abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
dnes 16:33 | Zajímavý projekt

Mozilla.cz informuje o stavu češtiny v projektu Common Voice. Projekt Common Voice sbírá hlasová data, na základě kterých bude možné trénovat modely a software pro rozpoznávání řeči. Aktuálně je nutné rozšířit počet vět v datové sadě a alespoň 5 tisíc vět musí být ručně ověřených několika lidmi.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
dnes 16:22 | Nová verze

Byla vydána nová vývojová verze datového formátu a souvisejících nástrojů Relational pipes. Hlavní novinkou verze v0.10 je nástroj relpipe-tr-guile, který díky GNU Guile umožňuje filtrovat a transformovat relační data pomocí výrazů jazyka Scheme.

xkucf03 | Komentářů: 0
dnes 00:33 | Bezpečnostní upozornění

CSIRT.CZ upozorňuje na kritickou zranitelnost ve WordPressu umožňující vzdálené spuštění libovolného kódu. Prakticky se jedná o kombinací dvou různých zranitelností (Directory Traversal a Local File Inclusion), pro jejichž úspěšné zneužití musí útočník získat v rámci instance WordPressu alespoň oprávnění autora.

Ladislav Hagara | Komentářů: 2
včera 17:33 | Nová verze

Po dvou a půl letech od vydání verze 5.0.0 byla oficiálně vydána nová major verze 6.0.0 správce digitálních fotografií a nově i videí digiKam (digiKam Software Collection). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení. Ke stažení je také balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
včera 00:44 | Komunita

Do 2. dubna se lze přihlásit do dalšího kola programu Outreachy (Wikipedie), jehož cílem je přitáhnout do světa svobodného a otevřeného softwaru lidi ze skupin, jež jsou ve světě svobodného a otevřeného softwaru málo zastoupeny. Za 3 měsíce práce, od 20. května do 20. srpna 2019, v participujících organizacích lze vydělat 5 500 USD.

Ladislav Hagara | Komentářů: 1
včera 00:11 | Bezpečnostní upozornění

Byly zveřejněny informace o o bezpečnostní chybě CVE-2019-6454 ve správci systému a služeb systemd (PID 1). Běžný uživatel jej může shodit připravenou D-Bus zprávou. V upstreamu je chyba již opravena [reddit].

Ladislav Hagara | Komentářů: 3
18.2. 22:44 | Nová verze

Byla vydána nová verze 2019.1 průběžně aktualizované linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek v changelogu. Vývojáři zdůrazňují Linux 4.19.13 a díky němu opětovnou podporu Banana Pi a Banana Pro, aktualizaci nástrojů jako theHarvester nebo DBeaver a Metasploit Framework ve verzi 5.0. Aktualizovat Kali Linux lze pomocí příkazů "apt update && apt -y full-upgrade".

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
18.2. 13:33 | Zajímavý článek

Craig Loewen se v příspěvku na blogu Microsoftu věnuje novinkách ve WSL (Windows Subsystem pro Linux), které přinese Windows 10 1903. Jedná se především o možnost přístupu z Windows (Průzkumník souborů, explorer.exe) k souborům v nainstalovaných linuxových distribucích. Použit je protokol 9P.

Ladislav Hagara | Komentářů: 13
18.2. 10:44 | Zajímavý software

Byl vydán Hangover ve verzi 0.4.0. Jedná se o součást projektu Wine umožňující spouštět Windows aplikace pro x86 a x86_64 na architektuře ARM64 (AArch64). Zdrojové kódy této alfa verze jsou k dispozici na GitHubu.

Ladislav Hagara | Komentářů: 1
17.2. 03:00 | Nová verze

Byla vydána nová major verze 3.0.0-1 linuxového prostředí pro operační systémy Windows Cygwin (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení.

Ladislav Hagara | Komentářů: 6
Máte v desktopovém prostředí zapnutou zvukovou znělku po přihlášení se do systému?
 (7%)
 (1%)
 (91%)
 (1%)
Celkem 363 hlasů
 Komentářů: 11, poslední 14.2. 07:59
Rozcestník

Kalendář dostupný odkudkoliv?

2. 1. 2006 | Zdeněk Burda | Sítě | 20140×

Grafický program, přenositelný formát dat, bezpečný přístup z webu, sdílení s dalšími lidmi. Jak takový kalendář zprovoznit?

Během posledních několika let jsem zkusil různé webové kalendáře, ale většinou jsem u nich moc dlouho nezůstal. Velké množství webových kalendářů používá vlastní formát pro uchovávání dat a případná změna aplikace znamená ztrátu všech údajů. Při poslední změně programu jsem se naštval a rozhodl se pro definitivní řešení - přechod na program s přenositelným formátem dat.

Zadal jsem si následující podmínky pro výběr vhodného kalendáře.

 • Dostupnost odkudkoliv.
 • Možnost využít klasickou desktopovou grafickou aplikaci.
 • Webový přístup ke kalendáři, stačí pouze pro čtení.
 • Standardní formát pro uchovávání dat, abych v budoucnosti neměl problémy s převodem do jiného programu.
 • Bezpečný přístup ke kalendáři.
 • Možnost zpřístupnit kalendář někomu dalšímu.

Nakonec jsem si vybral následující řešení:

 • Formát dat: iCalendar
 • Způsob uložení: WebDAV přes HTTPS
 • Aplikace na desktop: Mozilla Calendar
 • Webový přístup: PHP iCalendar

Formát dat iCalendar je standard (RFC 2445) pro výměnu kalendářových dat. iCalendar je podporován většinou běžně používaných programů jako jsou Mozilla Calendar (Mozilla Sunbird), Microsoft Outlook, KOrganizer, Apple iCal, Ximian Evolution nebo třeba Lotus Notes.

WebDAV protokol nám umožní ukládat kalendář na web přímo z aplikace Sunbird. Nelíbí se mi představa, že by se heslo ke kalendáři a vlastně celý můj kalendář potuloval po internetu v čistém textu, proto používám WebDAV přes HTTPS. WebDAV mám spuštěný na vlastním serveru. Pokud vlastní server nemáte a váš webhosting WebDAV nepodporuje, můžete využít například služby icalx, která slouží ke sdílení kalendářů.

Pro práci s kalendářem na desktopu si můžete vybrat z více aplikací, já jsem si zvolil program Mozilla Sunbird případně Mozilla Calendar. Samozřejmě můžete použít KOrganizer, Evolution nebo třeba Outlook.

Pro webový přístup ke kalendáři použijeme program PHP iCalendar; je relativně jednoduchý na nastavení a rychle se v něm zorientujete.

Zapnutí podpory WebDAV v Apache

Nebudu zde popisovat kompletní nastavení Apache webserveru, od toho je oficiální dokumentace na httpd.apache.org. Ukázka konfigurace (jde o umístění a názvy souborů), kterou uvedu, je z distribuce Debian a platí pro webserver Apache 2.

Podpora WebDAV je standardní součástí Apache. Aktivujeme ji přidáním modulu do konfigurace webserveru, to samé provedeme pro modul mod_userdir. Modul userdir nám umožní jednoduše nastavit pro každého uživatele adresář pro web, v našem případě pro kalendář.

cd /etc/apache2
ln -s mods-available/dav.load mods-enabled/
ln -s mods-available/dav_fs.load mods-enabled/
ln -s mods-available/dav_fs.conf mods-enabled/
ln -s mods-available/userdir.load mods-enabled/
ln -s mods-available/userdir.conf mods-enabled/

Nyní povolíme pro uživatelské adresáře WebDAV. Soubor /etc/apache2/mods-enabled/userdir.conf upravíme takto:

<IfModule mod_userdir.c>
 UserDir public_html
 UserDir disabled root

 <Directory /home/*/public_html>
  <IfModule mod_dav.c>
   Dav On
  </IfModule>
  AllowOverride FileInfo AuthConfig Limit
  Options MultiViews Indexes SymLinksIfOwnerMatch IncludesNoExec
 </Directory>
</IfModule>

A na závěr restartujeme webserver:

/etc/init.d/apache2 restart

Pokud vyrobíte v domácím adresáři uživatele (v mém případě uživatel tsunami) adresář public_html/ a nastavíte mu práva tak, aby do něj mohl webserver přistupovat a číst, budete mít jeho obsah dostupný na http://server/~tsunami/.

Pro umístění kalendářů a povolení zápisu přes WebDAV si jako uživatel vyrobíme adresář ~tsunami/public_html/kalendar a nastavíme mu práva na 777. Pokud se vám nechce práva takhle hloupě nastavovat, tak je nastavte na 770 a změňte skupinu toho adresáře na www-data (nebo pod čím vám běží Apache). Zápis přes webdav totiž probíhá pod uživatelem, pod kterým běží webserver.

Aby nám nemohl každý kolemjdoucí lézt do kalendáře, je vhodné ho schovat za heslo.

order allow,deny
allow from all

AuthName "Kalendar"
AuthType Basic
AuthUserFile ~tsunami/public_html/kalendar/.htpasswd
AuthGroupFile /dev/null
require valid-user

Soubor s heslem pro uživatele tsunami vyvoříme utilitou htpasswd:

htpasswd -c ~tsunami/public_html/kalendar/.htpasswd tsunami
New password:
Re-type new password:
Adding password for user tsunami

Nastavení webserveru, které jsem zde ukázal jako příklad, je to nejjednodušší, které může být - uživatelé mají plná práva. Pokudchcete uživatele omezit, tak se zaměřte na volby <Limit> případně <LimitExcept>. Samozřejmě nemusíte mít nastavení v soubrou .htaccess, ale můžete vše napsat přímo do konfiguračních souborů Apache.

Když už vám bude vše fungovat přes HTTP protokol, tak zkuste i HTTPS. Přece nechcete, aby vaše kalendáře poletovaly po síti v plaintextu :-).

Zkouška WebDAV

Pro vyzkoušení přístupu na webdav použijeme program litmus.

litmus https://server/~tsunami/kalendar/ login heslo
-> running `basic':
0. init.................. pass
1. begin................. pass
2. options............... pass
.
.
.
38. finish................ pass
<- summary for `locks': of 39 tests run: 36 passed, 3 failed. 92.3%
-> 1 warning was issued.
See debug.log for network/debug traces.

Test proběhl, ale nahlásil 3 chyby. Vzhledem k tomu, že to jsou chyby, které nevadí, prohlásím webdav za správně nastavený :-). Pro přístup na webdav je možné použít řádkového klienta cadaver nebo namountovat vzdálený webdav jako filesystem. Pro přimountování je třeba nainstalovat davfs.

vodik:~# mount -t davfs https://server/~/tsunami/kalendar/ /mnt
Please enter the username for authentication with server
https://server/~tsunami/kalendar/ or hit enter for none.
Username: tsunami
Please enter the password to authenticate tsunami with server
https://server/~tsunami/kalendar/ or hit enter for none.
Password: 
Server cerifticate could not be verified.
presented for `server':
Issuer: server, Zdenek Burda, Prag, Czech Republic, CZ
Subject: server, Zdenek Burda, Prag, Czech Republic, CZ
Fingerprint: 8c:98:55:32:84:f1:5b:74:b2:cf:7f:d0:26:b8:23:6f:e7:d5:9e:f4
If you can't verify the fingerprint the server may be faked
or there may be a man-in-the-middle-attack!
I am not a coward and accept the certificate anyway [y,N]?
y

Mozilla Sunbird

Program Mozilla Calendar je dostupný jako rozšíření pro Mozilla Suite, případně Firefox a Thunderbird. Pokud raději chcete úplně samostatnou aplikaci, můžete zkusit Mozilla Sunbird. Další nastavení bude odpovídat Sunbirdu, ale na Mozilla Calendar půjde určitě taky aplikovat.

Vytvoření kalendáře

Vzdálený kalendář se vytvoří pomocí "průvodce". Začněte v menu File->New Calendar File, otevře se dialog, kde zvolíme vzdálený kalendář (Remote).

Dialog pro vytvoření nového kalendáře

Po potvrzení můžeme vybrat způsob, jakým budeme ke kalendáři přistupovat, a kde bude uložen. Zvolíme protokol WebDAV a jako místo, kde bude kalendář, napíšeme kompletní adresu https://server/~tsunami/kalendar/kalendar.ics. Kalendářů si samozřejmě můžete vyrobit víc, takže je vhodné zvolit dobré jméno.

Výběr protokolu a umístění pro nový
kalendář

Poslední dialog umožní pojmenovat kalendář a zvolit barvu, jakou se bude zobrazovat.

Pojmenování nového kalendáře

Po potvrzení se vás kalendář pravděpodobně zeptá na to, zda se vám líbí SSL certifikát serveru, na kterém je webdav, a poté na login a heslo.

Po odklepnutí se mi ukázalo varování, že je kalendář pouze pro čtení (Read-only).

Chybova hlaska o read-only kalendari

Náprava je jednoduchá, prostě zrušíme Read-only ve vlastnostech daného kalendáře. Pravým tlačítkem myši klikněte v seznamu kalendářů na náš kalendář, zvolte Edit Calendar a v dialogu, který se otevře, zrušte zatržení u Read-only.

Nyní můžete začít ládovat do kalendáře data. Pokud se rozhlédnete po internetu, najdete zajímavé kalendáře. Jeden z nich (seznam státních svátků) najdete na stránce Filipa Molčana.

Sunbird

Co s tím, když něco nefunguje?

Pokud vám něco nefunguje, zeptejte se ve fóru věnovaném kalendáři.

Webový přístup

Přístup přes web se hodí, pokud nejste zrovna u svého počítače a nechcete/nemůžete nastavit Sunbird tak, aby zobrazoval vaše kalendáře. Pro zobrazení kalendáře na webu použijeme zmiňovaný PHP iCalendar (aktuálně ve verzi 2.1).

PHP iCalendar rozbalte například do adresáře /public_html/kalendar/web/. Přesuňte se do adresáře s kalendářem, smažte adresář calendars a místo něj si vytvořte symlink na adresář /public_html/kalendar/.

$ cd ~tsunami/public_html/kalendar/web
rm -rf calendars
ln -s ../ calendars

Tím dosáhneme zveřejnění všech kalendářů, které si vyrobíme, na webu. Pokud potřebujete zveřejňovat pouze nějaké kalendáře, nemusíte mazat adresář calendars, ale můžete si do něj požadované kalendáře nalinkovat. Konfiguraci webového kalendáře můžete ovlivnit v souboru config.inc.php.

Webové rozhraní pro prohlížení kalendáře

Něco na závěr

Popsané řešení zřejmě nebude pro spoustu lidí dostačující, ale mně vyhovuje. Zlepšení vidím ve vhodnějším nastavení práv pro WebDAV přístup ke kalendářům tak, aby se daly sdílet jednotlivé kalendáře s různým oprávněním pro různé uživatele. Možná by se hodila i editace kalendáře přes web, třeba existuje vhodná webová aplikace. Pokud o ní někdo víte, napište do diskuze.

       

Hodnocení: 97 %

        špatnédobré        

Nástroje: Tisk bez diskuse

Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

Komentáře

Vložit další komentář

2.1.2006 00:12 Radek Hladik | skóre: 20
Rozbalit Rozbalit vše Re: Kalendář dostupný odkudkoliv?
Vypada to pekne, jen by me zajimala moznost synchronizace s PocketPC.

Radek
2.1.2006 06:59 Zdeněk Burda | skóre: 61 | blog: Zdendův blog | Praha
Rozbalit Rozbalit vše Re: Kalendář dostupný odkudkoliv?
PocketPC neznám, ale třeba Palm je možné synchronizovat s KOrganizerem z KDE.
-- Nezdar není hanbou, hanbou je strach z pokusu.
2.1.2006 15:22 Radek Hladik | skóre: 20
Rozbalit Rozbalit vše Re: Kalendář dostupný odkudkoliv?
To je prave ten problem, Palm se da synchronizovat skoro s cimkoliv, pocketpc vicemene jen s outlookem. Ani by mi snad nevadilo, kdyby se to synchronizovalo pres outlook s remote ical serverem, ale nevim, zda to jde.

Radek
2.1.2006 23:03 Zdeněk Burda | skóre: 61 | blog: Zdendův blog | Praha
Rozbalit Rozbalit vše Re: Kalendář dostupný odkudkoliv?
Z diskuze v blogu zajímavý odkaz.
-- Nezdar není hanbou, hanbou je strach z pokusu.
30.8.2006 21:16 Pavel Hradecky | skóre: 1
Rozbalit Rozbalit vše Re: Kalendář dostupný odkudkoliv?
Synchronizaci s PocketPC v Open-Xchange řešíme pomocí SyncML a klienta nainstalovaného na PocketPC. Open-Xchange je GPL nebo komerční groupware server (pro Linux) se sdlíleným kalendářem, kontakty, ůkoly.
Synchronizace je přímo přes připojení na net z PockePC (pře mobila nebo kartu přímo v PocketPC).
Klienti jsou dostupní na:
www.funambol.com
www.synthesis.ch
2.1.2006 07:05 Stanislav Petr | skóre: 27 | Praha
Rozbalit Rozbalit vše Re: Kalendář dostupný odkudkoliv?
Nevite nekdo jak tohle propojit s Nokii 9500? Se SE K700i neni problem, ale ta nokie... :(
No jo... Co bych cekal od systemu, kterej se vypina tlacitkem start... http://glux.org
2.1.2006 08:04 goldenfish | skóre: 38 | blog: aqarium | Praha
Rozbalit Rozbalit vše Re: Kalendář dostupný odkudkoliv?
Zkusil bych syn4j a syncml protokol a klienta comunkatory mytslim mely. Ale k tomu jsem se nedostal u N9210, protoze ta nema GPRS. Prakticke zkusenosti v tomto vitany.

bye gf
2.1.2006 10:26 j3nda | skóre: 14 | ostrava/brno
Rozbalit Rozbalit vše Re: Kalendář dostupný odkudkoliv?
>Se SE K700i neni problem, ale ta nokie... :(

zdravim, muzete uvest/nastinit postup jak zhruba propojit SE K700i s formatem iCalendar (pouzivam presne to co autor az na PHP iCallendar), jen Mozilla Sunbird, webDAV pres HTTPS

staci jemne nakopnuti formou odkazu :-) dik.
___---==~[ uxunilcba | baclniuxu ]~==---__sevrer_pnly_liunx-lkie_hcaricku__/libGDX-rulez-the-W0R7D!___
2.1.2006 07:46 goldenfish | skóre: 38 | blog: aqarium | Praha
Rozbalit Rozbalit vše Re: Kalendář dostupný odkudkoliv?
Dik za usetreni casu. K tomuhle jsem se za posledni pulrok nestihl dostat i presto, ze tuhle technologii mam v hodne vecech zmaklou.

Prihodim tedy neco kreativniho a prakticky ozkouseneho.

Nevim, jak kdo delate s kalendari, ale da se to vyuzit i nejen jako pro personalni informace. Skript nebo webovou sluzbu si napiste sami.

Vyuziti: Do organizeru naimportujete nejake kapacity v case - radove v 10^4 a vice. Da se tim resit a graficky videt treba obsazenost nejakeho subjektu v case. Nebo generovat volne kapacity z organizeru.

priklad: 1) vyselektovat jednotlive kapacity z database

1a) zalezi na ulozeni dat. idealni rovnou generovat xml, pokud database umoznuje recordset v xml. nebo generovat dotazem.

modely jsou tezce s chybami. opravte si sami.

modelovy priklad pro xml, ale muzete primo takto definovat format calendare - staci si prohlednout sobour kalendare, jak vypada a napsat ho jako dotaz.:
select '<?xml version="1.0"?>';
--------
select '<data>';
--------
select '<kapacita cas_od=' || cas_od || ' cas_do=' || \
 cas_do || ' name=' || jmeno || '/> ' FROM table order \
 by cas_do DESC;
--------
select '</data>';
nebo to rovnou prohnat jako dotaz pres konsoli a oriznout pres cut a sed a prohnat pres prikaz xsltproc

nebo:
--------
SELECT 'BEGIN:VCALENDAR\n
VERSION:0.9'
-----
SELECT 'BEGIN:VEVENT\n
SUMMARY: ' || event_name || '\n
DTSTART: ' || event_datum || '\n
DURATION: ' || event_duration || '\n
END:VEVENT'
FROM tabulka 
ORDER BY event_datum DESC;
-----
SELECT 'END:VCALENDAR';
psql -d db -f event_generate.sql | grep neco | grep neco > soubor.ics

1c) doplnte si odradkovani sami

2) vygenerovat soubor kalendare - primo v kodu ci pres xslt

3) naimportovat dany vystup do organiozeru

4) divat se, co vlastne mame v databasi a jak nas slavny podnik vyuziva prostredky k danemu casu.

3a) dejte si pozor, at dogenerujete poradne slozku do souboru kalendare. Jinak si zadelate daty cely organizer.

4a) bacha, chce to silnejsi masinu nebo optimalizovanou versi organizeru. Viz. evolution jde ve starsich versich na krovky co se tyce vykonu i na P4.

Pointa je v tom, ze nemusite zbytecne psat aplikaci na zpracovani kapacit, ale jiz vyuzivate. A je to prace na par hodin, ne dni.

Idealne webova sluzba. Chce to tedy nastavit prislusne MIME-typy do webserveru.

Rekl bych, ze nic noveho na zahranicni pomery. Specifikace existuji roky.

Neresil jsem zatim specifika MS sveta. Pripadne prilohy v kalendari. Nebo xml format pro kalendare. Tipy v tomto vitany.

Tridy, WSDL a skripty si napiste sami. Me to taky zabralo nejaky cas behem par let a zatim to nepotrebuji publikovat.

diky gf
2.1.2006 08:21 goldenfish | skóre: 38 | blog: aqarium | Praha
Rozbalit Rozbalit vše Re: Kalendář dostupný odkudkoliv?
jeste nez se tohoto chytne nejaky webovy developer pochybnych kvalit a je videt i nejake jine cesty na implementaci.

zkusil bych radeji toto:
/** pouze priklad a z voleje,doimplementujte si sami a bez
 chyb, co jsem udelal v rychlosti.
a */
/** set syntax=java */

public class ICS_Generator {
/** class property definition */
/** constructor */
public ICS_Generator() { }
/** xml generate */
public StrinBuffer Generate XML() {}
/** swing component */
public JComponent GenerateSwingGUI() {}
/** send by mail */
public boolean GenerateMail() {}
/** print generated query */
public boolean PrintSQLQuery() {}
/** ICS format */
public StringBuffer GenetateICS() {}
/** VCS format */
public StringBuffer GenetateVCS() {}
/** register parameter for SQL table and output */
public boolean RegisterParameter() {}
/* process query */
public boolean Process() {}
/** class property set */
public SetWebDAVURL() {}
public SetSQLColumnDateFrom() {}
public SetSQLColumnDateTo() {}
public SetSQLColumnOrder() {}
public SetSQLTable() {}
/** predpokladam, ze knihovnu na zpracovani parametru z comandline 
asi pouzivate */
public SetConsoleOutput() {}
.......
}

#console$ java ICS_Generator [param]

nebo v aplikaci

ICQ_Generator igt = new ICS_Generator()
igt.Set(......)
igt.Process()
StringBuffer data_output = igt.GenerateICS();

// nebo

JPanel jp = new JPanel("aplikace desktop");
  jp.add(igt.GenerateSwingGUI());
}

// a delejte si s tim, co chcete....
// bye gf
// a je tu mala konsolova aplikacka unix-like typu, trida
// a prace tak na den. komponenta.
Thunder.m avatar 2.1.2006 13:10 Thunder.m | skóre: 35 | blog: e17
Rozbalit Rozbalit vše Re: Kalendář dostupný odkudkoliv?
Jaký je rozdíl mezi WebDavem a FTPkem? Používám zatím ke své plné spokojenosti Sunbirda s kalendářem uloženým na zaheslovaném FTP. Jediné co je malinko problém, je že se databáze asi nestahuje automaticky, ale jen při startu, nebo při kliknutí na reload remote calendar, tohle WebDav umí?
2.1.2006 15:45 anon123 | skóre: 35 | blog: ganomi
Rozbalit Rozbalit vše Re: Kalendář dostupný odkudkoliv?
Rozdil je v portech pro komunikaci a pak security.
2.1.2006 18:57 Zdeněk Burda | skóre: 61 | blog: Zdendův blog | Praha
Rozbalit Rozbalit vše Re: Kalendář dostupný odkudkoliv?
FTP (File Transfer Protocol): celkem starý protokol pro přenos souborů. Běží na portech tcp/20 a tcp/21. Port 21 je pro příkazy, poer 20 pro data. FTP je "nebezpečný", protože není šifrovaný. Je možné provozovat FTP přes SSL, pozor neplést FTPs (ftp-ssl) a SFTP (rozšíření SSH).

WebDAV (World Wide Web Distributed Authoring and Versioning): je XML rozšíření HTTP/1.1 protokolu a na první pohled umožňuje skoro to samé jako FTP, vzáleně spravovat soubory. Narozdíl od FTP umí zámky, umí přidat různé informace k souboru, umí kolekce souborů a třeba i něco dalšího o čem netuším. Docela dobrou výhodou je, že je podporován běžnými webservery, takže není nutné instalovat další SW.

Na internetu se určitě najde hodně různých zdrojů, kde jsou oba protokoly popsané (minimálně popis ve formě RFC :-)).
-- Nezdar není hanbou, hanbou je strach z pokusu.
2.1.2006 20:10 Honza Houštěk
Rozbalit Rozbalit vše Re: Kalendář dostupný odkudkoliv?
FTP na 20/tcp "neběží", tedy přesněji řečeno nenaslouchá. Je to taková pochybná feature aktivního režimu, kdy se pro datová spojení navazovaná serverem preferuje *zdrojový* port 20/tcp. Motivace je jasná -- usnadnit firewalling tam, kde z nějakého důvodu nelze filtrovat stavově navíc v případě FTP s nutností analyzovat kontrolní konexi. Další motivací je bezpečnost -- pro nastavení zdrojového portu < 1024 bývá na unixech nutné mít speciální privilegium dostupné zpravidla jen rootovi, což trochu komplikuje život škůdcům snažícím se tuto konexi nějak podvrhnout. Tak či onak, kdo to s bezpečností myslí vážně a nemůže se FTP vyhnout, používá výhradně pasivní režim.

Ad SSL -- existují asi tři varianty toho, jak FTP narvat do SSL/TLS, z nichž jediná rozumná je právě TLS negociace na standardním portu 21/tcp (viz RFC 4217). sftp je skutečně něco úplně jiného, ale že by byly terminologicky nějak ustálené pojmy FTP SSL, ftp-ssl, FTPs, aby bylo nutné upozorňovat na nějaké domnělé rozdíly, to jsem si zatím nevšimnul.

Ad WebDAV -- technologie je to určitě perspektivní, už proto, že je tak zmatená a složitá, že se ji chytil i Microsoft. Teď ještě kdyby k tomu byl nějaký rozumný opensource server napsaný v nějakém rozumném programovacím jazyku (čti: ne v jave). Apache + mod_dav bych zkousnul, kdyby existovalo fungující MPM umožňující klasickou FTP-like konfiguraci, kdy jednotliví uživatelé přistupují do svého adresáře ke svým souborům s vlastním UID.
2.1.2006 20:28 Zdeněk Burda | skóre: 61 | blog: Zdendův blog | Praha
Rozbalit Rozbalit vše Re: Kalendář dostupný odkudkoliv?
FTP na 20/tcp "neběží", tedy přesněji řečeno nenaslouchá.

Ok, "měl jsem napsat FTP provoz většinou probíhá na portech"... Myslím, že kdyby si kanour hodil dotaz do google, tak se popis obou protokolů doví za stejnou dobu jako mu trvalo napsání dotazu do diskuze...

Na rozdíl mezi sftp a ftps se mě docela často lidi ptaj, takže jsem možná deformován a proto jsem to uvedl...
-- Nezdar není hanbou, hanbou je strach z pokusu.
3.1.2006 19:29 Non_E | skóre: 24 | blog: hic_sunt_leones | Pardubice
Rozbalit Rozbalit vše Re: Kalendář dostupný odkudkoliv?
Odkaz na Sunbird je chybný.
Only Sith deals in absolutes.
3.1.2006 19:44 Zdeněk Burda | skóre: 61 | blog: Zdendův blog | Praha
Rozbalit Rozbalit vše Re: Kalendář dostupný odkudkoliv?
Který odkaz? Zkusil jsem (snad) všechny odkazy proklikat a vše se mi zdá v pořádku.
-- Nezdar není hanbou, hanbou je strach z pokusu.
3.1.2006 20:10 Non_E | skóre: 24 | blog: hic_sunt_leones | Pardubice
Rozbalit Rozbalit vše Re: Kalendář dostupný odkudkoliv?
Eee, chyba mezi klávesnicí a židlí. Beru informaci o chybném odkazu zpět a omlouvám se.
Only Sith deals in absolutes.
13.1.2006 10:37 Borek
Rozbalit Rozbalit vše Re: Kalendář dostupný odkudkoliv?
Pro plnohodnotný webový přístup ke kalendáři lze použít WebCalendar. Jinak je ale zde popsané řešení v podstatě ve shodě s tím, k čemu jsem došel sám.

Založit nové vláknoNahoru

ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
© 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.