abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 13:22 | Komunita

    Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 14:00 | Zajímavý článek

    Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 12:00 | Nová verze

    V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    17.7. 18:44 | Zajímavý článek

    Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    17.7. 16:11 | Nová verze

    Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    17.7. 15:55 | Komunita

    Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    16.7. 21:22 | IT novinky

    Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 19
    16.7. 16:22 | IT novinky

    Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 26
    16.7. 15:33 | Upozornění

    Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapyAI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.

    bindiff | Komentářů: 8
    16.7. 13:33 | Bezpečnostní upozornění

    Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    Kolik tabů máte standardně otevřeno ve web prohlížeči?
     (17%)
     (33%)
     (17%)
     (0%)
     (0%)
     (0%)
     (0%)
     (33%)
    Celkem 6 hlasů
     Komentářů: 3, poslední dnes 17:26
    Rozcestník

    Rozhovor: Česko se stává linuxovou mocností

    14. 4. 2006 | Leoš Literák | Rozhovory | 6751×

    Víte, že se Česko stává důležitým hráčem ve vývoji linuxových distribucí? Vyzpovídali jsme představitele SUSE i Red Hatu, kteří zde mají svá vývojová centra.

    Před několika lety založila německá distribuce SUSE v Praze svou pobočku. Nyní do České republiky přišel i americký Red Hat. Při této příležitosti jsme vyzpovídali jejich představitele.


    1. Kolik vývojářů Linuxu zaměstnáváte celosvětově?

      Michal Švec, SUSE: Novell zaměstnává na celém světě přibližně 600 vývojářů, z toho jich na vývoji Linuxu pracuje zhruba 200.

      Martin Šebesta, Red Hat: Red Hat má cca 1200 zaměstnanců. Kolik z toho je čistých vývojářů, to nevím. Vzhledem k tomu, ze se jedná o technologickou firmu, myslím si, že jejich podíl bude výrazně vyšší než normálně.


    2. Kolik z nich pracuje v Česku?

      SUSE: SUSE má v České republice 45 zaměstnanců.

      Red Hat: Náš tým má v současnosti 20 členů.


    3. Jaký máte cílový stav pro Česko?

      SUSE: Naše pobočka roste podle potřeb Novellu a celého odvětví, uvažovaný počet je v dohledné době okolo 60 - 70, ale konkrétní plán zatím není hotový.

      Red Hat: Asi 200 lidí v Čechách v průběhu následujících tří let.


    4. Proč jste si vybrali právě Česko a ne třeba Polsko či země bývalého Sovětského svazu?

      SUSE: Česká republika byla vybrána z několika důvodů. Jednak proto, že tu tehdy bylo celkem hodně linuxových vývojářů, stabilní a rozvinuté prostředí, svoji roli hrála také výhodná vzdálenost mezi Prahou a sídlem mateřské společnosti - Norimberkem. A v neposlední řadě také finanční aspekt.

      Red Hat: Právě kvůli vyspělé linuxové komunitě, dostatku kvalifikovaných a motivovaných lidí za rozumnou cenu (proto bylo zvoleno Brno).


    5. Česko je malá země a počet schopných lidí není neomezený. Budete si vychovávat absolventy? Spolupracujete s univerzitami a vysokými školami?

      SUSE: Spíše než bychom spolupracovali se školami přímo, snažíme se vycházet vstříc individuálním požadavkům zaměstnanců, kteří ještě studují, například na uspořádání pracovní doby apod.

      Red Hat: Ano, program spolupráce s univerzitami se rozjíždí. Již teď máme v našem týmu několik studentů, kteří po ukončení školy budou dále pokračovat ve své kariéře v Red Hatu.


    6. Pracují v české pobočce jen Češi, nebo je to multikulturní prostředí?

      SUSE: V České pobočce SUSE pracují kromě Čechů také Slováci a v rámci výměnných pobytů i kolegové z USA.

      Red Hat: V současné době Češi a Slováci. V jednání jsou Poláci. Spolupracujeme s mezinárodní studentskou organizaci AISEC.

           

    Hodnocení: 82 %

            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.