abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×

dnes 17:00 | Zajímavý článek

Na blogu společnosti Imperva věnující se počítačové bezpečnosti vychází pod názvem "Hluboký ponor do útoků na databázové servery" (A Deep Dive into Database Attacks) seriál článků rozebírajících možné útoky na databázové servery. Aktuálně byly vydány tři články. První z nich je věnován obfuskaci SQL. Druhý popisuje, jak útočník může pomocí SQL dostat na server malware a následně jej spustit. Ve třetím článku je popsán útok zneužívající PostgreSQL k těžení kryptoměny Monero.

Ladislav Hagara | Komentářů: 1
dnes 16:55 | Pozvánky

Kulatý OpenAlt sraz v Praze oslavíme klasicky: u limonády a piva! Přijďte si posedět, dát si dobré jídlovybrat z mnoha piv do restaurace Kulový blesk, který najdete v centru Prahy nedaleko metra I. P. Pavlova na adrese Sokolská 13, Praha 2. Sraz se koná ve čtvrtek 22. března a začínáme v 18:00. Heslo: OpenAlt. Vezměte s sebou svoje hračky! Uvítáme, když si s sebou na sraz vezmete svoje oblíbené hračky. Jestli máte nějaký drobný

… více »
xkucf03 | Komentářů: 0
včera 15:11 | Nová verze

Bylo oznámeno vydání nové stabilní verze 1.25 a beta verze 1.26 open source textového editoru Atom (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu nebo v poznámkách k vydání.

Ladislav Hagara | Komentářů: 2
včera 10:55 | Zajímavý článek

Příspěvek Usability improvements in GCC 8 na blogu vývojářů Red Hatu je věnován zlepšením použitelnosti v GCC 8. David Malcolm na příkladech porovnává informování o chybách při překladu zdrojových kódů staršími verzemi GCC a GCC 8. GCC 8 bude obsaženo již ve Fedoře 28. Pohrát se z GCC 8 lze také na webové stránce Compiler Explorer (gcc (trunk)).

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
včera 08:22 | Zajímavý článek

Michael Larabel na Phoronixu informuje, že se na OpenBenchmarking.org objevily výsledky testování Debianu 9.3 na desce Baikal-T1 BFK3 (pdf) s MIPS procesorem Baikal-T1 (WikiChip). Jedná se o desku a procesor od ruské společnosti Baikal Electronics.

Ladislav Hagara | Komentářů: 5
15.3. 20:00 | Nová verze

Simon Long představil na blogu Raspberry Pi novou verzi 2018-03-13 linuxové distribuce Raspbian určené především pro jednodeskové miniaturní počítače Raspberry Pi. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Hlavním důvodem vydání nové verze je podpora Raspberry Pi 3 Model B+. Společně s Raspbianem byl aktualizován také instalační nástroj NOOBS (New Out Of the Box Software).

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
15.3. 17:44 | Komunita

Webové prohlížeče Chromium a Firefox jsou dostupné také ve formátu Snap. Instalovat je lze přímo ze Snapcraftu [Softpedia].

Ladislav Hagara | Komentářů: 9
15.3. 00:11 | Nová verze

V lednu byla vydána verze 20180108 mikrokódů pro procesory Intel řešící bezpečnostní problémy Meltdown a Spectre. Ukázalo se ale, že tato verze může způsobovat náhlé restarty počítačů a Intel ji proto ze svých stránek stáhl. V pondělí byla uvolněna nová oficiální verze 20180312.

Ladislav Hagara | Komentářů: 9
14.3. 17:11 | Nová verze

Po půl roce vývoje od vydání verze 3.26 bylo vydáno GNOME ve verzi 3.28 s kódovým názvem Chongqing. Vydání obsahuje 25 832 změn od přibližně 838 přispěvatelů. Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání a v novinkách pro vývojáře a správce systémů.

Ladislav Hagara | Komentářů: 7
14.3. 13:00 | Nová verze

Open-source akční RPG Flare, žánrově podobné Diablu, vyšlo ve verzi 1.0 – po dlouhých čtyřech letech od vydání 0.19. Engine doznal výrazných změn a zároveň došlo k přepracování i hry samotné, kterou nově místo krátkého „demo“ příběhu představuje rozsáhlejší „Empyrean Campaign“.

Fluttershy, yay! | Komentářů: 2
Který webový vyhledávač používáte nejčastěji?
 (2%)
 (29%)
 (61%)
 (2%)
 (3%)
 (1%)
 (1%)
 (1%)
Celkem 696 hlasů
 Komentářů: 41, poslední včera 18:22
  Rozcestník

  Java Native Interface: propojujeme Javu a C/C++ – 3

  7. 12. 2010 | Luboš Doležel | Programování | 2852×

  Tentokrát si předvedeme lokální, globální a slabé globální reference na javovské objekty.

  Obsah

  Reference

  link

  Protože javovský garbage collector (GC) nevidí do našeho nativího kódu, je dobré mu pomáhat se správou paměti. Do určité úrovně složitosti kódu ale není zapotřebí se správou referencí zabývat. Pokud vytváříme jen málo objektů a nechceme si je uchovávat "na později", můžeme se spokojit jen s tím, že GC naše objekty zruší po návratu z nativní funkce zpět do Javy. Jakmile objekty vytváříme cyklicky nebo je potřebujeme při dalších voláních, tématika referencí je pro nás důležitá.

  Máme tři typy referencí:

  • lokální reference – ruší se buď ručně, při pop-nutí javovského zásobníku lokálních referencí nebo nejpozději při návratu do JVM, které naší funkci zavolalo
  • globální reference – jejich správa je plně v našich rukou; co zapomeneme zrušit, to bude únik paměti
  • slabé globální reference – speciální typ globální reference, která bude mít hodnotu null, jakmile jsou zrušeny všechny lokální a obyčejné globální reference

  Správné používání lokálních a globálních referencí

  link

  První pravidlo je, že všechna volání JNI, se kterými získáváme nový objekt, vracejí lokální referenci. Opomenutí této skutečnosti má za následek pády nebo nelogické a náhodné chování programu. Toto je tedy zásadní chyba:

  jstring g_myDanglingString = NULL;
  
  void Java_test_TestNative_pokus(JNIEnv* env, jclass myClass, jstring str)
  {
    g_myDanglingString = str; // ŠPATNĚ!
  }
  

  Korektní způsob je vytvořit si vlastní referenci a nezapomenout ji ve správný moment zrušit.

  jstring g_mySafeString = NULL;
  
  void Java_test_TestNative_copy(JNIEnv* env, jclass myClass, jstring str)
  {
    g_mySafeString = env->NewGlobalRef(str);
  }
  void Java_test_TestNative_destroy(JNIEnv* env, jclass myClass)
  {
    env->DeleteGlobalRef(g_mySafeString);
    g_mySafeString = NULL;
  }
  

  Vidíme tedy dvě jednoduché funkce JNI – NewGlobalRef, které nám vytvoří novou globální referenci podle libovolné jiné reference. Protikladem je pak DeleteGlobalRef, kterým naopak reference rušíme (jen ty globální). Ekvivalentem pro lokální reference je dle očekávání NewLocalRef a DeleteLocalRef.

  void Java_test_TestNative_cycle(JNIEnv* env, jclass myClass)
  {
    int count = INT_MAX;
    for (int i=0; i<count; i++)
    {
      jstring str = env->NewStringUTF("cycle");
      // ...pracujeme s objektem
  
      // uděláme si druhou referenci
      jstring theSameStr = env->NewLocalRef(str);
  
      // a uklízíme po sobě
      env->DeleteLocalRef(str);
      env->DeleteLocalRef(theSameStr); // od tohoto momentu je String předmětem GC
    }
  }
  

  Zásobník s lokálními referencemi

  link

  Pokud by count bylo nějaké relativně malé číslo, program by fungoval dobře i bez používání DeleteLocalRef. S velkým číslem (jako INT_MAX) by ale jistě zhavaroval, protože javovský stack lokálních referencí by takové množství referencí nepojmul. Rovnou se podíváme na vytváření vlastních zásobníků referencí a alternativní způsob řešení takového cyklu. Co by se v čistém C++ kódu s lokálními objekty na stacku řešilo pomocí obalení do „{“ a „}“, to v JNI řeší následující pár funkcí:

  • jint PushLocalFrame(jint capacity)

   Vytvoří nám nový scope („{“), neboli zásobník lokálních referencí. Kapacita zásobníku bude alespoň capacity referencí. Pokud operace uspěje, funkce vrátí nulu. V opačném případě došla paměť a čeká na nás výjimka OutOfMemoryException, kterou bychom měli zpracovat. O výjimkách si povíme v některém z dalších dílů.

  • jobject PopLocalFrame(jobject result)

   Zruší poslední vytvořený scope („}“). Všechny lokální reference vytvořené od příslušného volání PushLocalFrame budou zrušeny garbage collectorem. Pokud rušíme zásobník po volání funkce, která vrací nějaký Object, předáme tento jako volitelný argument a z druhé strany nám vyleze lokální reference na tuto návratovou hodnotu s platností v tomto scope.

  Naší funkci s cyklem tedy můžeme přepsat takto:

  void Java_test_TestNative_cycle(JNIEnv* env, jclass myClass)
  {
    int count = INT_MAX;
    for (int i=0; i<count; i++)
    {
      env->PushLocalFrame(10);
  
      jstring str = env->NewStringUTF("cycle");
      // ...pracujeme s objektem
  
      // uděláme si druhou referenci
      jstring theSameStr = env->NewLocalRef(str);
  
      env->PopLocalFrame(NULL); // lokální reference od předchozího PushLocalFrame se zruší
    }
  }
  

  Předvedeme si volání funkce s použitím její návratové hodnoty:

  void Java_test_TestNative_outer(JNIEnv* env, jclass myClass)
  {
    // děláme nějakou práci
    // .....
    // a rozhodneme se zavolat jinou funkci
  
    env->PushLocalFrame(10);
    jobject retval = native_inner();
    retval = env->PopLocalFrame(retval);
  
    // Nyní můžeme retval bezpečně používat
    // objekt bude zrušen, jakmile Java_test_TestNative_outer skončí svou práci
  }
  

  Pokud bychom „neprohnali“ retval přes PopLocalFrame, měli bychom pak v rukou neplatnou referenci.

  Slabé globální reference

  link

  Abych pravdu řekl, nikdy jsem slabé globální reference nepoužil, a to ani ze strany C/C++, tak ani ze strany Javy (java.lang.ref.WeakReference). Díky nim se můžeme dozvědět, kdy byl nějaký objekt zrušen, a dokud existuje, tak jej můžeme používat. Toto chování může najít využití například při cachování.

  V moment, kdy budou všechny lokální a běžné globální reference zrušeny, naše slabá reference bude ekvivalentní k null. Toto se ale může stát naprosto kdykoliv (na pozadí), proto není spolehlivé předpokládat, že reference nebude nulová, když ještě o řádek výš nebyla. Proto, než začneme nad slabou referencí provádět nějaká volání javovských metod, je pro odolnost proti race conditions nezbytné vytvořit si lokální či globální referenci. V případě, že bude objekt zrušen ještě před voláním NewLocalRef nebo NewGlobalRef na slabou referenci, vrátí tyto funkce NULL.

  Samotnou slabou referenci pak musíme sami také zrušit, a to pro uvolnění paměti spojené s touto referencí na straně JNI; kvůli opomenuté slabé referenci ale nikdy nehrozí únik paměti na straně odkazovaného javovského objektu.

  jweak g_myWeakRef = NULL;
  
  void Java_test_TestNative_call1(JNIEnv* env, jclass myClass, jobject someObject)
  {
    // Vytvoříme si slabou globální referenci a objekt si mezitím bude žít
    // vlastním životem
  
    g_myWeakRef = env->NewWeakGlobalRef(env, someObject);
  }
  
  void Java_test_TestNative_call2(JNIEnv* env, jclass myClass)
  {
    // Podíváme se, jestli je reference nulová a objekt už tedy neexistuje
    if (env->IsSameObject(myWeakRef, NULL) == JNI_TRUE)
    {
      cout << "Objekt uz neexistuje\n";
    }
    else
    {
      // Víme, že objekt existoval v době volání IsSameObject
      // Teď už tomu ale může být jinak
  
      // Pokud chceme s objektem pracovat, můžeme přeskočit
      // volání IsSameObject a rovnou si vytvořit referenci
  
      jobject thatObject = env->NewLocalRef(g_myWeakRef);
      if (thatObject)
        cout << "Objekt nahle prestal existovat\n";
      else
        ; // Můžeme bez obav pracovat s referencí
    }
  
    // Zrušíme naší slabou referenci
    env->DeleteWeakGlobalRef(g_myWeakRef);
  }
  

  Usnadňujeme si práci v C++

  link

  Jazyk C++ má tu výhodu, že si v něm můžeme snadno ulehčit práci s referencemi. Můj vlastní přístup je takový, že mám obalující třídu JObject, která se o reference stará automaticky. U podobných wrapper tříd je vždy nutné používat globální reference: jednak proto, že objekty v C++ mohou putovat volně mimo aktuální scope (dynamicky alokované objekty) a druhak pak nemusíme řešit nějaké místo na zásobníku lokálních referencí. Vše za nás vyřeší konstruktor, destruktor a kopírovací operátor. Takto by mohla vypadat zjednodušená kostra naší třídy:

  
  class JObject
  {
  public:
    JObject(jobject obj = NULL)
    : m_obj(0)
    {
      if (obj)
        m_obj = env->NewGlobalRef(obj);
    }
  
    JObject(const JObject& that)
    : m_obj(0)
    {
      if (that.m_obj)
        m_obj = env->NewGlobalRef(that.m_obj);
    }
  
    virtual ~JObject()
    {
      if (m_obj)
        env->DeleteGlobalRef(m_obj);
    }
    
    JObject& operator=(jobject obj)
    {
      if (m_obj)
        env->DeleteGlobalRef(m_obj);
      if (obj)
        m_obj = env->NewGlobalRef(obj);
      else
        m_obj = 0;
      return *this;
    }
  
    // a tak dále...
  private:
    jobject m_obj;
  };
  
  

  Co bude příště

  link

  V příštím díle se vrhneme na načítání javovských tříd z nativního kódu a vytváření jejich instancí.

         

  Hodnocení: 100 %

          špatnédobré        

  Nástroje: Tisk bez diskuse

  Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

  Komentáře

  Vložit další komentář

  Jardík avatar 7.12.2010 00:38 Jardík | skóre: 40 | blog: jarda_bloguje
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Java Native Interface: propojujeme Javu a C/C++ – 3
  To už jsem někde jednou četl ...
  Věřím v jednoho Boha.
  Jardík avatar 7.12.2010 00:40 Jardík | skóre: 40 | blog: jarda_bloguje
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Java Native Interface: propojujeme Javu a C/C++ – 3
  Sakra, nevyšlo to už minule?
  Věřím v jednoho Boha.
  Luboš Doležel (Doli) avatar 7.12.2010 03:02 Luboš Doležel (Doli) | skóre: 98 | blog: Doliho blog | Kladensko
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Java Native Interface: propojujeme Javu a C/C++ – 3
  Chybou se tenhle článek už jednou krátce na úvodní stránce objevil, těžce jsem se popral s redakčním systémem a málem jsem to musel opravovat v databázi.
  Jardík avatar 7.12.2010 13:11 Jardík | skóre: 40 | blog: jarda_bloguje
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Java Native Interface: propojujeme Javu a C/C++ – 3
  Aha, tak to bude ono, já tu vždycky o půlnoci sedím a čekám, co vyjde :-)
  Věřím v jednoho Boha.
  7.12.2010 18:45 jekub
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Java Native Interface: propojujeme Javu a C/C++ – 3
  V tom poslednim prikladu (trida JObject) je operator= "volaaky cudny". Vypada jako zkombinovany ze dvou a prehlidnutim pri oprave.
  Luboš Doležel (Doli) avatar 7.12.2010 20:49 Luboš Doležel (Doli) | skóre: 98 | blog: Doliho blog | Kladensko
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Java Native Interface: propojujeme Javu a C/C++ – 3
  Nevidím na něm nic špatně.
  Jardík avatar 7.12.2010 20:52 Jardík | skóre: 40 | blog: jarda_bloguje
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Java Native Interface: propojujeme Javu a C/C++ – 3
  Já jo:
  JObject obj(jobj);
  obj = obj; // tady může být problém, protože nejprve vezmeš referenci a pak ji přidáš
  
  Věřím v jednoho Boha.
  Jardík avatar 7.12.2010 20:54 Jardík | skóre: 40 | blog: jarda_bloguje
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Java Native Interface: propojujeme Javu a C/C++ – 3
  Aha, přehlídnul jsem se, takový operátor tam není. Ale každopádně není zakázané v metodě třídy JObject provést *this = m_obj.
  Věřím v jednoho Boha.
  7.12.2010 22:59 jekub
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Java Native Interface: propojujeme Javu a C/C++ – 3
  nerozumim tomu, kde se vezme to "that". nemelo by tam byt misto
  env->NewGlobalRef(that.m_obj);
  env->NewGlobalRef(obj);
  ?

  Luboš Doležel (Doli) avatar 7.12.2010 23:01 Luboš Doležel (Doli) | skóre: 98 | blog: Doliho blog | Kladensko
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Java Native Interface: propojujeme Javu a C/C++ – 3
  Jo, pravda. Už je to dobře.
  Jardík avatar 8.12.2010 00:07 Jardík | skóre: 40 | blog: jarda_bloguje
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Java Native Interface: propojujeme Javu a C/C++ – 3
  A ještě bych to celý dal do bloku if (m_obj != obj) { /* ... */}, nebo ještě lépe jako argument dal const JObject& (to tam možná dříve bylo, vysvětlilo by se tím to that). Ale ono je to stejně jedno, protože java nemá neznaménkové typy a je tedy nepoužitelná :-)
  Věřím v jednoho Boha.

  Založit nové vláknoNahoru

  ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
  © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.