Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Centreon má velice přehledné ovládání, ač se to někomu zpočátku nemusí zdát. Veškeré nastavení se ukládá do databáze MySQL. Když máme vše nastaveno, tak se nastavení exportuje do konfiguračních souborů Nagiosu, které se pak znovu načtou. V základu se ovládání rozhraní Centreon dělí na 7+1 položek:
Nyní si popíšeme, jak monitorovat, zda je seznam.cz online a zda na něm běží HTTP server. Ještě než začneme, tak malý slovníček pojmů:
V základu máme vytvořeného jednoho uživatele, ale zprávy můžeme zasílat jen skupinám kontaktních uživatelů (contact groups), proto musíme nejdříve vytvořit skupinu a stávajícího uživatele (Full Name: Max Devaine; Alias: admin) do ní zařadit:
Configuration -> Users -> Contact Groups
Ještě nám ovšem chybí nastavit kontaktního uživatele tak, aby mu byly zasílány emaily v případě různých typů událostí:
Configuration -> Users -> Contacts
Hosts Notification options (zasílat zprávy o):
Host Notification period (kdy se mají zasílat zprávy). Tyto časy lze lehce naklikat v:
Configuration -> Users -> Time Periods
Standardně jsou přednastaveny tyto:
Services Notification options (zasílat zprávy o):
Dále je na obrázku nastaveno, aby se zasílaly pouze emaily (notify-by-email), jak ohledně hlášení stavu hostů, tak služeb.
Nejdříve si vytvoříme hostgroup, skupinu, které budeme přiřazovat jednotlivé hosty:
Configuration -> Hosts -> Host Groups
Dále host template, který poté budeme moci použít např. na všechny další podobné monitorované počítače.
Configuration -> Hosts -> Host Templates
Na obrázku je šablona nastavena následovně:
Můžete si všimnout položky "Host Model Template". Tato položka umožňuje použít tzv. multilevel template. Což znamená, že si můžete vytvořit jinou šablonu, kterou použijete při vytváření druhé šablony, a tu poté přířadíte hostu. Takže finále může vypadat tak, že host bude nastaven ve třech položkách (šablona1, kterou bude částečně využívat, šablona2 a v hostu, který načte šablonu2, si nějaké další nastavení můžeme také upřesnit).
Nyní konečně vytvoříme hosta, přiřadíme mu šablonu "hostings" a zařadíme ho v záložce "Relations" do skupiny "Hostings". Nic víc nevyplňujeme, protože o ostatní údaje se nám stará ona šablona. Pokud nepoužijeme šablonu, tak musíme vyplnit všechny údaje, u kterých je červená hvězdička.
Configuration -> Hosts
Při vytvoření monitorovací služby (v našem případě budeme kontrolovat dostupnost webu) budeme postupovat podobně jako u vytváření hosta. Vytvoříme si šablonu služby, poté samotnou službu, kterou přiřadíme k hostu. Nic víc.
Vytvoření šablony služby:
Configuration -> Services -> Service Templates
Myslím, že zde už komentáře netřeba - vše je jasné z nastavování hosta.
Nyní si vytvoříme službu, přiřadíme jí jméno (třeba: seznam-http), šablonu ("web") a hosta ("seznam.cz" - opět záložka "Relations"). Nic víc nenastavujeme, jelikož se nám o vše opět stará šablona.
Teď už nám jen chybí celé nastavení promítnout do Nagiosu. Nejdříve bychom si měli zazálohovat stávající nastavení:
cd /etc/nagios2
tar cvf nagios2-etc.tar *
A jelikož nikdo není dokonalý a neomylný, tak jsem minule udělal drobnou chybičku (která je tam již opravena). Pokud jste však podle návodu postupovali někdy v době mezi vydáním prvního a druhého dílu, opravte si ještě nastavení cesty k init skriptu Nagiosu. Provedete to takto:
Options -> General Options -> Nagios
Položku "Init Script" změňte z:
/etc/init.d/nagios
na:
/etc/init.d/nagios2
a uložte. Nyní už stačí v Centreon přejít do záložky
Configuration -> Nagios
Tam zaškrtnout položky "Move Export Files" a "Restart Nagios" a poté potvrdit tlačítkem "Export", viz obrázek:
Pokud bude vše v pořádku, tak vám Centreon vypíše toto:
Nyní se můžete podívat do konfiguračního adresáře Nagiosu a kochat se tím množstvím konfiguračních souborů, které nám tam najednou vykvetly :).
Tento způsob třídění a přiřazování hostů a služeb není jediný, můžeme používat "Services Groups", "Services By Host Group" a další různé kombinace. Podle toho, jak chceme, aby se ve výsledku Nagios choval.
Access Control List nám umožňuje nastavit práva přístupu k jednotlivým položkám Centreonu. Jednoduše řečeno: chtěl bych, aby se Franta mohl přihlásit do Centreonu a aby viděl jen ty položky, které já mu povolím (třeba jen sekci Monitoring). Jak na to?
Vytvoříme si kontaktní skupinu, třeba s názvem a aliasem "users". Dále si vytvoříme nového uživatele (položka Contacts):
Full Name: Franta od vedle
Alias: Franta
Email: franta@gmail.com
Cotact Groups parent: users
Reach Centreon Frontend: Yes
Password: kopr
Confirm: kopr
Mail type: txt
Admin: No
...
Zbytek nastavení znáte z obrázků na začátku článku.
Nyní si vytvoříme skupinu, které přiřadíme ACL práva:
Options -> ACL
Pojmenujeme si ji třeba "users", přiřadíme do kontaktní skupiny "users" a teď to nejdůležitější: v záložce "Resources" přidáme hosty či skupiny hostů, které chceme, aby skupina users viděla. Dále v záložce "Topology" zaškrtneme všechny položky, ke kterým chceme povolit přístup skupině users.
Nyní, když se odhlásíme a přihlásíme jako "franta" s heslem "kopr", tak se nám naskytne následující pohled:
Ve vašem případě byste měli vidět obě položky zeleně a v pořádku. Já mám nedostupného hosta "seznam.cz" z prostého důvodu. Nagios mi běží ve VirtualBoxu a ještě jsem si ho nestačil nastavit tak, aby mi propouštěl i pingy.
Jak vidíte, Centreon je celkem jednoduchá klikačka, pomocí které Nagios lehce nastavíte. Za domácí úkol se podívejte, co umí položky "Dependencies" a "Escalations". Příště si řekneme něco o skriptech a o tom, co dokáží moduly pro Centreon, plus pár dalších drobností - např. proč se vám nyní z Nagiosu neodesílají e-maily apod.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
monitor nagios # /etc/init.d/nagios restart Nagios 2.10 Copyright (c) 1999-2007 Ethan Galstad (http://www.nagios.org) Last Modified: 10-21-2007 License: GPL Reading configuration data... ***> One or more problems was encountered while processing the config files... Check your configuration file(s) to ensure that they contain valid directives and data defintions. If you are upgrading from a previous version of Nagios, you should be aware that some variables/definitions may have been removed or modified in this version. Make sure to read the HTML documentation regarding the config files, as well as the 'Whats New' section to find out what has changed. * Configuration Error. Please fix your configfileVypada to, ze export z centreonu se nema rad s nagiosem, lze to nejak bezbolestne vyresit?? Ondra