abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
dnes 17:00 | Nová verze

Po pěti letech vývoje byla vydána nová verze 2.6.0 svobodné tahové strategické počítačové hry Freeciv (Wikipedie) inspirované herní sérií Civilization. Přehled novinek v oznámení o vydání.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
včera 16:11 | Nová verze

Byla vydána verze 8.0 open source unixového operačního systému NetBSD (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
včera 12:33 | Zajímavý projekt

Uživatel denholmsdead již více než rok zveřejňuje na redditu své obrázky s linuxovou tématikou. Náhledy obrázků jsou k dispozici na linux.pictures. Obrázky v plném rozlišení na GitLabu.

Ladislav Hagara | Komentářů: 2
20.7. 18:55 | Zajímavý projekt

Společnosti Google, Microsoft, Twitter a Facebook společně představily open source platformu Data Transfer Project (DTP). Cílem platformy je zjednodušit uživatelům přechod a přenos dat mezi jednotlivými online službami. Podrobnosti v pdf a na GitHubu.

Ladislav Hagara | Komentářů: 5
20.7. 18:33 | Nová verze

Canonical a Microsoft společně oznámili, že PowerShell Core je nově dostupný také jako snap balíček na Snapcraftu. Microsoft uvolnil zdrojové kódy PowerShellu (Wikipedie, GitHub) v srpnu 2016 pod open source licencí MIT a naportoval je na Linux.

Ladislav Hagara | Komentářů: 2
20.7. 13:11 | Zajímavý projekt

Novinkou v minor aktualizaci webového prohlížeče Vivaldi je podpora vyhledávače Qwant (Wikipedie). Vývojáři Vivaldi zdůrazňují, že se jedná o evropský vyhledávač respektující soukromí uživatelů.

Ladislav Hagara | Komentářů: 7
20.7. 01:33 | Nová verze

Po šesti letech od vydání verze 1.0 byla vydána verze 2.0 multiplatformního editoru tagů MusicBrainz Picard (Wikipedie). Přehled novinek, vylepšení a oprav v changelogu.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
19.7. 16:22 | Nová verze Ladislav Hagara | Komentářů: 14
19.7. 15:00 | Komunita

Dnes končí podpora Ubuntu 17.10 Artful Aardvark. Uživatelům je doporučen přechod na Ubuntu 18.04 Bionic Beaver s prodlouženou podporou do roku 2023. Podpora standardních verzí Ubuntu je 9 měsíců. Verze 17.10 byla vydána 19. října 2017.

Ladislav Hagara | Komentářů: 12
19.7. 13:33 | Bezpečnostní upozornění

Společnost Oracle vydala čtvrtletní bezpečnostní aktualizaci svých softwarových produktů (CPU, Critical Patch Update). Opraveno bylo celkově 334 bezpečnostních chyb. V Oracle Java SE je například opraveno 8 bezpečnostních chyb. Všechny jsou vzdáleně zneužitelné bez autentizace. V Oracle MySQL je opraveno 31 bezpečnostních chyb. Vzdáleně zneužitelných bez autentizace je 7 z nich.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
Jak čtete delší texty z webových stránek?
 (77%)
 (20%)
 (5%)
 (7%)
 (2%)
 (10%)
Celkem 376 hlasů
 Komentářů: 40, poslední 29.6. 10:21
  Rozcestník

  SETI@home

  29. 9. 2004 | Petr Bravenec | Recenze | 10899×

  Časopis New Scientist nedávno otiskl zprávu, že projekt SETI@home nalezl signál, který by mohl mít svůj původ u mimozemšťanů. Opět se tak zvedla vlna zájmu o SETI@home. Jaké jsou naše šance? Co očekáváme, že na obloze uslyšíme? Jakými způsoby oblohu prohledáváme?

  Začátky SETI

  Pokud víme, lidé se odedávna zajímali o to, jestli je naše civilizace osamocená, nebo máme někde ve vesmíru společnost. Svého průkopníka v oblasti mají i Češi - už Nerudovy žáby kvákaly a staraly se o to, zdalipak jsou tam nahoře žáby taky. Až posledních několik desítek let ukázalo, že v nejbližším okolí žádnou podobnou civilizaci neobjevíme a musíme se poohlédnout v širším okolí.

  Teoretický základ pro mezihvězdnou komunikaci položili P. Morrison a G. Coccony v roce 1959, když ukázali na vodíkovou spektrální čáru 1420 MHz. Téměř ve stejnou dobu začal první projekt pátrající po mimozemské civilizaci - Ozma. Astronom Frank Drake si spočítal, že s teleskopem, se kterým v tu dobu pracoval, by se mohl domluvit s podobným zařízením do vzdálenosti deseti světelných let. Po dobu dvou set hodin pak na 7200 kanálech širokých 100 Hz sledoval hvězdy Tau Ceti a Epsilon Eridani.

  Od dob projektu Ozma probíhalo mnoho dalších (Cyclops, Phoenix, Serendip).

  SETI@home je úzce spojené s projektem Serendip. Jeho cílem je přehlídka oblohy - teleskop nemusí být zaměřený na konkrétní místo. Přijímač je zavěšen nad anténou v Arecibu a zaznamenává tu část oblohy, na kterou je právě teleskop obrácený. Část dat z projektu Serendip se zpracovává v projektu SETI@home. Díky velikému počtu zapojených počítačů může SETI@home analyzovat data mnohem podrobněji, než kterýkoliv jiný projekt.

  Máme vůbec šanci něco slyšet?

  Pro odhad našich šancí existuje už dlouhou dobu Drakeova rovnice. Dosazováním různých hodnot lze dojít k různým závěrům - od myšlenky, že jsme v galaxii sami, až po závěr, že galaxie se technickými civilizacemi, podobnými té naší, jenom hemží.

  N = 
    N*
    fp
    ne
    fl
    fi
    fc
    fL
  N* Počet hvězd v galaxii 4 * 1011
  fp Zlomek hvězd, které mají planetární systémy 0.3
  ne Počet planet v systému s podmínkami pro vznik života 2
  fl Zlomek planet, na kterých život vzniká 0.3
  fi Zlomek planet s inteligentním životem 0.1
  fc Zlomek planet s komunikativní technickou civilizací 0.1
  fL Zlomek doby života civilizace ve srovnání s vesmírem 10-8

  Po dosazení uvedených hodnot nám vyjde, že v současnosti je v Galaxii přibližně deset civilizací na podobné či vyšší technické úrovni než je ta naše. Naše civilizace je velmi mladá. Zlomek vyjadřující dobu života naší civilizace je proto zvolen velmi malý. Pokud by se civilizace běžně dožívaly vysokého věku (desítky miliónů let), pak by se vypočítaný počet existujících civilizací rapidně zvyšoval.

  Naše šance na zachycení signálu snižuje další aspekt, který v Drakeově rovnici není uvedený. Máme-li se považovat za typickou civilizaci, pak se dá předpokládat, že v galaxii i všichni ostatní pouze poslouchají a pouštějí si na svých počitadlech SETI@home, ale nikdo nevysílá - nikdo není ochotný trvale utrácet vysoké částky za provoz "kosmického majáku".

  Doba trvání civilizace je v Drakeově rovnici velkou neznámou a přitom velmi ovlivňuje vypočítanou hodnotu. S uvedenými hodnotami to vypadá, že naše šance je téměř nulová. Pokud by se nám ale prokazatelně podařilo zachytit signály cizí civilizace, mohli bychom předpokládat, že číslo fL je ve skutečnosti mnohem vyšší a že civilizace našeho typu se dožívají vysokého věku. Znamenalo by to, že naše problémy například se znečištěním, jaderným zbrojením či terorismem pravděpodobně dokážeme vyřešit, a čeká nás dlouhá a šťastná budoucnost. Myslím, že i tento jediný aspekt - možnost odhadnout už dnes náš osud na desítky miliónů let dopředu - stojí za veškerou tu vynaloženou energii a námahu.

  Globální komunikační kanál

  Teleskop v Arecibu, který je pro projekt SETI@home využíván, je pevně svázaný se zemí a obsáhne pouze část oblohy. Tím je dáno, jak veliký kus oblohy můžeme prozkoumat. Na jakém kmitočtu bychom ale měli poslouchat? Elektomagnetické spektrum je velmi široké a sledování kompletního spektra řekněme od stovek kHz do stovek GHz je v současnosti výpočetně zcela nezvladatelné. Na nižších kmitočtech narážíme i na příliš malou velikost současných teleskopů - i kdybychom na nižších kmitočtech našli mimozemský signál, nepodařilo by se nám zjistit, odkud signál přichází. Je nějaký kmitočet, který by případná cizí civilizace mohla preferovat?

  Jeden takový kmitočet se nabízí - 1420 MHz, pověstná vlna o délce jedenadvacet centimetrů. Je to vodíková spektrální čára - při přechodu elektronu na nižší energetickou úroveň vyzáří vodíkový atom jedno kvantum elektromagnetického záření právě o tomto kmitočtu. A protože je vodík zdaleka nejrozšířenější prvek ve vesmíru, dá se s určitou pravděpodobností očekávat, že jej budou znát i cizí fyzikové a také oni zvolí pro komunikaci tento kmitočet. Vlna jedenadvacet centimetrů tvoří všeobecně známý vesmírný kmitočtový standard a můžeme doufat, že ostatní zájemci o kontakt si vyberou právě tento kanál.

  Na zemi je základem života voda. Je to možná jen náš vodíkový patriotismus, který nás nutí předpokládát, že i ostatní tvorové kdesi ve vesmíru budou mít stejnou chemickou podstatu. Na trochu vyšším kmitočtu (1640 MHz) září hydroxylová skupina OH. Ta spolu s vodíkem tvoří vodu - kmitočet 1420 a 1640 MHz nedaleko od sebe tvoří symbolický základ života. I to může být psychologický aspekt pro volbu tohoto kmitočtu.

  Jak by vypadal signál od mimozemšťanů?

  Vesmír je plný různých rádiových zdrojů. Kvazary, pulsary (první pozorování pulsaru bylo považováno za signály mimozemšťanů), radiační pásy planet (velmi hlučný je například i náš Jupiter na kmitočtech kolem 20 MHz), vrchní vrstvy hvězd (nejhlasitějším rádiovým zdrojem na obloze je naše Slunce). Jak bychom mohli odlišit signál mimozemské civilizace od přírodního zdroje?

  Signál mimozemšťanů by byl pravděpodobně vysílán ve velmi úzkém kmitočtovém spektru. Nejužší pozorované spektrum vyzařované přírodním zdrojem je prý kolem 300 Hz (zajímalo by mě, co vysílá v tak úzkém pásmu). Takový signál je při hledání díky svému charakteru dosti nápadný. Zároveň by bylo vysílání ve velmi úzkém kmitočtovém pásmu výhodné z energetického hlediska - čím více energie se koncentruje do jednoho bodu na frekvenční ose, tím je signál ostřejší - může proniknout do prostoru s vynaložením menší síly (analogie s ostřím nože tak úplně nepokulhává - v přírodě se nic podobného noži také běžně nevyskytuje).

  Protože je teleskop v Arecibu svázaný se zemí - nelze jej směrovat. Kvůli otáčení země je jednotlivý rádiový zdroj zaměřen pouhých dvanáct sekund. Při přechodu ohniska teleskopu přes spojitý signál se v záznamu dat objeví gaussova křivka. To je jeden typ signálu, po kterém projekt SETI@home pátrá. Dalším typem signálu je trojice impulsů ve stejném časovém odstupu, takzvaný triplet. Třetím typem signálu je série impulsů. Konečně posledním typem je kombinace předchozích tří.

  Všechno je navíc zkomplikováno doplerovým posuvem signálu. V důsledku otáčení země kolem své osy se signál 1420 MHz posouvá v kmitočtovém spektru o 0.15 Hz/sec. Pokud mimozemšťané vysílají signál ze svojí planety, bude jejich vysílání ovlivněno rotací jejich světa, o kterém ovšem nic nevíme. Signál se proto může pohybovat napříč kmitočtovým spektrem a v každý okamžik může být jinde. Odesilatelé ale mohou upravit kmitočet vysílaného signálu a provést tak korekci doplerova posuvu. Chování mimozemšťanů můžeme jen těžko odhadnout.

  Zajímavý je pouze signál nalezený opakovaně

  Projekt SETI@home generuje přibližně 15 miliónů reportů každý den. Je proto samozřejmě nemožné považovat všechny nalezené signály za vysílání mimozemšťanů.

  Teleskop v Arecibu vidí stejné místo na obloze přibližně jednou za půl roku. Ke zpracování se posílá každé místo oblohy nejméně dvakrát. Signál začíná být zajímavý až při opakovaném pozorování. Podobných signálů se za dobu existence projektu nashromáždilo kolem dvou set.

  Proto se teleskop znovu zaměřil na nalezené cíle a z dvou set nejpodezřelejších signálů zbyl pouze jediný, který byl pozorovaný opakovaně. Právě ten způsobil začátkem září takový rozruch.

  Jak pracuje SETI@home

  Projekt SETI@home hledá v kmitočtovém pásmu širokém 2,5 MHz okolo centrální frekvence 1420 MHz. Protože teleskop v Arecibu nemá širokopásmové připojení na internet, záznamy z teleskopu se ukládají na magnetické pásky (jde o mimořádně rozsáhlý soubor dat) a ty se pak posílají ke zpracování na univerzitu v Berkeley.

  Celý kanál široký 2,5 MHz se rozdělí na kousky široké zhruba 10 kHz a dlouhé 107 sekund. Jednotlivé balíky dat se potom opatří dalšími údaji o čase a místě pozorování a podobně, a takto se potom odesílají na zpracování jednotlivým uživatelům.

  Aby se nestalo, že signál začne v jednom datovém balíku a skončí v dalším a díky tomu zůstane nepovšimnutý, balíky se mírně překrývají.

  SETI@home prohledává balík pomocí fourierových transformací ve čtrnácti různě širokých kmitočtových kanálech. Nejužší kanál má 0.075 Hz, nejširší 1200 Hz. V nejužších pásmech je nízké časové rozlišení, proto se zde nedají aplikovat algoritmy pro hledání gaussových průběhů nebo hledání impulsů. Zato je v nejužších pásmech velmi dobrá citlivost a úzkopásmový signál, který by jinak zanikl v okolním šumu, je v nejužším pásmu dobře detekovatelný.

  Protože signál k nám může dorazit s předem neznámým doplerovým posuvem v závislosti na rotaci země a cizí planety, je nutné systematicky korigovat možný doplerův posuv a opakovaně prohledávat celý balík dat znovu a znovu. Doplerův posuv se koriguje s krokem 0,002 Hz/s v rozmezí ±20 Hz. S krokem 0,296 Hz se signál prohledává v rozmezí -20 až -50 Hz/s a +20 až +50 Hz/s - v tomto rozmezí se navíc neprohledává nejužší kmitočtový kanál široký 0,075 Hz.

  Právě kvůli opakovaným výpočtům trvá celé prohledávání jednoho datového balíku tak dlouho.

  seti@home našel gaussovský signál
  Program našel gaussovský signál. Zpět do centra se hlásí signály, které jsou ohodnocené známkou (fit) nižší než deset.

  seti@home našel trojici impulsů (triplet)
  Program našel trojici impulsů (triplet).

  Okno xsetiathome je rozdělené na několik částí:

  Data Analysis

  Program zde vypisuje, čím se momentálně zabývá (počítáním FFT, počítáním doplerova posuvu, hledáním tripletů, pulsů, gaussovských signálů). Dále se zde můžete dozvědět, jak široký kmitočtový kanál se prohledává a jaká je použitá korekce doplerova posuvu. Ve spodní části informační oblasti se zobrazují nejlepší nalezené signály.

  Data Info

  Informace, ze které části oblohy, kdy a na jakém kmitočtu jsou data nahraná. Pro určení místa na obloze používají astronomové dvě souřadnice: deklinaci (úhel od zemského rovníku) a rektascenzi (úhel od jarního bodu na obloze).

  V grafu ve spodní části okna program zobrazuje kmitočtové spektrum. Většinu signálů, které ohodnotí program jako podezřelé, v grafickém znázornění spektra stejně neuvidíte, protože budou utopené v šumu. Pokud se zde vyskytne nějaká viditelná anomálie, půjde s nějvětší pravděpodobností o silné pozemské rušení.

  SETI@home na Linuxu

  Zatímco ve Windows program SETI@home funguje jako klasický screensaver - pracuje pouze v době nečinnosti uživatele, v unixových prostředích je program SETI@home rozdělený do dvou procesů. Skutečný klient je určený pouze pro povelovou řádku.

  Program je k dispozici pouze v binární podobě. Není třeba jej nějak instalovat, stačí rozbalit a spustit. Při prvním spuštění z vás program vytahá odpovědi na několik otázek a pak už se připojí k internetu, stáhne si balík dat a pustí se do hledání. Výpočet lze kdykoliv přerušit nebo spustit - výpočet pokračuje v místě, kde byl přerušen.

  Pro prostředí X11 je v instalačním balíku přiložen program xsetiathome. Ten nedělá žádné výpočty, stará se pouze o zobrazení průběhu hledání. Pro výpočty není program xsetiathome důležitý (spíše zdržuje).

  Abyste se mohli připojit k probíhajícímu výpočtu, je potřeba spustit program setiathome s parametrem -graphics (příkazem nohup se program spustí na pozadí a přežije i vaše odhlášení):

  nohup setiathome -graphics &

  Program přistupuje na internet standardním protokolem http. Je-li z počítače přístup na internet pouze přes proxy server, je zapotřebí to programu sdělit:

  nohup setiathome -proxy moje-proxy:3128 -graphics &

  Program nedokáže využít víceprocesorový stroj, ale není problém pustit více instancí. V takovém případě je ale nutné pouštět každý proces v samostatném pracovním adresáři.

  Protože program může běžet na pozadí a nepotřebuje ke své činnosti obrazovku, můžete jej spustit i na počítači uloženém někde v serverovně ve sklepní části budovy. Protože ale program používá pro komunikaci s grafickým frontendem sdílenou paměť, nelze nastartovat grafickou nadstavbu na jiném počítači. Bohužel se mi nikdy nepodařilo ani připojit grafickou nadstavbu ke vzdálenému X serveru. Množství zobrazovaných informací je pravděpodobně tak velké, že je síť nestačí přenášet. Na serveru tak poběží program bez vizuální kontroly.

  Odkazy

  http://setiathome.ssl.berkeley.edu/
  Domácí stránka projektu SETI@home
  Has SETI@home Found a Signal?
  Článek o signálu, který způsobil rozruch začátkem září.
  The Planetary Society: SETI@home: how it all works
  Článek o tom, jak SETI@home hledá mimozemské signály. Na konci je několik odkazů na další detailní články. Pokud se zajímáte o astronomii a příbuzné obory, určitě stránky planetary.org navštivte.
  The Scientist and Engineer's Guide to Digital Signal Processing
  Vynikající kniha o digitálním zpracování signálů. SETI@home sice většinu technik popsaných v knize nepoužívá, ale můžete se zde dozvědět více o Fourierových transformacích, na kterých je každý projekt typu SETI@home založený. Informace v knize jsou čtenáři předložené s velkým důrazem na praktické využití.
  FFTW: Fastest Fourier Transform in the West
  Knihovna pro výpočet Fourierových transformací. Pro využití frekvenční analýzy není nutné vědět, jak Fourierovy transformace pracují (a riskovat zastavení mozku).
         

  Hodnocení: 54 %

          špatnédobré        

  Nástroje: Tisk bez diskuse

  Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

  Komentáře

  Vložit další komentář

  29.9.2004 09:12 Bubo
  Rozbalit Rozbalit vše xsetiathome
  Pod KDE existuje ksetiwatch, toto pouzivam aj ja, ked mam obcas chut kuknut ako to rata :-)
  29.9.2004 09:38 Samael
  Rozbalit Rozbalit vše Rakovina
  Kdysi jeste byl podobny projekt kde se nepocitali ufoni ale hledal se vypoctem lek na rakovinu...Nevi nikdo jestli to bezi pod Linuxem a kde se da stahnout...Dik
  29.9.2004 10:47 finn | skóre: 42 | blog: finnlandia | 49° 44´/13° 22´
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Rakovina
  Viz seznam nejrůznějších projektů distribuovaných výpočtů (nejen pro Linux).
  Užívej dne – možná je tvůj poslední.
  egg avatar 29.9.2004 11:05 egg | skóre: 20 | Praha
  Rozbalit Rozbalit vše Nejbližší okolí
  ..v nejbližším okolí žádnou podobnou civilizaci neobjevíme

  Mým oblíbeným scénářem je nalezení života hned za humny - v oceánu na Europě. Kdyby opravdu byl i tak blízko, znamenalo by to, že vesmír musí být života plný! (Život ovšem ještě neznamená civilizaci, jak to slovo běžně chápeme.)

  Co jsem v SETI@Home už našel, moc nesleduji. Ale v .bash_profile kontroluju, kolik jsem toho už spočítal. :-) Teď zpracovávám jubilejní 600. jednotku.

  cd ~/setiathome
  X=`grep ^prog state.sah | cut -f2 -d= | cut -f2 -d.`
  X=$(($X / 1000000))
  Y=`grep ^nresults user_info.sah | cut -f2 -d=`
  Y=$(($Y + 1))
  echo SETI@Home progress: unit \#$Y, $X%
  
  29.9.2004 11:30 Leoš Literák | skóre: 74 | blog: LL | Praha
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Nejbližší okolí
  ja bych mohl pristi mesic dojit ke 4000 :-)

  Docela by me zajimalo, kam az je "slyset" elektromagneticky sum ze Zeme. Tolik radii, televizi poslednich sto let. Jenze ty signaly asi budou dost slabe.

  Kdyby nejaci ufoni meli vlastni SETI at UFO, meli by nas sanci zaslechnout treba ve vzdalenosti 50 svetelnych let?
  Zakladatel tohoto portálu. Twitter, LinkedIn, blog, StackOverflow
  Petr Bravenec avatar 29.9.2004 12:06 Petr Bravenec | skóre: 43 | blog: Bravenec
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Nejbližší okolí
  Já už jsem nad tím taky přemýšlel. Kdyby mimozemšťani měli stejný projekt jako my, tak by nás s největší pravděpodobností nikdy nenašli. Pokud vím, tak na 1420 MHz nevysíláme, takže by museli hledat na jiných kmitočtech. Mohli by hledat například radarové signály, nosné vlny televizních vysílačů a podobně. Ale radarové signály bývají často velmi úzce směrované, takže i kdyby dorazily k mimozemšťanům a ti signál zaregistrovali, nejspíš by při použití stejného postupu (vícenásobný příjem signálu z jednoho místa) nikdy nepojali ani podezření, že se u nás něco děje. Trochu nadějnější je z tohoto hlediska televize. Jenomže počet silných pozemních stanice dle mého názoru stagnuje a distribuce signálu se bude rychle přesouvat ke kabelovým rozvodům nebo k digitální modulaci a družicovému přenosu. U družic je paprsek opět velmi úzce směrovaný. Digitální modulace se používá pro optimální využití kmitočtového spektra a nevznikají při ní žádné výrazné výkonové špice, jako například nosný kmitočet u amplitudové modulace u klasického pozemského vysílání. Komunikace mobilními telefony, rozhlasové vysílání a podobně vytvářejí spíše pestrou směs slabých signálů... naše země by se při pohledu z větší dálky jevila jako podivný objekt se zvýšenou hladinou šumu v nezvyklé kmitočtové oblasti.
  Petr Bravenec - Hobrasoft s.r.o.
  1.10.2004 10:13 Filip Jirsák
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Nejbližší okolí
  Myslím, že na vodíkové čáře vysílá právě také SETI, i když zdaleka ne po celé obloze, ale jen některé sektory. Jinak myslím, že s tím radiovým šumem (TV, rozhlas) se právě "počítá", že to by bylo pravděpodobně to, co by mimozemská civilizace nejspíš zachytila. Jenže zase není v našich silách monitorovat celou oblohu na tak velkém frekvenčním rozsahu. Myslím, že někdo od SETI o tom napsal knížku, sci-fi, která vychází z reálných základů okolo SETI, kde mimozemská civilizace zachytila právě projev Hitlera (ovšem zachytila to právě díky umělému původu, obsah naštěstí nebyl důležitý). Byl podle toho také natočen film, mnohem horší než kniha, jak už to bývá :-) Ještě kdybych si tak vzpomněl na název :-)
  Petr Bravenec avatar 1.10.2004 10:35 Petr Bravenec | skóre: 43 | blog: Bravenec
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Nejbližší okolí
  Nejsem si jistý, kolik pokusů o vysílání bylo učiněno. Pokud vím, lidi vysílali nějaký signál tuším ke kulové hvězdokupě M13 v Herkulu - což byl ovšem totální nesmysl. V kulových hvězdokupách se vyskytují pouze velmi staré hvězdy první generace a dá se oprávněně předpokládat, že tam budou naprosto chybět těžší prvky. Z vodíku a helia se mimozemšťan uplácat nedá...

