Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
Zajímalo by mě kolik kusů takovéhle knížky, která za pár let docela zastará, se v česku může prodat. Mě osobně by asi přišlo líto strávit rok života psaním vychytané knihy kterou si pak přečte třeba jen pár desítek (?) nebo možná stovek lidí.Nemám obavy, že by o to nebyl zájem. Kdo se podívá do e-shopu CPressu, tak vidí, že jde o nejprodávanější knihu měsíce (a jestli si dobře vzpomínám, viděl jsem ji na této pozici už v květnu)
Jestli by bývalo nebylo lepší ji napsat rovnou v angličtině nebo i ještě teď jí přeložit a vydat anglicky aby z ní mělo užitek řádově víc čtenářů?Kdybych ji měl psát v angličtině, nemohl bych si zdaleka tak hrát s jazykem, jako to dělám v češtině. Neumím anglicky tak dobře, abych toho byl schopen. Kniha by stylem připomínala manuálové stránky, což by asi nebylo úplně ono. Lepší by bylo přeložit český text do angličtiny. Tohle už je ale záležitost nakladatelství, jak se dohodne se zahraničními partnery, kteří by knihu případně vydali.
Nemám obavy, že by o to nebyl zájem. Kdo se podívá do e-shopu CPressu, tak vidí, že jde o nejprodávanější knihu měsícePrávě jsem se jal knížku si objednat, každopádně eshop CPressu je kaput (HTTP 503). Zřejmě je zájem o Jádro systému větší, než se očekávalo
U mě to zase byla doba mezi maturitou a přijímačkami. Zrovna jsem úspěšně složil maturitní zkoušku(a za to samozřejmě dostal nějaké provize) a měl se učit na přijímačky. Stejně jsem si ji honem utíkal koupit aby mi ji nikdo neukradl a říkal si, že se do ní pustím až po přijímačkách. Doma jsem ji vybalil, mrknul se na shrnutí a zběžně si proletěl obsah. Tak si teda aspoň přečtu předmluvu, vždyť když budu chtít tak prostě skončím a půjdu se učit. No tak z Předmluvy jsem o moc chytřejší nebyl, tak si alespoň ještě přečtu první kapitolu z úvodu. No když už mám za sebou ten úvod, tak už bych si mohl i přečíst něco o vnějším rozhraní jádra…atd. a málem jsem se vyprdnul na nějaké přijímačky.
Velmi se me knizka libi.To jsem rád, díky
Bude mit nejaky web, kde by se zverejnovaly ev. opravy a ktery by slouzil treba ke komunikaci ze ctenari?Web pro komunikaci se čtenáři je dobrý nápad, popřemýšlím o tom.
Zatim ti muzu vytvorit wiki-like dokument (neco jako ucebnice)Díky. Jak by to mělo vypadat?
v planu je moznost vytvorit si vlastni podabicko, ktere bude jen ve vasi reziiTo zní zajímavě
Tiskni
Sdílej: