OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
jakmile chyby napravíte, někdo na světě může na stránku zase zanést původní, ve společnosti dobře zakořeněný omyl.Wikipedia je vlastně coby encyklopedie vědění lidstva taková velká sbírka těch dobře zakořeněných omylů zcela programově. Já osobně miluju takové ty opravníky omylů, které svým opravováním sekají boty ještě větší (většinou na první pohled dogmaticko-ideologicky zabarvené). V českém prostředí jsou touhle bohulibou činností relativně známí "skeptikové" sisyfové.
http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_common_misconceptions A čo je tam teda zle?Viz komiks výše. To, co lidé vědí (chtějí vědět), nemá nic společného s tím, jak se věci mají. Jediné naše pozitivní poznání je negativní :) Anebo ještě jednou s Járou Cimrmanem: Vyvracíme omyl:nevíme nic, a na konci poznávacího procesu stojíme před tváří všehomíra s hlavou prázdnou. Takže se sice můžete dozvědět, že něco nějak není, ale vcelku je vám ta informace v kontextu života v lidské společnosti na houby. Maximálně se tím můžete starat o (dost neoblíbenou) zábavu na večírcích a strávit všeobecně nudné hodiny hádkou s nějakým tím zastáncem "obecně oblíbeného omylu".
Čo je v tom článku na wiki zle?Především si sám tento článek seznam oblíbených omylů vytváří, takže mnohdy může být oblíbeným omylem, že jde o oblíbený omyl. Tyto "omyly" pak vyvrací citací zdrojů, které mohou představovat pouze alternativní teorii, jiný vědecký názor nebo vnímání v úplně jiném kontextu (typicky při popisu historických tradic). A za nejhorší bych považoval, že obsahuje opravy omylů, které nemají vůbec žádnou relevanci. Je to něco jako vysvětlování vtipů. Což chápu tak, že se to hodí akorát tak k hádání se na jinak chcíplých mejdanech.
Hm, to je len o názvosloví. Sklo pochopiteľne je kvapalina, pretože neexistuje žiadny fázový prechod medzi "fázami" kvapalina a sklo. Fázový prechod sa vyznačuje nespojitosťami v istých veličinách pri presne danej teplote. Kdežto sklo prechádza medzi kvapalnou a pevnou fázou veľmi zvoľna.
Je to podobné ako s kvapalinou a plynom nad kritickou teplotou, tiež tam nie je fázový prechod, takže nie je možné tie "fázy" odlíšiť inak než pomocou ad-hoc predpisov, napr. že do tlaku P1 je to ešte plyn, nad tlakom P2 je to už kvapalina a medzitým je "postupný fázový prechod" (čo je pochopiteľne oxymoron).
To je samozrejme tiež pravda, ale netuším, jak to súvisí s tým, čo som písal ja :) Sklo je zároveň kvapalina aj amorfná pevná látka. Alebo presnejšie, amorfná pevná látka je len ad-hoc názov pre kvapalinu ktorá sa v mnohých ohľadoch správa ako pevná látka.
Chjo... Tak ešte raz a od začiatku, lebo očividne fungujeme na iných vlnových dĺžkach. Niektorí experti tu tvrdili, že sklo nie je. Čo je pochopiteľne blbosť, preto som reagoval. Ale zároveň je ustálené aj názvoslovie "amorfná pevná látka". Chápeme?
...že sklo nie je kvapalina.
A áno, je to zrejmé každému, kto pozná definíciu kvapaliny. Sklo ju spĺňa do posledného puntíku. Len má trochu neobvyklé parametre, preto sa chová inak ako kvapaliny s ktorými človek bežne prichádza do styku. No nič, asi to nemá cenu :)
Fakt smiešne. Holt, niektorým ľuďom ku šťastiu veľa netreba :)
Tuzemský rum, pomazánkové máslo, tekuté krystaly, kočičí zlato…
Problém s těmito "definicemi" ze základní školy (a Wikipedie) je v tom, že jsou docela názorné a docela dobře fungují v běžných situacích, na které jsou stavěny, ale mají své limity. Stejně jako se v oblasti nad kritickým bodem nemá smysl ptát, kdy je to ještě kapalina a kdy už plyn, nemůžete při tuhnutí amorfní látky ukázat prstem na okamžik, kdy doteď to ještě byla kapalina a teď už je to tuhá látka. A pokud budete bazírovat na své "definici", tak tím spíš ne.
Sklo neni pomala kapalina, ale casem se trochu hybe, dukazem jsou tabule hodne starych oknech. Staci se pres ne koukat ven a je videt jak to neni rovna plocha. Pamatuju si uz ze zakladky.Hehe... to je jeden z omylů vysvětlených na té stránce ve Wikipedii
Amorfné látky nemajú "teplotu táni" ale mäknú so zvyšujúcou sa teplotou, pretože nemajú kryštalickú mriežku.Amorfní látky měknou v určitém rozsahu teplot. Pod tímto rozsahem je látka pevná a nad ním kapalná. Teplota tání tedy není přesná, je to prostě nějaké přibližné číslo v rozmezí mezi pevným a kapalným skupenstvím.
Amorfní látka při zahřívání nad teplotu tání měknesom nemal reagovať a nedostali by sme sa mimo. Lebo to je fakt bombónik.
1) Standardní se píše s d.
2) Sklo není kapalina, ale amorfní pevná látka. (Učí se to na základní škole.)
Pokud má krystalickou mřížku, o čemž pochybuji v standartní situaci, pak je to pevná krystalická látka. Pokud však tuto mřížku nemá, splňuje kriteria definice kapaliny.Spousta pevných látek nemá krystalickou strukturu (napr. téměř veškeré plasty), dokonce existuje zobecněný pojem "skla", který se ve fyzice materiálů používá pro pevné látky, které sice za běžných podmínek krystalziují, ale je možné je donutit ztuhnout v amorfním stavu, většinou pomocí rychlého ochlazení. Při dostatečné rychlosti ochlazení je dokonce možné udělat "sklo" i z kovových slitin, které pak mají velmi zajímavé vlastnosti (např. vyšší pevnost na úkor poněkud větší křehkosti).
Tiskni
Sdílej: