OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Vyšla čtvrtá aktualizace Debian GNU/Linuxu 4.0. NimbleX 2008 provádí konečná pročištění, dělá nějaké poslední úpravy na podpoře Bluetooth a v USB instalátoru a několik dalších věcí. Muslimská edice Ubuntu vyšla ve verzi 8.04.1. BLAG Linux And GNU 90001 opravuje pár nepříjemností verze 90000. IPCop 1.4.20 má opravené dnsmasq (reakce na nedávno nalezený problém v DNS) a několik dalších změn. Ulteo Applications System je instalovatelná verze inovativního systému Ulteo. Foresight Linux 2.0.4 představuje nové téma a poprvé přichází v odlehčené verzi na jedno CD. Je tu openSUSE 11.1 Alpha 1, které je však trochu šité horkou jehlou - nedoporučuje se používat pro instalaci DVD. Ubuntu 8.10 Alpha 3 obsahuje poslední X.org a Linux 2.6.26. Endian Firewall 2.2 RC2 především řeší chyby. Devil-Linux 1.2.15 je bezpečnostní aktualizace této distribuce pro firewally a směrovače. xPUD 0.7 - je jedna z drobných distribucí; xPUD má jen necelých 80 MB. Absolute Linux 12.1.05 má velkou změnu v instalátoru: přidává automatickou instalaci, která sama řeší diskové oddíly a další volby. Red Hat Enterprise Linux 4.7 dodává vylepšení ve virtualizaci a bezpečnosti, podpoře IPv6 a iSCSI a zahrnuje kompletní SystemTap.
S firmou VIA a její otevřeností to bylo dlouhou dobu nejisté. Sice dříve přislíbila otevření kódu a dokumentace, ale sliby nebyly následovány činy. Veřejnost se dočkala jen předkompilovaných modulů pro Ubuntu, které dost možná porušovaly GNU GPL. Před několika dny byla vydána zpráva, že Harald Welte začne s VIA spolupracovat. Některým z vás je toto jméno možná povědomé - Harald Welte je člověk, který stojí za projektem GPL Violations, jenž má za sebou několik úspěšných sporů. Welte také obdržel od Free Software Foundation ocenění za přínos k rozvoji svobodného softwaru. Ve VIA bude mít na starosti určení směru vývoje open source v této firmě a pomůže také se zlepšováním dokumentace a s vývojem ovladačů tak, aby jejich kvalita a styl odpovídaly linuxovému jádru.
A dali si na spěch. Už nyní je dostupná dokumentace o celkem 800 stranách. Ve třech dokumentech je možné najít informace o výrobcích PadLock, CX700 a VX800/200. PadLock je hardwarová podpora generování čísel a šifrování vestavěná do nových procesorů VIA, VX800 je čipset s integrovaným grafickým procesorem a na závěr CX700 je multimediální procesor určený pro mobilní trh.
Free Software Foundation varuje před mezinárodní dohodou ACTA (Anti-Counterfeiting Trade Agreement), kterou se chystají uzavřít Spojené státy, Evropská unie, Švýcarsko, Japonsko, Jižní Korea, Mexiko a Kanada. Samotný název dohody je poněkud zrádný - zdaleka se nejedná jen o ochranu zboží proti falzifikaci a zároveň je toho o ACTA velmi málo známo; to, co víme, se v podstatě skládá z úniků informací. FSF shrnuje toto nebezpečí, které vznikalo pod tlakem hudební lobby, do čtyřech bodů:
Electronic Frontier Foundation píše o ACTA také. ACTA bylo předmětem diskuze G8; dohoda by měla být kompletně vypracována do konce roku 2008. V USA měli občané příležitost dohodu komentovat - po velmi krátkou dobu a aniž by bylo vysvětleno, o co se ve skutečnosti jedná. Bylo totiž zveřejněno jen jeden a půl stránky povrchních informací.
Databázový server MySQL se každým rokem rozrůstá o nové funkce, které však velký podíl uživatelů nevyužije. Přidaly se ještě další důvody, a tak byl zahájen projekt Drizzle. Drizzle bude MySQL, u kterého se více spolupracuje s komunitou - pokud vytvoříte přínosný kód, můžete se zařazení dočkat mnohem dříve. Projekt bude menší - budou odstraněny uložené procedury, pohledy, triggrery, přidělování práv a nějaké enginy, které nejsou v podobě pluginů. To by, doufejme, mělo znamenat vyšší výkon. Vývojáři mají zájem opravovat staré chyby, neboť vývoj nebude omezován nerealistickými časovými plány. Dojde také na refaktoring základních dílů serveru, což je něco, co by u MySQL trvalo dlouho. Navíc projekt přinese veřejnosti aktuální kód InnoDB. Pokud to shrneme, záměrem není nahradit MySQL, ale nabídnout uživatelům produkt s jinými prioritami a vlastnostmi, ale stále dobrou kvalitou.
