Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Pro zástupce Open Source komunity, podnikové sféry či veřejné správy, stejně jako pro zájemce z řad veřejnosti, je LinuxExpo každý rok tradičním místem setkávání.
Microsoft bude mít svého zástupce i v panelové diskuzi. Jiří Karpeta, ředitel divize vývoje se jí zúčastní spolu s vedoucím českých vývojářů v Google Janem Šedivým, předsedou sdružení OSS Alliance Filipem Molčanem, předsedou Iniciativy informatiky pro občany Michalem Radou, a vývojářem na platformě Open Source ze společnosti Red Hat a lobistou za otevřené standardy Janem H. Wildeboerem, který svou přednáškou o nových trendech také LinuxExpo zahájí.
V rámci programu se návštěvníci budou moci seznámit se zálohovacím řešením IBM Tivoli Storage Manager v6.1, zcela novou technologickou platformou Jazz, možnostmi vývoje a testování aplikace s využitím Open Source databáze MySQL, případovou studií realizace podnikového workflow systému na platformě Jboss či způsoby, jak se bránit před počítačovými hrozbami, které se na Linuxu vyskytují.
Část LinuxExpa je již tradičně věnována neziskové vývojářské komunitě a nekomerčním projektům. Letos se na konferenci a výstavě představí většina významných komunitních distribucí. Ukázány budou chystané novinky v distribuci Fedora 11, systému Mandriva Linux či openSUSE. Bude představeno také nové Ubuntu 9.04 Jaunty Jackalope. Za pozornost bude jistě stát i přednáška o české Wikipedii či o profesionální grafice, která je považována za jednu z oblastí, ve kterých se stále nepodařilo prosadit Linuxu a Open Source aplikacím.
LinuxExpo se uskuteční ve dnech 15. až 16. dubna 2009 v konferenčním centru pražského hotelu Olympik Artemis. Podrobné informace včetně kompletního programu a registračního formuláře pro vstup zdarma najdete na www.linuxexpo.cz.
Za pořadatele:
Pavla Kratochvílová
Exponet s.r.o.
E-mail: pk@expo-net.cz
Tel.: +420 226 066 933
http://www.expo-net.cz
Společnost Exponet s.r.o. je pořadatel odborně zaměřených konferencí, veletrhů a výstav. Portfolio služeb zahrnuje i pořádání firemních prezentací, seminářů, tiskových konferencí a společenských akcí a realizaci výstavních expozic a stánků na tuzemských i zahraničních veletrzích. Mezi největší pořádané akce patří konference a výstavy IT Security Workshop, LinuxExpo, Mobile & Wireless Solutions, Data Storage Workshop a IP Telephony Workshop.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Microsoft zjavne trpi schyzofreniou. Na jednej strane idu podporovat open source na druhej strane robia problemy kde sa len da:
http://www.abclinuxu.cz/zpravicky/microsoft-zaluje-tomtom-kvoli-linuxovemu-jadru
Je to docasne pomatenie mysle alebo podpora opensource "na oko"?
zdravim,
uz asi tyden se mi zda sen po precteni seznamu hlavnich partneru Linuxexpa o tom, jak jednou clovek prijde na odbornou konferenci/vystavu Microsoftu a
tam budou stanky RedHatu, Novellu, Mandrivy (nebo i Apple) a budou tam nabizet sve produkty, delat svoje prednasky. Samozrejme, ze budou stahovat
Microsoftu zakazniky a nikomu to nebude vadit.
Hezky sen, ze ?
Co dodat ?
Microsoft sice udelal par zajimavych a vstricnych tahu. Ale asi hlavni chybou je to, ze velke firmy, co se tvari jak propaguji Linux nejsou schopni zaplatit partnerstvi na Linuxexpu za par drobnych nebo jim za to Linuxexpo jiz nestoji. Chapu, ze veletrh neni zadarmo.
Clovek by mel byt tolerantni. Ale ne, kdyz mu nekdo bere ksefty. Do obchodu totiz tolerance nepatri.
Microsoft sice udelal par zajimavych a vstricnych tahu. Ale asi hlavni chybou je to, ze velke firmy, co se tvari jak propaguji Linux nejsou schopni zaplatit partnerstvi na Linuxexpu za par drobnych nebo jim za to Linuxexpo jiz nestoji. Chapu, ze veletrh neni zadarmo. Clovek by mel byt tolerantni. Ale ne, kdyz mu nekdo bere ksefty. Do obchodu totiz tolerance nepatri.Výstižné.
Skoda ze LinuxExpo na vsech upoutavkach hlasa, ze tam bude hlavne Microsoft. Tahle akce byvala zamerena jinak ..