Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Když dělám nějakou kopii, tak ji obvykle dělám proto aby ji nějak dále upravilV tom ti přece ale s reflink nic nebrání.
copy-on-write
, tzn. při zápisu (změně dat) se udělá kopie. Pro data, která se moc nemění, je to dobrý způsob, jak šetřit místo na disku i čas při kopírování.
Třeba bych něco takového rád používal při archivaci a úpravě fotek. Do jednoho adresáře nahraju originální fotky z paměťové karty, a v jiném adresáři si pak udělám jejich kopii, mažu nepovedené, případně dělám úpravy. Po prvotní kopii hned zase spoustu špatných fotek smažu (takže fyzické kopírování jejich datových bloků je zbytečné), a většinu fotek pak ponechám beze změn (takže by teoreticky stačil hardlink). Pár fotek ale přeci jen upravím, a pak ale chci mít v původním adresáři zachovaný originál – takže hardlink použít nemůžu, nebo bych si musel pamatovat, že před úpravou musím zrušit hardlink a nahradit jej skutečnou kopií. reflink
a copy-on-write
tohle udělá za mne.
Uváděný příklad se určitě vyskytuje poměrně často. Skoro by se mi líbilo, kdyby klasické kopírování v souborových manažerech (mc, nautilus, ...) probíhalo vždy způsobem reflink.
chmod -R
. Ale popravdě nemám ve zvyku si na jednom oddílu kopírovat data vícekrát, takže pro sebe reálnou využitelnost reflinku nevidím.
útok odepření službyZvláštní překlad, nebylo by lepší psát to anglicky (nebo zkratkou)? Ale každopádně díky za článek
Tiskni
Sdílej: