Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
větší hanba by měla fackovat redaktory ABCLinuxu za používání slova O_PONÍCIPročpak?
a navíc - jako autor překladu na to máte licenci :)
hardware Android (staging/andriod)
budete se vám to líbit!“
Nemusí to být POSIXové, ale záměr programátora je jasný – nikdo nikdy nenapsal creat(); write(); close(); rename(); s touhou, aby dostal prázdný soubor, pokud systém během následujících pěti minut spadne.Totéž, co u minulých JN - pokud někdo dělá hovadiny, kvůli kterým mu padá počítač, ať si nechá opatchovat jádro. Nevidím důvod, proč by měli ti, kteří provozují stabilní systém (ať už server nebo desktop), mít v jádře nějaké dobastlené opatření pro případ, kdy systém spadne, když se to prostě nestává.
Vyhoďte UPSky, zapomeňte na defenzivní programování a hail zaslepenost!Není nad překrucování, že? Nikdo neříká, že souborový systémů může svévolně ztrácet data, nicméně ztráta dat způsobená tím, že spadl systém, není vina souborového systému. A pokud se to někomu nelíbí, ať kvůli tomu nesviní jádro bordelem všem ostatním. Jestliže se jeden kus kódu v jádře rozhodne, že soubor x na disku nebude v určité podobě existovat dost dlouho na to, aby se ho vyplatilo zapisovat, proč je tam jiný kus kódu, který řekne, že ho přece jenom zapíšeme? A poznámka o UPS je úplně mimo. Jednak výpadek napájení zpravidla nelze ovlivnit (narozdíl od výběru hardwaru a softwaru), druhak připojení UPS nezpůsobuje výkonnostní postihy narozdíl od kódu pro speciální případy typu "hustovole přetaktoval jsem grafárnu, pak mi to spadlo a chyběly mi data".
Tiskni
Sdílej: