OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Ohledně té pomalosti. V jednom obchodě jsem držel v jedné ruce Ifon a druhé G1 (mají stejný procesor, nějaký ARM). G1 měl svižnějží odezvu Gui a aplikace se rychleji spouštěly. A podle ohlasů na netu okolo povyku s BFS schedulerem existují pro nějaký Android Cyano ROM s BFS, se kterým prý dostanete pocit výměny hardware za mnohem výkonnější .
Velice mě zklamalo to, že jsem večer odložil telefon nabitý na 60 % a ráno byl vypnutý kvůli prázdné baterii – nedovedu si vysvětlit, co se tam dělo, že to dokázalo tolik spotřebovat.WiFi. S vypnutým WiFi jsem telefon lehce používal tři dny (nějaké přečtení e-mailů, instalace dvou třech aplikací, trochu je vyzkoušet, žádné telefonáty, žádné přehrávání hudby) – a z plně nabité baterky jsem se dostal zhruba na 50 %. Druhý den jsem dopoledne zapnul WiFi, za pár hodin po zjištění, jak žere baterku, jsem ho zase vypnul, a večer už jsem se dostal k varování 15 % nabité baterky (a oranžový symbol baterky), pak červený symbol baterky a nakonec jen blikání oranžové ledky a telefon nešel „probudit“ (ale byl pořád zapnutý, po zapojení do nabíječky jej šlo okamžitě odemknout a normálně s ním pracovat). Za dvě hodiny nabíjení byla baterka opět plná.
To také není nejšikovnější řešení. To dělají i Windows Mobile. Pokud něco stahuje při "vypnutém" mobilu, jsou dvě možnosti - WiFi se zapne (a bude žrát vesele dál), nebo to bude stahovat přes mobilní síť (což zase nepotěší lidi s placením za přenesená data). Obě řešení mají své pro a proti a osobně se mi řešení u Hera líbí víc než zmíněné vypínání WiFi. Nechat mobil přes noc na kabelu není problém a aspoň během noci může udělat všechny synchronizační a stahovací záležitosti tak, aby s tím nevyčerpával baterii přes den.
Paměti RAM má Hero více než mnohý starý desktop – 512 MB
na ofic stranke pisu ze pamet RAM je 288 MB a pamet ROM ma 512 MB
Jsou někde na webu nějaké pěkné testy výkonu JRE pro G1? Napsal jsem pro Android šachový program (http://honzovysachy.sourceforge.net/) a výkon na telefonu mě dost nepříjemně překvapil. I když mi bylo jasné, že to bude o dost pomalejší, než když pustím stejný javovský kód na normálním JRE na svém notebooku. (Ne v androidím emulátoru, tam je to taky pomalé, ale jako normální javovskou PC aplikaci s AWT místo androidího GUI.) Rozdíl je ještě větší, než jsem čekal. Nejde mi o rychlost např. práce se soubory, alokací, GUI a podobně, spíš o rychlost kódu algoritu tj. aritmeticko-logické operace, přístup do pole, volání metod atd. Kolikrát by tohle mělo být pomalejší než na normálním dnešním PC?
No já vím, ale ono je to na té G1 asi 80 pomalejší. Místo tří miliónů pozic mi to vyhodnotí jen necelých čtyřicet tisíc. To jsem přece jenom nečekal. Až se naučím volat a překládat na Androidu nativní kód v C, tak schválně vyzkouším, jaký poměr bude tady. Jestli je to zpomalení oproti PC spíš špatným JRE a nebo procesorem.
Tiskni
Sdílej: