to dokonce méně než 1 ‰.
GentooFedoraSCRAM – Jsem open source vývojář, nikoli markeťák ⇒ názory zde uvedené jsou jen mé vlastní.
13.12.2011 04:00 Sten
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny – 1. 12. 2011: Novinky mířící do ext4
Na výkonu se to dokáže projevit i v řádu procent, protože všechny symboly se u monolitického jádra volají přímo a ne přes tabulky. Proto i distribuční jádra mají některé věci zakompilované. Ale mnohem větší výkonnostní nárůst získáte, když spustíte všechny procesy v ringu 0 (kernel mode).
13.12.2011 09:19 Michal Kubeček | skóre: 70 | Luštěnice
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny – 1. 12. 2011: Novinky mířící do ext4
Na výkonu se to dokáže projevit i v řádu procent

Dělal jste nějaké benchmarky nebo si to prostě jen myslíte?

protože všechny symboly se u monolitického jádra volají přímo a ne přes tabulky

Volání exportovaného symbolu z jiného modulu vypadá úplně stejně, ať je ten modul zakompilován přímo do jádra nebo je natažen pomocí insmod/modprobe. Takhle třeba vypadá disassemblovaná funkce nfnetlink_queue_fini() z modulu nefnetlink_queue, která volá nejdřív funkci remove_proc_entry z fs/proc/generic.c, která je přímo v image jádra, a potom netlink_unregister_notifier() z modulu netlink nataženého ručně pomocí modprobe.

crash> dis nfnetlink_queue_fini
0xffffffffa0488548 <cleanup_module>:  push  %rsi
0xffffffffa0488549 <nfnetlink_queue_fini+1>:  mov  $0xffffffffa04892e0,%rdi
0xffffffffa0488550 <nfnetlink_queue_fini+8>:  callq 0xffffffff814a9ac0 <nf_unregister_queue_handlers>
0xffffffffa0488555 <nfnetlink_queue_fini+13>:  mov  $0xffffffffa048a020,%rdi
0xffffffffa048855c <nfnetlink_queue_fini+20>:  callq 0xffffffff8147bf20 <unregister_netdevice_notifier>
0xffffffffa0488561 <nfnetlink_queue_fini+25>:  mov  -0x1e4d2be8(%rip),%rsi    # 0xffffffff81fb5980
0xffffffffa0488568 <nfnetlink_queue_fini+32>:  mov  $0xffffffffa048903f,%rdi
0xffffffffa048856f <nfnetlink_queue_fini+39>:  callq 0xffffffff811b5860 <remove_proc_entry>
0xffffffffa0488574 <nfnetlink_queue_fini+44>:  mov  $0xffffffffa04891c0,%rdi
0xffffffffa048857b <nfnetlink_queue_fini+51>:  callq 0xffffffffa043a3a0 <nfnetlink_subsys_unregister>
0xffffffffa0488580 <nfnetlink_queue_fini+56>:  mov  $0xffffffffa048a000,%rdi
0xffffffffa0488587 <nfnetlink_queue_fini+63>:  callq 0xffffffff814a4490 <netlink_unregister_notifier>
0xffffffffa048858c <nfnetlink_queue_fini+68>:  pop  %rdi
0xffffffffa048858d <nfnetlink_queue_fini+69>:  jmpq  0xffffffff810c9920 <rcu_barrier>
crash> rd -8 0xffffffffa048856f 5
ffffffffa048856f: e8 ec d2 d2 e0                  .....
crash> rd -8 0xffffffffa0488587 5
ffffffffa0488587: e8 04 bf 01 e1                  .....

Ale i kdyby to tak nebylo, několik procent rozdílu byste z toho rozhodně nedostal. Jednak rozdíl mezi direct a indirect call není nějak propastný, jednak volání funkcí jiných modulů není až tak moc (a v časově kritickém kódu už vůbec ne), často navíc stejně probíhá přes nějakou tabulku typu foo_ops.

13.12.2011 12:11 Sten
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny – 1. 12. 2011: Novinky mířící do ext4
Benchmarky přímo jádra jsem nedělal, ale mám zkušenosti s nepřímími voláními v C++ (virtuální funkce), kde to funguje podobně. Těch pár procent je worst case scenario, všechno záleží na tom, jak dobře si s tím poradí L2/L3 cache.

Některá volání zůstavají nepřímá (kvůli různým háčkům nebo třeba Kperf), ale naprostá většina se při zakompilování do jádra změní na přímá. Když vypnete podporu dynamického načítání modulů, tak se žádné symboly neexportují (EXPORT_SYMBOL je prázdné makro), takže by to nepřímo ani nešlo.

To, co tam máte disassemblované, je načtený modul, ne? Ten volá všechno nepřímo.
13.12.2011 13:12 Michal Kubeček | skóre: 70 | Luštěnice
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny – 1. 12. 2011: Novinky mířící do ext4
Benchmarky přímo jádra jsem nedělal, ale mám zkušenosti s nepřímími voláními v C++ (virtuální funkce), kde to funguje podobně.

To není ani zdaleka podobné. Obdobou virtuálních funkcí z C++ jsou různé *_ops struktury, u kterých je opět jedno, jestli je příslušný modul nalinkován přímo do image nebo ne.

To, co tam máte disassemblované, je načtený modul, ne? Ten volá všechno nepřímo.

Na tom vůbec nezáleží. Tady máte pro úplnost volání funkce strlen() (přímo v image) z remove_proc_entry() (přímo v image):

crash> dis remove_proc_entry
...
0xffffffff811b58ad <remove_proc_entry+77>:   callq 0xffffffff812b9e40 <strlen>
...
crash> rd -8 0xffffffff811b58ad 5
ffffffff811b58ad: e8 8e 45 10 00                  ..E..

Vidíte tam nějaký rozdíl oproti tomu, co je nahoře? Podle mne je to naprosto stejná instrukce (call %rip+imm32). Poslední možnost, tj. funkce z image volající funkci z nataženého modulu, nemá smysl řešit, protože to je v principu možné jen přes nějaký callback, takže tam to bude zase jedno.

13.12.2011 09:42 Miloslav Ponkrác
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny – 1. 12. 2011: Novinky mířící do ext4
Já to věděl, že používání Linuxu pro mobilní účely je hrubý omyl. Linuxová komunita si stále myslí, že vyvíjí pro servery a bude za chvíli počítat s terabajty paměti. A pak nějaký idiot přijde a chce z toho dělat mobilní systém.

P.S.: Uspoření pár MB paměti na řadě mobilních věcech je velmi mnoho procent paměti. Někde i stovky procent. :-)

Když bude Linux stále rozežranější, bude muset dřív nebo později zmizet z jiných použití, než nadupadný server nebo nadupaný desktop.
13.12.2011 10:00 Michal Kubeček | skóre: 70 | Luštěnice
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny – 1. 12. 2011: Novinky mířící do ext4
Linuxová komunita si stále myslí, že vyvíjí pro servery a bude za chvíli počítat s terabajty paměti.

Jakou linuxovou komunitu to máte na mysli? Jestli vývojáře jádra, tak o těch to rozhodně neplatí. Jestli vývojáře desktopových aplikací, tak u těch by bylo při ceně kolem 1000 Kč za 8 GB předpoklad, že nemá smysl kvůli pár MB omezovat funkčnost nebo snižovat výkon, celkem oprávněný.

13.12.2011 10:02 PetrHL | skóre: 16 | blog: petr_h | Neratovice
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny – 1. 12. 2011: Novinky mířící do ext4
Možná byste si to mohl první přečíst. Předpokládám, že v mobilu můžete mít klidně moduly zakompilované v jádru natvrdo. Tam se nepředpokládá, že si na desce vyměníte jednoho švába a budete chtít aby to fungovalo.

V případě desktopu je to něco jiného. Když si přinesu domů flasku, externí disk, nebo mi něco v počítači chcípne, vrazím tam jinou desku a jedu dál. Určitě kvůli tomu nechci kompilovat kernel. Když mám nějakých 6GB RAM, úspora 10MB RAM se mi nevyplatí.
"Do, or do not. There is no 'try.'" -- Jedi Master Yoda | VPS za rozumnou cenu?
Jendа avatar 13.12.2011 13:32 Jendа | skóre: 72 | blog: Výlevníček | JO70FB
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny – 1. 12. 2011: Novinky mířící do ext4
Myslel jsem, že se bavíme o desktopu/serveru. Na openWRT routříku mám samozřejmě také minimalistické jádro.
Sandals * Socks * Solidarity
1.1.2012 13:55 m;)
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny – 1. 12. 2011: Novinky mířící do ext4
hm.. "Zvětšení velikosti bloku souborového systému je děsivě náročný úkol zahrnující velké změny ve správě paměti, cachí stránek a dalších věcech. Není to něco, co by někdo očekával v blízké době."

zvlastne .. neprijemne prekvapive .. vzhladom na to, ze UFS v *BSD to vie odjakziva (minimalne cez dekadu) a NTFS to vie odjakziva tiez (nevraviac o dalsich viac profi FS)

Založit nové vláknoNahoru

ISSN 1214-1267  
© 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.