abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 23:55 | Nová verze

    Byla vydána verze 1.79.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání na GitHubu. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 14:33 | Zajímavý článek

    Byly zveřejněny výsledky průzkumu (infografika) mezi uživateli FreeBSD.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:22 | IT novinky

    Na konferenci DevConf.CZ 2024 je na stánku Furi Labs prezentován linuxový telefon FuriPhone FLX1. Jeho cena 499 dolarů.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 15
    včera 00:11 | Nová verze

    Bylo vydáno Eclipse IDE 2024-06 aneb Eclipse 4.32. Představení novinek tohoto integrovaného vývojového prostředí také na YouTube.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    12.6. 22:00 | Nová verze

    Proton, tj. fork Wine integrovaný v Steam Play a umožňující v Linuxu přímo ze Steamu hrát hry určené pouze pro Windows, byl vydán ve verzi 9.0-2 (𝕏). Přehled novinek se seznamem nově podporovaných her na GitHubu. Aktuální přehled her pro Windows běžících díky Protonu také na Linuxu na stránkách ProtonDB.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    12.6. 15:44 | Nová verze

    Po roce od vydání verze 15.5 bylo vydáno openSUSE Leap 15.6. Přehled novinek v nejnovější verzi této linuxové distribuce v oznámení o vydání a v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    12.6. 12:44 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 256 správce systému a služeb systemd (GitHub). Nově mimo jiné s run0 jako alternativou k sudo.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 21
    12.6. 12:00 | IT novinky

    Společnost Oracle oznámila spolupráci s Google Cloudem, OpenAI a Microsoftem.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    12.6. 09:44 | Pozvánky

    Zítra začne v Brně na FIT VUT třídenní open source komunitní konference DevConf.CZ 2024. Vstup je zdarma, nutná je ale registrace. Na programu je celá řada zajímavých přednášek, lightning talků, meetupů a workshopů. Přednášky lze sledovat i online na YouTube kanálu konference. Aktuální dění lze sledovat na Matrixu, 𝕏 nebo Mastodonu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    11.6. 23:33 | Nová verze

    Google Chrome 126 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 126.0.6478.55 přináší řadu oprav a vylepšení (YouTube). Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 21 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Rozcestník

    Týden na ScienceMag.cz: Zamotaný příběh firem 3Com a Palm

    30. 5. 2017 | Redakce | Různé | 3112×

    Když akcie IT firem mají na burze zdánlivě nemožné ceny. DNA nejen jako počítač, ale i dlouhodobé úložiště dat. Česká elektronika u jupiterových měsíců. Metamateriály, kvantové tečky a největší konvexní zrcadlo světa.

    Příběh 3Com a Palm: Kam zmizela efektivita trhů a jediná cena?

    Pro pamětníky: Bylo to v době, kdy existovala nezávislá firma 3Com a žhavé technologie byly spojované s jí vlastněnou společností Palm. Když se ale na sebe přepočítaly různé akcie a podíly firem ve firmách podle ceny aktuální v roce 1999, vůbec to nesedí a 3Com měla zápornou hodnotu zatímco Palm hvězdnou. Tehdy se o tom dokonce psalo v ekonomických i IT médiích, protože se tím popírá veškerá logika fungování trhu. Když jsou takto různě nastavené ceny, určitě se vyplatí přece někde prodávat (včetně prodeje nakrátko, shortování) a jinde kupovat. Dalo se na podivné situaci tehdy opravdu vydělat? Úryvek z knihy diskutující tzv. efektivitu trhů.

    Nereciproční metamateriály: Co to vůbec je?

    Mezinárodní výzkumný tým vyvinul mechanický metamateriál, který silně reaguje na pohyb z jedné strany a blokuje pohyb, který přichází ze strany druhé. Výzkum, který narušuje základní předpoklad mechanického inženýrství, by mohl mít řadu aplikací – od tlumení mechanických šoků až po protetiku a robotiku.

    Špičková česká elektronika napájí vesmírné mise ESA

    Přístroje umístěné na sondě Solar Orbiter jsou natolik citlivé, že v případě nasazení standardních modulárních napájecích zdrojů běžně používaných pro telekomunikační satelity by jejich silné rušení zcela znehodnotilo vlastní vědecká měření. Plus přístroje pro sondu JUICE, která bude zkoumat měsíce Jupiteru.

    Do gramu DNA se podařilo uložit 215 petabajtů dat

    Báze DNA nabízejí teoreticky obrovskou hustotu záznamu. Často diskutované jsou projekty DNA počítačů, DNA však nemusí fungovat jen jako aktivní výpočetní prvek, ale také hrát roli úložiště. Jak je to pak s přesností, možností kopírování, čtení – a nakonec i cenou? Moorův zákon pro sekvencování DNA.

    Auta by mohl pohánět vodík z metanolu

    Vodík do palivových článků by se mohl vytvářet přímo za chodu reakcí metanolu s vodou. Kromě vodíku přitom vzniká pouze oxid uhličitý.

    Největší konvexní zrcadlo pro dalekohled ELT úspěšně odlito

    Firma SCHOTT dokončila odlévání kotouče pro sekundární zrcadlo dalekohledu ESO/ELT. Hotové zrcadlo bude mít průměr 4,2 m a bude vážit 3,5 tuny. Půjde o největší sekundární zrcadlo, jaké bylo dosud osazeno v dalekohledu a také o největší konvexní zrcadlo, jaké kdy bylo vyrobeno.

    Krátce

    Jak buňky kontrolují svoji tuhost a sílu. Změny v mezibuněčné hmotě jsou projevem degenerativních patologií srdce a mozku a jsou také spojovány se schopností nádorových buněk šířit se v těle pacienta.

    Za Saharu prý mohou i lidé. Proměna Sahary v poušť nemusela být pouze výsledkem vnějších faktorů, ale mohli se na ní podílet i lidé.

    Archeogeofyzika a její metody: Magnetometrie, detektory kovů… Archeogeofyzika je speciální odvětví užité geofyziky, které je zaměřeno na bezkontaktní průzkum archeologických pramenů umístěných na povrchu terénu nebo vyhledávání památek ukrytých pod jeho povrchem.

    Objev měsíce trpasličí planety. Dalekohledy Kepler, Hubble a Herschel spojily síly a vyplatilo se to.

    Tablet s displejem s kvantovými tečkami. Technologie kvantových teček (Quantum Dot) umožňuje širší rozsah barev společně s vyšším jasem.

    Jak přečíst problematické úseky v DNA. Problém nastává v případě, kdy se stejné úseky několikrát za sebou neustále opakují. Programy RepeatExplorer a TAREAN.

    Pavel Houser

           

    Hodnocení: -

    zatím nehodnoceno
            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    30.5.2017 16:17 kolux
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Týden na ScienceMag.cz: Zamotaný příběh firem 3Com a Palm
    Podle mě to s těmi akciemi ani tak iracionální není. Pokud člověk předpokládá, že cena akcií Palm po několik měsíců poroste a pak spadne, tak je lepší si koupit drahé akcie Palm s vidinou, že je prodá dřív než cena spadne, než si koupit levnější akcie 3Com, za které dostane akcie Palm, ale až někdy v budoucnu, kdy mohou mít úplně jinou cenu.
    30.5.2017 19:57 Boguš
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Týden na ScienceMag.cz: Zamotaný příběh firem 3Com a Palm
    No a právě proto je v té arbitráži to shortování.
    2.6.2017 14:23 pavel houser
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Týden na ScienceMag.cz: Zamotaný příběh firem 3Com a Palm
    viz i http://www.itbiz.cz/clanky/-3com-a-palm-jak-se-deji-divne-veci. v te knize popisuje i dalsi obdobne situace. konkretne u toho 3comu se na tom nejak vydelat opravdu dalo, ale docela obtizne a ne miliony, protoze akcii Palm bylo malo, takze si je slo obtizne pujcit.
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.