Mark Shuttleworth se během projevu na O'Reilly Open Source Convention dotkl linuxového desktopu a toho, jak by si jej představoval v budoucnu. Během příštích dvou let je podle něj na vývojářích, aby splnili obtížný úkol - tedy aby se ze stabilního a robustního systému stal systém, který je také krásný a jeho používání je zážitkem. „Podaří se nám nejen emulovat, ale také dostat se před Apple?“ Jako příklad uvedl iPhone, u kterého to není hardware, proč je tak poutavý, ale spíše software, který fascinuje a vyvolává tak někdy až šílenství mezi zákazníky. Aby se daly produkty neomezeně vylepšovat, považuje za klíčovou věc rozšířitelnost, tedy možnost vytvářet pluginy pro existující software. „Druhou klíčovou věcí pro inovaci je platformní tolerance. Je zásadní, aby se nám podařilo vyzkoumat, jak pracovat s Windows.“ Mark Shuttleworth také řekl, že doufá, že se odvětví přesune do stádia, kde není třeba žádat o nějaká svolení - tedy že vývojáři mohou volně přijít a začít stavět na cizím kódu, aniž by si museli dělat starosti.
Populární distribuce pro práci s diskovými oddíly prošla masivní změnou - Parted Magic 3.0. Úpravy se dotkly téměř všeho, ale zároveň bylo zájmem vývojáře udržet uživatelské rozhraní pokud možno nezměněné. Byly zařazeny HAL a D-Bus, nový X.org, základní detekce bezdrátových sítí, a to vše běží na Linuxu 2.6.26. Dále můžete najít FireFTP, udpcast, novou verzi GRUBu a funkci uložení relace, kterou uživatelé hodně žádali.
Velkou novinkou nového DragonFly BSD je souborový systém HAMMER. Ten nabízí obnovu po pádu při připojování svazku (tedy žádné
fsck
), pokročilou práci se snapshoty (kompletní možnost doladění vlastností snapshotů a další funkce elegantní správy), funkci přírůstkového mirrorování (master na více slaves), možnost vracení operací zpět (rollback) a maximální kapacitu souborového systému 1 exabajt. Další velké změny byly v PF - tam je zajímavou funkcí obnovování přehledu o aktivních spojeních; restart routeru s tímto systémem tedy nezpůsobí přerušení existujících spojení. Dále je v PF implementována nativní fair-queue. Hodně práce bylo odvedeno na ethernetových a WiFi ovladačích, stejně tak na podpoře Bluetooth. V dlouhém seznamu změn najdete také natažení aktuálního kódu z FreeBSD v některých oblastech (NATA, DRM, opravy chyb v UFS atd.).
Ultima Linux je distribuce na bázi Slackware, která se snaží být jednoduchá při instalaci i používání. Zatím bylo odloženo vydání verze 8.4 pro AMD64 (ačkoliv je možné si ji za pomoci skriptů sestavit sám). Jako jádro funguje Linux 2.6.24.7 se SquashFS a LZMA a nejpopulárnějšími souborovými systémy. Domovské adresáře je možné nechat snadno šifrovat, k dispozici jsou proprietární ovladače ATI a NVIDIA a hlavním prostředím je KDE 3.5.9, alternativně je dostupné Xfce 4.4.2. Mozilla Firefox a Thunderbird se instalují ve verzi 2.0.0.14 a jsou spolu s pluginy pro Flash, Javu a MPlayer.
Také v konzoli si můžete nastavit klávesové zkratky, které usnadní vaši práci. Prvním krokem pro takovou věc je zjistit si kódy kláves, což vám umožní program showkey
:
$ showkey režim klávesnice byl UNICODE [ pokud to zkoušíte pod X, možná to nebude fungovat, protože X server také čte /dev/console ] stiskněte libovolnou klávesu (program skončí 10 s po posledním stisku klávesy)... kód klávesy 28 uvolnění kód klávesy 103 stisknutí kód klávesy 103 uvolnění kód klávesy 105 stisknutí kód klávesy 105 uvolnění
Prvního kódu (28) si nevšímejte, protože to je uvolnění klávesy enter při odklepnutí příkazu. Pokud známe kód vybrané klávesy (například 106), můžeme si vytvořit soubor s mapováním, do kterého vložíme následující obsah:
string F100 = "mc\n" control alt keycode 106 = F100
První řádek definuje řetězec, který se má vložit do konzole při stisku klávesy a přiřazuje mu označení (zvolil jsem F100). Druhý řádek říká, že kombinace kláves Ctrl, Alt a klávesy s kódem 106 má znamenat provedení řetězce F100. Soubor necháme načíst (jako root):
# loadkeys < soubor.txt
A nyní se při stisku zvolené kombinace spustí Midnight Commander (mc
), za předpokladu, že jsme v konzoli (ne pod X serverem) a nacházíme se právě v shellu.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: