V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
ITBiz: Mzdová bublina v IT splasklaŠkoda, že lidi (zaměstnanci i zaměstnavatelé) kolem mě pořád nečtou ITBiz, a tak to nevědí, furt si přelévají obrovské mzdy a furt shání a nemůžou sehnat nové lidi.
+1To me vzdycky zajimalo. Kdyz se dohodnou na spolecnem postupu zamestnanci, rika se tomu odbory a mame to mit radi, kdyz se na spolecnem postupu dohodnou zamestnavatele, je to kartel a je spravne je zavrit do lochu?
ITBiz je poměrně bizarní zdroj propagandy, a zrovna tenhle článek zavání výzvou ke kartelové dohodě.
To me vzdycky zajimalo. Kdyz se dohodnou na spolecnem postupu zamestnanci, rika se tomu odbory a mame to mit radi, kdyz se na spolecnem postupu dohodnou zamestnavatele, je to kartel a je spravne je zavrit do lochu?Ano, je to tak, náš právní řád pro tyto dvě kategorie skutečně nastavuje poměrně rozdílné podmínky. Pokud si chceš o tom zjistit něco více, doporučil bych si nastudovat rozdíl mezi tzv. fyzickou a právnickou osobou a pokračovat souvisejícími zákony.
Ano, je to tak, náš právní řád pro tyto dvě kategorie skutečně nastavuje poměrně rozdílné podmínky.On vynášel morální, nikoli právní soud.
Pokud si chceš o tom zjistit něco více, doporučil bych si nastudovat rozdíl mezi tzv. fyzickou a právnickou osobou a pokračovat souvisejícími zákony.Fyzické osoby nemohou vytvořit oligopol/kartel? Dokážu si úplně v pohodě představit, že se hovnocucaři v okolí dohodnou a začnou šroubovat cenu/vnutí ti k vysátí žumpy předinstalovaná Windows.
On vynášel morální, nikoli právní soud.IMO hlavně vynášel logický klam o tom, že pro dvě nějak podobné (ale ne stejné) kategorie by "správně" měly platit stejný pravidla. Přitom pro to není vůbec žádný důvod. To je asi jako by si stěžoval, že platí trochu jiná pravidla pro tramvaj, auta a cyklisty.
Fyzické osoby nemohou vytvořit oligopol/kartel?Asi jo, minimálně už pro to, že fyzický osoby mohou podnikat...
že pro dvě nějak podobné (ale ne stejné) kategorieA v čem se teda liší? Napadá mě, že zaměstnanců je typicky víc než zaměstnavatelů - je to o tom?
A v čem se teda liší? Napadá mě, že zaměstnanců je typicky víc než zaměstnavatelů - je to o tom?No, za mě hlavně to je o směru závislosti... V situaci 'malá skupina firem je v pozici kartelu' je na těch několika firmách závislých mnoho lidí. Kdežto firmy typicky nejsou až tak závislé na zaměstnancích, resp. na nějakých konkrétních zaměstnancích, většinou můžou jednoho zaměstnance nahradit jiným... Samozřejmě tohle neplatí u vysoce kvalifikovaných oborů, klíčových lidí apod., ale tam zas pozorujeme, že nejsou moc potřeba odbory, protože firmy si těch lidí prostě váží. No jinak samozřejmě nechci tim říct, to, co psal JiK, že odbory "musíme milovat", tak fakt ne, samozřejmě taky můžou škodit, když se to přežene...
Samozřejmě tohle neplatí u vysoce kvalifikovaných oborů, klíčových lidí apod., ale tam zas pozorujeme, že nejsou moc potřeba odbory, protože firmy si těch lidí prostě váží.Kdes na to přišel?
odbory "musíme milovat", tak fakt ne, samozřejmě taky můžou škodit, když se to přežene...Co to znamená? K podobným tvrzením jsem totiž skeptický, protože (a) lidem se po desítky let cpe protiodborářská propaganda (ať už explicitní typu On the Waterfront, skrze média,…), (b) jsou různé modely odborů (general, industrial, craft,…), (c) legislativa činnost odborů různě cíleně omezuje, (d) některé odbory nejsou tak docela odbory (což plyne z povahy vztahu odvětví ke zbytku společnosti, jako když mezi stěžejní funkce policie dlouhodobě patří rozbíjet odbory v ostatních odvětvích).
Kdežto firmy typicky nejsou až tak závislé na zaměstnancích, resp. na nějakých konkrétních zaměstnancích, většinou můžou jednoho zaměstnance nahradit jiným...Huh? Celá pointa odborů přece je, že zastupují +/- všechny zaměstnance, současné i budoucí, dané firmy nebo skupiny firem. Takže i když nějakého zaměstnance vyhodíš (což může být i kvůli odborům taky poněkud komplikované) a přijmeš nového, tak je zase zastupovaný těmi stejnými odbory.
Huh? Celá pointa odborů přece je, že zastupují +/- všechny zaměstnance, současné i budoucí, dané firmy nebo skupiny firem.Jj, ale to už je situace máme odbory (já mluvil o motivaci k tomu mít odbory).
Tiskni
Sdílej: