Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
/etc/hibernate/blacklisted-modules
je seznam modulů, které se musí odstranit, než se provede suspend. Mělo by stačit tam ty dva dopsat.
mno akoratze pri pouziti s2ram nejenze neni muj pocitac tichyTo samý mám tady, ventilátory u disků nadělají docela kravál a softwarově vypnout nejdou. (Ne že by mi suspend to disk momentálně nějak pomohlo, protože
Device driver ide0 lacks bus and class support for being resumed.
což jsem ignoroval, takže se mi jednoho krásného dne při resume pobořil root filesystem a po několika hodinách snahy donutit apt-get k přeinstalaci všech balíků jsem nakonec reinstaloval systém)
s2ram
je ze µswsusp, ten používám k plné spokojenosti taky (zvlášť s verzí jádra .21 to chodí stabilně, předtím se jednou do týdne neprobudil/neuspal).
A pro vyrobce hw je velmi tezke podporovat OS, jehoz API se meni v case...Výrobce HW nemusí podporovat nic, stačilo by, kdyby zveřejnili specifikaci a té se drželi
"O ACPI moc nevim, ale myslim si ze by podobny postup mohl byt pouzitelny"Ehm. Jestliže Microsoft jako spoluautor "normy" pro všechny udělá kompilátor, který normě nevyhovuje, a ACPI VM, které pouští ACPI kód také nekompatibilním způsobem, ale přitom tak, že kompilátor Microsoftu a VM Microsoftu se navzájem dorozumějí, určitě problémy Linuxu s ACPI nejsou zaviněné ani autory Linuxu, ani lidmi od Intelu. Linux totiž používá ACPI kód od Intelu, který respektuje normu. Ale dokud ACPI kód v hardwaru bude kompilovaný pro nestandardní VM od Microsoftu, těžko bude chodit v Linuxu s jinak se chovajícím standardním VM. Je to tak těžké pochopit? Takže nic se nikam nehází, Mrkvošrot prostě zase s ostatními zametl, jak má v oblibě (a může si to vzhledem ke svému postavení dovolit i přes aroganci takového počínání). To je dost těžké už proto, že ten kód v kernelu vykonává firmware v zařízení. Takže to tvoje "a nemůže za to Linux?" moc nedává smysl, kernel dělá přesně to, co mu ACPI firmware řekne, ale to mu moc nepomůže, když obojí hovoří jinou řečí.
s2disk
a ne s2ram
? S tím, že běžně uspávám do paměti, protože vesměs nemám o zásuvky nouzi?
Tak tohle je nejlepší hláška v okrese!Ještě lepší je celý email, který doprovázel vydání 2.6.22-rc3. Bohužel už jsem v noci neměl sílu to překládat:
It's Friday evening, and the US is preparing for a long three-day weekend, often considered the official start of summer here. So what's a pasty white nerd to do? You can't go out on the beach, because the goodlooking people will laugh at you, and kick sand in your face. I'm not bitter. But now you _can_ do something: you can download the latest -rc kernel, and smile smugly to yourself, knowing that you are running the latest and greatest on your machine. And suddenly it doesn't even matter that summer is coming, because you can just sit in the basement, and close the blinds, and bask in the warm light from your LCD, rather than the harsh glare of the daystar.. [...] So stop worrying about those dangerous ultraviolet rays, and instead get your Vitamin D in the form God (and the pharmaceutical industry) intended: small easily swallowed pills. Beaches are overrated anyway, the sand gets into the laptop fan and soon it won't work. May you have a great summer, Linus
Tiskni
Sdílej: