Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
A duvod? Tecka ve jmenu uzivatele je podle mne normalni regulerni znak (navic hodne firem ma emaily ve tvaru "jmeno.prijmeni@firma.cz", takze je dobre mit i stejne pojmenovane uzivatele).
To je sice populární a hojně rozšířené, ale nepříliš prozíravé. Login name je identifikátor, a kombinace jména a příjmení nesplňuje zcela zásadní požadavek jednoznačnosti. Chcete-li mermomocí někam nacpat jméno a příjmení, existuje v tabulce uživatelů položka, která je k tomuto účelu daleko vhodnější, už proto, že právě k tomuto účelu byla zřízena: full name. Chcete-li uživatelům zřizovat módní e-mailové adresy, i na to existuje standardní nástroj: aliasy.
Ja jsem jenom argumentoval na to, ze zakazovat v loginu apriori nejake relativne korektni znaky je blbost.
A priori korektní znaky jsou písmena anglické abecedy (raději jen malá) a číslice. Čislice raději až od druhého znaku. Podle okolností ještě možná podtržítka a pomlčky. Na cokoli jiného si raději nechte zajít chuť, protože s tím můžete někde narazit. Například ta tečka: představte si, že existují uživatelé abc
a abc.def
a skupina def
(povolíte-li tečku v login name, je něco takového naprosto korektní); co má podle vás potom udělat příkaz
chown abc.def file?
Alespon v mem Linuxu ma chown syntaxi "chown user:group file" - cili stejne jako v passwd - tedy opet muze byt ve jmenu uzivatele cokoliv krome NULLu a dvojtecky.
To je standardní chování. Ale všechny mně známé verze chown
(včetně GNU verze) kvůli zpětné kompatibilitě stále akceptují i dříve používanou tečku.
/etc/passwd
. Proč ho raději nedáte do smbpasswd
, kam patří?
Škoda, že se článek nevěnuje binární kompatibilitě s distribucí severoamerického výrobceSouhlasim, skoda. Treba se toho nekdo ujme a napise pokracovani na zaklade vlastnich zkusenosti, kde uz se nemusi venovat trivialnostem zminenym v tomto clanku.
Podle podmínek GPL, kterou je licencována většina sw v RHEL, jsou povini umožnit přístup ke zdrojákům pouze zákazníkům a hlavně to nemusí být v podobě připravených a funkčních balíčků, takže to co dělají je jenom čistě dobrovolná záležitost, která může ze dne na den skončit. Tak to alespoň vidím já.
treba kvuli ORACLE ci jinym proprietarnim app, ktere podporuji pouze RHEL
(váš příspěvek)
Oracle's Unbreakable Linux Support offering includes Linux operating system support for Red Hat Enterprise Linux AS/ES (RHEL), Novell SUSE LINUX Enterprise Server (SLES), and Asianux. Oracle customers running RHEL, SLES or Asianux, can call Oracle directly for any Oracle or OS issue.
Ad instalace z prvního CD. Pokuď budete instalovat ze sítě a nechce se vám vypalovat (stahovat) celé CD, stačí použít image z adresáře os/i386/images. boot.iso (4.8 MB) je CD image, diskboot.img (6MB) se dá použít třeba na nabootovaní z USB flash disku.
Ad instalace z prvního CD. Pokuď budete instalovat ze sítě a nechce se vám vypalovat (stahovat) celé CD, stačí použít image z adresáře os/i386/images. boot.iso (4.8 MB) je CD image, diskboot.img (6MB) se dá použít třeba na nabootovaní z USB flash disku.Ano, diky za doplneni, tuhle moznost jsem opomnel popsat. Prvni CD jsem stahoval, protoze jsem byl zvedavy, jestli je mozne instalovat pouze z nej. Neni.
Co je to proboha za "princip"? Buď si jej nemohou dovolit, nebo ho nepotřebují. Nějak mi uniká význam. Pěkný článek.
pro ty uživatele, kteří si profesionální (placené) řešení RHEL nemohou či z principu nechtějí dopřát.Diky :) Vyznam je ciste ironicky a znamena totez, co jste napsal vy. Je to princip neplatit za neco, co (jeste) nepotrebuji :)Co je to proboha za "princip"? Buď si jej nemohou dovolit, nebo ho nepotřebují. Nějak mi uniká význam. Pěkný článek.
Tiskni
Sdílej: