abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×

dnes 05:55 | Zajímavý projekt

Dle příspěvku na blogu zaměstnanců CZ.NIC byl spuštěn ostrý provoz služby Honeypot as a Service (HaaS). Zapojit se může kdokoli. Stačí se zaregistrovat a nainstalovat HaaS proxy, která začne příchozí komunikaci z portu 22 (běžně používaného pro SSH) přeposílat na server HaaS, kde honeypot Cowrie (GitHub) simuluje zařízení a zaznamenává provedené příkazy. Získat lze tak zajímavé informace o provedených útocích. K dispozici jsou globální statistiky.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
dnes 04:44 | Komunita

Před týdnem společnost Feral Interactive zabývající se vydáváním počítačových her pro operační systémy macOS a Linux oznámila, že pro macOS a Linux vydají hru Rise of the Tomb Raider. Včera společnost oznámila (YouTube), že pro macOS a Linux vydají také hru Total War Saga: Thrones of Britannia. Verze pro Windows by měla vyjít 19. dubna. Verze pro macOS a Linux krátce na to.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
včera 21:33 | Nová verze

Byla vydána nová major verze 7.10 svobodného systému pro řízení vztahů se zákazníky (CRM) s názvem SuiteCRM (Wikipedie). Jedná se o fork systému SugarCRM (Wikipedie). Zdrojové kódy SuiteCRM jsou k dispozici na GitHubu pod licencí AGPL.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
včera 16:44 | Nová verze

Byla vydána nová verze 0.30 display serveru Mir (Wikipedie) a nová verze 2.31 nástrojů snapd pro práci s balíčky ve formátu snap (Wikipedie). Z novinek Miru vývojáři zdůrazňují vylepšenou podporu Waylandu nebo možnost sestavení a spouštění Miru ve Fedoře. Nová verze snapd umí Mir spouštět jako snap.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
včera 14:00 | Komunita

Na Indiegogo běží kampaň na podporu Sway Hackathonu, tj. pracovního setkání klíčových vývojářů s i3 kompatibilního dlaždicového (tiling) správce oken pro Wayland Sway. Cílová částka 1 500 dolarů byla vybrána již za 9 hodin. Nový cíl 2 000 dolarů byl dosažen záhy. Vývojáři přemýšlejí nad dalšími cíli.

Ladislav Hagara | Komentářů: 1
včera 11:11 | Nasazení Linuxu

Před dvěma týdny se skupina fail0verflow (Blog, Twitter, GitHub) pochlubila, že se jim podařilo dostat Linux na herní konzoli Nintendo Switch. O víkendu bylo Twitteru zveřejněno další video. Povedlo se jim na Nintendo Switch rozchodit KDE Plasmu [reddit].

Ladislav Hagara | Komentářů: 3
včera 05:55 | Komunita

Byla vydána vývojová verze 3.2 softwaru Wine (Wikipedie), tj. softwaru, který vytváří aplikační rozhraní umožňující chod aplikací pro Microsoft Windows také pod GNU/Linuxem. Z novinek lze zdůraznit například podporu HID gamepadů. Aktuální stabilní verze Wine je 3.0, viz verzování. Nejistá je budoucnost testovací větve Wine Staging s řadou experimentálních vlastností. Současní vývojáři na ni již nemají čas. Alexandre Julliard, vedoucí projektu Wine, otevřel v diskusním listu wine-devel diskusi o její budoucnosti.

Ladislav Hagara | Komentářů: 2
18.2. 16:55 | Komunita

Do 22. března se lze přihlásit do dalšího kola programu Outreachy (Wikipedie), jehož cílem je přitáhnout do světa svobodného a otevřeného softwaru lidi ze skupin, jež jsou ve světě svobodného a otevřeného softwaru málo zastoupeny. Za 3 měsíce práce, od 14. května do 14. srpna 2018, v participujících organizacích lze vydělat 5 500 USD.

Ladislav Hagara | Komentářů: 54
17.2. 15:44 | Komunita

Nadace The Document Foundation (TDF) zastřešující vývoj svobodného kancelářského balíku LibreOffice dnes slaví 6 let od svého oficiálního vzniku. Nadace byla představena 28. září 2010. Formálně ale byla založena až 17. února 2012. Poslední lednový den byl vydán LibreOffice 6.0. Dle zveřejněných statistik byl za dva týdny stažen již cca milionkrát.

Ladislav Hagara | Komentářů: 1
17.2. 04:44 | Bezpečnostní upozornění

CSIRT.CZ upozorňuje, že byla vydána nová verze 1.2.3 svobodného routovacího démona Quagga (Wikipedie) přinášející několik bezpečnostních záplat. Při nejhorší variantě může dojít až k ovládnutí běžícího procesu, mezi dalšími možnostmi je únik informací z běžícího procesu nebo odepření služby DoS. Konkrétní zranitelnosti mají následující ID CVE-2018-5378, CVE-2018-5379, CVE-2018-5380 a CVE-2018-5381.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
Který webový vyhledávač používáte nejčastěji?
 (2%)
 (28%)
 (62%)
 (2%)
 (3%)
 (1%)
 (1%)
 (1%)
Celkem 389 hlasů
 Komentářů: 34, poslední 14.2. 18:44
  Rozcestník

  Strč prst skrz AbcLinuxu - I

  9. 4. 2003 | Leoš Literák | Programování | 18834×

  aneb pohled pro programátory do útrob našeho serveru.

  Právě začíná dlouho slibovaný seriál pro programátory, kteří se chtějí dozvědět něco více o tom, jak je AbcLinuxu napsáno a jak funguje. Kdoví, pokud bude zájem, možná i zveřejním zdrojové kódy a umožním na něm pracovat i případným dobrovolníkům. Nápadů na vylepšení mám spousty, ale času málo :-( .

  Základní informace

  Java logo AbcLinuxu je naprogramováno v Javě na základě vybraných J2EE techologií za použití moderních programátorských přístupů. Architektura je postavena na pull variantě MVC (Model-View-Controller) patternu. MVC je léty prověřený přístup k vývoji GUI aplikací, kdy aplikace je rozdělena na tři části. Model reprezentuje data, View slouží pro interakci s uživatelem a Controller je zodpovědný za zpracování uživatelských požadavků. Pull varianta je jeho rozšířením, ve kterém Controller tlačí data do View, takže ve View máte přístup jen k těm datům, které vám Controller zpřístupní.

  Model je postaven na základě objektů majících společného předka - GenericObject. Tato data jsou ukládána přes JDBC do databáze MySQL. Pro zvýšení rychlosti je na vrstvu persistence navázána transparentní cache.

  Jako View v současnosti slouží knihovna Velocity, ale kvůli jejím nedostatkům a nulovému vývoji přecházím na FreeMarker. Obě knihovny definují svůj vlastní programovací jazyk, který se podobně jako PHP zapisuje přímo do html souborů. Jazyky jsou velice jednoduché, koneckonců šablony (jak se kombinaci html a těchto jazyků říká) by měli vytvářet designeři, nikoliv programátoři.

  Konečně poslední zásadní částí architektury je Controller. Zde se jedná o několik desítek servletů. Ty mají na starost zkontrolovat vstup od uživatelů (HTTP request), zpracovat jej (například uložit komentář či vytáhnout článek z databáze), zvolit šablonu a vykonat šablonu. Její výstup je pak vrácen prohlížeči.

  Motivace

  V dnešním díle se budeme hlouběji zabývat modelem. Nejdříve se pokusím vysvětlit své cíle a požadavky, aby bylo jasné, proč model vypadá zrovna takto.

  Když jsem propgramoval AbcLinuxu, měl jsem již dostatek zkušeností s projektem Linux Hardware. Tento projekt umožňoval ukládat hardwarové záznamy do stromové struktury a později bylo přidáno diskusní fórum. Databáze byla naprogramována účelově a pro každou novou službu bylo nutno přidat nové tabulky. Vytváření vazeb mezi tabulkami bylo velmi obtížné. Neexistovala žádná separace do MVC a jedna php stránka měla na starost jak manipulaci, tak zobrazování dat. Proto přidávání nových služeb bylo prakticky nemožné.

  Mým hlavním požadavkem tedy byla maximální flexibilita. Chtěl jsem mít možnost vytvářet vazby mezi libovolnými objekty, snadno přidávat nové služby a upravovat existující objekty. Mou noční můrou z časů Linux Hardware bylo, když po mně někdo chtěl přidat další údaj k hardwarovým záznamům. Znamenalo by to úpravu tabulky v databázi a kontrolu všech databázových příkazů. Proto jsem se rozhodl, že vlastní data budou uložena v podobě XML, v tabulce reprezentované jako BLOB. Takto mám zachovánu zpětnou i dopřednou kompatibilitu :-).

  Z Linux Hardware se mi osvědčilo členění dat do stromu. Například Procesory / Intel / Pentium III / Pentium III 750 MHz. Proto jsem chtěl tuto vlastnost nejen zachovat, ale vytvořit ji univerzálněji. Abych mohl vytvořit vazby mezi libovolnými objekty, i těmi, které ještě neexistují. V Linux Hardware byly tyto vztahy natvrdo zapsány do tabulek. Například záznam měl jako políčko číslo položky, položka zase obsahovala číslo kategorie, ve které je umístěna. Ale co když jsem chtěl mít jednu položku ve dvou kategoriích? Řešením je nový objekt Relation.

  Popis tříd modelu

  Každý objekt modelu je potomkem GenericObjectu. Proto všechny objekty sdílejí jeho vlastnosti. GenericObject má dvě hlavní vlastnosti (properties). Prvním z nich je id. Jedná se o identifikátor objektu, který spolu s třídou jednoznačně objekt identifikuje. Druhou vlastností je content, což je seznam relací, ve kterých je objekt předkem. Relation je objekt definující vztah mezi dvěma objekty. Každý objekt tedy může mít libovolný počet libovolných potomků, stačí vytvořit mezi nimi relaci. Jedná se o Composite pattern.

  Na následujícím obrázku je zobrazen UML diagram tříd v AbcLinuxu.

  model class diagram

  Než se dostanu k detailnějšímu popisu jednotlivých tříd, měl bych se zmínit o způsobu, jak je řešeno XML. Jak jsem se již zmínil, v databázi je XML uložen jako blob data. Třídy, které jej používají, musí implementovat rozhraní XMLContainer. Takto získávám uniformní přístup ke stejným datům. Protože pětkrát implementovat stejnou funkcionalitu je nesmysl, vytvořil jsem třídu XMLHandler a zmíněné třídy (User, Relation, Category, Item a Record) ji používají (viz asociativita v class diagramu). XML je fyzicky realizováno pomocí stromu knihovny DOM4J.

  GenericDataObject je společný předek tříd Category, Item a Record. Kromě instance XMLHandleru obsahuje vlastnosti owner (id vlastníka), type (dělení na podtypy) a datumy created a updated (kdy byl objekt vytvořen, respektive naposledy upraven). Category reprezentuje jednu sekci stromu, Item zase položku (hlavička článku, položka hardwaru apod). Konečně Record reprezentuje jeden záznam, jedná se vždy o list stromu a je potomkem Item.

  User uchovává uživatelské profily. Z důvodu lepší efektivity a přehlednosti jsou některé jeho vlastnosti uloženy mimo XML. Jedná se o login, name, email a password. Vše ostatní je v XML. Relation obsahuje dvě hlavní vlastnosti - parent a child. Náznak obousměrného seznamu je vytvořen skrze vlastnost upper, která obsahuje odkaz na rodičovskou relaci. Zbylá data (možnost předefinovat ikonku či jméno potomka) jsou opět uložena v XML.

  Poll je objekt obsahující ankety a v budoucnu i hodnocení článků. Má dvě logické vlastnosti - multichoice a closed. Ty určují, zda je povoleno dát hlas více možnostem, respektive zda je vůbec možné ještě hlasovat. Položky jsou uloženy v separátním objektu PollChoice. Není to optimální implementace, ale nechtělo se mi ručně předělávat staré ankety z Linux Hardware. Teď toho začínám litovat.

  Server drží informace o cizích serverech, ze kterých stahujeme aktuální články. Link obsahuje data o externí informaci, například nejnovější článek na Rootovi. Můj původní záměr byl však mnohem širší, chtěl jsem vám dát možnost přidávat URL do systému. Konečně Data je další nedodělek. V Linux Hardware bylo možné přidávat k položkám obrázky, například snímek scanneru. Data byla určen právě pro tyto účely. Bohužel jiné věci měly prioritu.


         

  Hodnocení: 37 %

          špatnédobré        

  Nástroje: Tisk bez diskuse

  Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

  Komentáře

  Vložit další komentář

  9.4.2003 10:34 Martin Krauskopf | skóre: 9
  Rozbalit Rozbalit vše Bug, zdrojaky...
  Vybornej clanek, diky. Akorat jsem si pres noc rikal, jak je abclinuxu napsany (obdobnej sever, napsanej nad java platformou, v nasich vodach neznam/nenavstevuju). Uz se tesim na dalsi dil a urcite bych uvital i zdrojovy kody. Urcite by to bylo zajimavy "cteni" a zaroven to muze poslouzit i autorovi (aneb opensource ma nejmin bugu :). A kdyz jsme u tech bugu, kliknu jsem na "Vlozit prvni komentar" a pak jsem dal "na chvili" back a text se zmenil na "Vlozit dalsi komentar" a na titulni strane se objevilo pod hlavickou clanku "Kometaru: 0". Tak nevim jestli je to bug nebo featura :) Kazdopadne urcite se primlouvam za ty zdrojaky a tesim se na dalsi dil.
  9.4.2003 10:36 Martin Krauskopf | skóre: 9
  Rozbalit Rozbalit vše Bug, zdrojaky...
  ten bug/featura: viz "Kometaru: 0" pod hlavickou clanku "Jaderné noviny 211" na titulni strance.
  9.4.2003 11:00 Leoš Literák | skóre: 74 | blog: LL | Praha
  Rozbalit Rozbalit vše Bug, zdrojaky...
  feature :-) prvni clovek, ktery zacne psat diskusi, ji i vytvori (prazdnou). vsichni ostatni, kteri si pak prohlizeji stranky, uz maji ve formulari cislo diskuse a to se pak nemusi hledat ..
  Zakladatel tohoto portálu. Twitter, LinkedIn, blog, StackOverflow
  9.4.2003 11:23 Martin Krauskopf | skóre: 9
  Rozbalit Rozbalit vše Bug, zdrojaky...
  aha, neco na tom bude, chytre! ;) a prave kvuli takovejm prkotinkam se tesim na dalsi dil a na zdrojaky. abych nemusel znovu venalezat kolo :)
  9.4.2003 11:39 Leoš Literák | skóre: 74 | blog: LL | Praha
  Rozbalit Rozbalit vše Bug, zdrojaky...
  bohuzel jsem nepocital s tim, ze nekdo zacne psat komentar, ale neulozi jej. pak jsou tam clanky s diskusemi o 0 komentarich :-(
  Zakladatel tohoto portálu. Twitter, LinkedIn, blog, StackOverflow
  9.4.2003 12:31 Martin Krauskopf | skóre: 9
  Rozbalit Rozbalit vše Bug, zdrojaky...
  neudelal jsem to schvalne :/ PS: nestacilo by v prezentacni vrstve pridat naky if (diskuze.isEmpty()) resp. prislusnej jspTag? ja vim, ten cas :)
  9.4.2003 12:56 Leoš Literák | skóre: 74 | blog: LL | Praha
  Rozbalit Rozbalit vše dalsi vyvojari
  spise by me zajimalo, zda by nekdo mel zajem programovat AbcLinuxu. tech tasku je spousta, od jednoduchych na par radku (pridat perex do RSS) az po slozite typu predelat cache, security model ci udelat obousmerne news rozhrani k diskusim.
  Zakladatel tohoto portálu. Twitter, LinkedIn, blog, StackOverflow
  9.4.2003 14:42 Martin Krauskopf | skóre: 9
  Rozbalit Rozbalit vše dalsi vyvojari
  Osobne si myslim, ze by zajemcu bylo spousta :) Me ta "nabidka" urcite zaujala. Ale co mi chybi, jsou ty zdrojaky (to je hrozny jak se opakuju :) ). Takhle naslepo vubec nevim, jestli bych na to treba mel (tak co se vubec staram? :) ). Predstavoval bych si to asi tak, ze bys vypustil zdrojaky (treba GPL/APL nebo treba i LGPL, v tom odbornik nejsem) a zajemce by si je pak stahnul, prostudoval a statecnejsi by si precetli TODO a ty nejstatecnejsi by se do toho treba pustili a posilali by ti patche/navrhy/zaplaty. Ale takhle muzu jenom rict "zajem bych mel, ale". Je to asi jako vsechny OS projekty. Lidi to pouzivaj, pak zacnou koukat do zdrojaku a treba prispejou kapkou do mlyna :)
  9.4.2003 14:44 Martin Krauskopf | skóre: 9
  Rozbalit Rozbalit vše dalsi vyvojari
  Na druhou stranu chapu, ze jen tak vypustit zdrojaky do sveta taky asi neni tak jednoduchy pocin.
  9.4.2003 14:54 fikus
  Rozbalit Rozbalit vše dalsi vyvojari
  ja navrhuju leosovi, aby nedaval zdrojaky jen tak svevolne, ale aby je nechal vytisknout na tricka. a kdo by chtel zdrojaky, by si koupil tricka a tim by leos vydelal penize :-))))
  9.4.2003 15:35 stuff
  Rozbalit Rozbalit vše dalsi vyvojari
  Skutecne rulezni napad, ale nevim jak ti na to Leos zareaguje:-)
  Pavel Dobeš avatar 10.4.2003 01:00 Pavel Dobeš | skóre: 21 | Praha
  Rozbalit Rozbalit vše dalsi vyvojari
  A kolik by tech tricek muselo byt? Stacilo by je poskytovat v palirne na CDckach, to by z toho byly financovany navic i jine projekty... PaD
  Windows? A kdo to ještě používá?
  9.4.2003 15:30 bhole
  Rozbalit Rozbalit vše nie je to zbytocne ?
  clanok som este necital, iba uvod a hned ma napadlo. nie je to zbytocne pisat nieco taketo v jave ? imho to zbytocne viac zatazuje server (zelezo). imho php a mysql by potreby tejto pagesy uplne zvladlo. priam je nato urcene... ake su vlastne vyhody toho, ze sa to spravi v JAVA ?
  9.4.2003 15:59 Martin Krauskopf | skóre: 9
  Rozbalit Rozbalit vše nie je to zbytocne ?
  no zacal sem psat, ale myslim, ze Leosuv clanek mluvi za vse. Viz. "Souvisejici clanky".

  PHP sice neznam, ale myslim, ze nikdy nic :) nemuze nabidnout takovou modularnost, rozsiritelnost, cistej OO navrh a takovy mnozstvi 'standardu' a knihoven jako Java.

  Nic mene blackhole.sk je taky velice pekne ;). De o to co obnasi udrzba a vylepsovani situ.


  Nehlede na to, ze mam obcas pocit, ze kdyz neco udelam/navrhnu v Jave spatne, tak me po chvilce tak nakope, ze vlastne nakonec je vsecko naprogramovany/navrhnuty dobre :))

  9.4.2003 22:40 Tomáš Tichý | skóre: 16
  Rozbalit Rozbalit vše nie je to zbytocne ?
  >nikdy nic :) nemuze nabidnout takovou modularnost, rozsiritelnost, cistej OO navrh a takovy >mnozstvi 'standardu' a knihoven jako Java.

  <flame> A co Python? :-) Mel jsem cest delat v Jave ale kdyz jsem poznal Python, za nic bych se nevratil. </flame>
  Je pravda, ze jsem zatim nedelal ani s JSP & spol. ani se Zope, takze v tehle oblasti srovnavat nemuzu.
  9.4.2003 16:06 Robert Krátký | skóre: 94 | blog: Robertův bloček
  Rozbalit Rozbalit vše nie je to zbytocne ?
  viz odkazy na souvisejici clanky.
  9.4.2003 21:47 tomm
  Rozbalit Rozbalit vše Java x PHP
  Nedavno jsme se s kolegy ve skole rozhodovali co pouzit na webovou aplikaci. Zda PHP ci Javu. Potrebovali jsme OOP. Jeden z kolegu mel dobre zkusenosti s Javou a JSP, druhy s PHP. Nakonec zvitezila Java (i kdyz duvodu bylo vice). Ale dulezite bylo:
  - rychlost vyvoje, asi nikdo nepopre, ze objekty v Jave jsou podstatne zmaklejsi nez v PHP
  - vyssi bezpecnost
  - snadna udrzba a modifikace
  - vyssi vykon (ted asi hazim bombu, ale pokud jsou stranky jiz zkompilovane, tak je Java rychlejsi nez PHP). Leos by to mohl i vedet presneji ;-) Provozuje velky server, tak co na to rekne ???

  A navic me se Java hodne libi. Presel jsem na ni s drobnymi vyjimkami kompletne a nemuzu si stezovat.
  10.4.2003 09:27 Martin Perina
  Rozbalit Rozbalit vše Java x PHP
  Vubec se nedivim, ze byla pouzita Java, protoze pro velke serverove aplikace dnes neexistuje nic lepsiho (muj vlastni nazor, ale vyzkousel jsem si PHP, Python, .NET i CORBu, ale J2EE u mne vyhralo :) Akorat mne trochu zarazi, ze se nepouzivaji standardni knihovny pro WWW prezentacni vrstvu, tedy kombinace JSP/Servlet (at uz s JSTL/JSF nebo Struts). Vidis, Leosi, v pouziti Velocity nebo FreeMarker nejakou vyhodu oproti std. technologiim?
  10.4.2003 12:26 Leoš Literák | skóre: 74 | blog: LL | Praha
  Rozbalit Rozbalit vše Java x PHP
  na internetu je spousta srovnani, prectete si nejake na freemarker.org nebo u velocity. navic prvni verzi jsem psal v jsp a byla zalostne pomala. nez se ten jsp zkompiloval, trvalo to vecnost. jasne, da se to resit predkompilaci, ale to jsem nezjistil, jak. a verze ve velocity byla dabelsky rychla .. dalsi vyhodou je, ze v jsp by vas mohlo svadet psat logiku do sablon. v techto enginech nemuzete :-) PS. kazdy, kdo mi navrhuje php, se me dost dotyka. jako byste me nutili presedlat z jaguara do trabantu ;-) po dalsim dile pochopite, ze funkce abclinuxu v php NIKDY nenapisete (aspon ne rozumne brzy).
  Zakladatel tohoto portálu. Twitter, LinkedIn, blog, StackOverflow
  10.4.2003 14:28 jirka
  Rozbalit Rozbalit vše Java x PHP
  haha.. no to snad ne? z jaguaru do trabanta.. ha ha. ze mezi php programatory je vetsi podil lam neznamena, ze v nem nejdou napsat vetsi projekty ok ok.. dalsi dil beru jako vyzvu a chci videt jak pochopim, ze v php by to neslo promin, ale ted ses dotkl zase me
  10.4.2003 14:57 Martin Krauskopf | skóre: 9
  Rozbalit Rozbalit vše Java x PHP
  Taky by me zajimalo, jak dlouho Leos psal/prepisoval AbcLinuxu (treba muze zapocitat i dobu studia pouzitych technologii, apdb.). Myslim, ze by to taky byla zajimava informace, treba na ctvrt clanku :)

  Jirka> myslim, ze dost dulezita je ta infomace v zavorce - aspon ne rozumne brzy.
  Predpokladejme stejne dobry ridice :)

  11.4.2003 16:54 b0rmann | skóre: 15 | Pardubice
  Rozbalit Rozbalit vše Java x PHP
  a co tak pouzit misto jaguaru B-52? bez vetsich problemu prepsal bych to v HTML::Mason pod mod_perl. a to i bez zdrojaku - staci kompletniho uml. jen bych vymenil mysql aspon na postgresql...
  --- Gott strafe Amerika
  14.4.2003 22:36 Honza Kynčl
  Rozbalit Rozbalit vše Java x PHP
  Nebo ještě jedna B-52 a to Embperl /dříve známý jako HTML::Embperl. :)) Ale dost flamu uznávám že JAVA také není špatná.
  17.6.2003 15:29 Zdeněk Pavlas
  Rozbalit Rozbalit vše Není tam chyba?
  Pull varianta je jeho rozšířením, ve kterém Controller tlačí data do View, takže ve View máte přístup jen k těm datům, které vám Controller zpřístupní.

  "tlačení" je přece "push", nikoliv "pull. Napadlo mne že jde o pohled ze strany View, ale v té druhé větě je uvedeno explicitně že aktivní komponenta je Controller.

  Založit nové vláknoNahoru

  ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
  © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.