Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Nedávno se na internetu objevila zpráva, že Windows XP se staly nejpoužívanějším operačním systémem. Ve zprávě byla i tabulka s podílem ostatních operačních systémů. Pozice Linuxu vůbec nebyla lichotivá - méně než jedno procento. Nechtěl jsem tomu věřit a proto jsem udělal svůj vlastní průzkum v lokálních podmínkách. Ani v Česku situace Linuxu na desktopu není lepší.
Obrátil jsem se tedy na provozovatele služby iDot, která monitoruje návštěvnost internetových serverů. V jejím portfoliu najdete všechny hlavní portály a servery, které se živí inzercí. Monitoruje i Root a AbcLinuxu a zprostředkovaně přes agenturu MIA i LinuxZone. Dá se tedy říci, že i z hlediska Linuxu jde o reprezentativní vzorek serverů a tudíž i návštěvníků.
Pan Tomáš Urbánek z firmy iAudit byl tak laskav a předal mi souhrnné statistiky návštěvnosti českých serverů za leden až duben. Tyto informace potvrzují, že pozice Linuxu na desktopech je slabá. Jeho podíl se totiž pohybuje kolem 0,7%. Viz následující tabulka za duben:
Windows 98 | 40,83% |
Windows 2000 | 21,03% |
Windows XP | 19,21% |
Windows 95 | 6,64% |
Windows ME | 5,58% |
Windows NT | 4,71% |
Linux | 0,69% |
Macintosh | 0,64% |
jiný | 0,51% |
V absolutních číslech se jedná zhruba o 23 tisíc unikátních návštěvníků. To je mimochodem o pár tisíc více, než je uživatelů Maců.
Pro srovnání jsem zjistil i počet linuxových návštěvníků dvou největších linuxových magazínů v Česku. Opět se jedná o souhrná data za duben:
Server | Návštěvníků | Stránek | ||
Root.cz | 6 149 | 14,5% | 94 209 | 27,1% |
AbcLinuxu.cz | 3 391 | 21,2% | 61 760 | 33,9% |
Celkové počty i relativní podíly uživatelů Linuxu jsou velmi nízké. Pojďme se na ně trochu lépe podívat. Za prvé v iDotu je kolonka Jiné operační systémy. Seznam detekovaných operačních systémů je ale prakticky kompletní, z čehož se dá usuzovat, že jsou zde zařazeni uživatelé, jejichž operační systém nebyl rozpoznán. Jejich podíl se pohybuje kolem 0,5%. Je možné, že další uživatelé Linuxu jsou skryti právě v této skupině.
Stejně bychom neměli opomenout, že mnozí uživatelé Linuxu klamou tělem - nastavili si své prohlížeče tak, aby se tvařil jako Internet Explorer na platformě Windows. Vede je k tomu stupidita některých webmasterů, kteří detekují návštěvníkům prohlížeče a těm, kteří napoužívají Internet Explorer zobrazí místo stránek jen doporučení k přechodu právě na Explorer.
Další možností je, že uživatelé Linuxu jsou i uživateli jiných operačních systémů, přes které se připojují na Internet. Například v práci či ve škole používají Windows, doma, kde nemají Internet, pak preferují Linux. Pro iDot jsou pak jako uživatelé Linuxu neviditelní.
V neposlední řadě určitá část uživatelů Linuxu používá textové prohlížeče (links, lynx) nebo zakázali zobrazování obrázků. Tito uživatelé nebudou nikdy započteni iDotem a podobnými službami, protože jejich prohlížeče se nepokusí stáhnout neviditelnou tečku, přes kterou se realizuje vlastní měření.
Proti těmto spekulacím však hovoří čísla z druhého největšího českého portálu www.centrum.cz. Slečna Klára Havlíková z NetCentra našemu portálu sdělila, že "Podíl Linuxu (na desktopech) na centru podle unikátních návštěvníků i podle page views činí cca 0,6%".
Co tedy řící závěrem? Linux je na desktopu minoritní operační systém. Měli bychom s tím něco udělat.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
The table of equivalents / replacements / analogs of Windows software in Linux.
http://linuxshop.ru/linuxbegin/win-lin-soft-en/
Je zde uvedeno spoustu ekvivaklentu pro nejznamejsi Widozi programy zarazeneho do techto jedenacti sekci:
1) Networking
2) Work with files
3) Desktop / System software.
4) Multimedia:
4.1) Audio / CD
4.2) Graphics
4.3) Video and other
5) Office/business
6) Games
7) Programming and development
8) Server software
9) Scientific and special programs
10) Emulators
11) Other / Humour :)
Vsetko, ale, co pre MS najdete je MSDN. MS hotline su len ludia co maju skusenost vo vyhladavani v MSDN. MSDN je rozsiahle a kadeco sa tam clovek moze dozvediet, ale malokedy je tam problem skutocne vysvetleny do detailov, odvovodneny a rozobraty z viacerych stran.
Keby MS mal podobne zazemie ako Linux, tak sa o tom da uvazovat.
klidne muze existovat stovky ruznych distribuci (coz uz ostatne je skutecnosti) a kazda muze byt zamerena na jineho uzivatele. jedna muze byt klikaci a podobat se windows - a vzhledem k tomu, ze si to stanovila za cil, tak pripadni BFU mohou prospivat dalsimu rozvoji treba i jen tim, ze poukazuji na to, kde by mela byt jeste vice klikaci.
kdyz se podivam na gnome, nezda se mi, ze by se ve verzi 2.x snazil priblizit windows - ostatne, kdyz si prectes (hojne debatovane) duvody gnome vyvojaru, proc se rozhodli cely desktop zjednodusit na ukor konfigurovatelnosti, nenajdes tam snahu o windowsizaci. na druhou stranu treba KDE, ktere spousta 'hardcore' linuxaku odsuzuje pro svou 'preslazenost/nafouknutost/podobu s win', ma s kazdou novou verzi vic a vic moznosti konfigurace (i kdyz klikaci) a opet se najde spousta lidi, kteri kritizuji prave to.
myslim, ze by bylo skoda zamerne zavirat dvere k linuxu tem, kteri neumeji (a ani nechteji) pouzivat rouru v shellu - linux totiz dokaze bez problemu zastat obe funkce -- jak nahrada win pro obycejneho uzivatele, ktereho na pocitaci zajima pouze prakticke vyuziti bez nutnosti se cokoliv ucit, tak pro ty, kteri systemu rozumeji vice a pocitace jsou pro ne nejen pracovni pomuckou, ale i konickem a objektem ke zdokonalovani (v tomto pripade jde samozrejme o zdokonalovani systemu).
nerovnovaha mezi prostymi uzivateli a temi, kdo napomahaji rozvoji vlastniho systemu, existovala vzdy a bylo by lichou snahou se ji snazit umele korigovat -- nevedlo by to ke zdokonaleni linuxu, nybrz k jeho izolaci.
Úplně to vidim:"Tak mi to tady přepište do Wordu, když říkáte, že s počítačema hodně umíte..."
"A ... jakym příkazem se to spouští?"
Případně:
"Prosím Tě, potřeboval bych se na něco kouknout doma, kde tady je SSHčko?"
Ten 'návrat' mezi 'normální' lidi bude bolet ;o)
ja sice inet banking nepouzivam vubec, takze z tohoto pohledu mi je to jedno, ale kdyz mi pred casem nevyhovaly sluzby moji predchozi banky v oblasti telebankingu a platebnich karet, proste jsem zrusil ucet a zalozil ho u jine. to je prece normalni. nebudu jako ovce u jedne spatne banky jenom proto, ze jsem liny podstoupit tu zmenu. takhle prece funguje trh - kdyz neni zakaznik spokojen s nabidkou, vytvori svymi penezi poptavku jinde.
tak takovy pristup nechapu. kdyz budes zvykly chodit do jednoho obchodu a jednoho dne dostanes chut na zmrzlinu, kterou tam nemaji (nebo reknou, ze ji lidem s pihou na nose - kdyby's ji mel - neprodaji), tak si radsi nechas zajit chut, nez aby's zacal nakupovat naproti?
zmena banky vubec neni tak komplikovana jako prodej stareho a nakup noveho auta. ale budiz, to muze kazdemu pripadat jinak. navic provozni naklady se vubec menit nemusi.
kazdopadne, abych se vratil k puvodni diskuzi: pripada mi zcestne akceptovat pozadavek banky, abych pouzival OS, za ktery musim zaplatit, misto abych si vybral jinou banku, ktera udela vstricny krok, a prizpusobi sve reseni tak, abych mohl pouzivat OS podle sveho vyberu.
kdyby neexistovala prijatelna alternativa, byla by situace jina (napr. chapu, ze treba ebanka je trochu predrazena, a proto si nekdo muze spocitat, ze by se mu to ani nevyplatilo). nicmene moznosti je vice a nejsou nikterak podradne, takze tvuj postoj nechapu.
Jinak mě ani nevadí, že se na školách (od Základky až po Univeristu) učí jenom ten jeden OS. Mě jenom vadí, že se o alternativách nikdo ani nezmíní.
Jo, podpora k distribuci je, ale je po omezenou dobu a jen na zakladni instalaci a konfiguraci. U 'slozitejsich' veci si musite priplatit. Pokud vam ale treba chybi nektera z vlastnosti, kterou mela standardne nektera z predchozich verzi, tak vam nejspise nabidnou misto standardne prodavane distribuce at si koupite SLES (SuSE Linux Enterprise Server) ktery s lisi od distra na nemz je zalozen vetsinou pouze drobnymi zmenami a nekolikanasobne vyssi cenou. V jinem pripade obcas ani nepochopi co chcete a doporuci poridit si jinou distribuci (jako napr. gentoo), kdyz uz mate k te jejich vyhrady.
cd ln -s .plocha plochaTo by mělo zabrat k Tvojí spokojenosti...
recode windows-1250:latin2 soubor.txt
Příspěk svou vulgaritou překračuje hranice věcné a slušné diskuse.
Zobrazit komentář