abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 06:00 | IT novinky

    T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 21:55 | Komunita

    Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 21:22 | Bezpečnostní upozornění

    Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 14:22 | IT novinky

    Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    včera 12:22 | IT novinky

    Amazon koupil společnost Bee zaměřenou na nositelnou osobní AI aktuálně nabízející náramek Pioneer (YouTube) s mikrofony zaznamenávající vše kolem [𝕏, LinkedIn].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    včera 04:33 | IT novinky

    Společnost Teufel nedávno představila svůj první open source Bluetooth reproduktor MYND.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 10
    22.7. 20:00 | Nová verze

    Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    22.7. 19:33 | IT novinky

    Anton Carniaux, právní zástupce Microsoft France, pod přísahou: Microsoft nemůže garantovat, že data z EU nepředá do USA bez EU souhlasu, musí dodržovat americké zákony.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 43
    22.7. 15:33 | Nová verze

    Byl vydán Mozilla Firefox 141.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Lokální AI umí uspořádat podobné panely do skupin. Firefox na Linuxu využívá méně paměti. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 141 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    21.7. 22:44 | Bezpečnostní upozornění

    NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    Kolik tabů máte standardně otevřeno ve web prohlížeči?
     (27%)
     (25%)
     (5%)
     (6%)
     (5%)
     (2%)
     (3%)
     (28%)
    Celkem 106 hlasů
     Komentářů: 14, poslední včera 23:49
    Rozcestník

    Samba - Linux jako server v sítích s Windows

    30. 10. 2002 | Petr Kačenka | Recenze | 20344×

    Recenze knihy
    Úvod

    Tato kniha, jak již sám název napovídá, se věnuje nástroji na sdílení prostředků Samba. Kniha je určena pro odborníky na systém Unix a předpokládá pouze minimální znalost systému Microsoft Windows. Je velká škoda, že autoři nerozšířili knihu o kapitolu, která by popisovala systém Unix alespoň v podobném rozsahu, jako je popisován systém Windows. Kniha by potom byla dostupnější také správcům, kteří používají pouze Windows a Linuxu se z libovolného důvodu obávají. Určitě by ubylo správců, kteří jsou podle autorů knihy zralí pro lékařskou péči, protože o Linuxu doposud ani neslyšeli.

    Obsah

    Kniha je formálně členěna do devíti kapitol a šesti dodatků. V kapitole první jsou vysvětleny základy, které jsou později využívány v dalším textu. V kapitole druhé je podrobně popsána instalace Samba serveru na počítači s Linuxem. Třetí kapitola se podrobně věnuje nastavení klientů Windows pro práci se Sambou. V kapitolách čtyři a pět jsou diskutována disková sdílení. V kapitole šest jsou diskutovány uživatelské účty a jejich zabezpečení. Informace o tisku a službě WINS jsou popsány v kapitole sedmé. V posledních dvou kapitolách se autoři věnují lahůdkám a problémům, včetně jejich řešení. Pro správce samby jako takové jsou velice důležité dodatky, obzvláště dodatek C - Referenční příručka konfiguračních nastavení Samby.

    Hodnocení

    Autoři se v knize nebojí upozornit na nedostatky Samby v porovnání s nativním chováním Microsoft Windows. Správce sítě si tak může ověřit, jestli je Samba řešením pro jeho síť ještě dříve, než započne samotnou instalaci. V knize jsou také často vysvětlovány způsoby řešení rozdílných filosofií přístupu autorů Unixu a autorů Windows.

    Ačkoliv knihy s podobnou tématikou stárnou velice rychle, autoři i překladatelé se s tímto jevem vyrovnali velice dobře. Kniha se snaží vysvětlovat obecné vlastnosti Samby a upozorňuje na vybraná specifika některých verzí. Časté jsou také upozornění na záludnosti různých verzí Microsoft Windows a na nutnost instalace odpovídající verze Samby.

    Pěkný dojem z knihy kazí relativně časté formální chyby a nedostatky. Zpravidla se jedná o nesoulad mezi psaným textem a obrázky. Jako příklad uveďme situaci, kdy v textu hovoříme o sdíleném disku G, ale na obrázku je vyznačen disk H. Časté chyby jsou v IP adresách. Dobrý pocit z knihy kazí také nedůslednost překladatelů, kteří některé obrázky nepřeložili do češtiny, nebo naopak přeložili obrázek, ale nepřeložili výpis v textu. Nezřídka se proto z obrázků, které mají usnadnit orientaci v textu, stávají spíše hlavolamy.

    Autor:Robert Eckstein, David Collier-Brown & Peter Kelly
    Nakladatelství:Computer Press
    Cena:397,- Kč
    Datum vydání:2001
    Počet stran:384
           

    Hodnocení: 24 %

            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    30.10.2002 10:24 Jiri Bajer | skóre: 34 | blog: Sarimuv koutek | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Dokumentace k Sambe
    Tohle je jedna z mala knizek, ktere se vyplati si nejen precist, ale mit je i doma po ruce. Je pravda, ze Samba 2.0.7 uz je trosku starsiho data (byla napr. v RH 7.1), ale knizka je opravdu uzitecna. Kdyz jsem podle ni konfiguroval Sambu, mel jsem akorat znacne problemy s pochopenim logiky Windozich siti (rozdil mezi Workgroup a Domain apod.). Na vyuku zakladu *NIXu je podle me spousta jinych knizek, takze tehle to opravdu nechybi. Akorat cekam, kdy vyjde dalsi dil, protoze dnes mame Sambu 2.2.6 a zmeny jsou pomerne rozsahle. Prirustek funkci typu podpora hesel v LDAP, PAM modul pro autorizaci pres NT PDC, podpora 2k/XP...

    Pro ty, kdo vladnou anglictinou bych doporucil http://samba.kn.vutbr.cz/samba/docs/Samba-HOWTO-Collection.html

    30.10.2002 18:13 Roj
    Rozbalit Rozbalit vše Ta obalka
    Ve skutecnosti neni modra na obalce tak zariva a jasava :-) Ale jinak je to skvela kniha a rozumel jsem ji, i kdyz su linuxovy zacatecnik.
    14.2.2003 09:55 Marys
    Rozbalit Rozbalit vše +++
    Mohu rict ze mi tato kniha velice pomohla pri konfiguraci Samba serveru.
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.