Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Signály zaslané skriptu můžeme odchytávat pomocí příkazu
trap
.
trap příkaz signál
- jestliže jako příkaz
uvedeme znak "-
", nastaví se pro signál
původní
akce a když ''
, neprovede se nic (trap -l
vypíše signály, které lze odchytnout).Vyzkoušejte skript trap.sh
.
#!/bin/bash konec() { echo -n "Uklízím" i=0 while [ "$i" -le 10 ]; do i=$((i + 1)) echo -n "." sleep 0,1 done echo echo "Konec" } trap '' INT echo "Ctrl+C neudělá nic" sleep 3 trap - INT echo "Ctrl+C ukončí skript" sleep 3 trap 'konec; exit 0' INT echo "Ctrl+C spustí funkci konec a ukončí skript" sleep 3 konec echo "Skript proběhl až do konce" exit 0 |
Následující módy shellu nám mohou usnadnit ladění.
verbose
- před vykonáním příkaz vypíšextrace
- jako předchozí, ale napřed provede expanzi;
$PS4
na začátku řádku určuje
stupeň expanzenounset
- je-li použita nedefinovaná proměnná, ukončí
běh skriptu a vypíše chybovou hlášku
#!/bin/bash set -o verbose echo $PWD set -o xtrace echo $PWD echo $(pwd) set +o verbose set +o xtrace set +o nounset echo $nedefinovana_promena set -o nounset echo $nedefinovana_promena echo "Tento řádek se již nevypíše" exit 0 |
Nyní si skript ladeni.sh
spustíme a podíváme se na
jeho výpis.
$ ./ladeni.sh echo $PWD /root/fuky/clanky/bash set -o xtrace echo $PWD + echo /root/fuky/clanky/bash /root/fuky/clanky/bash echo $(pwd) pwd ++ pwd + echo /root/fuky/clanky/bash /root/fuky/clanky/bash set +o verbose + set +o verbose + set +o xtrace ./ladeni.sh: nedefinovana_promena: unbound variable |
Máme libovolnou adresářovou strukturu a v ní jsou uložené soubory *.wav, *.ogg a *.mp3.
ogg
Vytvoříme si skript oggwavmp3.sh
.
#!/bin/bash case "$1" in *.wav ) #cesta="${1%/*}/" cesta=$(echo $1 | sed 's/^\(.\+\/\)\([^/]\+wav\)$/\1/') if [ -d "${cesta}ogg" ]; then : else mkdir "${cesta}ogg" fi #soubor="${1%.*}.ogg" #soubor="${soubor##*/}" soubor=$(echo $1 | sed 's/^\(.\+\/\)\([^/]\+\)\.wav$/\2.ogg/') oggenc "$1" -Q -b 192 -o "${cesta}ogg/$soubor" ;; *.ogg ) #soubor="${1%.*}.wav" soubor=$(echo $1 | sed 's/\(.\+\)\.\(ogg\)$/\1.wav/') if [ "$soubor" ]; then sox "$1" "$soubor" rm "$1" fi ;; *.mp3 ) #soubor="${1%.*}.wav" soubor=$(echo $1 | sed 's/\(.\+\)\.\(mp3\)$/\1.wav/') if [ "$soubor" ]; then mpg123 "$1" -q -w "$soubor" rm "$1" fi ;; * ) ;; esac exit 0 |
Do souboru ~/.bashrc
si přidáme alias a po dalším
spuštění shellu můžeme začít využívat náš nový příkaz.
alias oggwavmp3='find -type f | xargs -i ~/bash/oggwavmp3.sh {}'
|
Na závěr si zkuste udělat hru Oběšenec. Nastavení hry se provádí pomocí konfiguračního souboru. Lze vybrat, zda se bude rozlišovat diakritika či velikost písmen. Slova či věty jsou uloženy v souborech podle složitosti a jedna z možností nastavení je právě výběr jen některých souborů se slovy (větami). A nakonec je zde i možnost časového omezení při zadávání znaku (příkazu) - v případě, že čas vyprší, bude hráč ihned oběšen. Samozřejmě, že vám dám k dispozici i mé řešení obesenec-1.1.tgz, ale podívejte se na něj až problém sami vyřešíte nebo budete-li opravdu v úzkých.
A to je z našeho seriálu opravdu vše . Máte poslední možnost zeptat
se na věci, které se do našeho seriálu nevešly, nebo se na ně zapomnělo.
Děkuji všem, kteří seriál průběžně komentují.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
basename
a dirname
. Jo a jen tak mimochodem, nejsou to regulerni, ale regulárni vyrazy.
sleep 0,1
nemelo by tam by sleep 1?
Takhle to chybuje:
Uklízím.sleep: invalid time interval `0,1' Více informací získáte příkazem `sleep --help'. .sleep: invalid time interval `0,1' Více informací získáte příkazem `sleep --help'. .sleep: invalid time interval `0,1'atd.
Díky za upozornění, nějak se mi tam vloudil překlep, místo čárky tam má být tečka sleep 0.1