Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
nějak se vám sem vloudil celej další článek ))
sed 's/\<alloca\>/malloc/g' test.c
Já myslím, že Coccinelle je ukázka kam až může zajít opovrhování různými IDE.
Každé dobré IDE (než začnete argumentovat různými IDE ve stylu hračky pro děti přečtěte si ještě jednou to slovo dobré) má slušné nástroje refaktorizaci, což je v zásadě to, co programátor při změnách na 99,999% potřebuje.
Ale jinak dobře pojatý článek, autor má talent.
Refactoring je ale věcí OOP. Toto je pokus překonat jeden z problémů, které odstraňuje OO jazyk.
Jinak se nedá než nesouhlasit - dokonce bych založil hnutí osvěty na školách, kde studenty nutí psát v obyčejném textovém editoru. Výsledek je jenom ten, že jsou znechucení chybami jako jsou překlepy a složitostí vývoje. Člověk se totiž neučí celkovým počtem pokusů nýbrž jenom počtem těch, které jsou správně.
Refactoring je ale věcí OOP.Proč? Nebo jsem zaspal, když se měnil význam slova refaktoring (automatizované zlepšování existujícího kódu)?
Můžete mi prosím uvést nějaký nástroj stejných nebo lepších kvalit, než Eclipse nebo RR pro ne OO jazyk a se 100% úspěšností pro "automatizované zlepšování existujícího kódu"?
a*b
Ten priklad a*b je jeste brnkacka. V C++ muzete videt i tohle:
v1 = a.b();
v2 = a->c();
A co ted? Je "a" instance tridy anebo pointer? Navic trida "a" nema zadnou metodu "c". Po tom co jsem prisel o nekolik hodin zivota jsem prisel na to, ze "a" ma vnorenou tridu "x", ktera je potomkem "y" a "y" ma metodu "c". Navic trida "a" ma pretizeny operator "->" ktery umoznuje "pretypovani" na y.
Java refactoring v Eclipse rozhodne nefunguje na 100 %. Eclipse som sice len skusal, ale uz pri operacii Extract method nastali problemy a bola zmenena semantiku kodu (ale aspon ma IDE o tom informovalo). Mozno sa to uz zmenilo, no nie je to az tak davno, co som to skusal.
Rozhodne nechci hajit Javu, napsal jsem v ni vsehovsudy pouze jeden program, ale prave refactioring v Eclipse me utvrdil v tom, ze gcc zaostava. Eclipse ma integrovany kompilator a ten do prostredi dodava vsechny potrebne informace pro pochopeni kodu a nasledny refactoring. Takovy refactoring je uspesny ve 100% pripadu. Vubec se to neda srovnat s nastroji jako cscope nebo ctags. Nikde nenarazite na milion maker, ktera jsou do sebe zanorena do sebe takovym zpusobem ze nikdo nedokaze odhadnout co z nich vlastne vypadne - viz treba mozilla nebo alokace pameti v openldapu.
Tiskni
Sdílej: