Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
"Kostrukce let nám mnohdy pomůže, ale jsou situace, kdy je úroveň abstrakce, kterou poskytuje, příliš nízká, protože umožňuje pouze nahrazení konkrétními čísly. Pokud chceme nahrazovat obecným vzorcem, použijeme konstrukci lambda"Přiznám se, že téhle pasáži moc nerozumím. Let není nic jiného než převlečená lambda.
((lambda (jméno) (vzorec)) (výraz))je přesně totéž, co
(let ((jméno výraz)) (vzorec))Možná by bylo lépe zřejmé, co máš na mysli tou "nízkou úrovní abstrakce", kdybys lépe vysvětlil to "nahrazení konkrétními čísly".
Konstrukce let a lambda jsou velmi užitečné na úrovni výrazů, jenže nám nepomohou, pohybujeme-li se na úrovni celého programu. Pak nastupují na řadu procedury.Tomu taky nerozumím.
lambda
, se také nazývá procedura. Tzv. top-level define
forma
(define (jméno argumenty) (tělo_funkce))obdobně prostou transformací vede na
(define jméno (lambda (argumenty) (tělo_funkce)))Tohle dokonce člověk najde přímo v R5RS.
Seznamy lze samozřejmě vnořovat, pak se vyhodnocují od toho nejhlouběji vnořeného.Tohle taky nedává smysl. Seznamy se přeci nevyhodnocují. Nepleteš si to s formami? A nezmizely Ti někam odkazy na konci článku?
Seznamy lze samozřejmě vnořovat, pak se vyhodnocují od toho nejhlouběji vnořeného.co naplat, ony vyhodnocovat pri trose dobre vule jdou
(eval (list '+ 1 2 3))
, ale je to spis problem vadnosti celeho popisu a terminologie ;-] (btw. termin forma je lispovsky, r5rs tento termin nepouziva a pouziva misto toho jina zverstva, ale to je na uplne jinou diskuzi ;-])
pokud predpokladame vyhodnocovani z leva doprava (r5rs to nepredpoklada) pak v (+ (+ 1 2) (+ (+ 1 2) (+ 3 4)))
vyraz (+ 3 4)
bude vyhodnoceny jako jeden z poslednich.
cely ten clanek je takovy... jak bych to rekl... napsat clanek vyhodnocovani programu ve schemu, kde se termin symbol nebo s-vyraz nevyskytuje ani jednou a kdy termin ,,vyhodnocuje'' se vyskytuje prave jednou... je docela kumst.
define
je trosku neco jineho, nez prirazeni hodnoty v klasickem smyslu, jak jsme u programovacim jazyku zvykli. Vytvari se tim nove prostredi, ve kterem se navaze na urcity symbol vyhodnoceni vyrazu. No a to ma zajimave dusledky, protoze s prostredim se daji delat psi kusy a s nim uzce souvisi i continuations, s kterymi se daji delat dalsi psi kusy (treba celkem jednoducha implementace multitaskingu) a doufam, ze se o techto tematech v nejakem budoucim pokracovani docteme.
define
zadne prostredi nevytvari. define
navaze v aktualnim prostredi hodnotu na symbol. nic vic nic min. ke vzniku prostredi dochazi v momente ,,zavolani uzivatelske funkce''.
(define foo (lambda (x) (* x x)) ; zadne prostredi nevzniklo, jen na symbol, ; foo je navazana funkce, ktera v sobe drzi ; (ukazatel na) rodicovske prostredi (foo 1) ; vzniklo nove prostredi, kde na hodnotu x je navazana jednicka ; a v tomto prostredi se vyhodnoti (* x x)
A nezmizely Ti někam odkazy na konci článku?Viz "Odkazy a zdroje".
Nehlede na to, ze konstrukce let a lambda je mozne pouzit i na top-level urovni a define i v 'zanorene' urovni (s drobnou odchylkou v semantice oproti top-level define).Konstrukce let a lambda jsou velmi užitečné na úrovni výrazů, jenže nám nepomohou, pohybujeme-li se na úrovni celého programu. Pak nastupují na řadu procedury.Tomu taky nerozumím.To, co vytváří
lambda
, se také nazývá procedura. Tzv. top-leveldefine
forma
Tiskni
Sdílej: