Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Proto jsem se rozhodl zjistit, jak si česká ministerstva počínají v jedné z nejjednodušších věcí - vhodné volbě formátů pro dokumenty, které se občanům poskytují.
Orgány státní správy musí občanům poskytovat různé dokumenty. Ať už se jedná o vyhlášky, formuláře, informativní zprávy, návody apod., vždy se musí hledat vhodný formát, ve kterém se bude příslušný dokument nabízet (lze použít i více formátů, je to naopak prospěšné). Formát se bude lišit podle toho, o jaký typ dokumentu se jedná. Pro účely komunikace státní správy s občany však musí ideální formáty splňovat následující podmínky:
Z uvedených podmínek je jasné, že toto nesplňuje prakticky žádný formát. Jaké formáty obecně tedy připadají v úvahu?
V praxi často používané formáty dokumentů Microsoft Office (Word, Excel apod.) mají několik zásadních problémů. Nejsou zdokumentované (a mají tedy omezenou použitelnost z hlediska aplikací a platforem), nezaručují správnou interpretaci a jsou obecně datově nepříliš úsporné. Nejsou proto vhodnými formáty pro komunikaci státní správy s občany.
Nyní postupně navštívím webové servery všech českých ministerstev. Na každém z nich se podívám na poskytované dokumenty a zhodnotím jejich formáty. Některé namátkou vybrané dokumenty stáhnu a vyzkouším jejich praktickou použitelnost - a to vždy hned v několika aplikacích, pokud to půjde. Tedy PDF vyzkouším pomocí XPDF, KGhostView a KPDF, formáty MS Office potom v OpenOffice.org.
Dokumenty publikované ve formátu HTML nebudu (až na výjimky) zvlášť komentovat, protože lze těžko určit, co je ještě nedílnou součástí webových stránek, a co už samostatným dokumentem. Nebudou tedy ani obsaženy v mém výběrovém souboru. Nebudu brát nijak v ohled to, zda ministerstvo deklaruje splnění podmínek pro přístupnost webu atd., či nikoli - důležité je, jak to funguje v praxi.
Pro praktickou zkoušku budu používat aplikace dostupné na GNU/Linuxu v distribuci Fedora Core 4 v plně aktualizované podobě (jediným rozdílem oproti standardní podobě distribuce bude to, že jsou k dispozici i některé fonty, které v této distribuci nejsou). Samozřejmě by bylo lepší vyzkoušet co nejvíce systémů v různých konfiguracích - ale to dalece přesahuje rozsah tohoto informativního průzkumu. Ještě dodávám, že předmětem zkoumání budou jen samotná ministerstva, nikoli rozpočtové organizace, které pod ně spadají.
Nejlepší je začít přímo "u zdroje", tedy na ministerstvu, které má tuto problematiku přímo v popisu práce. Server jsem prohledával poměrně důkladně, nenalezl jsem dokumenty v žádném jiném formátu než PDF. Předpokládám tedy, že se používá opravdu systematicky. Uvidíme tedy, jak budou dokumenty prakticky použitelné.
Namátkou vybírám Koncepci zahájení digitálního tv vysílání pro roky 2004-2006. Je to (samozřejmě) v PDF, všechny prohlížeče ho správně zobrazí, jen bych měl určité výhrady k nepříliš kvalitním rastrovým obrázkům.
Na tomto ministerstvu se používají tři formáty dokumentů: HTML, PDF a MS Word. Na každý z těchto formátů připadá přibližně stejný podíl. Proč někdo nezajistil převod z nevyhovujícího wordovského formátu do PDF, je mi záhadou, zvlášť když jsou soustředěny na téže webové stránce. Každopádně to nesvědčí o příliš systematickém přístupu ke zveřejňování dokumentů.
Kdo se chystá cestovat do USA, rád by věděl, čeho se týká tzv. Vlastenecký zákon. Informace může najít (kupodivu) na serveru ministerstva vnitra - proto je důležité, zda se podaří k jeho obsahu dostat (v to dokument pro MS Word). Není třeba mít obavy, OO.org si s dokumentem bez problémů poradí.
Kdo chce najít nějaký dokument na WWW stránkách ministerstva financí, nebude to mít jednoduché. Dokumenty jsou po webu rozptýlené, lze je najít v mnoha sekcích. Většina jich je v PDF nebo HTML, malé množství i v RTF. Na jiné formáty jsem nenarazil, je však možné, že se někde vyskytují. Chvályhodnou věcí je, že některé dokumenty lze získat i ve více formátech, mnoho jich ale není.
Moje volba padla na Finanční zpravodaj 4/2005, část 1 (obsahuje seznam registrovaných pojišťovacích zprostředkovatelů) - publikován v PDF. Všechny zkoušené aplikace si s ním bez problémů poradí.
Přestože by právě toto ministerstvo mělo symbolizovat otevřenost České republiky vůči všem lidem, bez ohledu na to, odkud jsou a (z "počítačového pohledu") s čím pracují, není zjištění příliš příznivé. Většina dokumentů je bohužel ve formátu programu Microsoft Word, něco málo také v PDF. Celkově tedy nepříliš pozitivní výsledek.
Usoudil jsem, že někdo může potřebovat Žádost o vydání potvrzení o příslušnosti k české krajanské komunitě, proto jsem ji zkusmo otevřel. Uspěl jsem zcela bez problémů, přestože se jednalo o dokument MS Wordu. Krajané tedy mohou být šťastni, že si kvůli otevření a vyplnění žádosti nemusejí kupovat nějaký program.
Z návštěvy stránek ministerstva obrany jsem si odnesl smíšené pocity. Na jednu stranu tu najdeme mnoho informací v podobě kvalitně zpracovaných dokumentů PDF, současně se tu ale vyskytuje i spousta dokumentů pro Word. Vzhledem k tomu, že většina lidí asi nebude mít potřebu s tímto ministerstvem nějak komunikovat, nejsou zjištěné nedostatky až tak palčivé.
Na MO jsem se zajímal o Koncepci výstavby profesionální Armády. Je napsána v MS Wordu a po otevření jsem musel bohužel konstatovat, že dokument v pořádku není. I když je text čitelný, číslování nadpisů se prostě do OpenOffice správně nepřenese, a tak jsou všude vidět jen nuly. Dokument trpí i dalšími nedostatky (v uspořádání toku textu apod.), ale zde nemusí být na vině nekompatibilita programů.
Nepotěšili mě, ani já je nepotěším. I když většina informací je k dispozici v HTML, u formulářů žádostí se používá proprietární formát - každý asi uhodne, který. Uvidíme, jak si tedy povede v praktické zkoušce.
"Žádost o poskytnutí
informace..." je tak jednoduchý dokument, že by člověk ani neočekával
zradu. A přece - server daný MIME typ vůbec nezná a dokument poskytne jako
application/octet-stream
. Proč? Špatně nastavený server?
No, když toto člověk překoná, úspěšnému otevření dokumentu již nic nestojí
v cestě.
Na stránky tohoto ministerstva se mi vůbec nepodařilo dostat - z Mozilly, Opery, ani z Konqueroru. Vždy se načetl pouze titulek hlavní stránky, a dost. Nevím, zda se jedná o chybu serveru, či zda jsou stránky "optimalizovány" pro MSIE, ale každopádně to nefungovalo. Nemohl jsem tedy ani zkoumat, jak je to zde s dokumenty. Škoda.
Ministerstvo se přímo vyžívá v dokumentech pro Microsoft Office (Word, Excel). Nějaké to PDF se tam také najde, i když v menším rozsahu.
Zajímavým dokumentem je např. Zákon o veřejných zakázkách. MMR ho má na svém serveru ve formátu PDF, a soubor se správně zobrazí ve všech třech zkoušených prohlížečích.
Přestože musím mít připomínky k funkčnosti samotného webu (tedy hlavně k tomu, že jsem místo požadovaných stránek často dostával hlášení o chybě, hlavně vypršení časového limitu), s dokumenty by problémy být neměly. Samotné ministerstvo tu moc dokumentů nenabízí (řada odkazů vede na web ministerstva vnitra), ty co tu jsou, mají formát PDF.
Nejdřív jsem se chtěl podívat na Mapu hlavních povodí České republiky. Ta je, ačkoliv uložena v PDF, tvořena ohavným rastrovým obrázkem, který je velice málo srozumitelný (malé rozlišení). Takže takto tedy ne. Dávám ministerstvu ještě jednu šanci (přece jen to byl jen obyčejný obrázek) - a otevírám wordovský dokument s názvem Česká biopotravina roku. Otevřít lze bez problémů, a přestože mám jisté výhrady k uspořádání dokumentu (ale za to formát nemůže), považuji ho za dobře použitelný.
Zatímco u "zemědělců" moc dokumentů nenajdeme, na ústředí resortu zdravotnictví jich je naopak tolik, že z toho mám až pocit, že pro samé psaní už nemůže úřad stíhat nic dalšího. Oblíbenými formáty jsou zde RTF a MS Word, v malé míře najdeme i PDF.
V nynějších vedrech se každý rád zajde vykoupat. Ministerstvo poskytuje
řadu dokumentů, které by měly zájemci o venkovní koupání pomoci. Vybírám
dokument s názvem Sinice.
Důvod je zřejmý, a zřejmé také je, co očekávám. Bohužel, již pokus otevřít
dokument přímo z webu je neúspěšný. Server totiž jako typ oznamuje
application/doc
, což je typ neznámý jak mně, tak i
Konqueroru. Není k nalezení ani v souboru /etc/mime.types
,
takže není divu, že prohlížeč neví, co s ním má udělat, a zoufale se
dotazuje. OpenOffice.org Writer naštěstí soubor načte a zobrazí. Příšernou
prezentační kvalitu dokumentu (i několika dalších, které jsem si z tohoto
webu stáhl) lze s přimhouřenýma očima odpustit, ale evidentní chybu v
nastavení serveru nikoli. Spíš než na počet poskytovaných dokumentů by se
na ministerstvu měli zaměřit na to, aby vše fungovalo, jak má.
Zde je situace podobná jako na ministerstvu zdravotnictví - tedy co se týče používaných formátů. Počet dokumentů je zde poněkud nižší. Překvapující je ovšem to, že ačkoliv ministerstvo poskytuje texty svých vyhlášek (v RTF), neodkazuje na oficiální verze vydané ve sbírce zákonů (jsou uloženy na ministerstvu vnitra). Sice jsem si toho všiml i u jiných ministerstev, tady to bylo snad nejviditelnější.
Zkusil jsem otevřít Výroční zprávu o činnosti v oblasti poskytování informací za rok 2003. Byla ve formátu pro Word (k dispozici je také jako RTF), a o někdejších zkušenostech s dokumentem obsahujícím podmínky veřejné soutěže na elektronické mýtné jsem byl předem skeptický. Obavy ale nebyly na místě, testovaný dokument se v OpenOffice.org otevřel a byl v naprostém pořádku.
Dočkáme se mixu PDF a MS Wordu. Docela tragikomická situace nastane, když člověk navštíví stránku Věstníky. Tak ho totiž přivítá možnost volby mezi oběma uvedenými formáty. Každého rozumného člověka by napadlo, že každý z věstníků tedy bude dostupný rovnocenně v obou formátech. Ale chyba lávky. V PDF je k dispozici jen polovina dokumentů. Proč? To byl někdo líný obětovat pár kliknutí či stisků kláves k převodu těch zbývajících čtyřiceti souborů?
Volba padla na Věstník 7/2005, konkrétně ve verzi PDF. KPDF a XPDF s ním nemají sebemenší problémy, v KGhostView na některých stránkách porůznu přetékají texty do druhého sloupce - text je však stále dobře čitelný. Proto mohu říci, že je zvolený dokument rozumně použitelný.
Tady jsem narazil na něco, s čím jsem ani nepočítal. Nejenže se tu
vyskytuje mix PDF, MS Wordu a RTF, ale máme tu i "extrabuřt". Zná někdo
soubor s příponou .fo
? Já tedy ne, aspoň ne do této chvíle.
Je to totiž zvláštní XML soubor, používaný aplikací 602XMLFiller. Tak
nevím, co si o tom myslet. Používání XML jako formátu pro výměnu dat
považuji za rozumné, ale tady se jedná o formát jedné (pokud vím)
proprietární aplikace, tedy nic univerzálního.
Choval jsem se, jako bych chtěl zapsat do obchodního rejstříku společnost s ručením omezeným. Zkusil jsem obě možnosti, tedy PDF i RTF. Nejprve k RTF: formulář se úspěšně otevře, lze s ním pracovat, i když nevypadá úplně nejlépe. V PDF se otevře v KPDF a XPDF. KGhostView zobrazí pouze prázdné zelené listy. Nevím, v čem je problém, ale prostě to tak je.
Ačkoliv jsem se obával nejhoršího (na základě svých neúspěšných pokusů komunikovat s MPSV elektronickou cestou), překvapení bylo spíše příjemné. Dokumenty, které jsem našel, byly pouze v PDF nebo v HTML, na jiné formáty jsem nenarazil.
Podíval jsem se na Čestné prohlášení k žádosti o prominutí penále z dlužného pojistného na sociální zabezpečení, samozřejmě v PDF. Nebyly s ním žádné problémy, zobrazilo se velice pravděpodobně tak, jak mělo.
Na webu MŽP potkáme upozornění, že probíhá jeho přestavba. Ta je určitě zapotřebí - nejen proto, že je zatím rozdělen na dvě nekonzistentní části (vlastní web a informační službu MŽP), ale i kvůli tomu, že v každé z těchto částí najdeme jiné druhy dokumentů. Zatímco v "informační službě" najdeme dokumenty PDF, základní web hýří formáty pro balík Microsoft Office. Tak doufejme, že se to v rámci přestavby změní k lepšímu.
Zákon o odpadech, poskytovaný - jak jinak - jako dokument Microsoft Wordu, načetl OpenOffice.org zcela v pořádku. Co ale v pořádku nebylo, byly tabulky. Ty jsou totiž vytvořeny naprosto nevhodným způsobem, ve stylu "psací stroj", a jsou zcela zborcené, takže jim nelze bez dalších zásahů do dokumentu porozumět. Zlozvyky z psacího stroje ostatně postihují celý dokument, proto se člověk s vhodně nastaveným programem může dočkat ještě dalších překvapení. Zde tedy vidíme, jak to vypadat nemá.
Ne, tak jednoduché to bohužel nebude. Totálně propadlo ministerstvo průmyslu a obchodu, jehož stránky mi zůstaly nedostupné, přestože jsem se tam zkoušel dostat několik dní. Jinak nikde jinde to nelze označit za kritické. Ačkoliv byly použité formáty všelijaké, se sadou programů dostupnou ve Fedora Core 4 šlo zobrazit všechny testované dokumenty.
Zajímavou věcí jsou chyby v identifikaci MIME typů dat v HTTP hlavičkách odpovědí na požadavky na dokumenty. Pokud občan použije webový prohlížeč, který ignoruje standardy a jako identifikaci typu používá (chybně) příponu dokumentu, bude mu identifikace v daných případech fungovat správně a prohlížeč zvolí vhodný program k otevření. Jinak tomu ovšem bude v případě použití prohlížeče, který se řídí obecně platnými standardy - ten (zcela logicky) nebude schopen zavolat správný program na otevření dokumentu, neboť ho z chybně určeného typu nezjistí. I když se to přímo netýká formátu, považuji tyto chyby za velmi hrubé.
Jmenovat jednoho vítěze nelze. Vyzkoušel jsem velice málo dokumentů, aby z toho šly vynášet nějaké soudy. Z uváděných informací si každý jistě svůj obrázek udělá. Naopak nejhorší ministerstvo označit mohu - ano, je to ministerstvo zdravotnictví (MŽP nechám zatím na pokoji, třeba se s dokončením přestavby webu vyřeší i problémy s dokumenty - které rozhodně nejsou kosmetické). Rozhodně by neškodilo, kdyby spolu jednotlivá ministerstva více komunikovala, a ty nejlepší praktiky aby se rozšiřovaly tam, kde jsou nějaká bolavá místa. Mohlo by se to klidně dít pod taktovkou ministerstva informatiky, nejenže to má přímo ve své náplni, ale také dokazuje, že si s datovými formáty dobře poradí.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Zkoušel jsem to, je to zajímavý. Možná už to není rtf. Třeba si Microsofti do nových Office přidali nějakou novou, přísně tajnou verzi.
Když budu chtít vytvořit dokument pro všechny, vytvořím to rtfko v OO.o, tam mám snad jistotu opravdového rtf. Kromě toho ho vytvořím samozřejmě i v jiných formátech.
je sice fajn psat o tom, ze neco nejde nekde na webu, ale mozna by to chtelo nekam reportovat.Zrovna ten problém s webem MZdr jsem reportoval - a jsem zvědav, jak to dopadne (nevidím problém v tom, změnit jeden řádek v konfiguračním souboru - zejména, když to správné nastavení je default).