Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Navíc kvůli kraniorektálnímu vnoření na straně výrobců grafického hardwaru musí spousta uživatelů na svých "hlavních pracovních" systémech používat proprietární ovladače, což znamená, že nová vydání nemohou testovat, ani kdyby chtěli.Hmm, hezký povzdech, avšak nevidím důvod, proč se neustále mění API v jádře. Kdyby se měnilo jen u major čísel verzí, ale ono je změněno například i mezi verzemi 2.6.25.4 a 2.6.25.5 a nvidia ovladače (96.43.05 - mám postarší kartu) už nešli ručně zkompilovat. V Livna repozitáři jsou sice zkompilované jaderné moduly, avšak to znamená že se zase to lepidlo mezi kernelem a binárním blobem od Nvidie muselo patchovat. Jsem z toho takový rozmrzelý
i mezi verzemi 2.6.25.4 a 2.6.25.5Změna API v rámci bugfixu?
Osobně věřím, že nejlepší způsob, jak zlepšit kvalitu kódu, je distribuovat ho.A proto je ted Reiser4 nejlepsi FS na svete a Hans si muze spokojene uzivat ve sve vile s manzelkou a detmi. Nebo ne?
skoro nikdo nezajima, coz IMHO prave vyvojari jadra z velike casti zavinili.O tom, co se do jádra dostane, a co ne, rozhodují správci jednotlivých částí, případně Linus jako poslední instance. Velmi pochybuji, že by se cokoliv do jádra nedostalo, kdyby to tito lidé považovali za přínos. Protože měli k R4 výhrady (ať už byly jakékoliv), které Hans odmítal řešit (vlastně se o nich často odmítal i bavit), tak byl výsledek nevyhnutelný.
prijde mi dost divne neprijmout kod z politickych duvoduTo je právě to, čemu nerozumím - jaké politické důvody máš na mysli? Ani jsem si nikde nevšiml, že by byl ten kód odmítán kvůli osobním antipatiím. To byl spíše sekundární důvod ("Tohle a tohle se nám na kódu nelíbí a navíc nám Hans nadává, tak proč bychom mu měli vycházet vstříc?").
je to zase o tech pluginech, ktere by Hans pry mel mergnout do VFS, coz ale proste nejde, nemuze to jit, nikdy to nepujdeTo mi připadá jako designové rozhodnutí, ne politické.
No jo, ale proc tedy nevyhodi i jine FS?A proč by měli? Vývojáři jiných FS byli zjevně schopni splnit podmínky pro to, aby jejich kód byl začleněn do jádra. Není důvod jejich dílo vyhazovat jenom proto, že se někdo rozhodl udělat si věci po svém a zatarasil si tak cestu...
To jako: "Vstupte do KSC, nedelejte si veci po svem!" To uz tu bylo.To je blbost. Není nic politického na tom, když správci jádra řeknou, že fs začleněné do jádra musí splňovat určitá pravidla. Můžeme se bavit o tom, jestli jsou jejich požadavky z technického hlediska správné, nebo špatné, ale je laciné to furt svádět na nějakou politiku.
"FS začleněné do jádra musí splňovat určitá pravidla," coz R4 splnuje.Určitá pravidla znamená pravidla, která stanovili vývojáři jádra, ne pravidla, která si stanovil Reiser sám, víme?
vyradit funkcni a spravne napsany kod jenom kvuli tomu, ze se nekomu nelibi, bez jakehokoliv racionalniho duvodu, je politicke rozhodnuti.Racionálních důvodů bylo uvedeno hned několik. Ale především: když se kód nelíbí správcům jádra, tak je to zcela legitimní důvod, proč ho v jádře nemít. Samozřejmě nemusíme s pohledem a argumentací těch správců souhlasit, ale je zbytečné furt omílat, že tam ten fs není z jiného důvodu než kvůli technickým připomínkám.
Zkratka to technicke vysvetleni neni dostatecne pro to, aby tenhle kod prijat nebyl a jiny ano.To tvrdíš ty. Technické vysvětlení je dostatečné v tom smyslu, že byla stanovena pravidla - technické podmínky. Všichni ostatní je byli schopni dodržet, jen Raiser4 ne. Proto kód všech ostatní přijat byl (včetně FS pro 50 uživatelů na světě), jenom kód Reiser4 ne. Jak jednoduché. Když si chceš hrát na něčím písečku, musíš dodržovat jeho pravidla.
bez udani jedineho rozumneho, technickeho a skutecneho duvoduNeustálým opakováním to nezačne být pravda...
2.) Nesuhlasim so striktnym odmietanim binarnych modulov.To bys chtěl, aby bylo možné je zařadit do jádra? Protože pokud ne, tak vývojáři sice bin. moduly nemají v lásce, ale nikomu nebrání je s jádrem používat. Když se jednou taková iniciativa vyskytla, Linus ji okamžitě smetl ze stolu.
1.) Absolutne nesuhlasim s menenim api v uplne kazdej verziiBinární moduly jsou sice tolerovány, ale není důvod na ně brát při vývoji ohledy, když by to brzdilo/ztěžovalo pokrok jiných součástí jádra.
Tiskni
Sdílej: