abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×

včera 17:33 | Nová verze

Po roce vývoje od vydání verze 2.0 a 6 000 změnách byla vydána nová stabilní verze 3.0 softwaru, který vytváří aplikační rozhraní umožňující chod aplikací pro Microsoft Windows také pod GNU/Linuxem, Wine (Wikipedie). Z novinek lze zdůraznit například podporu Direct3D 10 a 11. Podrobnosti v poznámkách k vydání.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
včera 13:44 | Zajímavý projekt

V říjnu loňského roku úspěšně skončila kampaň na podporu chytrého telefonu Librem 5, jenž by měl respektovat bezpečnost, svobodu a soukromí uživatelů. Společnost Purism informuje o aktuálním vývoji tohoto telefonu. Místo plánovaného SoC i.MX6 by měl být použit úspornější i.MX8.

Ladislav Hagara | Komentářů: 3
včera 12:33 | Zajímavý projekt

V květnu loňského roku měl na YouTube premiéru krátký animovaný film Agent 327: Operation Barbershop. Blender Animation Studio včera zveřejnilo alternativní konec tohoto filmu.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
včera 05:55 | Bezpečnostní upozornění

Společnost Oracle vydala čtvrtletní bezpečnostní aktualizaci svých softwarových produktů (CPU, Critical Patch Update). Opraveno bylo celkově 237 bezpečnostních chyb. V Oracle Java SE je například opraveno 21 bezpečnostních chyb. Vzdáleně zneužitelných bez autentizace je 18 z nich. V Oracle MySQL je opraveno 25 bezpečnostních chyb. Vzdáleně zneužitelných bez autentizace je 6 z nich.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
17.1. 20:55 | Komunita

Linux ve VirtualBoxu nebude potřebovat Přídavky pro hosta (Guest Additions). Budou součástí linuxového jádra. Ovladač vboxguest by se měl dostat do Linuxu 4.16. Ovladač vboxsf by měl následovat.

Ladislav Hagara | Komentářů: 18
17.1. 17:11 | Komunita

Vývojáři Thunderbirdu žádají o vyplnění dotazníku. Upřednostňujete klasický vzhled nebo raději Monterail (GitHub)?

Ladislav Hagara | Komentářů: 22
17.1. 12:22 | Komunita

Mozilla.cz informuje, že většina problémů s rychlostí Firefoxu 57 při použití open source odečítače NVDA (NonVisual Desktop Access) budou vyřešeny hned v další verzi Firefoxu 58. NVDA je zatím dostupný pouze pro operační systémy Windows.

Ladislav Hagara | Komentářů: 1
17.1. 05:55 | Bezpečnostní upozornění

V knihovně glibc (GNU C Library) byla nalezena a v upstreamu opravena bezpečnostní chyba CVE-2018-1000001 (buffer underflow) zneužitelná k lokální eskalaci práv. Podrobnosti na halfdog.net.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
16.1. 13:11 | Komunita

Mozilla.cz informuje o 2 plánovaných novinkách ve Firefoxu. Nové webové funkce budou ve Firefoxu dostupné jen přes HTTPS (en) a nové verze Firefoxu přinesou rychlejší přepínání panelů (předehřívání nebo žhavení panelů, anglicky tab warming).

Ladislav Hagara | Komentářů: 5
16.1. 12:44 | IT novinky

Hodnota Bitcoinu, decentralizované kryptoměny, klesla na cca 12 000 dolarů. Před měsícem byla hodnota Bitcoinu téměř 20 000 dolarů [reddit].

Ladislav Hagara | Komentářů: 41
Jak se vás potenciálně dotkne trend odstraňování analogového audio konektoru typu 3,5mm jack z „chytrých telefonů“?
 (7%)
 (1%)
 (1%)
 (1%)
 (77%)
 (13%)
Celkem 1328 hlasů
 Komentářů: 53, poslední 17.1. 16:55
  Rozcestník

  QML – moderní uživatelská rozhraní v Qt (2)

  27. 3. 2012 | Jaroslav Řezník | Návody | Programování | 7346×

  V minulém dílu seriálu o vývoji aplikací v QML jsme si ukázali, jak nainstalovat vývojové prostředí, vytvořit projekt a přeložit jednoduchou ukázkovou aplikaci napsanou právě v jazyce QML, a to s využitím Qt Components. Hello World prostě k životu programátora tak nějak patří. V pokračování se dostaneme více do teoretické roviny – představíme si jazyk QML, Qt Quick, možnosti jeho využití a prvky pro tvorbu uživatelského rozhraní.

  Ať neskončíme jako akademici, vše bude doprovázeno názornými příklady. Povíme si také, proč vyvíjet aplikace v QML a jaký je vztah QML, potažmo celého Qt Quick ke klasickému desktopovému Qt a jeho primárnímu jazyku C++. V příštím pokračování se pak dostaneme k tvorbě větší aplikace pro MeeGo Harmattan a Symbian a projdeme si podrobněji komponenty používané na těchto platformách – Qt Components.

  Obsah

  Proč použít jazyk QML a Qt Quick?

  link Začněme tedy od konce. Proč se zaobírat jazykem QML a celým Qt Quick? Když samotné Qt jako toolkit pro vývoj grafických aplikací existuje již notnou řádku let, C++ je oblíbený jazyk, který zná spousta vývojářů a vzniklo tak moře aplikací. To je ovšem důvod číslo jedna – celý svět Qt je hodně zaměřený na programátory – a ti, jak je známo, nejsou vždy nejlepší, co se týče interakce s uživatelem. Jedním z cílů Qt Quick je zlepšit spolupráci designerů a programátorů, pokud možno oddělením logiky (která může být v právě v jazyce C++) od vzhledu aplikace. Ani v QML nedosáhneme tohoto snu o oddělení logiky od vzhledu zadarmo, ale při správném použití se dá dojít k cíli mnohem snadněji než v čistém Qt s C++.

  Dalším důvodem je i požadavek na interaktivitu aplikace a její grafický projev, doprovázený spoustou animací a nejrůznějších udělátek – hlavní to požadavek dnešní doby našich uživatelů. Ano, i samotné Qt obsahovalo velmi dobrou podporu například pro animace – a tady narážíme na hlavní vztah Qt a QML. Na první pohled se totiž může zdát, že QML nemá s původním Qt nic společného. Jedná se o vlastní jazyk, nepoužívají se běžné komponenty pro návrh uživatelského rozhraní a i celá logika aplikace se dá bez větších problémů napsat v JavaScriptu, jak si později ukážeme. Qt je ve světě QML a Qt Quick totiž použito pouze jako nástroj, který se důmyslně schovává vespod této technologie. V QML pak víceméně zadarmo získáme právě podporu animací, skriptování, renderování obsahu (v Qt Quick 1 pomocí QGraphicsView), síťovou transparentnost atd. Standardní Qt a QML se tedy více navzájem doplňují, než si konkurují.

  Na některých mobilních platformách (jako je MeeGo Harmattan) jsou pak standardní QWidget komponenty úplně ignorovány, případně jejich použití přináší mnohé problémy, příkladem je neexistence kinetického skrolování atd.

  Jazyk QML

  link

  QML je ve své podstatě jednoduchý (ačkoliv celá definice zní hodně tajuplně) deklarativní vysokoúrovňový skriptovací jazyk určený jak k popisu vzhledu samotné aplikace, tak i jejího chování. Uživatelské rozhraní aplikace je pak popsáno ve stromové struktuře objektů a jejich vlastností. Jazyk QML získává na síle především možností využít v dnešní době oblíbeného JavaScriptu. Z toho taky svou syntaxí vychází. Dokonce přináší i část HTML5 API.

  Základní prvky jazyka a tzv. property bindings

  link

  Základní struktura jazyka QML je velmi jednoduchá – skládá se z objektů a jejich vlastností. Nejlépe si jeho možnosti ukážeme na jednoduchém příkladu, který vykreslí modrý obdélník o rozměrech 400 pixelů na 200 pixelů a do něj umístí text Hello World. Tento text bude vertikálně zarovnaný na střed a zprava zarovnaný na pravý okraj obdélníku, ve vzdálenosti 50 pixelů. Výška textu se bude dynamicky měnit podle rodičovského objektu, a to na jednu osminu jeho výšky. Příklad je pak spustitelný jak v editoru Qt Creator (na základní QML bez Qt Components stačí i běžný desktopový projekt, není potřeba zakládat speciální Harmattan/Symbian projekt), tak i z aplikace qmlviewer. Tu najdete ve výchozí instalaci Qt ve vaší distribuci.

  QML

  1  import QtQuick 1.0
  2
  3  Rectangle {
  4    width: 400
  5    height: 200
  6    color: "blue"
  7
  8    Text {
  9      id: helloText
  10     anchors { verticalCenter: parent.verticalCenter; right: parent.right; rightMargin: 50 }
  11     text: "Hello World"; color: "white"; opacity: 0.0
  12     font.pixelSize: parent.height / 8
  13    }
  14
  15   Component.onCompleted: { helloText.opacity = 1.0 }
  16 }

  Na prvním řádku si naimportujeme základní elementy Qt Quick, v našem případě verzované (a to ve verzi 1.0). Příkaz import je možné využít jak pro import vlastních elementů/komponent, tak i k natažení separátních zdrojových kódů v JavaScriptu. Následně v našem příkladu využijeme základního vizuálního elementu Rectangle – obdélníku. Říká se, že v QML je možné zobrazit úplně vše, pokud je to právě obdélník (ukážeme si časem, že to není tak úplná pravda). Všimněte si, že za názvem elementu se nachází složená závorka, které pak s uzavírací složenou závorkou obaluje všechny objekty potomků (children) – zde to je právě jeden objekt Text. Vztah rodič-potomek je v QML velmi hojně využíván a tvoří tak výše zmíněnou stromovou strukturu.

  Oba objekty pak obsahují několik vlastností. Např. šířku (width) a výšku (height) v případě elementu Rectangle. Dvojtečka před hodnotou pak symbolizuje tzv. binding – deklarativní způsob vyjádření obsahu vlastnosti. Hodnotou může být jak některý ze základních typů QML (např. int, real, string), tak jiný QML element. Od chvíle vytvoření bindingu dojde ke svázání hodnoty s hodnotou přiřazeného elementu. To je nejlépe vidět na řádku č. 12, kde výška textu v pixelech je svázaná s výškou rodičovského prvku (a k tomu ještě rozšířena o JavaScriptový výraz). Ve chvíli, kdy se změní výška rodiče, dojde k automatické propagaci nové hodnoty i na výšku našeho textu a k vyhodnocení výrazu. Dále je potřeba rozlišovat, kdy se jedná o binding a kdy o prosté přiřazení v JavaScriptu (řádek č. 15). To navíc odstraní původní binding a nemá jeho vlastnosti!

  Jednou ze speciálních vlastností je vlastnost id (na řádku č. 9) a slouží k identifikaci a přístupu k danému objektu. V rámci QML komponenty musí být id unikátní. Po prvotním nastavení je navíc vlastnost id neměnná. Na jednom řádku je možné uvést více vlastností, které jsou oddělené pomocí středníku (řádek č. 11). Na předchozím řádku 10 (odmyslíme si zatím, jak funguje pozicování v QML) najdeme tzv. skupinovou notaci zápisu skupinových vlastností (group properties). Jedná se většinou o logické sdružení vybraných vlastností. Ekvivalentní zápis řádku 10 bez použití group properties by vypadal takto:

  10     anchors.verticalCenter: parent.verticalCenter
  10a     anchors,right: parent.right
  10b     anchors.rightMargin: 50

  Rychlý průlet QML pak zakončíme zpracováním signálů na řádku 15 kódu. Jazyk umožňuje v reakci na emitovaný signál vykonat blok JavaScriptového kódu – v našem případě přiřadí neprůhlednosti (opacity) hodnotu 1.0 typu real. Více kódu si ukážeme později v textu na názorných příkladech.

  Grafické uživatelské rozhraní

  link

  Základním stavebním kamenem v QML je element Item. Jedná se o nevizuální element, který však obsahuje všechny základní vlastnosti vizuálních elementů, jako je šířka, výška, kotvy (anchors) atd. a je jejich přímým předkem v hierarchii objektů. Možné využití je například pro seskupování prvků uživatelského rozhraní. Takže se i Item používá velmi často a jedná se o celkem užitečný element.

  Přehled základních elementů pro tvorbu UI

  link

  Jeden z dalších základních elementů, Rectangle, jsme si už představili v příkladu výše, kde k Item přidával jen vizuální formu. Pojdme se tedy podívat, jaké základní elementy QML/Qt Quick dále nabízí.

  Text, TextEdit a TextInput

  link

  Pro výstup textu je v QML určen element Text. Ten jednak dědí základní vlastnosti elementu Item a také dovoluje většinu běžných operací s textem. Od změny stylu (sdružená vlastnost font – velikost textu, tučné písmo atd.) až po rich text, ve formátu HTML (vlastnost textFormat). Zajímavou vlastností je i elide, která nahradí dlouhý text třemi tečkami a tak zabrání přetečení textu a uživatele informuje o jeho neúplném zobrazení. Samozřejmostí je možnost nastavení zalamování textu.

  QML

  Text { text: "First"; font.pixelSize: 48; }
  Text { text: "Second"; color: "red"; font.pixelSize: 24; }
  Text { text: „Third“; color: „white“; font.pixelSize: 64; font.bold: true; font.strikeout: true; }

  Elementy TextInput a TextEdit pak slouží ke vstupu textu. TextInput je editovatelný řádek textu, TextEdit rozšiřuje řádek editovatelného textu na víceřádkový editor. Oba elementy nabízí stejné možnosti formátování jako základní text a přidávají možnost validace vstupu, případně vstup omezený maskou, označení textu a základní metody pro práci s textem.

  Image

  link

  Element Image, jak už název napovídá, se používá k zobrazení obrázků. Zdroj se definuje ve vlastnosti source jako URL a může se jednat jak o lokální soubor (absolutně i relativně adresovatelný), tak i soubor ze síťového zdroje (protokol HTTP), případně Qt Resource (handler qrc:). Důležitou vlastností je fillMode, to je způsob, jakým se vyplní plocha elementu. Výchozím nastavením je roztáhnutí obrázku na jeho plochu. Dále pak roztáhnutí s ořezem a vyplnění dlaždicemi.

  QML

  Image {
    width: parent.width 
    height: 100
    source: "http://openclipart.org/image/200px/svg_to_png/28818/purzen_Stone_slabs_with_cracks.png"
  }
  
  Image {
    width: parent.width
    height: 100 
    source: "http://openclipart.org/image/200px/svg_to_png/28818/purzen_Stone_slabs_with_cracks.png" 
    fillMode: Image.Tile
  }

  MouseArea

  link

  TextInput a TextEdit samozřejmě nejsou jediné vstupní elementy v QML. QML podporuje vstup z klávesnice (ten přeskočíme, dnešní mobilní systémy většinou klávesnice ignorují), polohovacího zařízení (myš, dotykové plochy) a umí zpracovat i základní vícedotyková gesta (GestureArea).

  Použití MouseArea je velmi jednoduché – například vyplněním rodičovského prvku a definováním reakce na vybrané signály – např. kliknutí (onClicked), stisk a podržení (onPressAndHold) atd.

  QML

  Rectangle {
    id: rect ...
    Text { text: "Click me"; ... }
  
    MouseArea {
      anchors.fill: parent
  
      onClicked: console.log("Clicked at [" + mouseX + ", " + mouseY + "]")   }
  }

  Ve výše uvedeném přehledu samozřejmě nejsou uvedeny všechny elementy Qt Quick 1. Zbylé elementy jsou k dispozici v dokumentaci, která obsahuje spoustu příkladů využití. Seznámili jsme se však se základy jejich použití, které jsou ve zbylých elementech velmi podobné.

  Umisťování prvků

  link

  QML nabízí tři základní možnosti pozicování prvků. Je možné pozicovat absolutně s využitím vlastností x a y, ovšem tenhle přístup by měl být v QML tabu a využíván co nejméně, protože QML přináší mnohem chytřejší a flexibilnější možnosti. Důvodem je využití v mobilních zařízeních, které mají rozličné velikosti displejů, různá rozlišení atd. Proto QML přináší takzvaný anchoring, neboli ukotvení. Nejedná se o odkaz (link), jako je to v HTML, ale o možnost ukotvit různé prvky k okolním prvkům (ve stejné úrovni stromu objektů). Pro názornost si vypůjčíme nákres z dokumentace.

  edges_qml anchors

  Rectangle { id: rect1; width: 100; height: 100; color: "red" }
  Rectangle { id: rect2; anchors.left: rect1.right; width: 100; height: 100; color: „blue“ }

  Dalši možností jsou předpřipravené kontejnery Row, Column, Flow a Grid. Jejich názvy jsou samovysvětlující. Více v následujícím příkladu.

  columnrow

  Rectangle {
    id: rect
    anchors.fill: parent
    Column {
      Row {
        Rectangle { width: rect.width / 2; height: rect.height / 2; color: "red"; }
        Rectangle { width: rect.width / 2; height: rect.height / 2; color: "blue"; }
      }
      Row {
        Rectangle { width: rect.width / 2; height: rect.height / 2; color: "yellow"; }
        Rectangle { width: rect.width / 2; height: rect.height / 2; color: "green"; }
      }
    }
  }

  Model/View architektura

  link

  Valná většina dnešních mobilních aplikací (tedy oblast, na kterou především míří vývoj v QML/Qt Quick) je postavena na principu zobrazování seznamů informací. Jedná se např. o RSS feed, seznam kuchařských receptů, kurzovní lístek nebo statusy uživatelů sociálních sítí, jako je Facebook a Twitter. A ty chceme zobrazit pokud možno v co nejvíce uživatelsky přívětivé formě. Při tvorbě uživatelských rozhraní v QML se k tomu v hojné míře využívá klasická architektura model/view. Jednoduše česky řečeno: seznam informací zde slouží jako zdroj dat (model) pro nezávislý pohled (či více pohledů – view) na data. O vykreslení informací jednotlivých prvků se pak stará tzv. delegát.

  Model a Repeater

  link

  Nejjednodušším modelem v QML je prostý celočíselný model – viz následující příklad. Ten využívá výše uvedeného pozicování do mříže (gridu) ve spojení s neméně zajímavým elementem jazyka QML – Repeaterem, tedy elementem, který umí automaticky opakovat vybrané komponenty (potomky elementu Item). V našem příkladu to budou číslice od jedné do devíti v mřížce 3×3.

  repeater

    Grid {
      id: grid
      anchors.fill: parent 
      columns: 3
      rows: 3
  
      Repeater {
        model: 9 
        delegate: Rectangle {
          width: parent.width / grid.columns 
          height: parent.height / grid.rows 
          Text {
            anchors.centerIn: parent
            text: modelData + 1         }
        }
      }
    }

  Obsahem vlastnosti model pak může být i seznam řetězců a objektů. Proměnná index pak obsahuje pořadí komponenty v repeateru a modelData pak její obsah. Pokud je jako model použit buď vlastní model exportovaný z jazyka C++ nebo např. element QML ListModel, má Repeater přístup ke všem jeho vlastnostem. ListModel si hned představíme.

  ListModel a ListView

  link

  ListModel je jednoduchý kontejner, obsahující jednotlivé prvky seznamu – ListElementy. Ty mají definováno datové role namísto vlastností. Syntaxe jejich zápisu je však stejná. ListModel může být jak zapsán přímo v QML, tak vytvořen dynamicky za běhu aplikace. To se hodí například na zpracování dat, která jsou stahována ze sítě.

  ListView je element, který doplňuje výše uvedený ListMode a slouží k zobrazení obsahu modelu. Na rozdíl od Repeateru se jedná o hotovou komponentu, která celý proces zobrazení dat zjednodušuje. Přidává kinetické skrolování, umisťování prvků, sekce, výběr jednotlivých prvků atd.

  V následujícím příkladu vytvoříme model, který bude obsahovat jako jednotlivé prvky druh ovoce, jejich počet a obrázek (tedy tři role – name, fruits a image). Na rozdíl od příkladu s Repeaterem jsme komponentu použitou v delegátovi nadefinovali mimo tělo ListView.

  listview

    ListModel {
      id: fruitModel
  
      ListElement {
        name: "Apples" 
        fruits: 3 
        image: "images/matou_apple.png"
      }  
  
      ListElement {
        name: "Pears" 
        fruits: 5 
        image: "images/matou_pear.png"     }
    }
  
    ListView {
      anchors.fill: parent
  
      model: fruitModel
      delegate: fruitDelegate
    }
  
    Component {
      id: fruitDelegate
  
      Row {
        width: parent.width
        height: 100
  
        Text {
  	    width: parent.width / 3
          text: name
        }
  
        Repeater {
          model: fruits
  
          delegate: Row {
  		  Image {
  		    source: image
  		  }
  		}
        }
      }
    }

  Závěr

  link

  V této části seriálu jsme vám představili základy práce v QML/Qt Quick, stále nám ovšem chybí jedna důležitá věc pro tvorbu uživatelských rozhraní, a to jeho komponenty, jako jsou tlačítka, menu a jiné prvky, které jsme si ukázali již v předchozí části. Samotné QML žádné hotové komponenty neobsahuje a je na vývojáři, aby si vytvořil vlastní. Svět Qt Quick ovšem není tak zlý, jak se zdá, a pro vybrané platformy existují komponenty již předpřipravené. Usnadňují jak vývoj, tak především zaručují jistou jednotnost aplikací na dané platformě. Pro MeeGo Harmattan a Symbian existují Qt Components a v rámci vývoje první skutečné aplikace vám je podrobněji představíme v následujícím dílu.

  Be Qt: Soutěž

  link

  Pokud jste se rozhodli soutěžit se sdružením Openmobility a Nokií, tak máte za sebou první skutečné seznámení s QML/Qt Quick a nastává ideální doba k odeslání registrace vašich aplikací, na které již netrpělivě čekáme!

         

  Hodnocení: 100 %

          špatnédobré        

  Nástroje: Tisk bez diskuse

  Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

  Komentáře

  Vložit další komentář

  28.3.2012 09:14 Roman Došek | skóre: 17 | blog: flare
  Rozbalit Rozbalit vše Re: QML – moderní uživatelská rozhraní v Qt (2)
  Díky za článek, zkoušel jsem Qt na Androidu a vypadá to, že QWidgets moc použitelné nejsou, asi nebude jiná možnost než použvat na mobilech QML....
  Rezza avatar 28.3.2012 12:34 Rezza | skóre: 25 | blog: rezza | Brno
  Rozbalit Rozbalit vše Re: QML – moderní uživatelská rozhraní v Qt (2)
  Jj, klasicke QWidgets moc pouzitelne nejsou. Jedna moznost je MTF (MeeGo Touch Framework). Je to set dotykovych Qt like C++ widgetu, ale to je mrtve a nejsem si jisty, jestli by to slo rozjet na necem jinem nez Meru/Harmattanu. Pro Android jiz existuji i Qt Components, nezkousel jsem zatim (a Qt Components priste).

  Kazdopadne jsem rad, ze se clanek libil :)
  29.3.2012 10:30 s0 | skóre: 32 | blog: nejchytřejší kecy | prágl
  Rozbalit Rozbalit vše Re: QML – moderní uživatelská rozhraní v Qt (2)
  furt to nedávám ;)

  To si jako opravdu někdo myslí, že v tomhle budou grafici dělat? Nebo je to (působí to tak) zase cílený na javascript/CSS borce? Ta Qt5 bude fakt průser.
  Kuolema Kaikille (Paitsi Meille).
  29.3.2012 12:58 MartinK
  Rozbalit Rozbalit vše Re: QML – moderní uživatelská rozhraní v Qt (2)
  Co konkretne ti na tom vadi ? :)

  Nejsem sice grafik, ale dela se mi v tom dost dobre - ani necitim potrebu pouzivat nejaky designer a vsechno pisu rucne.
  29.3.2012 14:20 s0 | skóre: 32 | blog: nejchytřejší kecy | prágl
  Rozbalit Rozbalit vše Re: QML – moderní uživatelská rozhraní v Qt (2)
  jsem holt starej pardál. Nějak jsem zatím nenašel využití v reálném životě (to pro mne mobily nejsou). Všude je všechno absolutně pozicované, žádné layouty, syntaxe jak z prdele. A hlavně že je to mainstream pro Qt5. Přestože v tom mají snad akorát button (nadsázka). Třeba na to jednou bude nějaký využití, ale zatím fakt ne. Abych si musel přes repeatery kreslit vkastní tableview, na to jsem fakt příliš sexy.
  Kuolema Kaikille (Paitsi Meille).
  Rezza avatar 29.3.2012 18:32 Rezza | skóre: 25 | blog: rezza | Brno
  Rozbalit Rozbalit vše Re: QML – moderní uživatelská rozhraní v Qt (2)
  Uz jsem ti na Jabberu psal, ze to absolutni pozicovani je blbost Nokiackych tutorialu - precti si tady o Anchors a layoutech (je to zbezne, aby clanek nebyl na sto stranek). Existuji desktopove Qt Components, kde Tableview je. Tento clanek je uvod do QML, pristi bude prakticke vyuziti :)
  29.3.2012 21:07 s0 | skóre: 32 | blog: nejchytřejší kecy | prágl
  Rozbalit Rozbalit vše Re: QML – moderní uživatelská rozhraní v Qt (2)
  já vím. Jen kveruluju.

  Hele, tak mne napadlo. Což takhle vzít příklady z místního Qt seriálu a zkusit některý z nich přepsat do QML? (http://www.abclinuxu.cz/serialy/qt-4-psani-grafickych-programu) Ale měli by to dělat lidi, kteří QML umí, žejo.
  Kuolema Kaikille (Paitsi Meille).
  Saljack avatar 29.3.2012 17:18 Saljack | skóre: 28 | blog: Saljack | Praha
  Rozbalit Rozbalit vše Re: QML – moderní uživatelská rozhraní v Qt (2)
  Mě na tom nevadí jedna věc, ale přímo mě se.e "Samotné QML žádné hotové komponenty neobsahuje a je na vývojáři, aby si vytvořil vlastní." Tohle je podle mě obrovský krok zpět a zároveň největší problém celého QML. Proč nemůžou být komponenty již obsažené v QML?
  Sex, Drugs & Rock´n Roll.
  Rezza avatar 29.3.2012 18:31 Rezza | skóre: 25 | blog: rezza | Brno
  Rozbalit Rozbalit vše Re: QML – moderní uživatelská rozhraní v Qt (2)
  Komponenty budou v pristim dilu. Byl to brutalni pruser ze zacatku na Symbianu. Proto tam kazda Qt Quick aplikace vypada jinak.
  Saljack avatar 29.3.2012 18:44 Saljack | skóre: 28 | blog: Saljack | Praha
  Rozbalit Rozbalit vše Re: QML – moderní uživatelská rozhraní v Qt (2)
  A právě v tomhle vidím problém. Měli by prostě existovat základní komponenty přímo v Qt Quick a ne aby se tam museli přidávat. Dnes jsem celé odpoledne zprovozňoval Necessitas (Qt pro Android kdyby někdo nevěděl) a nejvíce času mi zabralo právě to zprovoznění komponent (když nepočítám, že mi z nějakého záhadného důvodu nešla v emuláturu síť a tak jsem nemohl do něj nainstalovat Qt). Kdyby to někoho zajímalo nakonec stačilo postupovat podle tohohle.
  Sex, Drugs & Rock´n Roll.
  Rezza avatar 31.3.2012 14:59 Rezza | skóre: 25 | blog: rezza | Brno
  Rozbalit Rozbalit vše Re: QML – moderní uživatelská rozhraní v Qt (2)
  V Qt 5 to naopak bude jeste vic rozsekanejsi a QML bude uplne bokem od Quicku - tedy bude to jen jazyk. Ale jako fakt v Symbianu to s Qt Components byl ze zacatku dobry bordel :(
  Josef Kufner avatar 30.3.2012 04:32 Josef Kufner | skóre: 67
  Rozbalit Rozbalit vše Re: QML – moderní uživatelská rozhraní v Qt (2)
  Android tímhle trpí taky (ale ne kvůli QML). Zrovna před pár dny jsem hledal, jak se mění vzhled aplikací a ony to mají zapečené v sobě, každá po svém.
  Hello world ! Segmentation fault (core dumped)

  Založit nové vláknoNahoru

  ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
  © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.