Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Těžko o tom mluvit a těžko hledat omluvy. Kvůli souhře několika nepříjemných náhod a okolností došlo k problémům s databází portálu. Byli jsme nuceni obnovit obsah ze zálohy. Poslední záloha byla provedena o půlnoci z úterý na středu, tedy ze 3. na 4. dubna 2007.
Veškerá data od této půlnoci byla ztracena - tj. komentáře, zprávičky, blogy a všechny další záznamy na portálu. Ačkoliv jsme tomu samozřejmě nejprve nechtěli sami věřit, bohužel se tak stalo. Nic podobného se nám ještě za dobu provozování abclinuxu.cz nestalo a doufáme, že máme problémy vybrány na několik let dopředu.
Byli bychom rádi, kdybyste nám mohli zaváhání odpustit, jakkoliv může být nepříjemné. Jsme si vědomi toho, kolik komentářů a dalších příspěvků každý den na abclinuxu.cz přibude, takže je nám jasné, o jak závažnou ztrátu dat se jedná. Přesto věříme, že to více či méně pochopíte a budete to - stejně jako my - považovat za příhodu, která se stala poprvé a naposledy.
Redakce.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Doufám, že růžový styl je v pořádku.Doufám, že to nepřežil.
Odpustíme Vám, ale mohli by ste načrtnúť čo sa vlastne stalo a ako ste to riešili - aby sa ďalší ľudia mohli inšpirovať, prípadne vyvarovať rovnakých chýb.
Vopred ďakujeme. Vaši čitatelia.
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
Ale tohle je extrém pro mega firmy...... a státní správu.
Me spis prekvapuje, ze ta zaloha byla tak stara..Já jsem psal: "Zálohy týden zpátky byly taky poškozené"
Jediné co vím jistě (a říkali to i na přednášce), že z hlediska dlouhodobeho zálohování dat je nejlepší medium kámen. Akorát má prý nepříliš dobrou kapacitu a taky se na něj špatně zapisujePřenosová rychlost (kb/s – kamenné bloky za sekundu) taky není nejlepší.
Myisamchk
byl spusten, ac bezela aplikace. Od te doby doslo k poskozeni a nekonzistenci dat, nesmyslnemu chovani, duplikatnim klicum atd. Proto jsme urychlene vypnuli aplikaci a spustili myisamchk -r
opet. Z mne nepochopitelneho duvodu se ztratila vsechna data od 3.4. 9:32. Proto jsme museli nasadit posledni zalohu (a jeji zprovozneni dalo taky zabrat, nekolikrat jsme dostali chybu: "Incorrect key file for table 'relace'; try to repair it".
Uff, to je story ako z hororu. Bol nejaký zvláštny dôvod na to spustenie myisamchk
za behu mysqld
? Alebo to púšťate len tak - preventívne? Nestačil CHECK TABLE
, ANALYZE TABLE
, a spol.?
Stane sa každému.
Potykal jsem se s podobnymi problemy nekolikratVy víte, co se stalo, když píšete o „podobných problémech“? Přestože podle toho, co vím, v tom v tomto případě MySQL není úplně nevinně, nemám rád tohle automatické odsuzování MySQL, rádobyvtipné komentáře, že to není databáze apod. Ono je sice hezké se takhle vymezovat vůči těm, co „programují“ v PHP a MySQL a o programování a databázích nevědí skoro nic, ale mám pocit, že spousta těch, co se takhle vymezují, toho ve skutečnosti o databázích neví o moc víc a akorát papouškují o MySQL to, co někde zaslechli. Čímž se nechci nikoho v této diskuzi dotknout, jenom upozorňuju, kam se takovými komentáři zařazujete. A to říkám jako někdo, kdo přechod MySQL → PostgreSQL také podstoupil – ale vím proč jsem si vybral PostgreSQL a přestal používat MySQL. A rozhodně si nemyslím, že by MySQL byla tak špatná databáze, že není potřeba dokládat argumenty důvod přejít na jinou databázi. A dokonce si myslím, že ve spoustě případů je použití MySQL opodstatněné.
Ano, vim, ze doslo ke ztrate dat a to mi staci - mel jsem stejne problemy..Ke ztrátě dat dojde zpravidla použitím
DELETE
, DROP
, nebo rm
, a nesváděl bych to ani na databázi ani na souborový systém…
V mem prispevku nepadl jediny, jak pisete, radoby vtipny komentar,To máte pravdu, ty komentáře byly o něco výš od někoho jiného a ani mi nestály za samostatný komentář…
ani jedine slovo proti MySQLřekl bych, že vyznění toho komentáře je proti MySQL
Stejne jako v pripade teto ztraty dat portalu (coz jen predpokladam), ani v mem pripade se data neztratily pouzitim vami vyjmenovanych ani podobnych prikazu. Doslo k poskozeni internich struktur tabulek - s neznamych duvoduŽe se to nestalo použitím zmíněných příkazů jste ale v době psaní prvního příspěvku nejspíš nevěděl. A v tomto konkrétním případě jsou důvody poškození známé, spustit pg_
resetxlog
nad běžícím PostgreSQL by asi mělo podobné důsledky. Jiná databáze by možná déle odolávala "útokům" svého správce – což by se zase mnohým nelíbilo, protože přece správce ví, co dělá, když spouští nějaký příkaz. Co mne spíš zaráží a beru to jako výrazné mínus pro MySQL je schopnost vyrobit zálohu s duplicitami v unikátních klíčích, která pak zákonitě nejde obnovit bez problémů.
Ono je sice hezké se takhle vymezovat vůči těm, co „programují“ v PHP a MySQL a o programování a databázích nevědí skoro nic, ale mám pocit, že spousta těch, co se takhle vymezují, toho ve skutečnosti o databázích neví o moc víc a akorát papouškují o MySQL to, co někde zaslechli.Jeden známý začal být jednoho krásného dne "webovým vývojářem". První den se mě ptal, jak se používá SELECT. Druhý den chtěl poznat propojení tabulek. A třetí den mi řekl, že na MySQL sere, protože to je sračka. Takže tak.
Taktiež máme s Postgresom dlhoročné pozitívne skúsenosti.
Abicko obsahuje i vsechna data z Linux Hardware,...Jj, pamatuju si, že to jsi už někde psal.
...ktery jsem psal na ukor diplomky v roce 1999Proč jsi Linux Hardware neudělal jako diplomku? V tvém, ehm, životopisu se píše, že jsi vystudoval informatiku, takže na první pohled bych řekl, že by to jako téma projít mohlo...
Co se stalo, stalo se, odestát se nemůže, co se stalo, stalo se a člověk nic nezmůžeOsobně bych řekl, že se nestala zas tak velká katastrofa; kdo pokládal dotaz, ten si snad za ten den vzpomene, co psal, a pokud nebylo vyřešeno, zeptá se znova.
To mi připomíná znamenitou historku, jak kdysi na jedné fakultě měli Raid 6. Moc nezálohovali - proč taky, vždyť přece mají Raid 6, ne? Jednoho dne selhaly tři disky najednou a bylo po legraci.
Je to neuvěřitelné. V případě použití extrémně špatných disků by pravděpodobnost selhání jednoho disku během jednoho dne mohla být třeba E-3, ať se to dobře počítá. Pak je pravděpodobnost selhání tří disků během jednoho dne E-9. (Pokud by neselhaly všechny v jediný den, správce by jednoduše stihl porouchaný disk vyměnit a katastrofa by se nekonala.)
Asi to musel být nějaký náhlý vnější vliv (vibrace, EMP (blesk), kafe nalité do diskového pole). Ať tak nebo tak, stalo se to.
Tak to by zas nebyl takový problém. Doba života disků se řídí (většinou asi) exponenciálním rozdělením. Stačí zjistit, jaká je pravděpodobnost, že jeden disk nepřečká následující den, a tuto pravděpodobnost umocnit na třetí.
U dobrých disků se udává hodnota MTBF, která by se jistě dala převést na parametr λ exponenciálního rozdělení. Teď přesně nevím, jak se to vypočte a nechce se mi sahat po skriptech ze statistiky.
Výpočet, který jsem zvolil, byl střelený od boku. Hádal bych, že skutečná pravděpodobnost selhání bude ještě mnohem nižší.
Tak to by zas nebyl takový problém. Doba života disků se řídí (většinou asi) exponenciálním rozdělením.To je pravda, ale sotva platí, že selhání jednotlivých disků v poli jsou nezávislé jevy, jejichž pravděpodobnosti by bylo lze násobit.
Selhání jednoho disku neovlivní ty ostatní, protože nezmění provozní podmínky a nezvýší zátěž. (Větší zátěž nastane až tehdy, když někdo poškozený disk vymění a pole se zotavuje, ale to už je jiná historie.) Ať přemýšlím jakkoliv, nevidím absolutně žádnou závislost mezi selháními dvou disků pole - určitě ne v tom významu, který definuje matematická statistika.
Ano, jistě, o „vnějších vlivech“ jsem už někde níže psal. Jsou koneckonců jediným možným vysvětlením takové události.
Asi to musel být nějaký náhlý vnější vliv (vibrace, EMP (blesk), kafe nalité do diskového pole). Ať tak nebo tak, stalo se to.Jsou i horsi veci
Když už se to stane, musí v tom být nějaký vnější faktor. Třeba opravy v budově a vibrace od zbíječky, které během pěti minut dokáží snížit životnost nových disků třeba na třetinu. Nebo studený start, kdy se z nějakého důvodu rozběhly disky v chladné místnosti. Výpadek klimatizace...
Když se to bere z tohoto pohledu, je selhání až nepříjemně pravděpodobné. V tom máte určitě pravdu. Ale je zhruba jen tak pravděpodobné jako zmíněné nepříznivé jevy. Bez nich by bylo skoro vyloučené. (Za předpokladu, že jsou včas k dispozici náhradní disky.)
Samozřejmě se intenzita poruch během životnosti disků mění. Bral jsem prostě ryze obecné zadání ve stylu „máme pole nějakých disků, o kterých nic nevíme, jen tušíme, že poločas přežití je tolik a tolik“. Netvrdím, že by se takový výpočet dal použít v praxi. Měření společnosti Google koneckonců dopadla zcela jinak.
Pravděpodobnost takové havárie rozhodně není (pravděpodobnost havárie jednoho disku)^3.
Pravděpodobnost takové havárie během konkrétního dne rozhodně je (pravděpodobnost havárie jednoho disku během konkrétního dne)^3.
Každé tvrzení má své předpoklady a každý jev má svůj pravděpodobnostní prostor, do kterého patří. I drobná změna může vyústit v nesmysl.
Chtěl jsem prostě jen říct, že bez silných vnějších vlivů je téměř nemožné, aby v rozmezí jediného dne selhaly tři disky z cca deseti.
To je ta samá troltovská "databáze", co padá Lukačovičovi?No já bych chtěl vidět tebe, jak se staráš o několikaterabytovou databázi
To je ta samá troltovská "databáze", co padá Lukačovičovi?Pokud vím, tak ten měl problémy s disky (IBM). A že by byla trotlovská, o tom nevím. Jak se to projevuje?
A že by byla trotlovská, o tom nevím. Jak se to projevuje?Možná se netrefím, ale řekl bych že proto, že do ní každý trotl rýpe.
Ja to moc neresim, uzivatele maji mysql radi, chteji ji, plati za ni a maji si vlastni data zalohovat, pokud jsou pro ne dulezita. Webhosting je bez mysql neprodejny a vetsinou kdyz to spadne, tak o moc dat neprijdou, takze vetsina si toho ani nevsimne.
Pokud jim obcasne havarie mysql vadi, mohou prejit na pgsql. Ten mi jeste sam od sebe nehavaroval za poslednich 5 let tak aby poskodil data, a pri archivelog modu ztrati uzivatel pri havarii disku maximalne par poslednich minut. Cena za hosting pgsql s archivelog modem zalohovanim je pochopitelne vetsi nez cena za hosting mysql bez zaloh
http://meta.wikimedia.org/wiki/Wikimedia_servers