  Lidi jsou vyrobení z materiálu, který už nejméně dvakrát prošel nitrem hvězdy. Termojaderná reakce ve hvězdách je jediný proces, při kterém vznikají těžší prvky (až po železo). Ještě těžší prvky pak vznikají při výbuchu supernov - pro výrobu těžších prvků (zlato, uran a podobně) je potřeba dodávat velké množství energie. Tolik energie nedokáže vyrobit ani termojaderná reakce a je potřeba si pomáhat gravitačním hroucením.

  Jinak zmiňovaná kniha se jmenuje "Kontakt", napsal ji Carl Sagan. Film s Judy Foster skutečně nedosahoval kvalit knižky. Odhaduju, že to bylo především proto, že průměrně inteligentní filmař opovrhující jakýmkoli vzděláním přírodního směru nezná jediné iracionální číslo (například PÍ - 3.1415926535...) a tak je ve filmu naprosto ignorována ta nejfantastičtější myšlenka z celé knihy. Když jsem knížku dočítal, běhal mi mráz po zádech a ještě tři dni se mi o tom zdálo :-)
  Petr Bravenec - Hobrasoft s.r.o.
  29.9.2004 14:59 klassik | skóre: 24 | blog: Klassikov | Praha
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Nejbližší okolí
  prvni co by ufoni videli by byl Hitleruv projev
  V podstatě nic nevím
  29.9.2004 11:58 Vraána
  Rozbalit Rozbalit vše command-line version
  I pro Windows existuje noGUI verze SETI@home = i386-winnt-cmdline.

  P.S. Všichni jste žabaři :)

  Results Received 5150

  Total CPU Time 8.757 years

  Average CPU Time per work unit 14 hr 53 min 45.8 sec

  Average results received per day 2.70

  Registered on: Wed Jul 14 09:39:46 1999 UTC
  29.9.2004 17:04 chechetak
  Rozbalit Rozbalit vše Re: command-line version
  jaj ty hajzel jak to ze mas tolko :o] !!!!!!!! ja mam asi 250 data units completed a pritom mam computer time len 2500 hodin!! nenavidim ta!!! :-]
  29.9.2004 17:49 Vlastimil Ott | skóre: 66 | blog: Plastique | Opava
  Rozbalit Rozbalit vše Re: command-line version
  Pokud nejsi schopen nějaké inteligentnější reakce, tak radši vůbec nic nepiš.

  správce diskuzí
  Práce: Liberix, o.p.s. | Blog: OpensourceBlog.cz | Online kurz Zlatý WordPress
  29.9.2004 13:35 Pajlo
  Rozbalit Rozbalit vše SETI@home - dakujem neprosim
  Je to okopirovane z PRIELOM 21 (najdete na: http://www.hysteria.sk/prielom/21/ ) ale absolutne s tym suhlasim.

  urcite vsichni znate seti@home, nie ? takova ta vec co hleda ufouny a ma fasa setric. tohle to si alespon mysli drtiva vecina jeho uzivatelu. ale proc jsou klienti closed source ? proc je sitova komunikace tak obfuscovana ? proc jakekoliv pokusy o reverse engeneering selhaly ? lidi z projektu seti@home se brani tim ze se tim pokousi zamezit cheatovani, kdyby meli klienty opensource tak si je kazdy muze upravit aby poskytovali fake results. imho je pravda nekde jinde - protoze treba konkretne tento problem se da resit poslanim jednoho bloku vice lidem (coz se dela stejne kvuli nestabilite klientu) a zaznamenat si prubezne nejake states vypoctu a ty odeslat s results, pokud jeden klient podvadel, prijde se na to.

  jen si to vemte, seti@home ma zhruba 4,5 milionu ucastniku. rekneme ze kazdy average comp (amici maj nabuseny masiny a moc koukaj na tv) ma asi tak 1000 bogomips, to mame nejakych 4,5 miliardy bogomips, to uz je celkem solidni vykon na louskani treba rsa384 klicu. mozna by se meli prejmenovat nsa@home :) a i kdyby ty klienti opravdu delali furierovu analyzu, ok, dejme tomu, tak co treba takovy echolon ? z neho proudi terabajty dat pcm kodovanych telefonich hovoru jez je treba prohnat voiceanalyzou na pattern matching "nebezpecnych" slov. (usama, arab, bomba, teror, letadlo, jahodovy syrup...). na to by byl prece takovy cluster jako delany, ne ? ale zanechme teorii. takze ted uz jsem vas presvedcil ze seti@home je spatne. a ted co je (resp. bude) dobre: nedavno se mi jeden clovicek pochlubil dosti zajimavym napadem. urcite vsichni poznate johna, fasa vecicku na crackovani hesel jez s dobrymi vstupnimi daty (tj. slovniky) dokaze delat divy. a ted si vemte kdyby se vzalo fazole.cz, seti@home a john a smatlalo se to dohromady. o cem je rec ? samozrejme ze cpu time exchange.
  29.9.2004 13:48 Zdeněk Štěpánek | skóre: 57 | blog: uz_mam_taky_blog | varnsdorf
  Rozbalit Rozbalit vše Re: SETI@home - dakujem neprosim
  Zdravim

  aneb vseobecne znamy john@home :-)

  Jinak kolega vyse ma dost mozna pravdu, obarzek Europy z wikipedie je az mooc podobny silnicni siti na zemekouli: http://en.wikipedia.org/wiki/Image:Europa_g1_true.jpg

  Zdenek
  www.pirati.cz - s piráty do parlamentu i jinam www.gavanet.org - czfree varnsdorf
  egg avatar 29.9.2004 18:47 egg | skóre: 20 | Praha
  Rozbalit Rozbalit vše OT - Europa
  Proč nenapíšeš reakci o tomu, nač reaguješ? ..

  Ty markantní čáry na Europě nejsou nic umělého, AFAIK jsou to přirozeně vznikající (slapovými silami a impakty) pukliny ve vodním ledu, který pokrývá celý povrch. Pod ním je s vysokou pravděpodobností oceán kapalné vody. A v něm by hypoteticky mohlo něco žít.

  egg avatar 29.9.2004 19:07 egg | skóre: 20 | Praha
  Rozbalit Rozbalit vše Re: SETI@home - dakujem neprosim
  Konspirační teorie jako vyšitá! :-) A jako taková je z principu nevyvratitelná, takže se ani nebudu snažit dokázat opak. Souhlasím, že proprietární kód instalovaný na milionech stanic je pro takové teorie živnou půdou. A taky souhlasím, že NSA by zajásala mít něco takového k dispozici. Dovolím si ale poznamenat, že dobré jméno univerzity v Berkeley je pro mě určitou zárukou, že SETI@Home nepočítá nic víc než FFT vesmírných signálů. Navíc ani trochu nevěřím, že by si astronomové nechali vzít takovou příležitost k analýze svých dat a ještě k tomu propůjčili své dobré jméno. Či že by se o ten výpočetní čas byli tiše ochotni dělit. Oni dnes sbírají takové množství údajů, že po ničem tolik netouží jako mít výpočetní kapacitu na jejich analýzu. Přinejmenším stejně jako NSA.

  A něco pro echt konspirační teoretiky. ;-) Nemyslíte, že NSA má dávno k dispozici něco silnějšího než celé SETI@Home dohromady? Třeba kvantový počítač apod. :)

  29.9.2004 16:22 Libor Klepac | skóre: 45 | Mýto
  Rozbalit Rozbalit vše boinc
  zdravim

  zkousel jste nekdo ten novy projekt(program), na ktery prechazi?

  http://setiweb.ssl.berkeley.edu/

  vypada to dobre, umi to pouzit vic procesoru, je to vubec takove flexibilni, ale kdyz jsem to zkousel pred mesicem, tak si to nebylo schopny stahnout pracovni jednotku
  Urine should only be green if you're Mr. Spock.
  29.9.2004 19:42 Ondra 'Kepi' Kudlík | skóre: 29 | Brno
  Rozbalit Rozbalit vše Re: boinc
  Ta chyba je podle jejich webu už opravená.

  Navíc pokud jsem správně pochopil, jsou k dispozici i zdrojové kódy, tudíž odpadá oprávněná paranoia....
  29.9.2004 19:50 Libor Klepac | skóre: 45 | Mýto
  Rozbalit Rozbalit vše Re: boinc
  no asi ne zcela ;-)

  kody jsou ...ale jenom od toho boinc ...to je jenom nejaky koordinator (rozdeluje procesorovy cas treba mezi vic projektu , stahuje a tak ) ...ale pred chvili jsem to zkousel pustit a stahovalo to nejakou binarku setiathome_4.02 ..ale zase to nejak umrelo...takze nevim
  Urine should only be green if you're Mr. Spock.
  29.9.2004 18:33 šmejky | skóre: 10 | Mariánské Lázně
  Rozbalit Rozbalit vše eh?
  Nejsem si jist, zda jsem to dobře pochopil a tak mě opravte, jestli se mýlím. Mám chápat větu "Program je k dispozici pouze v binární podobě. Není třeba jej nějak instalovat, stačí rozbalit a spustit." jako decentní způsob, jak naznačit, že tento program je proprietární?
  Lorem ipsum dolor sit amet!
  egg avatar 29.9.2004 18:48 egg | skóre: 20 | Praha
  Rozbalit Rozbalit vše Re: eh?
  Pochopil jsi dobře, bohužel.
  30.9.2004 00:52 otakar | skóre: 6
  Rozbalit Rozbalit vše Re: eh?
  No, je to jeste o trosku horsi:). Seti preslo pod projekt boinc viz. http://boinc.berkeley.edu/ coz prinasi par vyhod i nevyhod. Podstatne je, ze prijem i odesilani pocitanych dat (ze vsech projektu ktere si uzivatel prihlasi) ridi program boinc a ten si po startu krome dat stahne i binarku pro prislusny projekt. Pro seti je to momentalne klient setiathome_4.02_i686-pc-linux-gnu o delce cca 7.3 MB. Odkazy na zdrojaky jsou sice dole na http://setiweb.ssl.berkeley.edu/sah_about.php jenze predpokladam automaticky upload novych verzi klientu a to jsou opet binarky :) Jinak receno, na stroj s durazem na zabezpeceni je to jiste riziko, ale u vsech ostatnich (beznych uzivatelskych) je to uplne jedno. To by clovek nedelal nic jineho, nez kontroloval.
  30.9.2004 09:41 Michal
  Rozbalit Rozbalit vše Re: eh?
  Pochopil to dobre nastesti a ne bohuzel!
  egg avatar 30.9.2004 10:28 egg | skóre: 20 | Praha
  Rozbalit Rozbalit vše Re: eh?
  Bohudík, správně pochopil. Bohužel, je to tak. ;-)
  30.9.2004 19:44 jm
  Rozbalit Rozbalit vše Re: eh?
  Hmm, fakt nechapu, k cemu by mi asi tak byly zdrojove kody k Seti@Home a podobnym aplikacim. Jestli je nekdo paranoidni, tak at si to proboha na pocitaci nepousti, nikdo ho k tomu nenuti.
  30.9.2004 08:54 Karel Zak
  Rozbalit Rozbalit vše Ptakovina...
  Proc proboha neni takovy vypocetni vykon pouzivan na neco smysluplnejsiho a praktictejsiho? (tedy pokud se nejedna o spiknuti NSA a spol.:-)). Souhlasim s dotazem na nejake lekarske pripadne jine vypocty s sanci na realnou pouzitelnost.

  Jinak uvaha, ze US university by se nenechali zatahnout do nejakych armadnich, tajnych a podobnych veci je IMHO chybna. Jsou to organizace, ktere se musi nejak uzivit a ktere celkem bezne prijmaji penize na vyzkum z armadnich a jinych statnich agentur. Narozdil od skol v CR jsou totiz daleko vice propojeny s praxi a s nutnosti zivit sama sebe.
  1.10.2004 12:38 Howard | skóre: 17
  Rozbalit Rozbalit vše boinc
  Stary seti@home, nyni oznacovany jako seti@home classic, jiz konci. V clanku nebyla zadna zminka o programu BOINC, coz je prostredi pro distribuovane vypocty, nejen seti.

  Prikladam par odkazu, ktere by Vam mohli byt uzitecne:

  Domovská stránka projektu BOINC http://boinc.berkeley.edu

  Česká stránka o BOINCu http://www.boinc.cz

  SETI zalozene na BOINCu http://setiweb.ssl.berkeley.edu/

  A pokud byste chteli navstivit thread v diskuznim foru, muzete zde: (pisu tam hlavni novinky) http://4um.ocguru.cz/viewtopic.php?t=62545&highlight=
  openSUSE 42.3
  2.10.2004 10:02 Christof | skóre: 22 | Havířov
  Rozbalit Rozbalit vše Nejen SETI
  Jestli se nekdo chcete zapojit do BOINC, tak pocitejte neco uzitecnejsiho nez mimozemstany, treba climateprediction.net ;-)
  Petr Bravenec avatar 2.10.2004 13:34 Petr Bravenec | skóre: 43 | blog: Bravenec
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Nejen SETI
  Existuje někde podobný článek o předpovídání počasí? Chtěl bych si přečíst, jakým způsobem se to dělá. Taky bych tam rád napsal "že nejdete dělat raději něco smysluplnějšího, třeba hledat mimozemšťany" :-)
  Petr Bravenec - Hobrasoft s.r.o.
  2.10.2004 19:59 Michal Marek (twofish) | skóre: 55 | blog: { display: blog; } | Praha
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Nejen SETI
  Kašlete na mimozemšťany a věštění počasí -- kdo nemá YETI@home, jako by nebyl!

  Zdravím yeti@physics.muni.cz ;-)
  egg avatar 3.10.2004 01:59 egg | skóre: 20 | Praha
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Nejen SETI
  Možná je výhodnější místo mimozemšťanů hledat Mersennova prvočísla. Když uspějete, získáte $50 000.

  Založit nové vláknoNahoru

  ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
  © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.