Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Neviem preco ale rubriku Distribucne Novinky mam najradsej zo vsetkeho....
Knoppix mne trochu zklamal, bylo super mit dvd nabusene programy, kdykoliv jsem neco potreboval z live dvd tak bylo na knoppix spolehnuti - byli tam nastroje, ktere jsem objevil teprve az kdyz je bylo skutecne zapotrebi. Ted je to znatelne chudsi a prvni co musi clovek, ktery ma zrak v poradku, udelat je zabit orcu.
Na druhou stranu chapu, ze to je tak trochu revolucni krok pro zpristupneni Linuxu nevidomym.
A me uz taky pomohl. Den potom co jsem si ho na zkousku vypalil jsem si omylem pri hrani s windows recovery smazl kompletni partition table a testdisk z knoppixu z toho udelal jen malou neprijemnost.
Tak nevím, jestli je to výhoda mít otevřené ovladače. Pro moji Intelku jsou snad od doby co se zajímám o linux, nicméně o plné podpoře všech funkcí si můžu nechat jen zdát. Když už něco jede, tak tomu zas chybí textury apod. Ale jsem Happy, že mám otevřený ovladač. Můžu se cítit svobodně, hlavně když musím řebootovat do Widlí :o). Nechci vypadat nevděčně, vím že vývojáři udělali obrovský kus práce, nicméně s funkčním a uzavřeným ovladačem bych si připadal svobodněji :o))
Drobnost k OLPC - to, že Negroponte v rozhovoru přehání a tvrdí, že netbooky žerou 20W, neznamená, že by bylo dobré to tak napsat do článku. Buď tam napište, že si to myslí on, nebo tam napište, kolik vážně žerou. Já netbook nemám, ale protože mi na mém ThinkPadu R61 běží linux s vyplou WiFinkou a s nějakými zbytečnostmi na ~12W, kámošovi na nejúspornější nastavení běžel na 8W, tak nevěřím, že netbooky (se svými SSD a menšími displejemi a podobně) žerou víc. Pokud tu někdo má Eeečko (nebo podobné) a powertop, tak sem prosím napište nějaké hodnoty, dík.
Pridej .... atomovy cpu ma mensi spotrebu nez ten nepovedenej chipset kterej musi mit vetrak pricemz cpu se bez vetraku v pohode obejde. Kde jsou ty doby kdy to bylo presne naopak. I s picopsu jsou realny odbery okolo 30W a spise vic. Mam na mysli celkovej odber - tedy to co nameris watmetrem jako odber ze zasuvky 220V. Sem zvedavej na nastupce Geode CPU pripadne novej CPU od Intelu. Kdyby udelali poradnej chipset k atomu , taky by to byla jina zabava.
Nějak se mi ty vaše odpovědi nezdály, takže jsem se zeptal majitele Eeečka, dostal jsem tyhle údaje (získané z /proc/acpi/battery/BAT0/state) - proud ~1.2-1.5 A, napětí ~8.3V, obvyklá hodnota je tedy 10-12W. Nevím, jaké ztráty nastávají na adaptéru, pokud se tím myslí napájecí adaptér, tak ten mě při provozu z baterky nezajímá, ne? Navíc prý to Eeečko jde taky ještě trochu uskrovnit. Může mi někdo vysvětlit rozdíl mezi hodnotou, co dává acpi a o které se chcete bavit vy?
Tiskni
Sdílej: